Batman začína

• Česko Batman začíná (viac)
USA / Veľká Británia, 2005, 140 min

Film opisuje začiatok legendy o tajomnom Batmanovi a zjavení Temného rytiera ako sily dobra v Gotham City. Sklamaný dedič tovární Bruce Wayne (Christian Bale) cestuje po úmrtí svojich rodičov po svete a hľadá spôsob, akým by bojoval s nespravodlivosťou a ako by obrátil strach proti tým, ktorí okrádajú bojazlivých. Po čase sa vracia späť do Gotham City a vzápätí vypúšťa do sveta svoje druhé ja, maskovaného bojovníka Batmana, ktorý používa svoju silu, inteligenciu a množstvo  technických vymožeností k boju proti zlovestným silám, ktoré ohrozujú mesto ... (TV Markíza)

Stranger885

Netušil jsem, že je to start trilogie, že to za něco může stát a už vůbec ne, že to bude jeden z nejlepších filmů pro mou maličkost. Člověk si říká na co se dnes podívá. Hle, máme tu netopýra. No tak jo. Však tam stejně nic jiného v tv není. A tak jednoduše vznikne láska k filmu. Konečně žádné stříkání pavučin nebo létání s nataženou rukou v pěst. Temné a senzační drama s hudbou a prostředím. Obyčejný člověk, a jen člověk je zde hrdinou. Žádné marvelovské připitomělé sci-fi. Film plný atmosféry s pořádným scénářem thrilleru. Chris Nolan je automaticky ,,The Best´´ a Hans Zimmer, ten nikdy nezklame. Když uvidíte jednoho z těchto dvou chlapů, můžete tomu zaručeně věnovat pozornost. ()

filipvrbik

Jo to je tak ,když něco natočí Christopher Nolan - pro mě je Batman obecně zcela nekoukatelný a náhle bác ho - doslova z nuly na sto za pár sekund 90% ()

Renfield

První výcviková čtvrtina, je pro děj samozřejmě zásadní a jsem rád, že tu je. Má navíc Liama Neesona, některé velmi slušné choreografie, ale také spoustu kýčovitých momentů, v čemž velmi "pomáhá" kamera. Ke zbytku filmu mi toto pojetí opravdu nesedne, působí občas lehce parodicky, což jistě nebyl záměr. Něco takového se v Gotham City naštěstí neděje, i když jsem si na jeho atmosféru musel nějakou dobu zvykat. Řekněme "pohádkovější" Tim Burton udělal své, jeho Gotham byl nepřekonatelný. To Christopher Nolan je podstatně realističtější, což mi nakonec velmi sedne. Burton tedy není překonán, ale srovnán. A když už jsem téměř u toho, prakticky to stejné platí i o pojetí Batmobilu. Ovšem zase, "robustnější a modernější" pojetí, určité kouzlo taktéž má. Každopádně vše zmíněné nevnímám jako nějaké chyby, to spíš abych jen nechválil. Tak tedy dále, do Arkhamu, z jeho (opět) realistické atmosféry, jsem byl nadšen. Svým způsobem je až škoda, že mu Christopher Nolan nedal více času, stálo by to za to. Dokonale zde funguje i hororová část, kterou má na svědomí především Scarecrow, kdo by to byl řek, že mi do této role výborný Cillian Murphy tak sedne. V Arkhamu se odehrává, i dle mého názoru nejlepší akční scéna filmu, tedy začíná zde, fantastická následující honička k ní samozřejmě taktéž patří. V této části je Nolan doma, akční scény jsou tradičně dokonale zvládnuty, i přes velmi rychlé tempo, je vše přehledné, žádný zmatek a žádné zbytečné střihy. Arkhamská je opravdu nejlepší, lepší než ta finální... ale ta má zase jinou kartu v rukávu! Závěr fantastický, nálada na další díl je díky němu okamžitá, takže úvod do trilogie, jak má být! 85% ()

laepus

Parádní začátek skvělé trilogie, která Batmana dostala zpátky tam, kam patří. Rozhodně nejsem schopen říct, který ze tří nolanovských Batmanů je lepší nebo horší - každý má svá plus a svá minus. Tady mě vždy velice těší přítomnost Liama Neesona. ()

