Poklidné městečko v Kalifornii by prožilo další líný a ospalý den, ovšem studentka Casey Beckerová se svým spoluobčanům poněkud nedobrovolně postará o děsivé rozptýlení. Stává se totiž první obětí vraždícího maniaka, která byla nejdříve přinucena hrát s ním po telefonu šílenou hru, díky které přišel o život její přítel a posléze i ona sama. Na řadě je teď další středoškolačka Sidney Prescottová. Její matka byla před rokem zavražděna podobně jednajícím šílencem, a přestože Sidney svědčila proti údajnému vrahovi své matky, televizní reportérka Gale Wheatersová je přesvědčena, že jde o stejného zabijáka. Je tedy muž, který čeká v cele smrti na vykonání rozsudku nevinen? Podaří se nakonec zjistit totožnost vraha - který vraždí po vzoru scén z oblíbených hororů - dříve, nežli zamorduje Sidney? Na tyto otázky vám už dá odpověď pouze snímek sám... (oficiálny text distribútora)

YumiOkami

super pribeh, kamera, hudba. nejlepsi hororova serie!♥️ ❝𝘔𝘰𝘷𝘪𝘦𝘴 𝘥𝘰𝘯’𝘵 𝘤𝘳𝘦𝘢𝘵𝘦 𝘱𝘴𝘺𝘤𝘩𝘰𝘴. 𝘔𝘰𝘷𝘪𝘦𝘴 𝘮𝘢𝘬𝘦 𝘱𝘴𝘺𝘤𝘩𝘰𝘴 𝘮𝘰𝘳𝘦 𝘤𝘳𝘦𝘢𝘵𝘪𝘷𝘦.❞ ()

noriaki

Inovativní, velice nápaditý a hravý horor, kterým pomalu stárnoucí Wes Craven dokázal, že má žánru stále co dát. Režisér si hraje s očekáváním diváka, upozorňuje na stereotypy a hloupá klišé, aniž by se jim ovšem vysmíval. Respektuje daná pravidla, aby je pak sám několikrát porušil. Takhle chytrý komentář k téměř dvě dekády starému žánru vyvražďovaček mohl natočil jen opravdový znalec. Přitom jestli si kdy nějaký horor říkal o parodii, je to tenhle. Série postupně proslula nejen zacykleným odkazováním sama na sebe, ale také zajímavým hereckým obsazením. Tehdy v devadesátkách to vypadalo, jako kdyby se pokoušelo vyvraždit osazenstvo Beverly Hills 90210, což má ze zpětného pohledu ještě větší kouzlo, než tehdy. ()

Tereza666

Jo, pamatuju si. Film jsem poprvé asi v mých 10 letech viděla na videokazetě a pamatuju si, že jsem se děsně bála. Vřískot je jeden z těch hororů na které se můžu dívat pořád a pořád dokola. ()

Blue.Poison

Pro mě rozhodně nejklasičtější teen vyvražďovačka všech dob. S hrdiny jsem příběh prožila nespočetněkrát a pořád mě baví. Perfektní hlášky, zajímavé postavy, vrah, který se postupem času stal ikonou a kousavá ironie vůči celému hororovému žánru. Film prakticky paroduje sám sebe a to je jeho velké plus. ()

yeniczek

Podívat se na Vřískot až poté, co si pamatujte nazpaměť Scary Movie 1 (na střední viděno nespočetkrát:D) je dost vražedná volba. Ale kupodivu mě to chytlo a bavil jsem se. Hlavně poté, co jsem si uvědomil, že se ten film opravdu nesmí brát vážně. On už sám je taková parodie/vtipná pocta hororům. ()

hroubek

Tento snímek je redefinice hororového žánru, jaký byl do té doby častým jevem a zároveň nástupem něčeho nové. To co se povedlo Cravenu je docela obdivuhodný vezmeme-ly v potaz, že z něčeho úplně obyčejného udělal hodně zajímavou podívanou. Ale čím je Vřískot něčím, více než ostatní vyvraždovačky? Tím, že si skoro po celou dobu z hororu utahuje, cituje a následně paroduje ,ale ne až tak vtipným způsobem. Jediný můj problém byl, že si až moc pamatuji Scary Movie, takže mě spousta vážných momentů připomínala scény, které byly vtipné. Není to nejlepší horor všech dob a ani nejkultovnější, ale rozhodně je to film, který pro svůj žánr udělal takové malé zmrtvýchvstání. ()

