Thriller - drsný film

(festivalový názov)
  • Švédsko Thriller - en grym film (viac)

Jako malá se Frigga/Madeleine, žijící s rodiči na venkovském statku, stala obětí pedofila a od té doby nemluví. Jednoho dne jí ujede autobus k logopedovi, nastoupí do špatného auta a skončí jako drogově závislá prostitutka s okem vypíchnutým za neposlušnost. Když se dozvídá, že její rodiče zemřeli z žalu nad její ztrátou, a také je zavražděna její spřátelená kolegyně, podstoupí výcvik v řízení auta, bojovém umění a střelbě, aby krvavě sprovodila ze světa své kunčafty i pasáka.

Jeden z inspiračních zdrojů Tarantinova KILL BILLA a spolu s Mastorakisovým ISLAND OF DEATH evropský příspěvek konjunktuře exploitation v 70. letech (LAST HOUSE ON THE LEFT, TEXAS CHAIN SAW MASSACRE, FIGHT FOR YOUR LIFE, I SPIT ON YOUR GRAVE aj.). Režisér Vibenius se rozhodl pokrýt finanční ztrátu svého předchozího rodinného filmu natočením „ďábelsky komerční sračky“ a dal hercům do smluv, že nesmí nikde prozradit totožnost režiséra (sám se ale ve filmu mihnul jako řidič náklaďáku, po kterém hrdinka při závěrečné honičce vystřelí). Film proslul mj. scénou s vypíchnutím oka, pro kterou byla údajně použita mrtvola. Snímek byl ve své domovině zakázán a nepomohlo ani jeho sestříhání z původních 107 na 82 minut, kterážto verze pak běžela i ve Spojených státech. V letech 2004 a 2005 film vydala na DVD americká distribuční společnost Synapse Films, zaměřující se na kultovní sci-fi, horory a exploitation (vydali např. MANIAC COPA, VAMPYROS LESBOS či STACY), a to ve dvou verzích - nezkrácené Limited Edition a sexu vystříhané Vengeance Edition. Neobešlo se to bez výhrůžek ze strany režiséra, podle kterého společnost na vydání filmu neměla práva. (choze)

ledzepfan

Bezesporu kvalitní pokoukáníčko pro všechny co rádi tyhlencty Rape´n´Revenge filmečky.......Docela se nabízí srovnání s podobným a přitom úplně odlišným filmem: I spit on your grave...Thriller má všechno co ISOYG chybí,nevyužil nebo nepoužil(rafinovanější zápletka,hudba,umělečtější pojetí,víc peněz..pornozáběry........) a zároveň mu právě díky tomu chybí ta syrová a naturalistická atmosféra...Teda né,že by měl thriller něják silně artově-stilisovaný look, jen je to prostě narozdíl od ISOYG taková krásně vymazlená filmová hračička.............Dal bych i 5 za Madeleininu tvářičku ,která je jak stvořená pro doplňky typu:páska přes oko a brokovnice :D ale nakonec zůstanu u 4 kvůli pro mě nesmyslné zběsilé jízdě policejním autem a následné přestřelce kdovíkde s kdovíkým(tam jsem to fakt nepobral o co jde a proč se to všechno děje..a docela to jakoby porušilo pravidla,které film sám nastolil) ()

TomX2

Thriller je celkom rozporuplný thriller zo Švédska, ktorý vám buď naprosto sadne alebo nie. Ja mám k pravde bližšiu prvú možnosť, totiž ak vynecháme niekoľko zbytočne zdĺhavých (za to ale parádne a so srdca natočených) scén či zopár spomalených záberov (čo ja osobne som mal nutkanie preskočiť), film nie je vôbec zlý - skôr naopak. V príbehu sa zoznamujeme s mladým nemým dievčaťom, ktoré sa v detstve stala obeťou znásilnenia. V priebehu filmu máme možnosť vidieť, ako bojuje s mladosťou a stretáva sa s ľuďmi s rôznymi túžbami - postupom času sa z nej stane sexuálna figúrka a prostredníctvom drôg, ktoré sa jej naskytli aj duševne dávno mŕtva. Vyvrcholenie možno šokuje a možno nie, no ako nám už je z názvu jasné - je drsné. Ja som nadmieru spokojný na to, že som od filmu veľa neočakával a môžem ho len odporučiť - aký názor si na neho spravíte vy je len a len na vás. ()

