Plivu na tvůj hrob

(festivalový názov)
  • USA I Spit on Your Grave (viac)

Mladá atraktivní spisovatelka Jennifer Hills (Camille Keaton) přijíždí na venkovskou usedlost u řeky dopsat svůj román. Namísto vytouženého klidu na práci a inspirace tu ale nalezne pouze bolest a ponížení z rukou čtveřice brutálních buranů, kteří ji opakovaně znásilní a zničí její knihu. Zdrcená umělkyně se jim rozhodne krutě pomstít - a vytvoří tak mistrovské dílo!

Nechvalně známá klasika žánru exploitation filmů, který prožíval konjunkturu v 70. letech. Ještě donedávna byl tento film v řadě zemí zakázán, protože měl podle cenzorů glorifikovat násilí páchané na ženách a přední americký filmový kritik Roger Ebert jej označil za nejhorší film, jaký kdy viděl. Camille Keaton za svůj výkon obdržela v témže roce kdy byl film natočen cenu na Katalánském mezinárodním filmovém festivalu ve Španělsku. (choze)

Frajer42

Horor? To asi ne. Každopádně se jednalo o slušné retro porno. Pro zájemce nabízím i stručný děj. Jedna pohledná spisovatelka se vydá strávit víkend v útulné vesničce plné těch nejtypičtějších správných amerických buranů. Spisovatelka má prakticky už od příjezdu na čele obrovský nápis ,,RAPE ME" a burani zkrátka neudrží testosteron na uzdě a i bez spisovatelčina svolení s ní sesmilní. Nezaskočí je ani její bobřík, protože se pohybujeme v době, kdy žiletky mnoho neznamenaly. Nerad bych vám vyžvanil všechny detaily. To by pak nemělo smysl se na film dívat, a tak vám prozradím, že to celé proběhne bez patřičné ochrany proti početí a samozřejmě se vystřídají všichni čtyři páni. Poté se rozhodnou své dílo dokonat, a tak vyšlou toho mentálně indisponovaného pána, aby bodnutím do srdce dílo dokonal. Samozřejmě mu bezmezně věří, a tak si celou situaci nejdou zkontrolovat. Asi sami dokážete odhadnout, jak to celé dopadne. Takže správná zápletka je na světě. Slečna se v klidu osprchuje, je ráda, že má konečně podnět o čem psát svou senzační knihu, která bude celá otištěna v časopise pro ženy a vydá se na krvavou pomstu. No upřímně jsem očekával poněkud divácky atraktivnější satisfakci. Zde vám opět nehodlám vyžvanit, jakým způsobem svoji satisfakci uskuteční, takže vám prostě nepovím, že jednoho oběsí na stromě poté co s ním sesmilní. Tentokrát ovšem dobrovolně. S druhým sesmilní rovněž. Opět dobrovolně a s nejvyšší pravděpodobností mu potom uřízne jeho pyj. Záběr je tam nepřímý a všude mnoho pěny, takže proto zdůrazňuji pravděpodobně. Na zbylých dvou členech si dá záležet ze všeho nejméně. Do třetího zaboří sekeru a na posledním nechá projevit účinky motoru motorového člunu, kterým ji tolik obtěžovali, když chtěla psát svoji impozantní knihu. A jestli mě paměť nemýlí, tak v tomto okamžiku film skončil. Tak a teď bych přešel k nějakému tomu správně subjektivnímu hodnocení. Na filmu mě krom násilí, které vůbec přílákalo moji a pravděpodobně i vaši pozornost zaujal také fakt, že když nepočítáte hru na foukací harmoniku, tak zde prakticky nezazní hudba, a to i v momentech, kdy ji vehementně očekáváte. Přesto napětí tam zcela nezchází. Naopak mi na filmu dost podstatně vadila herecká nechopnost zúčastněných. Hlavní hrdince bych to zvládnul odpustit, protože ta svoje herecké nedostatky nahradila alespoň správným retro půvabem. To stejné už bohužel nelze prohlásit na adresu pánů. A výsledný verdikt? Pokud se někdy budete nudit, tak na pobavení je to ta správná volba. Postavy nezklamou a nechybí jim ani ta správná zvědavost typická pro horory. Takže tím jsem se možná vyvedl z omylu, protože tohle je jasný a nezpochybnitelný prvek hororu. Mně se to zkrátka v rámci možností líbilo. Když si tady přečtete ty zdejší chvalozpěvy, jak to toho pohoršovalo a toho zase nudilo, tak se prostě připravíte na nejhorší a potom můžete pouze očekávat milé překvapení, které se v tomhle případě skutečně uskutečnilo. 3 hvězdy a honem na zrenovovaného bratříčka z roku 2010, kde už si vytvářím naděje, že žiletky už se staly kamarády a pomocníky ve všech domácnostech s vyjímkou Asie a snad i Afriky. () (menej) (viac)

K.I.N.G.