H.Gordon

Vřískot mám velmi ráda, i když jako horor na mě moc nepůsobí, ale to je vedlejší. Je to hlavně krimi a thriller. Nemůžu si pomoct, ale občas to na mě působí jako parodie nebo taky komedie. Ale to je zřejmě kvůli tomu, že se od té doby natočilo tolik filmů na tenhle způsob, které jsou velmi špatné a nemají s vážností filmu nic společného nebo parodie právě na vřískot. Takže se teď na film dívám taky trochu jinak. Nicméně mám ráda filmy, kde jsou hlavní aktéři děti nebo mládež ze středních škol. Líbí se mi i výběr postav. Od té doby bylo natočeno tisíc filmů na podobný způsob, ale tohle je bezpochyby klasika. 4, 65* ()

pravdovravny

Klasika 90´tych rokov!. Tento štýl natáčania hororu sa v súčasnosti prakticky nevyskytuje, čo ma dosť mrzí. Tento film ma tú správnu atmosféru, ale padnú tu aj nejaké dobré hlášky. ()

lykan9

Vřískot je pro mě po Halloweenu nejlepší slasher horor všech dob. Pojmout napínavý mysteriózní horor zároveň jako parodii dokáže takovým stylem snad jenom Wes Craven. Je to napínavé, zábavné, vtipné a herci jsou nesmírně sympatičtí. (Úplně všichni.) Nelze jinak než hodnotit plným počtem. ()

sskrblik

███████████▓▓▓▓▓▓▓▓▒░░░░░▒▒░░░░░░░▓█████ ██████████▓▓▓▓▓▓▓▓▒░░░░░▒▒▒░░░░░░░░▓████ █████████▓▓▓▓▓▓▓▓▒░░░░░░▒▒▒░░░░░░░░░▓███ ████████▓▓▓▓▓▓▓▓▒░░░░░░░▒▒▒░░░░░░░░░░███ ███████▓▓▓▓▓▓▓▓▒░░▒▓░░░░░░░░░░░░░░░░░███ ██████▓▓▓▓▓▓▓▓▒░▓████░░░░░▒▓░░░░░░░░░███ █████▓▒▓▓▓▓▓▒░▒█████▓░░░░▓██▓░░░░░░░▒███ ████▓▒▓▒▒▒░░▒███████░░░░▒████░░░░░░░░███ ███▓▒▒▒░░▒▓████████▒░░░░▓████▒░░░░░░▒███ ██▓▒▒░░▒██████████▓░░░░░▓█████░░░░░░░███ ██▓▒░░███████████▓░░░░░░▒█████▓░░░░░░███ ██▓▒░▒██████████▓▒▒▒░░░░░██████▒░░░░░▓██ ██▓▒░░▒███████▓▒▒▒▒▒░░░░░▓██████▓░░░░▒██ ███▒░░░░▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒░░░░░░███████▓░░░▓██ ███▓░░░░░▒▒▒▓▓▒▒▒▒░░░░░░░░░██████▓░░░███ ████▓▒▒▒▒▓▓▓▓▓▓▒▒▓██▒░░░░░░░▓███▓░░░░███ ██████████▓▓▓▓▒▒█████▓░░░░░░░░░░░░░░████ █████████▓▓▓▓▒▒░▓█▓▓██░░░░░░░░░░░░░█████ ███████▓▓▓▓▓▒▒▒░░░░░░▒░░░░░░░░░░░░██████ ██████▓▓▓▓▓▓▒▒░░░░░░░░░░░░░░░░▒▓████████ ██████▓▓▓▓▓▒▒▒░░░░░░░░░░░░░░░▓██████████ ██████▓▓▓▓▒▒██████▒░░░░░░░░░▓███████████ ██████▓▓▓▒▒█████████▒░░░░░░▓████████████ ██████▓▓▒▒███████████░░░░░▒█████████████ ██████▓▓░████████████░░░░▒██████████████ ██████▓░░████████████░░░░███████████████ ██████▓░▓███████████▒░░░████████████████ ██████▓░███████████▓░░░█████████████████ ██████▓░███████████░░░██████████████████ ██████▓▒██████████░░░███████████████████ ██████▒▒█████████▒░▓████████████████████ ██████░▒████████▓░██████████████████████ ██████░▓████████░███████████████████████ ██████░████████░▒███████████████████████ █████▓░███████▒░████████████████████████ █████▒░███████░▓████████████████████████ █████░▒██████░░█████████████████████████ █████░▒█████▓░██████████████████████████ █████░▓█████░▒██████████████████████████ █████░▓████▒░███████████████████████████ █████░▓███▓░▓███████████████████████████ ██████░▓▓▒░▓████████████████████████████ ███████▒░▒██████████████████████████████ ████████████████████████████████████████ ████████████████████████████████████████ Omega beta zeta slyší mě někdo? ()