javak810i

Jaký byste čekali film, u kterého si vzal Quentin Tarantino inspiraci pro Kill Bill? No, musím příznat, že je to celkem znát. Ovšem že se dočkám porno scén "jako" s Christinou Lindberg, to mě opravdu překvapilo. 2* ()

kaylin

Nemůžu si pomoct, ale tohle je prostě výborný snímek, který nám ukazuje lidský hnus v tom pravém... no, hnusu. Tohle není film, z kterého budete mít dobré pocity, což byl také záměr. Navíc se to ve druhé půlce mění v parádní béčko, kde je jednooká němá mstitelka, která střílí, kope a řídí jako blázen. Tady už je to spíše zábava, ale zábava hodně drsná a krvavá. Navíc za ty zpomalené záběry by se nemusel stydět ani John Woo. Ano, ten příběh není zázrak, ale provedení mi sedí. ()

rykardo

Pokud mam tenhle gem okomentovat a zaroven se pokusit byt pri tom alespon trocha objektivni, pravdepodobne uzivatelum CSFD nesdelim nic, co by uz nebylo vyrceno nebo naznaceno...., tzn. " bizarni " herecke vykony / nechci pouzit slovo " spatne..." /, omezeny rozpocet, ktery sala doslova z kazdeho zaberu..., politicky nekorektni hard core/porno sekvence, vlozene do filmu dodatecne a tocene samozrejme bez ucasti hlavni protagonistky Christiny Lindberg..., az prilis dlouha stopaz / 107 minut - plna uncut verze / tomu taky moc neprida..., stacilo by uplne nejakych cca 70-80 minut a bylo by to akorat..., nekolikrat se opakujici vesmes ty same zpomalene akcni sekvence, ktere jsou mozna az moc zpomalene a pusobici misty opravdu komicky...., tohle vsechno je THRILLER : A CRUEL PICTURE Bo A. Vibenia...., bizarni mixaz akce, sexu, tvrdeho sexu, nasili..., zkratka a dobre pure exploitation klasika z prvni poloviny sedmdesátek, kterou jsem jako verny fanda tohoto stajlu sledoval s lehkym usmevem ve tvari, jelikoz to ani jinak neslo....Puvodne jsem chtel dat za ctyri, ale pokud mam hodnotit nezaujate..., tak holt za tri...ha ha.... ()

Vampireman

Průser - režisér je matlal co začne vykrádat sám sebe ještě před půlkou filmu, jenž je tvořen jen ikonickými předměty, šokantními záběry sexu či vyjmutí oka a v neposlední řadě brutálně zpomalenými scénami. Cool i za cenu absence logiky. ** jenom proto, že pak už jsem přestal trpět a začal se chechtat. ()

JohnMiller

Ako už hovorý názov They Call Her One Eye je naozaj drsný film. Herečka Christina Lindberg je v tomto filme pekná a preto sa mi jednoducho nepáčilo čo s ňou robili. Na mňa tam bolo až moc znásilňovania. Hlavná postava cez celí film nepovie ani slovo jedno slovo no emóciami rozpráva až až. Posledná pól hodina pomsty mohla byť pre tento film zachraňujúca no nie je to tak. Celá pomsta mala otrasný strih aj kameru preto musím dať iba 2 hviezdy sám by som to spravil lepšie. za scenár , nápad a herečku** ináč slabota po krutom traileru som čakal oveľa viac. ()

