Thriller - drsný film

(festivalový názov)
  • Švédsko Thriller - en grym film (viac)

Jako malá se Frigga/Madeleine, žijící s rodiči na venkovském statku, stala obětí pedofila a od té doby nemluví. Jednoho dne jí ujede autobus k logopedovi, nastoupí do špatného auta a skončí jako drogově závislá prostitutka s okem vypíchnutým za neposlušnost. Když se dozvídá, že její rodiče zemřeli z žalu nad její ztrátou, a také je zavražděna její spřátelená kolegyně, podstoupí výcvik v řízení auta, bojovém umění a střelbě, aby krvavě sprovodila ze světa své kunčafty i pasáka.

Jeden z inspiračních zdrojů Tarantinova KILL BILLA a spolu s Mastorakisovým ISLAND OF DEATH evropský příspěvek konjunktuře exploitation v 70. letech (LAST HOUSE ON THE LEFT, TEXAS CHAIN SAW MASSACRE, FIGHT FOR YOUR LIFE, I SPIT ON YOUR GRAVE aj.). Režisér Vibenius se rozhodl pokrýt finanční ztrátu svého předchozího rodinného filmu natočením „ďábelsky komerční sračky“ a dal hercům do smluv, že nesmí nikde prozradit totožnost režiséra (sám se ale ve filmu mihnul jako řidič náklaďáku, po kterém hrdinka při závěrečné honičce vystřelí). Film proslul mj. scénou s vypíchnutím oka, pro kterou byla údajně použita mrtvola. Snímek byl ve své domovině zakázán a nepomohlo ani jeho sestříhání z původních 107 na 82 minut, kterážto verze pak běžela i ve Spojených státech. V letech 2004 a 2005 film vydala na DVD americká distribuční společnost Synapse Films, zaměřující se na kultovní sci-fi, horory a exploitation (vydali např. MANIAC COPA, VAMPYROS LESBOS či STACY), a to ve dvou verzích - nezkrácené Limited Edition a sexu vystříhané Vengeance Edition. Neobešlo se to bez výhrůžek ze strany režiséra, podle kterého společnost na vydání filmu neměla práva. (choze)

Wade

Hrozně dlouho mi trvalo než jsem se dokopal k zhlédnutí téhle kultovní klasiky. Teď když je zamnou je mi jasné proč se jí film stal. Rape and Revenge zraje jak víno s nádhernou Christinou Lindberg a hlavně i za ní nakonec dávám bez problémů 5*. ()

liuk

Existuje málo filmů, které neobsahují žádnou odlehčující vložku, žádný vtípek, který nám naznačuje, že je to jen film. Thriller k nim ovšem patří, bere se setsakra vážně a i když neukazuje obchod s bílým masem nijak do hloubky, znepokojivý je dost. Ubližuje mu tak trochu délka (viděl jsem tu 104 minutovou verzi bez porna a oka), kdy trénink Friggy na odplatu je zbytečně rozebíraný, ačkoli většina záběrů ze střelnice a autoškoly nic nového neukáže, až na jeho konci si to Frigga strašně dává. A i když je i scén z její postele také dost, nevypustil bych ani jednu, každou další jsem jí totiž přál víc, ať už to konečně rozbalí a všem nakope. A půlhodiny před koncem to přijde, oblékne si černý kabát a začnou se dít věci, sice ne tolik z filmařského hlediska, ale z hlediska jejího zadostiučinění určitě. Ovšem ten matrixovský look byl opravdu evidentní, včetně jedné přestřelky, fakt by mě zajímalo, jestli je to jen náhoda. A Christina Lindberg byla prostě skvěle vybrána, a i když se tvaří v podstatě furt stejně, stejně od ní nejdou odtrhnout oči, a ve finálním zúčtováním už vůbec ne. Thriller má sice perfektní námět, ale mohl být více rozvinutý, začátek je skvělý, pak to celé ne úplně bezúčelně přibrzdí, ale mohlo být lépe. Konec ale vše vynahradí. ()

Pecival

Moje třetí setkání s exploitation (po I spit on your Grave a LastHouse on the Left). Oproti těmto dvou filmům, neobsahuje tolik násílí, úchylek ani bizardností a hnacím motorem jsou tu staré dobré peníze. Tak se tvůrci rozhodli přitlačit aspoň na nahotě a projistotu to pojistit vystřiženýma záběrama z nějakýho porna za doprovodu jakýchsi psychedelických pazvuků. Co se odplaty a akce týče: Viděl jsem již solidní množství akčních filmů, takže moje představivost o mizerné akci má myslím slušné rozměry, ale tohle asi definovalo nový level. Abych jenom nenadával, některé scény byly hezké s citem pro záběr, nemluvící ženská s jedním okem, koženým pláštěm a obrovskou brokovnicí vypadala docela cool a hlavního záporáka si docela vychutnala. ()

