Temný rytier

• Česko Temný rytíř (viac)
USA / Veľká Británia, 2008, 152 min (Alternatívna 146 min)

Predloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Eric Roberts, Ritchie Coster (viac)

Mestečko Gotham City, kedysi raj zločincov, sa pomaly spamätáva z najhoršieho a začína rozkvitať, predovšetkým vďaka pomoci maskovaného netopierieho hrdinu Batmana a jeho občianskeho alter ega multimilionára Brucea Waynea (Christian Bale). Povestnou novou metlou, ktorá dobre metie, sa ukáže byť aj nový štátny žalobca Harvey Dent (Aaron Eckhart), ktorému sa zas a znova darí výrazne oslabovať svet organizovaného zločinu a vďaka ktorému sa čoraz viac mafiánov ocitá na nedobrovoľnom odpočinku - za mrežami. Harvey bojuje proti kriminalite, korupcii - a zároveň veľmi intenzívne i o priazeň Bruceovej priateľky Rachel Dawesovej (Maggie Gyllenhaal). Hoci sa možno na prvý i druhý pohľad zdá, že rezervovaný a samotársky Bruce je nad vecou a nejako výraznejšie mu to žily netrhá, v skutočnosti je všetko trochu inak... Odstup si totiž drží cielene! Tak či onak, všetko je razom nepodstatné, keď sa na scéne ako blesk z jasného neba objaví nová desivá hrozba, s ktorou nik nepočítal – šialený nekorunovaný kráľ zločincov Joker (Heath Ledger), ktorý mesto uvrhne do nového, dosiaľ nepoznaného chaosu a ktorý prinúti temného rytiera Batmana siahnuť až na dno svojich možností a temer prekročiť už skoro neexistujúcu hranicu medzi Dobrom a Zlom... (oficiálny text distribútora)

Mihail123

"Are you the real Batman? ....no.....WELL WHY D'YOU DRESS UP LIKE HIM?! whoohooohooo!!" "Look at me.......LOOOK AAT MMEEE!!" Jednu vec si pri pozeraní uvedomíte. Ono to to vlastne nie je komiks. Je to totálne prepracovaná dráma, v ktorej pobehuje Batman a Joker. Film nestačí vidieť raz, treba ho vidieť viac krát pretože na plátne sa stále niečo deje a nestíhate to vnímať. Tento raz je tam viacej akcie čo nie je na škodu. Veľkým plusom je jednoznačne perfektne napísaný a geniálne zahraný Joker (trik s ceruzkou nemá chybu). Čo ma najviac dostalo bola atmosféra, ktorá sa pomaly zužuje do depresií a úzkosti hlavného hrdinu. Všetkému napomáha perfektná kamera, réžia a hlavne hudba. Pri takmer všetkých scénach kde sa obajvil Heath Ledger bolo v sále mrazivé ticho. Slová nestačia na opísanie, tento FILM rozhodne treba vidieť. Najlepší komiksový film? Jednoznačne áno. Najlepši film roku? Pre mňa áno. Stojí tento film na premýšlanie o zmene poradia mojej osobnej top10? Rozhodne áno. PS: Film je dokonalá one-man show Heatha Ledgera, avšak ani Christian Bale či Aaron Eckhart sa nedali zahanbiť. UPDATE: po druhom zhliadnutí sa film blíži k dokonalosti... ()

anusha

cii uplne salenacky film .... jak ma byt ;-) trosku mozno dlhy som zmeskala posledny vlak domov kvoli tomu ;-) ale to nevedi treba sa usmievat ... odteraz uz necakam na princa na bielom koni cakam na dark knighta ;-) ()

dANo

Aj ja sa pridám k stádu, ktoré tento film svojím plným hodnotením posúvajú na čelo rebríčkov najlepších filmov všetkých čias. Aj keď v tomto prípade by som asi skôr dal 4 a 1/2*, lebo musím priznať, že viac za srdce ma chytila predošlá časť Batman začína, aj keď ani pri pozeraní Temného rytiera som sa nenudil... Zvláštny 2 a pol hodinový film s dvoma gradáciami príbehu (špeciálne tá druhá, ktorá tak veľmi pripomína Horlivosť, sa mi veľmi páčila a Heath Ledger v nej žiari ako diamant) je prešpikovaný zaujímavými postavami, z ktorých každá má svoje opodstatnenie a dostatočný priestor, za čo musím bratov Nolanovcov pochváliť pri tvorbe scenáru. S určitosťou si tento film pozriem vo svojom živote ešte niekoľko krát a verím, že časom si z neho vychutnám ešte viac, ako pri prvom sledovaní tejto našlapanej Batmanparády. ()

