Buzz Lightyear

• Česko Rakeťák (viac)

Každý filmový fanúšik má rád dobrého hrdinu, niekoho, koho môže obdivovať, komu môže fandiť. Praví filmoví hrdinovia prekonávajú neprekonateľné prekážky, aby neustále zachraňovali alebo ochraňovali. Buzz Lightyear je presne takýmto typom hrdinu a zároveň  aj veľkým fenoménom strieborného plátna. Akčné dobrodružné sci-fi a príbeh o Buzzovi Lightyearovi sleduje legendárneho vesmírneho strážcu na intergalaktickom dobrodružstve. Príbeh filmu začína keď vesmírny strážca Buzz Lightyear a jeho veliteľka Alisha Hawthornová s posádkou viac ako tisíc vedcov a technikov sa vracajú domov zo svojej poslednej misie. Približne 4,2 milióna svetelných rokov od Zeme im senzor signalizuje blízkosť neprebádanej, ale na zdroje potenciálne bohatej planéty. Buzz vydá rozkaz presmerovať ich prieskumnú loď na  močaristú planétu s agresívnymi lianami a obrovskými rojacimi sa chrobákmi. Snaha o rýchly odlet sa však náhle nešťastne zvrtne a vyvrcholí haváriou, ktorá zničí palivový článok a Buzz, Alisha a celá ich posádka uviaznu na nie príliš prívetivej planéte. (CinemArt SK)

papadoce

Nenechajte sa pomýliť, ten hollyúdsko-piksarovský kalkul nemá s pôvodnými Príbehmi hračiek vôbec nič spoločné. Dokonca ani Buzz nie je ten samý Buzz. Čo to znamená v praxi? No asi len toľko, že zmizla ľahkosť, aj svet hračiek a obsahuje to minimum vtipu. Zato to vykradlo Interstellar, Top Gun a všelijaké kozmo filmy. Ale má to skvelú animáciu a v polovici sa pridá celkom milá skupinka noobov, ktorá aj baví. Ja myslím, že chybou proste je, ak čakáte další Príbeh hračiek, no ten proste nedostanete. Ak máte myseľ otvorenú a očakávania vypnuté, je to slušný animák. Nebudem sa tu vykecávať, mne sa to páčilo. Vlastne celkom dosť. Dávam spokojné 4. Do nekonečna a ešte ďaleeeeeej. ()

Midar

Suverénně natočená dobrodružná podívaná s perfektní hudbou, pár solidními nápady a slušnou akcí. Rozhodně oceňuji snahu tvůrců, vydat se zase trochu jiným směrem a naservírovat nám tak originálně pojatou podívanou s nostalgickým nádechem přímočarých dob minulých. Našlapanému tempu ale s příchodem vedlejších postav malinko spadne řetěz, který už se bohužel do konce filmu nepodaří nahodit. I přes krátkou stopáž se tak najednou začne děj malinko táhnout, nadhled a humor jde do pozadí a postavy nejsou dostatečně prokreslené na to, aby nám na nich nějak zvlášť záleželo. Způsob, jakým je vymyšlen záporák je pak sice vcelku originální, nějak zvlášť se s ním ale v konečném výsledku nepracuje a celé mi to vlastně po skončení připadalo malinko uspěchané a tak trochu vycucané z prstu. Rakeťáka tak nakonec vnímám jako docela fajn jednohubku, od které jsem ale přece jenom po všech těch našlapaných trailerech očekával malinko víc. ()

Donnie

První verzi (hotovou) se mi podařilo smazat, nedá se nic dělat, jedeme odznovu... Film Rakeťák mne už trailerem navnadil na vyspělou podívanou, plnou parádní akce. Mile mne překvapilo, že z toho krátkého nakouknutí působí jako hraný film, jen si představit živé herce. Těšil jsem se na parádní jízdu kvality např. Duše. Tato očekávání se sice nenaplnila, ale i tak jde o příjemně koukatelný přírůstek do rodiny jménem Pixar. Pár much se nicméně najde. Mouchy: Zmínil bych scény s liánami, které mi připadají úplně zbytečné. Dále scény snažící se o vtip - interakce členů týmu smolařů, např. scéna s harpunami. Trochu stereotypní charaktery, které ale v průběhu, nebo ke konci filmu samozřejmě pocítí ten skvělý pocit zadostiučinění (Ondřeje Sokola jsem vůbec nepoznal). A opět pozitivně: Celkový dojem je ovšem kladný, bavil jsem se. Ne, že by počin sršel vtipem, ale byl zábavný, a to je dost možná ještě lepší a podstatnější. Jsem si téměř jistý, že vrcholným stupínkem zábavnosti dosáhl, i v jiných, než v mých očích, Sox. Ten nám příjemným stylem servíroval přiměřené dávky humoru a byl tak nejzábavnější a nejvtipnější postavou, na kterou si určitě na cestě z kinosálů všichni vzpomenou. Film drží pohromadě a jde si cestou, kterou před sebou jasně vidí, a my tak máme možnost dostat docela kvalitní filmeček, na který budeme s úsměvem na tváři vzpomínat. PS: Viděl jsem snad odkaz na Vesmírnou odyseu, či Vetřelce? ...podtrženo - palec nahoru. ()

