Temný rytier

• Česko Temný rytíř (viac)
USA / Veľká Británia, 2008, 152 min (Alternatívna 146 min)

Predloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Eric Roberts, Ritchie Coster (viac)

Mestečko Gotham City, kedysi raj zločincov, sa pomaly spamätáva z najhoršieho a začína rozkvitať, predovšetkým vďaka pomoci maskovaného netopierieho hrdinu Batmana a jeho občianskeho alter ega multimilionára Brucea Waynea (Christian Bale). Povestnou novou metlou, ktorá dobre metie, sa ukáže byť aj nový štátny žalobca Harvey Dent (Aaron Eckhart), ktorému sa zas a znova darí výrazne oslabovať svet organizovaného zločinu a vďaka ktorému sa čoraz viac mafiánov ocitá na nedobrovoľnom odpočinku - za mrežami. Harvey bojuje proti kriminalite, korupcii - a zároveň veľmi intenzívne i o priazeň Bruceovej priateľky Rachel Dawesovej (Maggie Gyllenhaal). Hoci sa možno na prvý i druhý pohľad zdá, že rezervovaný a samotársky Bruce je nad vecou a nejako výraznejšie mu to žily netrhá, v skutočnosti je všetko trochu inak... Odstup si totiž drží cielene! Tak či onak, všetko je razom nepodstatné, keď sa na scéne ako blesk z jasného neba objaví nová desivá hrozba, s ktorou nik nepočítal – šialený nekorunovaný kráľ zločincov Joker (Heath Ledger), ktorý mesto uvrhne do nového, dosiaľ nepoznaného chaosu a ktorý prinúti temného rytiera Batmana siahnuť až na dno svojich možností a temer prekročiť už skoro neexistujúcu hranicu medzi Dobrom a Zlom... (oficiálny text distribútora)

Kvidoland

Batman Temný rytíř a Batman začíná jsou u mě ty nejlepší filmy, co jsem kdy viděl. Myslím, že to nepotřebuje další komentář. ()

Frecerick

Temnější, smutnější a osudovější než předchozí Nolanův snímek. Batman, potažmo Bruce Wayne tentokrát nebojuje proti své minulosti, ale pořádně s ním cloumá myšlenka budoucnosti… tedy že nemůže být Batmanem věčně. Musí najít někoho, kdo zajistí řád a spravedlnost v Gothamu místo něj, někoho, kdo pro hrdinství nebude potřebovat masku. Tímto člověkem má být Harvey Dent, který je zpočátku opravdu „bičem zločinu“. Na scénu pak ale přichází Joker, který má pro Gotham jinou budoucnost – chaos. Nelze jej uplatit nebo zastrašit, nelze s ním vyjednávat. A díky tomu všemu je Joker celou dobu, skoro až do závěrečných titulků, o krok napřed jak před Batmanem, tak před komisařem Gordonem, a celý film je tak natřískaný nejistou a napínavou atmosférou. Ani akce vůbec není pozadu… máme tu líbivější souboje Batmana proti více nepřátelům, kde díky práci s kamerou vidíme přece jen o trochu více než v prvním díle. Pak tu máme krásně vypointované scény podtrhující to, že nemůžete věřit nikomu. A v neposlední řadě taky jednu silniční honičku, která je naprosto dechberoucí a nezačne nudit ani na chvilinku, byť trvá tak dlouho. Velkým obratem oproti prvnímu Batmanovi od Nolana je i vyprávění příběhu. V Batman začíná se často vysvětlovalo pomocí slov víc, než by bylo nezbytně nutné… naopak zde se nám toho Nolan snaží verbálně odkrýt co nejmíň, což je jistě rozumný krok, protože to krásně nahrává záporákově nátuře. Heatha Ledgera jakožto Jokera vlastně vidíme tak často, až se divím, že spadá do kategorie vedlejší herec, za kterou, mimochodem, dostal Oscara… a naprosto zaslouženě! Opravdu tu přehrává všechny… i Christiana Balea jakožto Batmana. Vlastně i co se týče široké veřejnosti, si myslím, že když se řekne Temný rytíř, všichni si jako první představí Jokera. Nutí mě to k zamyšlení, jestli je to dobře nebo špatně, nebo úplně jedno. Nenechám ale všechnu slávu Jokerovi, a ještě zmíním i komisaře Gordona, který si od minule výrazně polepšil a je zde skvělou postavou zastupující „obyčejné lidi“, a taky Harveyho Denta, jehož charakterový vývoj je nadmíru uvěřitelný. Zároveň si znovu nemohu odpustit, abych krátce nezmínil i Alfreda, který Bruce postrkuje vždy tím správným směrem a je to prostě frajer. Temný rytíř je poctou pro současný filmový průmysl a své postavení mezi nejlepšími filmy všech dob (alespoň na ČSFD) má naprosto oprávněně. A vzhledem k tomu všemu nemohu jinak, než jej umístit na první příčku v žebříčku všech Batman filmů. Žebříček všech celovečerních filmů s Batmanem najdete zde: https://sarden.cz/2021-04-13-0000/batman-vs-batman-usvit-batmanovosti ()