yeniczek

WOW... I když jsem Batmana nikdy moc nemusel, tak mi už minulý díl ukázal, že to dokonce jde trochu vážněji a tím pádem pro mě zajímavěji. Ale ani potom jsem rytíře nějak zvlášť nevyhlížel. Pak přišly první ohlasy. No.. A nelhaly... Přišel jsme domů, skoro jsem nedýchal.. Tep se mi srovnal až druhý den ráno a uši jsem měl ještě trochu zalehlé. No zkrátka je to neskutečná jízda, kterou byste si neměli nechat ujít v kinech. Joker je konečně ten správný psychopat, kterému věříte každé slovo a dokonale se bojíte co provede v další scéně.. Stejně jako Batman.. No nic, už abych byl zase v kině:) ()

MikeZ

Nolan vychytal chybky (Katie Holmes) z už tak vynikajícího Batman Begins a stvořil dokonalé dílo. Absolutně všechno do sebe zapadá, herci, hudba, kamera (dokonalá), prostě všechno. Splněný sen komiksového fanouška a hlavně fandy Batmana. Neuvěřitelně epický snímek, jehož závěr mě dostal málem k slzám (po tolika letech konečně Batman, jak má být). Nemůžu se dočkat třetího dílu! 10/10 ()

Millanium

Myslel jsem si původně, že se všichni na CSFD zbláznili, když dávají komiksovému filmu taková vysoká hodnocení. Opak je pravou. Ve srovnání s Dark Knight se všechny ostatní komiksové napodobeniny třesou hanbou někde v koutě. Neříkám, že je bezchybný... trošku bych ho možná zkrátil či vypustil nějaké scény plné klišé, ale vynikající režie, kamera, Ledger, Bale, Eckhart... škoda především Ledgera. Na druhou stranu není nad to odejít v nejlepším. 90% ()

LeG!oN

Yeah, tohle je snad nejvíc sledovaný film v historii imdb a čsfd že? Nepamatuji takovouhle megalomanii a lidskou posedlost za dokonalostí a nadřazeností (to směřuji na některé uživatele tohoto webu). Ale taky si nepamatuji film který by mě tak dlouho vrtal hlavou aniž bych ho viděl. No, a jelikož jsem ho už viděl, musím se tedy vyzpovídat hezky pěkně jako v kostele…..tak především, to, co dělá tenhle film tak dobrým je Harvey Dent. Neexistuje zde lépe vykreslený charakter a sledovat jeho proměnu (mj v pozadí hrající úžasnou hudbou) je prostě požitek. Zato Batman jako takový zústává lehce pozadí a jenom tak celou dobu mlží .. Temný rytíř je spíš takový pracovní název, být po mém tak se to spíš jmenuje Bílý rytíř, ale to by asi marketing prasknul ve švech . Přiznávám se že jsem na tenhle film s obavami (ač jsem se snažil mít čistou hlavu, a proto jsem si nečetl téměř žádné postřehy z filmu), byl jsem nakonec potěšen tak, jak člověk v kině potěšen být může.. perfektní zvuk, výborná kamera a (a sakra) JOKER. Jo, asi hlavní lákadlo říkají si všichni. Ale řeknu Vám, až na dva momenty nemůžu říct že bych byl nějak unešen, první je spíše komický, jde o Jokerův odchod z nemocnice (jo to jsem se skutečně pobavil) a ten druhý je rozhovor v nemocnici mezi Jokerem a Dentem (zde opět hrála ta brilantní hudba kterou se mi snad někde podaří sehnat), který mi přímo nahnal husí kůži. Ledger do této role vložil skutečně vše, až jsem mu málem i toho blázna sežral, bohužel byl můj konečný pocit spíš dosti rozpačitý. Jako záporák se mi zdál velice nevýrazný a spíše než aby naháněl hrůzu (ty Alfredovy řečičky o tom že jeho nebezpečí je v tom že ho nemotivují peníze atd. a že chce vidět svět v plamenech mi skutečně ten svíravý pocit v žaludku nenahnaly), šel mi spíše k smíchu (inu Joker že). Celé tohle dráma ve svých dlouhých 152 minutách naštěstí ani na chvíli nenudí, což je třeba pochválit protože při téhle délce už to je docela práce pomačkaného diváka v kině zabavit.. každá druhá scéna se tváří být zapamatování hodná (úvodní loupež, únos Laua nebo třebas situace ohledně trajektů) a v podstatě se to i celkem daří, nicméně objevuje se zde celkem dost rušivých elementů které zrovna mě docela vadily. Tak třeba, co tu sakra dělá postava Scarecrowa? Kdo kruci vybral jako Rachel Maggie Gyllenhaal (nejnesympatičtější postava celého filmu) a vůbec proč mi příjde že celý film má plášť tuctového dramatu z 21.století a spíš než komixovou verzi to připomíná akční trhák pro televizní obrazovky ? Otazníku je ještě dost ale naštěstí pomalu mizí, nejspíše s počtem shlédnutí… Ano, šel jsem na tento výstavní kousek dvakrát abych se přesvědčil a ujistil že má tvrzení byla oprávněná. ANO, tento film je krásný, ANO, tento film má herce kteří budou soupeřit o zlaté sošky (Dente hod si mincí ale já si vsázím na tebe!), ale taky je to film který ač jednou spočine na mé poličce mezi ostatníma dvd, nebude se na něj dívat s nadhledem a už ted vím že do měsíce si na tenhle film nijak extra nevzpomenu…… Pevně doufám, že s příchodem Rytíře na dvd se mé pocity a postřehy umoudří a já budu moci jít s hodnocením výš, i když, to by nesměl existovat Burtonův Batman, takže 8/10. () (menej) (viac)