Mkartaylas56

Pixarovka, která svým příběhem či myšlenkami tentokrát lehce zaostává za svými příbuznými, ale na druhou stranu nabízí výpravnou a vizuálně krásnou sci-fi zábavu, která musí potěšit snad každou věkovou kategorii. Navíc pro fanoušky Toy Story jde o dobrou nostalgii, kterou jsem sám nejednou pociťoval. Celkový dojem by se tedy dal shrnout tak, že jde sice o méně výraznou pixarovku, ale stále skvělý animák. ()

Dejvecd

Strašne mi chýbajú filmy, v ktorých sa aspoň na 30 sekúnd nič nedeje, hlavná postava buď iba mlčky hľadí do prázdna, alebo na barovom pulte iba preberá svoj život a divák tak len sleduje a vžíva sa do jej pocitov a necháva voľný prietok emóciám. Takéto filmy mi už pár rokov dosť chýbajú. Lightyear je totižto film, kde sa v jednom kuse niečo deje, zakaždým tam vyskakuje nová prekážka a nový problém, s ktorým sa hlavné postavy bez menších problémov vysporiadajú behom pár sekúnd, len na to aby na nás mohli tvorcovia hodiť ďalší (mrk mrk Jurský Svet). A takto vlastne funguje celá premisa tohto filmu. No a ono by to aj ako detský animák dosť fungovalo, pretože tu máme síce ohrané, ale funkčné zvraty a ohraný, ale na animovaný film pre deti veľmi dobrý príbeh. Avšak, ono to nefunguje. Lightyear je totižto film, kde sa divák nedokáže vžiť do postáv, nedokáže s nimi súcitiť a ani im poriadne fandiť. Vďaka neustálej akcií na to ani nemá priestor a tým pádom tu sleduje veľkolepú akciu a sleduje... a sleduje... a sleduje bez prejavenia akýchkoľvek emócií, no a po chvíli ho to už začne nudiť. To je strašná škoda, pretože Lightyear má veľký potenciál na to, aby bol skvelým animákom. Má dobrý príbeh (aj keď to celé pôsobí, že to už divák niekde videl), fantastický vizuál, skvelé nápady (či už dejové ako napríklad prekonávanie strachu, alebo aj vizuálne), ale celému filmu skrátka chýba srdiečko, takže všetky skvelé propriety idú na pol plynu. // Avšak, vďaka množstvu (nevtipných) gagov a srandičiek, a tiež vďaka množstvu akcie, to asi malé deti bude baviť, avšak mne to nestačí, a keď sa pozriem na filmy ako Cars, Toy Story, alebo Finding Nemo, tak Lightyear im nesiaha ani po päty. 4/10 ()

Renie42

Viděla jsem možná tak první Toy Story a to ani ne celý, i přesto jsem se na tohle ráda podívala. Ještě před shlédnutím jsem viděla růžná videa na spoilery a easter eggy a jak to bylo zakázané v několika zemích, když velitelka Hawthorne teda nevím, jakým způsobem to přeložili na Hlohová, byla tak trochu jiná mající ráda stejné pohlaví. Zase mám pocit, že tam museli i do kresleného filmu strkat všechna ta americká klišé, že tam musí být zastoupen každý z každé entity. Jinak příběh mě překvapil díky těm robotům a kocour Sox byl skvělý a tak nějak jsem věřila, že i ten druhý alá Terminátor, že bude mít tam delšího setrvání. ()

adamix

Lightyear je priemerný animák a je dôkazom toho, že Disney a Pixar varia z posledného a roky najväčšej slávy majú dávno za sebou. Samotný Buzz je vo filme dehonestovaný a neschopný a nedokáže nič sám a svojvoľne bez pomoci konať, pričom v jeho hračkárskej verzii pôsobil ako samostatná jednotka. Vizuálne úchvatné, ale príbeh, postavy ani akcia sa nechytá. A silené emočné scény nefungujú vôbec. ()

PlysovyMacko

Film vykrada Stratení vo vesmíre. Postavy sú dobré napísané a film by fungoval aj keby nebol kreslený. Buzz je veľký sympaťák, humor obstarávajú vedľajšie postavy (vtip so sendvicom bol celkom v pohode a mačička Sox na seba strháva pozornost). Vadila mi trochu predvidatelnost ak som správne pochopila tak z tej planety Buzz nakoniec nedostal? ()