Rape and revenge - žánr, kde funguje jednoduchý matematický systém: 2 oči za jedno. Za hrubé zacházení a surové znásilnění budeš s žalem a lítostí ve tváři pomalu umírat v ukrutných bolestných mukách. Snímek "Day of the Woman / I Spit on Your Grave" z roku 1978 je světově nejproslulejším filmem této odrůdy exploitation movies. Velká naturalistická jatka, kde si hlavní roli zahrály bezcitnost a chladnokrevnost. Už když jsem byl kdysi dávno nadšením podělaný z remaku filmu "The Last House on the Left", tušil jsem, že filmový žánr "znásilnění a pomsta" bude patřit mezi mé nejoblíbenější. Zkrátka mezi ty, které jen tak nezklamou a tímto snímkem se mi to jenom potvrdilo. Není potřeba se o "Plivu na tvůj hrob" dál rozepisovat, potřeba je tu nechut'árnu vidět, prožít, přežít a pak nějak rozdýchat. 90% ()

monolog

Proč je nepoužití hudby považováno za amatérismus? Copak hudbu v normálním životě někdo slyší jen tak ze vzduchu? A pomiňme případné blázny a feťáky. Hudba je podle mě to, co každý snímek oddaluje od reality, i kdyby v něm ukázali nevímco jakkoliv naturalisticky. Napliju na vaše hroby je očištěno od všech těch nešvarů, které v kinematografii dnes vidíme. Podle mě je to jeden z nejrealističtěji natočených filmů, jaký jsem viděl. Proč? Dialogy jsou blbé, ale reálné. Nikdo nemluví jak knížka. Poslouchali jste někdy rozhovor dvou vám úplně neznámých lidí? Obvykle snůška volovin, dost často nelogicky na sebe navázaná a hloupá. Většinou se to skládá z krátkých vět, z nedořečených vět, někdy i z nadávek (podle druhu lidí). Ale veskrze je to dialog o hovně, neboli že málo slovy lidé řeknou ještě míň. Tady je to podobné a proto uvěřitelné. Jestli herci hrají špatně? Nevím, mně to tak nepřišlo. Pro většinu to asi bude způsobený tím, že tu nikde není moc prudkých a náhlých střihů a tak ten americkej způsob herectví nepoznají. Viděl jsem lepší filmy, ale taky zatraceně horší. Tohle je prostě průměr. Kdyby to mělo trochu propracovanější postavy (ukázat trošku něčeho z jejich života) nebo tam přidali trochu černýho humoru či cynismu a ne jen osm koulí s nožičkama a jednu Nemesis, bylo by to mnohem zábavnější (takhle se to přeci jen moc táhne). Myslím, že hodnotit tento snímek záporně je opět jen otázkou módy a musíte to hodnotit sami, tak, aby to hodnocení nikdo neviděl. Neboli předsudky (strach z našich proti sobě), předsudky (strach z cizích proti nám), předsudky (strach z naší vlastní reakce na ty cizí). Jo, jestli tohle je oslava násilí na ženách, tak já jsem Panna Orleánská. Spíš je to obhajoba pomsty a ospravedlnění touhy vzít věci do vlastních rukou. ()

Lima odpad!

Režisér a scenárista v jedné osobě Meir Zarchi by zasloužil důkladné vyšetření na psychiatrické klinice, myslím, že jeho psychologický profil by stál opravdu za to. Vidím to asi takhle - Zarchi a jeho kámoši se sešli a řekli si "Kluci, půčíme si kameru, pojedem ke Guntherovi na chatu a natočíme tam přes víkend nějakou brutalitu. Vezmem Camille, ta je pro každou špatnost a celkově nás to nic stát nebude, jenom výdaje na benzín a barvu. Je úplně fuk, že o filmování víme úplný hovno a že ve scenáři, kterej sem zpíchl za dvacet minut, jsou NEUVĚŘITELNÝ logický lapsusy, všichni to stejně zkouknou už jenom ze zvědavosti."....Musím souhlasit s těmi, kteří na imdb lakonicky shrnuli kvality tohoto snímku mírným pozměněním jeho názvu - "I Spit on this Crap!". A navíc je to hrozná nuda ()

S.Quentin QUALE

První jsem viděl remake, tak jsem do toho šel s pramalým očekáváním, no spíš ze zvědavosti. Asi trošku natažená, ale pořád velmi znepokojivá podívaná. Remake má hezčí kabátek, ale já ocením plným kotlem i tohle. Mám respekt k těmto starým kouskům. Camille Keaton mi hlavně ze začátku připomínala Megan Fox. ;) ()

• Jistý profesor na universitě v USA kdysi tento film pustil ve třídě dívkám, aby je dostatečně a názorně varoval před nebezpečím znásilnění. Jeho čin vzbudil obrovský poprask a profesor byl z university propuštěn ... (Flipnic)
  • Film údajně vznikl jako reakce na Zerchiho osobní zkušenost, kdy zastavil znásilněné a zmlácené dívce u parku, vezl ji na policii, zde byl svědkem naprosto neprofesionálního a nelidského jednání ze strany policie, proti vůli policistů dívku následně odvezl do nemocnice. (Flipnic)
  • Při scéně oběšení jednoho z násilníků na stromě se při natáčení scény údajně povolily popruhy, kterými byl jistěn, a herec dostal psychický šok. Jeho výraz v obličeji tak naprosto přesně odpovídal Zerchiho představám a schválně použil tuto původně nepovedenou scénu, která působí na diváka velmi reálným a znepokojujícím dojmem. (Flipnic)