kagemush

Napodobenin spousta,ale rýmejk žádnej? Jak to? (po Muži na střeše ,u mě druhý švédský thriller z let sedmdesátých,a opět výborný ,tentokrát ne sice tak kvalitní forma,ale o to temnější,surovější a s neskutečnou femalkou,-konečně někdo těm machonosičům varlat,a nejen jim,pořádně nakopal prdel a rozstřílel ksichty,-a co na to moje varlata?,mrkli na to a zatáhli se,a to že fest /nechtějte vědět co vyváděly ,když jsem jim pustil Carver/---pro mě vynikající konec,-skončila pomsta -skončil film a žádný pindy vokolo,natož náznak hepáče)(těsně po sobě shlédnuty tohle a Plivu na vaše hroby/Den ženy,-teď tu na mě z filmotéky pomrkává Pramen panny,ale asi si dám na chvíli voraz,-ještě bych si mohl z nějakého pocitu kolektivní viny urvat pohlaví) ()

Mefistofelle

Pokud jste slabší povaha, vadí vám násilí a trocha pornografie a tento film vás z nějakého důvodu zaujal, nemusíte číst dále, protože to zřejmě nebude nic pro vás. Thriller en grym film se s ničím nepáře a k divákovi i hlavní hrdince není milosrdný. Rape n' revenge téma není v exploitationu nic výjimečného, ale v tomto případě se jedná o zážitek neobyčejně intenzivní a to dokonce tak, že překoná i legendární I Spit on Your Grave (1978). Hlavní hrdinka s tváří nevinného andílka se vlivem neskutečného týrání ze strany svého pasáka stává chladnou a nemilosrdnou ženou, která pro pomstu udělá cokoliv, i kdyby ji to mělo stát o nějaký ten rok vydělávání si prostitucí více. Mimochodem, její "pracovní" život je znázorněn bez vekerého tabu. Nahota, čistě pornografické záběry včetně análního sexu zakončeného ejakulací, lesbosex - zkrátka řečeno, uvidíte toho opravdu hodně a o žádné jemnosti se v žádném případě nejedná. Část, kde konečně dojde na pomstu, je velmi slušně zvládnutá. Jediné, co mi vyloženě vadilo, byly nepřiměřeně zpomalené akčnější scény. Jedna z nich, která v reálu nemohla trvat déle jak třicet vteřin, byla protažena skoro na pět minut (nebo mi to tak přišlo). Kdyby to bylo jen jednou, tak to ještě pochopím, ale že taková byla prakticky každá taková scéna - to nepochopím. I tak ale nemám problém s udělením čtyř hvězdiček, protože toto je přesně ten typ filmu, o kterém přemýšlím ještě dlouho po shlédnutí. ()

MrPierc

Depresivní severský film o ponížení a pomstě. Tohle by nepustili ani po půlnoci v televizi. Snímek patří mezi odvážné kousky, šokuje přirozeností a realitou bez cenzury. Zajímavé zvukové dozvučení zbraní i téměř němé akční scény. Mladá dívka byla zneužita, ale nevzdá se. Přeze všechnu špínu, ponížení a zlobu se připravuje pomalu na pomstu. Všechno čekání se jednou vyplatí a nakonec každý zaplatí. Nemá slitování, protože oni také neměli. Jen jsem dlouho přemýšlel nad tím, jak mohou být lidé taková zlá stvoření. ()