VasaX

Mnoho už bylo vyřčeno, netřeba toto dílo dlouho rozebírat. Temného rytíře nepředcházel hype. Temný rytíř má jisté chybky, které bych mu vytkl snad v každém ohledu. Temný rytíř ale bude zapamatován. Chybičky které bych jinde vytýkal, tady odfoukne celek jak výbuch atomové bomby. Hodně jsem čekal a hodně jsem toho dostal. Mnoho jsem také čekal od Ledgera - možná příliš mnoho. Ale rozhodně Joker v jeho podání je monumentální... obzvlášť některé scény mi vyloženě učarovaly. A jestli někdy chystá Joker comeback, bude to comeback velmi trnitou cestou a bude to velmi velká výzva. Film by mohl klidně skončit ve chvíli velkého dopadení Jokera. Skončit se vší slávou. Ale Nolan posunul laťku výš a přihodil hodinové pokračování děje. Jako zákusek. Ne tak sytý jako hlavní jídlo, spíše něco ostřejšího ale lehčího, ale jako zákusek neméně výborného. Bravo ()

JohnSmith

Dokonalý film neexistuje,ale pokud se něco blíží dokonalosti,tak je to právě Temný rytíř. Režie, kamera,scénář,hudba,efecty jsou naprosto bezchybné.Troufnu si říct,že jak kamera,tak efecty jsou minimálně s nominací na Oscara.A herci?Bylo moc příjemný, že se víc objeví Morgan Freeman a Gary Oldman. Výměna Kati Holmes za Maggie Gyllenhaal filmu jen prospělo. A teď tři nejdůležitější postavy. Eckhart podává velice dobrý výkon po celou dobu,ale v závěru jako two face je naprosto dokonalý.O Ledgerovi už toho bylo nápsáno tolik,že budujen nosit dříví do lesa,když řeknu,že něco tak jedinečnýho jsem v životě neviděl.A Bale?K jeho Batmanovi není co vytknout,je to nejlepší Batman jaký kdy byl.Bohužel se oproti Batman Begins začíná projevovat onen syndrom hrdinů, kdy hrdina vlastně přestává být zajímavým a veškerá pozornost je soustředěna na záporáka/y.No v tomhle případě se nelze divit,jelikož Ledger si střihl Jokera opravdu ve velkém stylu.Ještě poznámka k celkovému dojmu. Batman Begins mi přišel jako skvělý a téměř dokonalý film, ale vedle Temného rytíře vypadá jako levný nezávislý film. ()

Compadre

Zrovna jsem se vrátil z kina a jediné co mě napadá o tomto filmu říct, je, že je to absolutní bomba. Všichni Batmani co jsem dosud viděl mě celkem bavili, ale Temný rytíř je svou kvalitou totálně decimuje. Parádní temná akční jízda s nezapomenutelně šíleným Jokerem a neskutečně mazáckým batmanem. Celých 150 minut jsem se královsky bavil. ()

haj

Od první minuty až do poslední zábavná podívaná, která nemá ani přes velmi dlouhou stopáž slabý místo a všechno funguje, tak jak má, což se už hodně dlouhou dobu žádnýmu "bluckbusteru" nepovedlo. Většina filmů má svý vrcholy a propady, ale ne Temnej rytíř- příběh, akční scény, humor, herecký výkony, hudba, atmosféra, to všechno jako celek funguje naprosto skvěle. A když už bych měl mluvit o nějakym vrcholu, tak tim by pro mě byl výkon H.Ledgera, jehož Jokerovi se v posledních letech vyrovná jedině Deppův Jack Sparrow z jedničky pirátů. Stejně tak mě potěšilo, že se Nolan ponaučil a akční scény jsou v porovnání s Batman Begins o poznání přehlednější. Zkrátka jeden z nejpovedenějších hollywoodskejch blockbusterů. ()