ZeminaCZ

Díky této trilogii o temném rytíři mi přijde, že na co Christopher Nolan sáhne se stane klenotem, i když se jedná o superhrdinský film. Na rozdíl od nejmenovaného studia, který svoje superhrdinský filmy produkuje jak na pásu a spousta klišé se nehodlá vyvarovat. Nolan se dokázal těmito problémům vyhnout a nadělil nám snímek, ve kterém zazářil zesnulý herec Heath Ledger a s jedinečnou hudbou Hanse Zimmera. ()

stanlyOu

Nevyhľadávam tento typ filmu, Nolan tu ale dokázal vyhovieť každému a musím sa priznať že Temný rytier má minimum chýb. Na akčný blockbuster veľmi isté pri scenári aj réžií.   9/10 ()

Lendak

Nikdy som veľmi nepochopil ten veľký humbuk okolo Dark Knighta. Je to nadpriemerný film, to bez diskusie, ale 90%? To sa v tom kine asi museli doslova posrať, alebo čo. Je to rozhodne lepšie ako prvý diel. Napríklad vizuál tu pôsobí viac realisticky a nie tak odporne, Batman tu prejde väčším vývojom, a celé to dokresľuje hudba, ktorá ale okrem Jokerovho motívu neje nijak inovatívna. Sám Joker je ale kapitola sama o sebe a nebudem hovoriť to, čo hovorilo už stovka ľudí predo mnou. V skratke. Fantastický výkon a zaujímavá motivácia, kde vlastne na konci aj vyhraje. Eckhart mu ale vie dosť sekundovať, kde jeho vývoj je jeho najsilnejším aspektom. VERDIKT: Rozhodne nadpriemerný film, ktorý si ale podľa mňa ten hype nezaslúži. 8,5/10. ()

KinXandor

Za mě jeden z nejlepších komiksových adaptací. Skvělí herci, skvělá atmosféra a nenápadný humor, který se tu občas objeví. Hlavní náplní tohoto filmu je především drama, které stupňuje k dokonalosti a vyvede k finálnímu souboji mezi chaosem a řádem. Co bych jako jediné vytknul, tak jsou občasné chyby filmu a trochu ustřižené scény takovým způsobem, který normální člověk, když film vidí poprvé, nemusí pochytit a uvědomit si, co se stalo. ()

Predator77

Tak tohle je za mě asi nejlepší batman, a Christian Bale tady podává úžasný výkon, ale rozhodně se nesmí zapomínat ani na jeho hlavního soka a to jokera v podaní Heata ledgera který je zkrátka dokonalý v jeho roly, takhle skvěle zahranou postavu a ještě záporáka se zkrátka nevidí, ale ani ostatní herecké obsazení nezaostává a všichni podavají skvělí výkon, tak že pokud jste tenhle film ještě neviděli tak děláte hroznou chybu a za mě se jedná o dost možná i nejlepší komiksový film co jsem zatím viděl !!! ;) ()

v.indruchova

Krásně postavené napětí, zápletak která vypadá že je ukončena ale ona se teprv rozjiždí. Vidíme poučení. Co je dobré a co už je zlé. Jak se zachovat když...Kdo je "hrdina"? A kdo "padouch"? Pokud film roztočil vaše závity v hlavě, task je to správně. Jestli ne?  nebylo by načase XD ()

