Pomsta znásilnenej

• Česko Plivu na váš hrob (viac)

ScreamJay

Poprava svépomocí aneb oko za oko a zub za zuby (!!!) I Spit on Your Grave je jednou z těch moderních předělávek, ze který je už od první minuty cítit, že vás bude chtít ojebat. Chci říct, stačí pár záběrů, úvod děje a vy už tušíte, že s vámi zajdou až do krajností, že to bude sakra bolet a že se u toho budou tvářit jakoby nic. Jenomže stejně jako u The Last House on the Left na to nemají koule. Nebo možná jen o trošku větší. Průšvih většiny moderních exploitation je, že se příliš nechávají unést obraznou brutalitou a zapomínají, jak tenká je hranice autenticity, na které balancují. Jo, alespoň v první půlce se Steven R. Monroe docela držel, šovinistický burani, jeden tuplovaný kokot a kočka v upnutým svršku, která skutečně jela do chaty jen pracovat. Pěkná kamera, obraz, slušná hudba. Jenže samotný očekávaný finále, vlastně jsem jen skřípal zubama a sledoval, kdy tomu ratingu dojde dech. Nakonec z toho byla taková zálesácká homemade skládačka zakončená veršem: "Kdo má moc a chtěl by více, toho čeká brokovnice!" Technicky to nebylo špatný, ale co do uvěřitelnosti šlo I Spit on Your Grave posunout dál, mnohem dál. [final rate: 65%] ()

Sarkastic

Slovy Grimpa: Mučeníčko to je moje potěšeníčko. Násilí a msta. Jednoduchý příběh o holce, kterou si podalo pár vidláků a ona jim to pak vrátila i s úroky, funguje velmi dobře a takřka bez vážnějších nedostatků až do scény se „zmizením“. Pak publikum začne trochu pochybovat o tom, co se mu to snaží tvůrci namluvit a nepřidává tomu ani moc fakt, že se divák musí zákonitě ptát, kde vzala jedna z postav náhle takovou sílu? A pak bych vytkl sem tam až přílišnou stylovost v podobě havranů či červených očí. Jinak ale film plní svůj účel, to se mu prostě nedá vzít a i při nepříjemných scénách člověk zaujetím nechce odvracet zrak, takže ode mě jsou to slabší 4*. ()

Kaka

Velmi drsné, avšak ne naturalistické, ani autentické. Krvavé sekvence jsou příliš "vyhlazené" aby byly šokující. Ale na nízkorozpočtový horor s několika hektolitry krve se to celkem dá. Sarah Butler je v rámci mezí herecky solidní a hlavní pánská sestava je komická jak se patří. Poslední dobou se Hollywood inspiruje v nějakých sado maso praktikách, protože druhý film za poslední dva roky kde se přijde o mužský pohlavní orgán, aby následně skončil v ústech postiženého - to už nemůže být snad ani náhoda. Určitě to ale nemá ten patřičný efekt šoku, ani pro diváka, ani pro hlavního hrdinu. Jako remake ale po všech stránkách obstojné. Úsporný, dravý a rychlý film. ()

Karlos80

Myslím si že po tomto brutálním flicku, titulní hrdinku možná budete nenávidět ještě víc než tu pětici zasraných šmejdů (z niž jeden byl slabomyslný). Slabší dvojnásobný rape (v originálu bych řekl že je daleko lepší) bez pořádné nahoty, za to s více dramatickými vložkami (předtím v chatě; zuby, pistole, láhev, perfektní hraní na nervy), ale o to více překvapivě explicitní a grafické revenge, při kterém vám doslova tuhne krev v žilách a stahují se křečí třísla, bohužel jsem toho názoru že to všechno působilo značně samoúčelně a režisér a scénárista si tu jednoduše zvedal ego. Tak hlavě že to uspokojilo titulní hrdinku (která hrát roli původně nechtěla, měla k ní odpor, stejně tak jako k jiným hrůzným filmům). Mno, nakonec si ji evidentně užívá, ale předtím ona nám skoro nic neukáže a její divné chování během těch dvou znásilnění vůbec nedokáži pochopit. Kultovní verze z roku '78 byla stále v některých ohledech lepší (snad i sympatičtější?) od začátku až do konce jasnější a zbytečně nekomplikovaná, scénář byl přeci jen trochu jiný, tento film mohl mít v pohodě 80. minut, to natahování bylo podle mě nesmyslné. Navíc ta poslední scéna s poldou, jak ona ho dostala do takové pozice a jak ho vůbec odzbrojila:-)? Film měl spoustu hluchých a nesmyslných a nelogických pasáží (s typickými otázkami typu proč?, Proč ona skočila do vody po druhém znásilnění? Ze zoufalství, chtěla tak ukončit svůj život, nebo to měla dopředu nějak připravené? Kde ona vyplavala? Kde ona sehnala oblečení a jídlo a potřebné nástroje k pomstě? atd, atd) ale jako novodobý totálně zvrácený, špinavý, odporný a šokující exploitation celkem ušel, i když bych mu s chutí dal i odpad! Abych to nějak shrnul, místy opravdu velmi rušivý film, atmosféra alespoň ze začátku v opuštěné chatě na venkově je dobrá a předznamenává něco velkého, kdo z vás by se tam do těch končin, bez doprovodu jen tak sám vydal, setrvával zde, dokonce přes všechny ty rušivé elementy a kór pak samotná slabá žena), ale zároveň je film hodně nudný a nesmyslný jak jsem už psal, brutální sadistické násilí působí samoúčelně ale je vynalézavé to se musí uznat. Film, které některé bude bavit a užijí si ho, některé bude šokovat a zavrhnou jej (feministkám nedoporučuji!), tak už to ale chodí, každopádně to stále beru jak dobře vydělat na historii a jménu. Teď už čekám jen na cover poslední z velkých "rape and revenge" kultů "Thriller - en grym film", kde jsem titulní hrdince skutečně fandil! ()

Davies182

Mrazivě naturalistické, brutální a napínavé. Čas od času si rád dopřeju podobnou dávku thrillerového hnusu na pomezí splatter hororu... V těchto snímcích toho sice není příliš (nic), co by se dalo považovat za plnohodnotnou filmovou kulturu, zaujmout nicméně dokáží znamenitě. Pak už je individuální, jak se s tím divácký žaludek popere. Za sebe musím říct, že pár scén mě docela překvapilo, a stěžovat si nemohu ani na delší stopáž, která sice k žánru moc nesedí, ale se kterou si režie pohrála více než zdařile. Pro fanoušky SAW nebo třeba Posledního domu nalevo jasná volba. ()

• V októbri 2016 sa podľa webu PrettyFamous umiestnil film na 93. priečke v rebríčku "Najhoršie horory všetkých čias". (Zdroj: ČSFD)
  • Známý americký kritik Roger Ebert udělil filmu hodnocení nula, stejně jako předchůdci. (Othello)