Velkoměsto Gotham City je sužováno gangstery, které vede kyselinou děsivě znetvořený Joker. Policie se zdá být bezmocná. Mnohem větší respekt mezi zločinci budí maskovaný netopýří muž - Batman - objevující se vždy tam, kde je páchána nějaká nepravost. Reportérka Vicki Valeová, píšící o Batmanových kouscích, se seznámí s plachým milionářem Brucem Waynem a stráví s ním opojnou noc. Joker se snaží Vicki unést, ale dívka je v poslední chvíli zachráněna Batmanem. Novinářka začíná tušit pravdu. Wayne a Batman jsou jedna osoba. Mezitím běsnící Joker terorizuje město otrávenými kosmetickými přípravky a vyzývá Batmana na rozhodující souboj. (Magic Box)

Tony.cs

Temný a osobitý. Můj nejoblíbenější díl, protože jsem ho viděl jako první a byl jsem jím nadšen. Michael Keaton uchovává vážnou tvář Bruce Wayna a Jack Nicholson je prostě skvělý herec. ()

Bat55

Tim Burton a jeho temný, gotický Batman, ktorý mi vyráža dych už len nádherne pochmúrnou a temnou hudbou od Dannyho Elfmana.Pre mňa osobne je prvý Batman vynikajúcou filmovou adaptáciou. Herci to zahrali naozaj exceléntne, Keaton presvedčivý, Kim Basinger nádherná, Nicholson bizardný týpek. Jeho výkon posúva už tak skvelú snímku k dokonalosti. Skvelá hudba, kamera, akcia, kostýmy a masky, či typicky burtonovsky skvelá výprava, to všetko Vám ponúka Burtonov Batman. Nicholson a jeho vtípky ma tiež nikdy nenechajú v kľude. /90%/ ()

ABLABLABLA

Klasika. Nezapomenutelný Nicholson jako Joker, Keaton jako Batman a nějaká ta holka, která se snaží uhnat Wayna a ještě vždy přítomný Alfréd v podání Michaela Gougha. Jednoznačně nejlepší díl z té první čtveřice (pokud si to takto rozdělíme). Už ty počáteční titulky, jak postupně objížděly tvar loga Batmana byly fascinující. Scéna, kdy každý sedí na jednom konci dlouhatááánského stolu a řvou na sebe a pak z Wayna nakonec vypadne, že v té místnosti je snad poprvé, je taky vtipná. A ještě slůvko k těm barveným kostýmům padouchů - zde možno vidět především fialovozelenou (možná spíše petrolejovou) kolekci s prvky oranžové a růžové - ta se zde projevuje pouze jako drobnost ve formě okrasného květu v klopě. A jeho největší zbraní je jedovatý plyn a kyselina. Hodnotím 4,5*. ()

kaylin

Musím říct, že už ten film na mě nedělá takový dojem jako v době, kdy jsem byl dítě. Měl jsem ho tenkrát za mnohem temnější. Tohle je důvod, proč je lepší na Burtonovy filmy koukat jako dítě. Mají na vás pak mnohem silnější dopad. Nic to ale nemění na tom, že Jack Nicholson je pořád výborný a tahle batmanovská adaptace se nemá za co stydět. ()

K.I.N.G.

Burtonův možná nejméně invenční a nejvíce sterilní film, kdy se naplno vytvaroval podle šablony hollywoodských blockbusterů a z jeho stylu tu zůstal možná pouze lehký odér ujetě temné estetiky. Jen občas je možné poznat jeho rukopis v podivných dozvucích některých scén, které chápe asi jen on. A i přesto, že ani Elfmanova bezzubá šeď, vystavěná prakticky kolem jediného podprůměrného motivu, snímku příliš nepomáhá, celkově se jedná o kvalitní superhrdinský film, který znamenal začátek nové éry netopýřího muže na filmovém plátně. A Nicholson je prostě klasa, jenže kdy není, že. Burtonův Batman si zaslouží trojku a k tomu velké plus, alespoň do komentáře. -> + ()

YURAyura

Prevadet vizualni cteni do filmove podoby je vzdycky problem, ale Tim se s tim na rozdil od svych kolegu reziseru vyporadal vic nez dobre. Samozrejme Jack mu vydatne pomohl, o tom zadna. ()

MATADOR

Před Temným rytířem jsem si odskočil skoro dvacet let nazpět do dob, kdy filmový Batman byl, jak se říká v plenkách. Ale snímek s prvním Batmanovským hrdinou Michaelem Keatonem a věčně "usměvavým" Jackem Nicholsonem mne příliš nezaujal. Ano samozřejmě byl to první díl, který způsobil onu popularitu Batmana a věřím, že ve své době to musel být bezesporu skvělý snímek, ale dnes kdy Batman už má za sebou několik pokračováních, se mi tento první jeví spíše jako průměrný. Když musíš odejít, jdi s úsměvem. ()

stration

Audiovizuální genialita v podání Tima Burtona. Burton je fakt hračička a tolik vychytávek, maličkostí a detailů, kterými obdařil Gotham City se prostě jenom tak nevidí. No a Jack Nicholson je Joker, bez něhož by byl i Batman poloviční. ()

Derek

prvý batman. vynikajúci jack nicholson. skvelý keaton. nádherná výprava, ktorá vás odprevadí do gotického stredoveku. tento film ako prvý úspešne previedol komix na filmové plátno a to hlavne vďaka vizuálnej fantázii tima burtona. ak máte radi zábavu, filmové oko tima burtona a žiadne zdĺhave filozofovanie tak si tento film určite nenechajte ujsť. ()