SaxGuy

Why so serious? Řád vs šílenství a chaos ve strhujícím zápase o duši Gothamu. Nejlepší film Christophera Nolana a jeden z nejlepších filmů všech dob. // "You see, madness, as you know, is like gravity. All it takes is a little push!" ()

ariari

prepálená stopáž doneba hlúpych stále sa opakujúcich nekonečných sekvencií na tému, ako som len vydesil tých hlúpych ľudkov, ja, velevyšinutý chudák, ktorý vracia požičané. Áno, bolo to zjavné už po 30 minútach, Au, tá stopáž,  zbytočne opakované sekvencie nie a nie to ukončiť. gumový nerozbitný šašek nebol jedinou príšerou, do "Rejčl" s prasačím rypákom a nepresvedčivým výkonom  by sa dokázal zamilovať leda Ros z priateľov. Možno v 2008 to ťahalo na bránku, ja som videla kopec áut, chlapské hry a nudnú stopáž. ()

Super8martiN

Co napsat no? Asi jen pro mě nejvíce nepochopené umístění v oblíbenosti filmů. Další za mě totálně overrated Nolanovina, která občas vlastně nudí, zdá se trochu rozpačitá, a co je nejhorší, možná i trapná. Zároveň je ten příběh něčím samozřejmě chytlavý a Joker je jedna z nejlépe ztvárněných postav, co jsem snad viděl, ale stejně mě akce nudí, batman mi přijde v pohybech nějaký ztuhlý a celý film je jen soutěž o to kdo vypustí z úst více nepřirozeně podané klišé. Vede za mě Rachel, která je snad ještě horší, než ta první. Nejde popřít neskutečné efekty jako vybuchlá nemocnice(?? úlet) a nádherné záběry na Gotham. Pro mě lehký filmařský nadprůměr. ()

Bestfan112

Temný rytíř je další mistrovské dílo ze série Batman, konkrétně z filmové série Christophera Nolana, které vypadá fantasticky... Film je drsný,  akční, film má skvělé zaporáky Two face a Joker udělali skvělou roli a to jak vypadal Two face tak to vypadal sice creepy, ale vypadal hustě, atmosféra filmu je temná, což k Batmanovi patří, když je Temný rytíř, co se týče Jokera tak byl sice skvělý, ale je škoda, jeho představitele který umřel předávkováním se léky ve 28 letech, ale to je život, film byl kvalitní,( co se týče DC filmů ) v pohodě. Shrnutí: Christopher Nolan umí dobře natáčet, takže jako v pohodě, to se ještě musím podívat na Oppenheimer. Film 10/10 ()

F2003F

Všetko, v čom Batman Begins zakopával o umiernene podanú ustráchanosť voči predkladu je v Dark Knight niekoľkonásobne prekonané a predložené v odlišne temnejšom štýle. Pokračovanie je totiž akoby samostatne stojacim kusom žánru vytvorené ako kinder vajce. Navonok je síce zabalené v známych a lákavých komiksových postavách, ale vovnútri ide o vyspelo uvedomelú a seriózne výraznú detektívku schopnú desivo zrkadliť reálny svet natoľko až naskytuje zdanie, že naozaj nejde len o ďalší superhrdinský film. Atmosférou miestami pripomína 7 s príbehom z Heat. Na predošlom ma nebavilo, že sa tváril inovátorsky, ale stále krúžil v hraniciach bežne predpísaného stereotypu bez badateľnej intervencie v zobrazení známeho príbehu. Sequel naopak ignoruje akékoľvek iné výplody alebo vzory nepísanej šablóny a razí odhodlane vlastnú cestu inšpiratívnu pre budúci smer možností tvorcovského prejavu vízie a odviazanosti (The Batman, Joker) a precízne pritom narába s nezaužívanými formami ako násilie, psychologické hry a nátlaky či vizuálne hrozivé masky tak aby nepôsobili samoúčelne a nevhodne, ale žiaľ za zachovania prístupného ratingu bez krvi, viditeľných obetí alebo priameho zobrazenia pohľadov na bitky (obesený fejk batman je preto prekvapivým zarazením a ponuro nabitým vložením). Vytknúť ani nie je čo, keďže sa jedná o dielo zásadné a v rámci témy perfektne vzorové, okrem kamery. Priehľadnosť väčšiny scén je minimálna, takže v tmavom prostredí nevidieť skoro nič a vo svetlom je pozadie úplne vypálené (napríklad keď si Aaron pripísal falošnú identitu). Spolu s emočným Logan najlepšie dospelé komiksovky. ()