bobstock

Z dávných časů, kdy se ještě neždímaly prachy, jak na pouti, postavy prožívali city, herci věděli v čem hrají, hrdina budil strach a respekt a dialogy dávali smysl. Jóó to byla ještě doba, kdy všechno dávalo smysl i v komiksovém světě. Jen Gothamská atmoška se mi stále víc líbila ve starém Batmanovi z 89roku, sorry Nolane. 85% ()

cesky_hrac

Tento film jsem viděl už mockrát(Možná pětkrát...). Nikdy se u něj nenudím. Tohle by byl jeden důvod ze dvou proč jsem mu dal plné hodnocení. Druhý důvod zní: Jsem (ultra,mega..)velký fanoušek toho super hrdiny,. který se v tomto filmu nachází...Co vím říct. Christian Bale je Bruce Wayne jak se patří !!! Tento film bych doporučil všem, kteří mají rádi Batmana!!(Je to Bruce Wayne. Ehm..*píp*..Nikomu to neříkejte. Přivázal by mě ke stromu kdyby se dozvěděl, že jsem prozradil identitu..) Moje celkové hodnocení: 99,6% Režie: 10/10 Kamera: 10/10 Hudba: 10/10 Scénář: 9/10 Obsazení: 10/10 Efekty: 10/10 ()

perko

Než přišel Nolan se svým netopýřím mužem, začínal jsem mít Batmana plné zuby. Nemohl jsem si pomoci, ale už mě nebrali Batmani, které započal Tim Burton. Přišlo mi to celé jako infantilní zábava, které z nějakého neznámého důvodu vůbec nerozumím. Ale od roku 2005 se na tuto komiksovou ikonu dívám úplně jinak. Tohle je tak reálně působící příběh, všechno ve filmu je syrové, bez pozlátek, prostě uvěřitelné. Takhle vypadá pětihvězdičkový Batman pro dospělé. "Takže ty jsi nade mnou ještě nezlomil hůl?" -"Nikdy." ()

Jacek

Studené, příjemně studené a "realistické"... i když možná nakonec ne dost studené a "realistické", jak by to být mohlo. ()