VanTom

Podvratná modernizace "slasheru" se kromě normálně sympatických postav (včetně zlitých nadržených středoškoláků, a to je co říct!) opírá o dokonalou znalost pravidel žánru, které vědomě tu dodržuje, tu porušuje jak výborný scénář, tak samotní hrdinové (což je jedno a to samé, já vím :-)). Hra s vodítky na pachatele vražd v městečku Woodsboro (aneb každý je podezřelý) samozřejmě s opakovaným zhlédnutím pozbývá na významu, ovšem odhalení maskovaného zabijáka stále má svůj půvab, i když konečnou konfrontaci už značně (záměrně) přepaluje a protahuje. ()

drake31

Wes Craven & Kevin Williamson dali zrod môjmu najobľúbenejšiemu slasheru, hororu ako takému, a nepreháňam keď poviem, že Scream je jedným z najdôležitejších filmov nielen môjho filmového života a lásky k tomuto médiu, ale aj po takmer dvadsiatich rokoch tento film je neodčleniteľnou súčasťou môjho života. Mal som deväť rokov keď som našiel VHS kazetu v skrinke mojej krstnej mamy, a aj keď si už presne nepamätám či to bol originál alebo rip z televízie, dodnes nezabudnem na sledovanie môjho prvého hororu, a tej noci čo nasledovala. Dodnes spomínam na to ako sa mi celý film premietol v hlave ako sen počas nasledujúcich nocí, na to ako som sa pár mesiacov bál chodiť po tme či vkročiť do pivnice bez toho aby som posieral strachom. Teraz je to úsmevné, no vtedy mi to tak neprišlo. Bol som natoľko vystrašený, že druhý diel (ktorý som si tiež zapožičal) som pozrel asi tak o rok neskôr. Časom sa moje nervy zocelili, a moja láska k hororu ma sprevádzala počas zvyšku mojich teen rokov, a sledoval som azda všetko čo tunajšia komunita hororových nadšencov odporúčala a kladne hodnotila. Scream však bol tým katalyzátor, a rozhodne jedným z prvých základných múrov mojej lásky k filmom. K Vreskotu sa vždy rád vraciam, s každým pozretím dostávam niečo viacej, užívam si niečo iné, aj napriek tomu, že som tento film nespočetne-veľa-krát vždy objavím niečo čo si zaľúbim a prekvapí ma, každým rokom som si uvedomil inú filmovú referenciu či to ako sa prekrásne hrá s konvenciami, ktoré tento žáner prináša. Teraz si film len užívam s obrovským úsmevom na tvári. A keďže tento týždeň budem v kine sledovať piaty diel tejto série, zahájil som tak re-watch, ktorý bol dlho overdue. A áno, Scream je stále rovnako bravúrnym filmom v mojich očiach ako bol počas každej jednej projekcie. Napätie sa dá krájať, a aj po rokoch, a po mnohých pozretiach, Scream ma stále dokáže vtiahnuť do svojich spárov a nepustiť. Dodnes si neviem predstaviť šok tej úvodnej scény pre pôvodné publiká v '96, a až po mnohých rokoch a výrokoch iných som si uvedomil aké nemysliteľné to bolo, že Hollywoodske zlatíčko Drew Barrymore bude prvá obeť (shut up! 26-rokov starý film). Ghostface - ICONIC! Maska ktorá bola nájdená náhodou je teraz jeden z najikonickejších vizuálov. Casting - ICONIC! Neve Campbell, Courteney Cox, David Arquette sú  absolútne fantastický, a ja sa radujem ako malé decko, že uvidím toto brilantné hlavné trio spolu, tentokrát po prvý krát na veľkom plátne. Tieto postavy som si neskutočne obľúbil, a nech boli pokračovanie akékoľvek títo traja boli zakaždým top. A nielen oni traja. Všetci v tom filme sú skvelý, a slúžia perfektne ich postavám, ktoré si človek naozaj obľúbi, a obáva sa o ich prežitie, či špekuluje či práve oni sú za tou bielou maskou.  Možno som zaslepený nostalgiou a ten origin je silnejší než film samotný, no nech je to ako chce, Scream je jedným z mojich najobľúbenejších filmov a už bolo na čase to reflektovať aj v tunajšej sekcii mojich obľúbených filmov ❤️ ()