hanzi_111

THE DARK KNIGHT je nejlepší film nového tisíciletí. Je to obrovský fenomén, který pozvedl komiksy opět nahoru. Oproti Batman Begins jde o stoprocentní zlepšení už tak výborného snímku. Nolan dokazuje, že prostě umí, k tomu nelze ani nic dodávat. Vysoká kvalita hereckých výkonů lze přirovnat podle mě tak ke Kmotrovi. Tento film má krásný a chytrý děj, neuvěřitelný spád, neuvěřitelné tempo a neuvěřitelně vše zapadá do sebe. Pro mě jeden z nejlepších filmů všech dob. ()

tomas.malo

Ťažko sa mi hľadajú slová ako opísať včerajší zážitok. Stopáž 152minút nie je ani trocha dlhá a vôbec ju v kine nepocítite. Celý film sa deje niečo na plátne, akciu strieda akcia, a kde nie je akcia, tam prídu na radu Joker-ove vtipy, a že sa im teda riadne zasmejete (banka, ceruzka, nemocnica). Heath Ledger stvoril niečo, čo na striebornom plátne nemá konkurencie. Bohužiaľ, tento výtvor si na oplátku vzal jeho život. Christopher Nolan yase stvoril film roka, film ktorý bude ocenení niekoľkými oscarmi (dúfam že aj vrátane in memoriam pre Ledger-a). Tak či onak, tento film sa oplatí vidieť aj viackrát, ja si to určite zopakujem. 5* = 100% alebo ako by Joker povedal : " Chachachachachachahehehehi". --------------- Atmosféra v kine bola úžasna : kino obsadené do posledného miesta, záverečný potlesk, a čo ma prekvapilo, zahraničný diváci skloňujúci slová ako Praha :D ()

lucasss

Necitil som napatie, vzrusenie, nic... Predvidatelny film od prvych minut do poslednej finalnej a dost slabej sceny. Sablonovity, strnuly film. Skoda! Christopher Nolan ale stale patri k mojim top reziserom. Na jednej strane to je Batman zo vsetkym ( H.Ledger nebol lepsi ako J.Nicholson, bol nanajvys iny... ), na strane druhej asi uz nedokazem sledovat klasicku hollywoodsku dramaticku strukturu obalenu len v inom kabate. Herci podali svoj standart, hudba ma zvlast neoslovila ( Zimmer je moj najoblubenejsi skladatel vdaka Thin Red Line ), kamera ako Nolanov standart perfektna... Kaslem na to! V kine som sa pekne nudil. Pribehy o Batmanovi - nikdy viac! ()

kennyzero

Ten film se prostě povedl. Kdo neuvidí, neuvěří...Temnému rytířovi se povedlo všechno a na jedničku, film mě zcela ohromil a již jsem si ho zařadil mezi ty, které budu sledovat až do omrzení a nedám na něj dopustit. Po třetim shlédnutí bych klidně ještě jednu hvězdičku přihodil. ()

Jirka1111

Normálně bych dal čtyři hvězdy, ale za herecké výkony a hlavně za Jokera musím dát 5. Bohužel jsem očekával něco lepšího. :::::::: Po druhé projekci jsem si již jist plným hodnocením. Je to vskutku výtečný film. ()

Batman se blíží k půlmiliardě

Batman se blíží k půlmiliardě

14.03.2022

Druhý týden v kinech a chválený komiksový snímek The Batman už se pomalu ale jistě blíží k půlmiliardě dolarů z celého světa. Film o druhém víkendu zaznamenal jen 42% propady, díky čemuž si v… (viac)

Nový Batman bude rekordně dlouhý

19.01.2022

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

09.01.2022

Jonathan Nolan, bratr slavnějšího Christophera Nolana a zároveň zkušený televizní veterán, jenž má na kontě věci typu Lovci zločinců nebo v titulku zmiňovaný Westworld a rovněž pomáhal psát scénáře k… (viac)