El Loco

Keď som sa dozvedel, že sa začína natáčať daľšie pokračovanie (sorry vlastne prequel) príbehov o mužovi vydávajúcom sa za lietajúcu myš, zmocnila sa ma myšlienka, či bude pokračovať v nastúpenom trende. Z rovnice Joel Schumacher + George Clooney + gumené bradavky = Batman totiž vychádzali záporné hodnoty. Projektu sa našťastie ujali iní tvorcovia, ktorým sa podarilo zastaviť pád Batman-série len pár centimetrov pred priepasťou. Christopher Nolan s Davidom S. Goyerom sú zárukou toho, že toto spracovanie je možno ešte temnejšie a drsnejšie ako diely od Tima Burtona. Vybrali sa retrospektívnou cestou, aby ukázali, kto je to vlastne Batman a aby prípadné pokračovania postavili na úplne iný základ ako ten, ktorý Schumacher (nie Michael) úplne rozleptal. Leitmotívom je otázka či Bruce Wayne nosí masku Batmana alebo Batman masku Brucea Wayna. Herecký ansámbl je obsadený toľkými hviezdami, že by vystačili aj na 4 veľkofilmy. Tipujem, že väčšina z asi stotridsaťmiliónového rozpočtu putovala na účty týchto borcov. A oplatilo sa, pretože herecké obsadenie je najsilnejšou stránkou filmu. Nemôžem si pomôcť, ale Christian Bale ma s každým svojim filmom presviedča, aký je to skvelý herec. Dodal postave Brucea/Batmana úplne iný rozmer ako 3 týpci pred ním. Je predurčený na postavy, ktoré vnútorne bojujú so sebou aj s celým svetom. Zvláda hranie aj akčné scény a pritom všetkom je ešte uveriteľný a sympatický (hlavne pri tom ako vyštve všetkých snobských riťolezov zo svojej narodeninovej oslavy). Neškerí sa ako Clooney a ani nie je v maske taký smiešny ako Keaton. Dej sa odohráva najprv na Ďalekom východe, kde sa Bruce utiahne, aby zabudol na všetku bolesť a zbavil sa svojho strachu (paradoxne hlavne z netopierov). Tu sa ho ujme záhadný Ducard z tajomného spolku Legion Of Shadows, ktorý ho naučí bojovať nielen s mečom, ale hlavne so samým sebou. Apropos akčné scény sú asi najslabším článkom. Sú dosť neprehľadné, kamera divne skáče (to je možno spôsobené aj tým, že som videl ruský screener), ale až tak veľmi to nevadí. Veď akcie sme si už s Batmanom užili až-až. Nevýrazná je aj Katie Holmes ako nová batgirl. Aj keď sa mi páči (fyzicky), jej herecké umenie nie je až na takej úrovni ako jej kolegov z filmu. Za pozornosť stojí Michael Caine aka Alfreda a Cillian Murphy (Dr.Crane/Scarecrow). O kvalitách Garyho Oldmana a Morgana Freemana je zbytočné sa vyjadrovať. Veľkou zmenou prešiel Batmobil, ktorý sa z brutálneho športiaka pretransformoval na divný hybrid hummera, porsche a hadraplánu. Na prvý pohľad sa zdá ako by sa film skladal z dvoch autonómnych častí:1.časť Himaláje a 2.časť:Gotham City, ale cez to sa dá tiež prehrýzť. Zhrnuté a podčiarknuté - Batman Begins je dosť veľkým prekvapením v porovnaní s jeho predchodcom a má šancu stať sa jedným z najúspešnejších letných blockbusterov v roku 2005. Po finančnom úspechu bude logicky nasledovať ďalšie pokračovanie-veď Joker už čaká. Tento film by sa mal stať mementom pre J.Schumachera, že aj z Batmana sa dá urobiť dobrý film, aj keď insomniu mať z neho asi nebude... () (menej) (viac)

hell_boy

Batman začíná, pro mě jeden z nejočekávanějších filmů tohoto roku, ale zároveň jedno z největších zklamání. Po chvalozpěvech, co jsem na nového Batmana slyšel, jsem se těšil jak malé děcko, bohužel.... Ale začnu pěkně popořadě nejprve klady. Nejsilnější složkou filmu je příběh, který má hlavu a patu a zajímavé zakončení. Za plus se dá považovat i první polovina filmu, přes to, že je místy trochu zmatená a nepřehledná. No a poslední, co se dá vyzdvihnout, jsou herecké výkony ve vedlejších rolích v podání Katie Holmes a hlavně skvělého Cilliana Murphyho. A to je z kladů asi tak všechno, přejděme na zápory. Tím největším je pro mě asi Christian Bale, který mi v roli Batmana zkrátka moc neseděl, a to nejen kvůli tomu, že IMHO dost přehrával. Druhá polovina filmu taktéž nepatří k nejpodařenějším - Batman se objeví sotva třikrát, akční scény jsou slabé nebo naopak trapně přehnané a všechno je zhuštěno do velmi krátké doby a tak žádná z postav nedostane dostatek prostoru se projevit (např. Morgan Freeman). Ve výsledku ovšem film nepůsobí až tak špatně a určitě je lepší než poslední dva díly Batmana (ale zároveň o dost horší než první dva), proto 4*. ()

alenka

nolanovo hrani na psychologa na me teda neudelalo vubec zadny dojem. na batmana jsem pomerne hakliva a davam prednost zlounu nicholsnovi :) vykon katie holmes rozpitvavat nebudu, to bych musela byt sprosta. a musim rict, ze i liam neeson me trochu roztrpcil. jako silny protivnik byl prilis sablonovity, ovsem vycvik v horach neprekonal, ten byl uplne nejtrapnejsi. ()

masiko

Dvě naprosto rozdílné poloviny - těžko říci, která je lepší. Vše dokonalé už bylo vychváleno, jedinou chybkou filmu je absence hlavního záporáka. Zloduší trio Neeson/Murphy/Wilkinson je sice královské, ale ani jeden z nich není doopravdy jedinečný. Zvláštní je, že v pokračování se z jediné slabiny stala největší ctnost. PS: Nechápu jak si někdo může vůbec dovolit kvalitativně srovnávat nolanova Batmana se Spider-manem. Spider-man se mu nepodobá stylem a už rozhodně neblíží kvalitou. ()