destroy83

V rámci rape and revenge špička pocházející z chladného Švédska, která musela v době svého vzniku ztropit pořádný poprask, který vedl až k jejímu zakázání v zemi původu a k ratingovým excesům v dalších zemích. V úvodní části filmu sledujeme malou holčičku ve žlutých šatičkách okoušející perverzní touhy postaršího fousatého pedobeara na podzimním spadaném listí. Holčička již nikdy nepromluví a divák má možnost sledovat další velmi pohnuté osudy výše zmíněné postavy v dospělosti, kterou si nestřihl nikdo jiný než Christina Lindberg, která kromě toho, že vypadá skvěle, dokáže i herecky zaujmout. Navíc je vše velice zajímavě, nebojím se použít slovo umělecky natočeno. Takže Christina stále nemluví, bydlí u svých rodičů, sem tam prodá bandasku mlíka a povyražením budiž návštěva blízkého města, která se dívce ovšem stává osudnou, když po propásnutí busu nastupuje do nařachané káry k sympáťákovi Tonymu. Tony moc dobří ví, jak na takové kočičky, maže Christině med kolem pusy, pozve ji na večeři a poté ji ve svém bytě nadopuje herákem a učiní z ni jednu ze svých kurviček pro vybranou klientelu. Zpočátku se nebohá dívka vzpouzí, ale pod vlivem závislosti na heráku a krutého trestu v podobě skalpelu do oka (velmi syrová scéna) se poddává a nechá se svým tělem nakládat téměř k libosti všech zákazníků. V této pasáži pere tvůrce do diváka vskutku hardcore porno scény s detailními záběry na genitálie i vyvrcholení na dívčino mladé tělo. Christina však nachází v doupěti neřesti spřízněnou duši, která společně s rostoucí nenávistí přivádí dívku na cestu krvavé pomsty, které předchází výcvik v potřebných oblastech financovaný z případné provize na zisku a nějakého toho dýška. Christina se učí řídit pořádně řídit nařachané auto, bojová umění i střelbu z různých zbraní. Když je připravena, režisér rozpoutává nemilosrdná krvavá jatka, v nichž na vše připravená němá dívka kosí protivníky bez mrknutí oka v kvalitních akčních scénách. Ne nadarmo zde nalezl inspiraci pověstný Quentin Tarantino. Řežba pomoci zpomalených záběrů a zvukových efektů nenechává diváka klidným stejně jako Tonyho, který se snaží zachránit si prdel, jak to jen jde. Hodina zúčtování se však neúprosně blíží… Kvalitní herectví divák nachází nejen u hlavní představitelky, ale u všech důležitých postav, jistý umělecký nádech prochází celým snímkem a v kontrastu s tvrdým pornem vytváří zajímavý mix. Stopáž, i když více než stominutová, utíká jak voda a prostor pro nudu zde opravdu není. Občas je sice na snímku vidět pár lehčích nelogičností nebo moc velkých náhod ve prospěch brutální pomsty, ale v celkovém dojmu to nehraje prakticky žádnou roli stejně jako znatelný nízký rozpočet. Smekám a tasím v hodnocení plný počet. ()

Courtemanche

Film může kde koho unudit k smrti. Vím to, protože napodruhé /po asi deseti letech/ , už ani já jsem nevěděl co s časem. Je to originální film, ale pomalu tekoucí, hooodně pomalu, s výjimečným koncem. Ne náhodou kultovní. 4,5/5 ()

Radiq

Úplně chápu, že Tarantino se nechal tímhle filmem inspirovat, protože tohle je fakt nevídanej odvážnej zážitek (pravda, místama trochu přehnaně vizuálně drastickej), ale i kdybych nevěděl, že to je jeho oblíbenej film, byl bych tím stejně nadšenej. Hlavní herečka mi sice svejma pohledama připomínala Nastěnku z Mrazíka, ale to jenom do určité chvíle. Jinak je to ale perfektně vystavěná postava - němá, zneužívaná, nevinná, pěkná, drsná, odhodlaná - takovou originální mstitelku jsem ve filmu snad ještě neviděl... a asi už ani neuvidím. Taky páska přes oko (módně barevně sladěná s oblečením) - vubec se nedivím, že to Tarantino okopíroval pro svou Elle Driver. Skvěle stylové jsou taky plagáty k filmu, stačí na ně kouknout a jednooká postava v dlouhym kabátu s brokovnicí nebo s brokovnicí u oka (toho, co zbylo) skvěle vystihuje mstící hrdinku. Oproti názoru většinové společnosti vůbec neodmítám použití pornografickejch záběrů ve filmu, protože proč neukázat syrovou stránku znásilňování ve své nechutné reálnosti a vubec bych se nebránil, kdyby to sem tam bylo i u novějších drsnejch snímků. Taky to kontroverzní použití skutečné mrtvoly při vypichování oka je sice hooodně kontroverzní, ale mě to zase až tak nechutny nepřijde. Trochu horší je to s těma automobilovejma scénama, kdy v policejním autě projíždí krajinou, vyvolává nehody (s poměrně amatérskejma výbuchama), přijede nikam, pak se otočí a děj pokračuje v přístavu, kde střílí po někom, kdo není vidět. Ty zásahy brokovnicí taky nejsou zrovna výstavka dokonalosti, ale na svou dobu to nemůžu zas tak kriticky sejmout. Naopak zpomalené záběry při střílení a bitkách jsou zase tak skvělej nápad, že všechno ostatní se dá prominout. Tenhle film ve mě zanechal velkou chundelatou stopu plnou násilí, drog, zneužívání a pomsty... a to už se dlouho žádnýmu nepovedlo... ()