prasacimor

Rape part aj keď zaujímavá, bola príliš zdĺhavá a tešil som sa na Revenge part, v ktorú som dúfal, že zaistí filmu napriemerne hodnotenie. Tá však bola príliš chaotická a miestami až priam hlúpa. Vrcholom stupidity bola úplne nezmyselná, zbesilá jazda policajným autom, kde sa asi Madeline mstila celému ľudstvu, a aby toho nebolo dosť, tak autá po prvom náraze vybuchli. Keď už chcel režisér ukázať driving skillz, ktoré nadobudla, prečo to neukázal napríklad v naháňačke s Tonym, na ktorú bol výborný priestor po prestrelke v bare. Kvitujem na druhej strane nápad s nemou hrdinkou, ktorá dokázala aj bez slova a s minimálnou mimikou utiahnuť celý film. Fotka s čiernou páskou cez jedno oko, zatiaľ čo druhé zameriava mušku na brokovnici je jasný kult. ()

Bernhardiner

Možná, že to řada diváků tak nevnímá, ale tento snímek nedělají silným pornosekvence a nechutně brutální scény. Obsahuje totiž zatraceně silný příběh o dívce, se kterou se osud nijak nemazlil, a která se dokáže těm, kteří ji ublížili nejvíce, postavit. Jen nevím, jestli si to pan režisér dobře uvědomil a nešel jen po senzaci a zisku - scény z porna sice některé pány určitě nabudí, ale celkové atmosféře filmu spíše škodí, a zpomalené záběry působí ve výsledku spíš směšně. Na druhou stranu zmíněná brutalita vůbec neškodí, působí stejně drsně a syrově jako celý snímek. Strašná škoda těch neduhů, protože jinak Christina Lindberg není jen pořádná fena, je to i vynikající herečka, nevím, jestli si to vůbec někdo uvědomuje. I postava pasáka je zahrána skvěle. Čili sečteno a podtrženo, kdyby režisér nebláznil, bylo by to za plnou palbu. 75% ()

fiLLthe3DD

Uvažoval jsem i o pěti hvězdičkách - přeci jen zvrácené to bylo a nevadily mi ani ty zdlouhavé šukací scény (které obvykle moc nemusím), ale celé to pokazila závěrečná honička a akční scény. Ono ne že by to nebylo dobře natočené, právě naopak, ale iritovalo mě, že veškeré výstřely byly ve zpomalovačkách a při honičce na dálnici pro změnu zas auta vybuchovala při sebemenším nárazu - což dokonale pokazilo atmosféru, kterou si snímek od začátku budoval... Jinak ale povedené a to i navzdory tomu, že dialogů je zde minimum. A hlavní hrdinka? Ačkoliv němá, tak jí prostě nelze nefandit. ()

vitekpe

Ucinkoval tam Ford Capri Mk1, coz jsem byl rad. Taky jednoho mam. Jinak jsem tam nic perfektniho nenasel.... Christina Lindberg, prestoze "kultovni", me tez nijak extra neoslovila. ()