Illy

Takhle má Batman vypadat!! Zmítající se mezi pomstou a odpovědností, Temný rytíř. Výborně obsazený snímek na který můžu koukat dokola.5* ()

poet

Taký dobrý pocit po dopozeraní filmu som nemal už dosť dlho. Nemôžem si pomôcť, ale pre mňa je to film roku 2005. Uvažovať nad tým či to bolo málo komixové je podľa mňa zbytočné. Tento realistický pohľad na Batmana funguje. O Batmanovi sa dozvieme podstatne viac, ako tomu bolo v predchádzajúcich filmoch. Burtonové rozprávkové vízie boli miestami divné (Batman a Batman sa vracia) a nasledujúce diely je lepšie nespomínať. Myslím si, že lepší "begins" sme si ani nemohli priať. Prípadné pokračovanie má čo robiť, aby aspoň dosiahlo kvality tohto filmu. ()

thunnus

Asi nejlepší ze všech Batmanů (dokonce i Burtonových). Náš Batman je tu pořádně temný a realistický a to mu spolu s výkonem Christiana Galea jen dodává na charizma. Ve filmu je plno hvězd a je to jen vidět, co je ale hlavní, je překvapivě velmi uvěřitelné psychologické vykreslení netopýřího hrdiny, které až zavání nádechem regulérní krimi a ne komiksárny. Po opakovaném zhlédnutí celé trilogie jsem nabyl dojmu, že následující dva díly bohužel už tak psychologicky uvěřitelné nejsou, protože se vydávají (částečně vynuceně) jiným směrem (bohužel). Právě ona věrohodnost "chlápka, co na sebe hodí masku přerostlého netopýra" pro mne činí z prvního dílu nejlepší díl trilogie! ()

A. Murray

Film je dobře natočený, vtáhne do děje a příběh je zajímavý. Ovšem myšlenka stroje který dokáže odpařit vodu je vtipný. Člověk je tvořen z nějakých 70% vody. Zajímalo by mne jak přístroj rozezná kterou tu vodu má odpařit. :o) ()

rsimonyi

Konečně se vrací temný Batman. Sice to není jako Burtonův Batman, ale natočený je přesto skvěle. A hlavního předtavitele Batman vybrali nadmíru dobře. Už se nemůžu dočkat jeho pokračování - Temného rytíře, který by se měl objevit v roce 2008 ()

Greg25

Vzpomínám si když jsem šla na Batman začíná do kina. Nečekala jsem pranic a dostala jeden z nejlepších zfilmovaných komiksů nabitý akčními scénami, atmosférou, zručnou režiíí, vynikajícími herci (až na Holmesovou) a stabilním scénářem. Až pocaď by to bylo na 90%, jenže Batman začíná je jeden z těch filmů, který má pro mě osobně ještě něco víc - to osobní kouzlo, to proč jsem si tenhle film tak oblíbila a proč patří do mých srdečních filmových záležitostí. Proto Batman začíná u mě osobně stojí o pár pater výš než Temný rytíř, protože Temný rytíř je "pouze dobrý" film, ale Batman začíná je moje osobní liga best of movies. 100% ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

19.07.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Režisér Christopher Nolan byl jedním z prvních filmařů, kteří se loni rozhodli vyzkoušet sílu kin během pandemie, když de facto vlastnoručně protlačil svůj snímek Tenet k letní premiéře. Místo… (viac)

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Dávno před tím, než komiksové Watchmen oživil svým seriálovým pokračováním scenárista Damon Lindelof (Ztraceni, Pozůstalí), nebo se o filmovou adaptaci původního komiksu pokusil Zack Snyder (Muž z… (viac)