Aiax

Až napodruhé (a po dlouhé době) jsem si vychutnal tenhle báječný Burtonův majstrštyk, který s přehledem strká do kapsy prakticky všechny ostatní komiksové adaptace, které do dneška v továrně snů vznikly. Keaton je nejlepší (protože nejlidštější) Batman a Nicholson nejlepší (protože nejnelidštější) záporák a oba hrají excelentně. Basingerová sice jednak není můj typ a na Pfeifferovou ze dvojky nemá, ale to je maličkost, Burton je na tyhle "blbinky" ideální typ a je radost jeho dílo sledovat. ()

salalala

Dlouho, dlouho jsem se na tenhle film váhal kouknout znovu, protože Nolanovy Batmany miluju. Bohužel se mi to potvrdilo, v porovnání s ním je ten Burtonův až moc uhlazený a Nicholson až příliš legrační. Já vím, je to nefér to srovnávat, ale prostě mi to nedá. Jinak Burton tady stvořil temný Gotham, kam by se člověku zrovna moc nechtělo, prosadil si Keatona do hlavní role (což je dobrý krok, zahrál to dobře a skutečně v civilu vypadá, že má do Batmana daleko). Nicholson je samozřejmě borec a nehorázně si to užívá, jen prostě v jeho podání není Joker tak děsivý, je to skutečně jen taková karikatura. Jinak trošku horší triky a taková ne příliš výrazná Kim Basinger (bůh ví, jak by to dopadlo, kdyby původně zvažovaná Sean Young nespadla z koně, Basinger byla spíš z nouze ctnost) sráží mé hodnocení o hvězdičku. Bylo tady znát, že Burton ještě přesně neví, co si může dovolit a místy hodně režijně polevil, to si ale pak vynahradil v Batman Returns. Velmi kvalitní film, který stál na počátku jedné legendy a možná definitivně rozjel filmové šílenství po komiksech. 80% ()

JohnMiller

Celú sériu Batmana som v detstve zbožňoval. Nerobil som veľmi rozdieli medzi ďalšími pokračovaniami. Teraz by som si už filmy znova nepustil Temný Rytier mi úplne stačí Tim Burdon spravil dobrú prácu a z druhým pokračovaním sú to stále najlepšie časti (Jack Nicholson mi ako joker veľmi nesedel) ()

FilmFan24

Temné zpracování kultovního komiksu, kde se Tim Burton v dobrém slova smyslu vyřádil a přinesl na filmové plátno báječnou zábavu, kde hlavně exeluje Jack Nicholson jako Joker. ()

Blackhand47

Dneska jsem potřeboval nějaký film k práci a nakonec to padlo na klasického Burtonova Batmana, který má letos navíc 30té výročí. Batman se i po mnoha letech řadí k tomu nejlepšímu, co superhrdinský žánr nabízí, ale na druhou stranu je těžké jej srovnávat s Nolanovou trilogií, která není klasickou adaptací, nýbrž všechno modernizuje a přenáší do vesměs reálného světa. Burtonův Batman je naopak hodně komiksový, na nic si nehraje a ve výsledku to rychle odsýpá a člověk ani nemá potřebu sledovat čas. Nicholsonův Joker je perfektní a musím pochválit i jeho bandu v čele s Lawrencem nosícím rádio. Tohle v dnešních filmech nenajdete. Škoda, že Keaton po druhém filmu od série odešel. Kdyby zůstal, tak by možná všechno dopadlo lépe a dočkali bychom se i pátého dílu se Scarecrowem. 85% ()

kajas

Michael Keaton už není nejlepší Batman v dějinách, Tim Burton je prostě Pan režisér, k tomu sexy Kim Basinger... bomba. Jenže přes to všechno Christian Bale boduje mnohem víc. ()

L_O_U_S

Nevzpomínám si, že bych v mladším věku kdy viděl prvního Batmana (na pokračování s Michelle Pfeiffer si už ale vzpomínám docela dobře), takže ho nemám spojeného s téměř žádnou nostalgií. Můžu pochválit zajímavě ztvárněný Gotham a Nicholsonova Jokera-Klauna, ale usínat v samotném závěru není dobré znamení. (838., 23. IX. 2013) ()

Aleee89

Další komiksová adaptace a musím říct že ne z těch, které by se mi líbily moc, ale pouze jedna z těch, které se mi líbí. Není to špatné, herectví Jacka Nicholsona je výborné a ostatní taky nebyli špatní, jen mě příběh Batmana prostě neláká tolik jako třeba Spiderman nebo nový Superman. Plus tohoto filmu je pro mě režie mého oblíbeného Tima Burtona. Celé to tedy vyznívá dobře, ale ne skvěle. ()

Dont

Dnes už to po těch letech asi není zcela objektivní, v době vzniku filmu bych asi tu čtvrtou hvězdu přihodil. Srovnání s Nolanovým Batmanem to nesnese. Elfmanova hudba poněkud nevyvážená, povedené motivy střídaly pasáže, kdy mě hudba dokonce iritovala. Chvílemi také až moc bláznivé a šílené na úkor serióznosti filmu. ()

Eldrick

Nato že Tim Burton nesnáší komiksy, se mu podařil vynikající kousek. Vytvořil jednu z nejzdařilejších komiksových adaptací. Bohužel dneska už film působí dost vyčpělým dojmem a vedle Nolanova Dark Knight vypadá jako pohádka pro děti. ()

Beetlejuice 2 přidává Jennu Ortegu

Beetlejuice 2 přidává Jennu Ortegu

10.05.2023

Je to oficiální, studio Warner Bros. schválilo legendárnímu Timu Burtonovi (Ospalá díra, Střihoruký Edward) sequel k jeho kultovní hororové komedii Beetlejuice, v němž se vrátí jak Michael Keaton,… (viac)

Willem Dafoe jako Joker?

Willem Dafoe jako Joker?