Arkanoid

Slávny exploitation začína nudne, nízkorozpočtovo, policajnými sirénami pri pohľade na vidiek, širokú poľnú cestu, kostol a pár domov obďaleč. Auto ide ku kamere. Neskôr statickosť kamery prerušia scény v parku, kedy kamera sníma točiace sa postavy starého pána a malého dievčatka, kedy sa kamera tiež točí, ako aj približovanie tváre v scénach naháňajúcich hrôzu. Tmavá krv vytekajúca starému z kútika úst naznačuje jeho chorý psychický stav. Desivá udalosť pripraví dievčatko o odvahu rozprávať, tak aj film je prvých pár minút štylizovaný bez dialógov. Kamera pokračuje v hre aj o 15 rokov neskôr, kedy má hlavná hrdinka Madeleine asi 20 rokov a žije na odľahlej farme. Asi otec ju berie za plece a takto spolu kráčajú, pričom kamera zobrazuje otcovu tvár, lebo je na mieste, kde by mala kráčať Madeleine. Z každého úsmevu chlapa tu už beží mráz po chrbte. Madeleine zmešká autobus, no na jej šťastie/nešťastie jej hneď zastaví šarmantný elegán Tony na aute, ktorého zaujala jej krása aj štýl. Ona je plachá a odpovedať verbálne mu nevie, ale jeho ponuku zviesť ju prijíma. V reštaurácii sa robia chúťky prípravou steak flambé. Zápletka má trochu hluchý bod, keď Madeleine vďačne ide s chlapom, ktorého stretla v ten deň a nikto jej ho neodporučil, večer do reštaurácie a v noci do jeho bytu, kde neodmieta alkohol a pije, keď ju on len hypnotizuje očami, ale samozrejme neviem, nakoľko je toto pri naivných dievčatách reálne. Zaujímalo by ma, ako sa robí scéna podávania látky do žily, keďže vzduch by mohol človeka zabiť. Tony ju opije, navykne ju na heroín a jeho manipulácia na vytvorenie prostitútky môže začať. Jeho herec má dokonalú dikciu v scénach s cigaretami. POV kamery zameranej na napadané lístie vyzerá desivo. Madeleine má bojovnosť voči prvému zákazníkovi, ktorého krvavo poškriabe, no nemá ju už voči Tonymu. Áno, scéna rozrezania oka bola spravená na mŕtvole, živý človek by sa takto pokojne na skalpel nepozeral. Štylizovaná je do desivých zvukov transformovaných výkrikov evokujúcich duchov. Un chien andalou to však nie je. Chúťky zákazníkov sú rôzne. Anderrson jej vyzlečie vrch, nechá nohavičky, hodí chrbrom na posteľ a fotí jej tvár tak veľa, až je to nepríjemné. S iným zákazníkom zasa ide o tvrdé porno, kde sú zvuky hercov, stonanie ženy a dychčanie muža, pridané dodatočne. Tieto zvuky sprevádza ešte ozvenovitá hudba. Šok hudba spolu so šok kamerou, rýchlym strihom a veľkým, ráznym priblížením vytvára štylizáciu známu pre exploitation žáner už z talianskych filmov. Najtvrdším zákazníkom je pre ňu žena, ktorá jej dáva najprv facku a až potom je schopná užívať si sex. Scény so Sally, ktorá pracuje pre Tonyho ako prostitútka už dlhšie, nikam nevedú. Vďaka nej sa len dozvie reakciu svojich rodičov. Vraždenie klientov je aj trochu zvláštne, lebo ona nemohla vedieť, či oni vedia, že je tam nasilu. Prvý klient zakričí až po vstrelení guľky do hlavy, čo je prinajmenšom zvláštne. Vytečie klasický kečup. Nájomní vrahovia sú mizerní strelci, stoja presne tak, aby ich hlavná hrdinka mohla zastreliť a vydávajú smiešne zvuky. Hlavná hrdinka po prestrelke ostáva ešte v sklade, napriek tomu, že mohla utiecť. Vyľúvanie kečupu prúdom v sklade je ale zasa geniálne. Film je ale nebezpečný v zobrazovaný možností 49 kilogramovej ženy (váha v librách bola oznámená po omámení alkoholom). Hlavná hrdinka si prehodí (bokom!, čiže nie cez telo, lebo to je kvôli váhovému rozdielu nemožné), o 20 kg ťažšieho chlapa, pričom sa on predtým jedným (!) úderom nechal tak rozkolísať, aby to ona mohla spraviť. Kaskadérov v týchto úlohách rozhodne treba pochváliť. Po ukradnutím policajného auta a bez zjavného prenasledovania sa žáner prepína na carsploitation. Scény však nie sú uspokojujúce. Napätie z ďalšej prestrelky na pobreží ide hlavne z hudby, lebo nevieme, kto po hlavnej hrdinke strieľa. Záverečný mord je kreatívny. Čakal som, že film bude naplnený väčšími surovosťami, no v niektorých ohľadoch ostal pre mňa decentný. () (menej) (viac)

PfefferSalz

Už vím, proč má Tarantino takovou pifku na čéšky. Každopádně je taky pravda, že Tarantino spolkl všechny tyto úžas filmy z druhé poloviny minulého století a vyplivl něco, co je jednoduše geniální. Uznání tomuto filmu zajisté patří, bez nich by nevznikly ty mé oblíbené, každopádně v rámci ostatních exploitation bych tenhle drsný film ohodnotil jako hezký průměr. ()

Tjaden

Švédská specialitka, která inspirovala Tarantinovu sérii Kill Bill a rape and revenge filmy jako I Spit on Your Grave. Nízké hodnocení zapříčinila nuda, která se dostavila v druhé polovině snímku. Nekonečně dlouhé zpomalené záběry během všech úmrtí byly k nesnesení. ()