Qitek

Neskutečně natahovaný. Doslova-zpomalené záběry jsou někdy na takové hranici únosnosti, že máte chuť zvolat střih TY IMBECILE, prosím už střih, ale ono to nekončí a hned jeden takový vystřídá druhý takový. A pak třetí takový. A hned za tím třetím takovým je čtvrtý takový a třeba i delší... No řekněme že jde o kult. Jistě určitě jde. Ale já s tímto filmem poprvé zjistil, že některé kulty, by měli být pohřbeny. Možná by si film zasloužil remake. Určitě by mohl být působivým béčkem. Protože pan Bo Arne Vibenius neumí na plátně "stvořit"jedinou emoci, jediný nápad o atmosféře nemluvě. Netuším, co tohle mohlo dělat s lidmi v 74tém, ale se mnou to dnes neudělalo absolutně nic. ()

Sfinkter

Ve své době musel být tento snímek opravdovým anarchistou, i na dnešní produkci jsou pornografické scény křiklavě otevřené. Z nynějšího pohledu beru Thriller jako sečtělého dědečka a mentora mnohem mladších snímků, na dobu svého vzniku užívá neuvěřitelné množství novodobých konceptů a opravdu se dá považovat za kultovní. Zpomalené scény mi nevadily, režisér dával čas divákovi na poctivý prožitek a uvědomění si motivu veškerého dívčina jednání - jen možná souboj s ochránci zákona mohl být o něco kratší, tam už se Vibenius pouštěl na příliš umělecký led. Jedna povrchní osobní slabina filmu - nevím, jaký má krásná Christina Lindberg hlas. ()

Cushing

Sním, či bdím? Tohle, a švédský film??? Viděl jsem uncut version, ti najatí pornoherci to pěkně zahustili. Dokonce anální soulož se nachomejtla... Nevídáno. Tomu říkám film proti proudu, ha ha!! ()

Yoshimitsu

Nemluvící, krásná a jednooká Madeline mě bavila v první části, kdy jí spíše každý nakládal a měl jí jako svoji hračku. Jak se v průběhu měnila na Xenu bojovnici ty její tréninky tam určitě nemusely být, tak vidět a její samotná pomsta byla nudná až suchá bez šťávy. Rozstřelování lidi ve zpomaleném režimu a následné špinění oblečení marmeládou bylo trapné. Dávám 55% ()

Compadre

Šablona exploatačních filmů je taková, že oběť je tyranizována nějakými grázly (popř. jen jedním) a na konci se jim krvavě pomstí. Po opravdu odpornostech, které se hlavní hrdince dějí od začátku filmu (i života) jsem čekal na konec jak na smilování a doufal jsem, že si to ten pasák fakt hrubě vodsere, ale finále mě bohužel zklamalo, protože nebylo úměrné předchozím nechuťárnám. No, ještě že to dobře dopadlo. ()

fefee

Tak tie scény Hardcore porna boli totálne zbytočné a samoúčelné. Na to aby film šokoval a bol znechutený divák jej znásilňovaním netreba inteligentnému človeku zábery z porna. Tie sa môžu páčiť jedine úchylákom. Film ako celok pôsobí dosť odmerane a amatérsky ale má svoj dej a určité napätie ktoré je sprevádzané celím filmom. Škoda tých presilených spomalených záberov, ktoré boli na môj vkus až príliš dlhé. Každopádne zaujímavý pohľad na zdroj Tarantinovského "Kill Bill". ()