Antek

Nolan rozehrává v gothamském mikrosvětě epický příběh plný postav, emocí a pastí na diváka. Comicsový žánr transformuje do plnohodnotného umění a divákovi se z toho vše klepe čelist. Mizí přímočarý příběh (který se dá většinou shrnout do dvou řádků) tolik typický pro comics (respektive pro filmy z comicsu vycházející) a přichází košatý děj, před kterým se mohou zahrabat všechna rodinná dramata, tragédie či thrillery (aniž by se ovšem sledující ve změti postav ztratil). Zdánlivě špinavý look Nolanovy režie je dokonale vyváženým a krásným příkladem režiserského záměru, který dává vyniknout příběhu o všech stránkách hrdinství. Bale je hvězda, Ledger famózní a Eckhart "pouze" výborný (lépe to ani zahrát nešlo) ... Kvůli takovýmto filmům lidé milují kinematografii ... ()

ravalah

Do nedavna byl pro me nejlepsi a nejsilnejsi komiksovy film Vrana, ale casy se meni. Proc se mi musi vzdy libit film, jehoz herce uz nikdy nikde neuvidim? Ledgerovo nejlepsi role a nejlepsi film, vrchol kariery. Odesel v nejlepsim a tim si vydobyl svou nesmrtelnost v mem srdci. Dokonaly scenar, silne sceny, uveritelny a velmi promenlivy dej (na superhrdinny komiks). Z kina jsem odchazel pomerne psychicky rozhozen z Ledgerovy postavy Jokera. Neco takoveho jsem nezazil uz leta. Silou filmu se blizil jen treti Bourne. ()

BetuSKA

Rozporuplnost. Dokonalost (byť nikoli bez chyb). Ten film mě dostal, zabil, v něčem zklamal... ale prostě nemůžu nedat 5. Protože to byla ta nejlepší věc, jakou jsem v poslední době viděla. ()

MishKonn

Už v jedničce Nolan dokázal svůj nepochybnej talent na režii, ve dvojce to dotáhl k dokonalosti. Strhující hra kladných a záporných postav, jež nás vtáhne a nepustí po celou stopáž. Nenadarmo jedním z nejlepších filmů roku 2008. ()

Diego

Mám radši starého Batmana, i přesto, že nedosahují vysokého hodnocení, ale jsou víc comixové. Tohle je jakoby jste si koupili hru a dali si hned realistickou obtížnost, ale když už to navozuje na takovou tu krimi vránovskou atmosféru, proč to omg kazit očním sonarem nebo nějaký triangloregulatorem, navíc linie s Gordem mi přišla zbytečná, kéž by to bylo více komorní Joker vs Knight, nejvíc ocenuju, když došlo na to, kdo je vlastně Dent - Two Face, ovšem to by ho nesměl hrát Eckhart s tou jeho šprtackou ofinou, ten se opravdu hodí jen do přiblblých komedii, ne sem! Škoda, že tu roli nedostal Kevin Bacon. ()

Aven

Po všech stránkách úchvatný film s do dokonalosti vybroušeným příběhem a jednou star, která filmu dominuje i přes ostatní nesporně kvalitní herecké výkony. Batman jde tak trošku do pozadí a první housle hraje Joker - to, co Heath Ledger předvádí je jeho životní výkon, který si zaslouží přídomky famózní, dokonalý, strhující. V kontextu s jeho pozdějším předávkováním se prášky, se vyloženě nabízí otázka, nakolik Jokera hrál a nakolik do něj vložil sebe. ()

swe

Kdyby film zůstal pouze v rovině Batman - Joker, vůbec bych se nezlobil, protože scény s „agentem Chaosu“ byly GENIÁLNÍ. To ostatní kolem mě trochu vyrušovalo. ()

Batman se blíží k půlmiliardě

Batman se blíží k půlmiliardě

14.03.2022

Druhý týden v kinech a chválený komiksový snímek The Batman už se pomalu ale jistě blíží k půlmiliardě dolarů z celého světa. Film o druhém víkendu zaznamenal jen 42% propady, díky čemuž si v… (viac)

Nový Batman bude rekordně dlouhý

19.01.2022

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

09.01.2022

Jonathan Nolan, bratr slavnějšího Christophera Nolana a zároveň zkušený televizní veterán, jenž má na kontě věci typu Lovci zločinců nebo v titulku zmiňovaný Westworld a rovněž pomáhal psát scénáře k… (viac)