Vaklaf

Fiml, kterej dělá svýmu jménu čest. Zase jsem dlouho neviděl něco tak nepříjemnýho. Myšleno pozitivně, protože takovejhle film se už z podstaty líbit nemá (jak už jsem zdůrazňoval třeba v komentáři k I spit on your grave). Proto sledujeme téměř nekonečný martyrium nucený prostituce střídaný výcvikem. Musím říct, že ještě nikdy mi nebyly porno scény tak nepříjemný jako tady (obecně teda proti pornu nic nemám, snad jen že je trošku na jedno brdo). Člověk se prostě strašně těší na pomstu, ale když na ní dojde, ani to není žádnej požitek. Opak našláplýho akčňáku. Asi aby byla vyvrácena představa, že pomsta bude hrozně příjemná a člověk se bude cejtit dobře. Kritizovat bych mohl pár nelogičností a podivností, jako třeba silniční scénu s vybuchujícíma autama, ale tu jsem si nakonec vyložil spíš symbolicky - že holka si jde za svým a vůbec nic okolo jí nezajímá. Je to prostě mazec, zvlášť na rok výroby. Opravdu krutej a smutnej film. ()

ZdenoLo

Tie spomalené zábery úplne pokazili celý film. Niekedy mi to pripadalo ako večnosť. Trošku viac GORE scén by tomu neublížilo ale ten koniec, to bolo veru sklamanie. ()

POciSEM

Kombinace Srpski filmu a čehokoliv od Jima Van Bebbera.Dneska už je to teda slabej čajíček proti některým kouskům ale v roce 74 to musel bejt šílenej dobytek.Scéna s očkem je správnej humus a já sem nadšen. ()

HonzysKISS odpad!

Tak tohle byla fakt totálně nesmyslná, nelogická, nudná ptákovina, a to doslova. Čekal jsem nějaké hnusně nechutné úchylky, ale dostal jsem úplný hovno. No vlastně ani to hovno tam bohužel nebylo. Plivu na Tvůj Hrob je oproti tomuhle luxusní poklad. Proč tady sakra byly vidět ty péra? Nechci říkat, že mi to přišlo zbytečný, to hardcore tomuhle téma vážně sedne, ale určitě nemusím vidět ptáky a koule přes celou obrazovku, kurňa. Opravdu mi na filmu nepřišlo skoro nic dobrého. Říkám si, třeba je to dobou, ale přeci v sedmdesátých letech už byly filmy na vysoké úrovni, ne? O těch katastrofických hereckých výkonech nechci ani mluvit (leda že by to byla supr parodie). Jediné, co tenhle snímek zachraňují jsou dvě věci. Naštěstí se dočkáme trochu lesbiček a krátká scéna s mučením byla parádní. Toť vše. 10/100 ()

The_Second

Thriller by mohl být opravdu vynikající, kdyby ovšem nebyl tak strašně natočenej, příběh je dobrej ale všechno ostatní od kamery přes zvuk až po herecký výkony (snad až na hlavní představitelku) je opravdu strašný. ()

Schuldiner

Asi nejlepší porno s dějem, který jsem viděl. Ale to bude asi tim, že se na porno s dějem nedívám. Ale vážně... tenhle film by si zasloužil hlavně lepší zpracování, protože tady bylo snad všechno špatně. Dějově kostrbatý, je k vidění spousty nelogických a v podstatě nesmyslných posloupností, hrozný akční scény (,který kdyby nebyly zpomalený, film by trval 17 minut, mam to spočítaný), nulový herecký výkony...no a vzhledem k tomu všemu zkrátka i úplně řídká atmosféra, protože to nelze brát vážně a celý je to těma záporama degradovaný. PS: A krev neni oranžová, ale to je jenom takovej detail. ()

Prochy38

Já nevím. Je to takové nijaké. Asi v roce 1974 dostatečně originální a šokující, ale dnes? Ne, že bych se nudil, to určitě ne. Člověk z toho to umění cítí. Asi tak: Porono scény absolutně mimo mísu a film potápí, takže to byla špatná volba. Jinak ale? Brutalita úměrná. Ch. Lindberg je nádherná a jen díky ní ten film za to stál. Zahrála to skvěle. Celkově příběh není vůbec zlý, naopak. Ale je tam hrozně moc hloupostí, které zbytečně tak dobrý námět kazí. Třeba ta jízda autem. Sakra u nás, když houká houkačka policie nebo sanitky, všichni automaticky uhýbají, jak můžou, tady to byla debilita na entou.. Neříkám, že jsem zklamán, ale čekal jsem trochu víc. Jinak ale v pohodě, šlo to. ()

Shimargh

Totální halucinogenní úzkostná noční můra. Chlad, mráz, ponížení a bolest. Několik nezapomenutelných scén - oko, pornozáběry, výcvik, pomsta. Páska přes oko, dětský vzhled Christiny Lindberg, němota, dlouhý černý kabát, upilovaná brokovnice a šílený zvukový doprovod = KULT. Jen škoda neustálých zpomalených akčních scén, ke konci mě už neskutečně iritovali. ()