Antek

Tak jsem se při příležitosti nového Vřískotu (2022) po letech zase vrátil do Woodsboro. Málokterý film jsem viděl tolikrát – vzpomínám, když jsem ho v nějakých třinácti/čtrnácti viděl na VHSce a jak mě naprosto odrovnal. Tehdejší slashery byly nudnou přehlídkou líně kráčejícího zabijáka, tupých (a někdy nahých) postav, které si do pasti naběhnou sami. Tento subžánr v 90. letech umíral, možná už se nacházel i ve stavu klinické smrti. A pak přišel Kevin Williamson a všechno změnil. Postavy vědomé si pravidel žánru počastovaly záporáka v masce ducha nejdříve hláškou a teprve pak ho něčím přetáhly (po vzoru Joe Hallenbecka) – přičemž měl on sám problémy se znovu postavit na nohy a pustit se znovu do jejich pronásledování. Na závěr pak přišel naprosto nečekaný twist, který navíc funguje i při několikerém zhlédnutí, protože vás nutí vysledovat JAK TO VLASTNĚ BYLO. A když už jsem zmínil Willliamsona, nemůžu opomenout Wese Cravena. Člověka, který do filmového světa vnesl tolik napětí a odkazu, že by už v té době mohl jenom sedět na terase a kouřit dýmku. Ale tenkrát ukázal, že ještě neřekl poslední slovo. A všichni jsme jenom zírali. Craven prodchnul filmové plátno atmosférou malého města, které pomalu požírá strach. Každý západ slunce znamená nebezpečí. Všichni jsou podezřelí.  A i dnes to jde z toho filmu cítit. Prostě legenda. ()

J.Lajner

Asi bylo otázkou času kdy na scénu vtrhne film, který se bude zabývat dekonstrukcí svého žánru. Ovšem zatímco kupříkladu westernové klasiky typu Divoká banda (1968) a Nesmiřitelní (1992) kritizovaly spíše zaběhlé žánrové archetypy, Vřískot je krajně sebedestruktivní. Vtipně a ironicky si hraje na svém vlastním písečku. Divák zde nemá ponechanou volbu předpovídat očekávaná hororová klišé, neboť postavy o nich otevřeně mluví: „Všechny hororové filmy jsou stejné. Je v nich prsatá blondýnka, která před vrahem utíká po schodech nahoru místo toho, aby vyběhla ven vchodovými dveřmi.“ Trefnou větu hlavní hrdinka Sidney Prescott (Neve Campbell) ještě doplní slovy: „Uráží mě to.“ Co myslíte? Bude Sidney v pozdější fázi filmu volit schodiště nebo dveře? S příchodem snímku Vřiskot se zrodil opravdový fenomén. Trička, upomínkové předměty (především ikonická maska s názvem „Ghostface“), plná kina a rychlý odbyt VHS kazet. Subžánr slasher, který byl dlouhá léta považován za mrtvou odnož, byl rázem zase v kurzu. Režisér Wes Craven natočil film, který v devadesátých letech dokázal zažehnout opětovný zájem o hororový žánr. Více. ()

cross

Originální, svěží a zábavné. Rozhodně nejlepší díl trologie a jedna z nejlepších vyvražďovaček konce století! ()

Ravi

Tato teenagerovská mordpárty je jedna z nejlepších. Pro mě však jako plnohodnotný thriller nefunguje, tím spíš méně jako horor. Nemůžou za to filmoví tvůrci. Já se u filmů, kde vraždí jeden člověk druhé prostě nebojím. Dokážu ocenit kriminální přístup, ale s konkretizací útočníka mizí jakákoliv stopa strachu opravdového = strachu z neznámého. 65% = 3/5 ()

Šestý Vřískot oficiálně potvrzen

Šestý Vřískot oficiálně potvrzen

03.02.2022

Následující zpráva by asi jen málokoho překvapila. Novému Vřískotu se v kinech velmi daří - snímek s rozpočtem 24 milionů dolarů má momentálně díky světovým tržbám na kontě už 107 milionů a částka… (viac)

Paramount odkládá své hity

Paramount odkládá své hity

02.09.2021

Tak jsme zase zpátky. Zkraje léta se ještě zdálo, že by se třeba koronavirová situace z loňského roku nemusela úplně opakovat, nyní to ale vypadá, že dřívější katastrofické předpovědi, že se filmový… (viac)

V novém Vřískotu se vrátí starý šerif

V novém Vřískotu se vrátí starý šerif

20.05.2020

Herec David Arquette se vrátí coby šerif Dewey Riley v chystaném filmovém rebootu kultovní hororové série Vřískot. Série se dočká podobné péče jako pár let starý Halloween, jinými slovy se budou… (viac)

Pátý Vřískot od tvůrců Krvavé nevěsty

Pátý Vřískot od tvůrců Krvavé nevěsty

13.03.2020

Už jste si taky mysleli, že se nedočkáte? Kultovní hororová série Vřískot se nakonec ale přece jen vrátí do kin s pátým dílem. Natočí ho režiséři Krvavé nevěsty Matt Bettinelli-Olpin a Tyler Gillett… (viac)