Skrivan

Takhle rozporuplné pocity z filmu jsem už dlouho neměl. Vlastně vůbec nevím, jak ho hodnotit. Vizuálně naprosto strhující, příběhově o něco méně a jako součást světa Příběhu hraček ještě méně. Asi bych hodnotil jinak, kdyby to byl úplně samostatný film, co nemá s Hračkami nic společného, ale tady se nám tvůrci hned v úvodu snaží namluvit, že TOHLE je ten film, který malý Andy sledoval v roce 1995 a z kterého pochází jeho oblíbená postava. A to mě hrozně rušilo. Vůbec na to nedokážu koukat jako na film populární v roce 95 (nejen kvůli lesbické černošce), zároveň mi není jasné, proč když hračky Buzze a Zurga byly přesvědčeny, že Zurg zabil Buzzovi otce / Zurg je Buzzův otec, proč je to tady jinak (přestože zvrat se Zurgem je vskutku nečekaný). Hrátek s časem je tu tolik, že už jsem se v tom začínal ztrácet a příběh má v podstatě úplně jednoduchou strukturu, která se stále opakuje: postava udělá chybu - postava si uvědomí chybu - postava napraví chybu - je na řadě další postava. Trochu smutné je, že nejsympatičtější postava byla robotický kocour (hrdina Buzz? Kdepak). Přesto nemůžu říct, že bych se při sledování nudil. Celkově sečteno, podtrženo, kdyby si to nesnažilo hrát na nějakou souvislost s Příběhem hraček, asi bych dal čtyři hvězdy, tohle jim ale nežeru, a tak nakonec budou jenom tři. ()

hrumsrt

Jedna z legendárních dětských značek Toy Story ani po letech neřekla poslední slovo, a leč možná ještě nemáme pátý film série, tak dostáváme jakýsi spin-off o originu Buzze Rakeťáka... Nebudu nic zastírat, od prvního traileru jsem byl příjemně natěšený a snímku jsem hodně věřil. Děsně se mi líbí ta animace, a když pak vidím, jak opravdově vypadá vesmír, lasery atd., nemůžu věřit, kam se tenhle obor posunul. Velmi jednoduchý příběh o jednom snílkovi, který se snaží za každou cenu dosáhnout svého cíle, i když při každém pokusu přichází o svět, který zná. Kdykoli se vrátí, tak uplyne na základně několik let a Buzz se tak vždycky vrací do světa, který nepoznává a jen teskně pozoruje, jak jeho nejbližší stárnou. Mimořádně odvážný snímek, jenž opravdu překonává limity a přináší něco úplně nového, nikoli jen v animované tvorbě (tady je na míle daleko), ale vůbec pro filmografii jako takovou, kdy přichází, pro mě, se svěžím konceptem. Jak si někdy stěžuji, že mi vadí ty vtipný figurky, který sypou trapný hlášky a všelijaké zábavné kreace, tak kočka Sox je pro mě úplně nádherný balanc. Krásně vypadající příběh, který několikrát zasáhne na těch správných místech. Navíc, cením tolik odkazů na legendární filmová díla. Veliká spokojenost, vynikající volba v hlase Chrise Evanse.. Jediný problém mám právě s úvodní pulhodinou, kdy to má opravdu tolik zběsilé tempo, že vy se ani nerozkoukáte a Buzz už zase letí o časový skok napřed. Tohle se nebude lehce překonávat, tady Pixar trefil v mnoha ohledech strop! 80% ()

White-Man

Z technického hlediska precizně odvedená práce na top úrovni. Vše ostatní je silný podprůměr. A i kdybych to viděl jako dítě, tak dost pochybuji, že by tento film učinil Buzze Rakeťáka mou oblíbenou hračkou. Takže Andy byl buď dost divné dítě, nebo to nebyl ten film, díky kterému si Buzze zamiloval (ač se nám přesně tohle snaží tvrdit počáteční titulky). A tlačení LGBT snad veškerou současnou hollywoodskou produkcí mě začíná štvát čím dál tím více… :-( ()

blondboss

Rakeťáka a jeho partiu som si naplno užil, teda až na pár sekvencií, ktoré už nemali taký drive. Vo všeobecnosti je ale tento snímok tým, čo určite poteší malých aj veľkých divákov, ale hlavne fanúšikov fantasy a sci-fi. Rakeťák ponúka cestovanie vesmírom, cestovanie časom, hyperrýchlosť aj animačne vypiplané bojové scény. Tou naj bol ale Izzyn epický prelet vesmírom, kde som ani nedýchal. Dejovo to nie je až také terno, ale pri takomto type snímku mi to až tak nevadí. Ja som sa proste bavil a nejaké to pokračovanie by možno nebolo na škodu. 80 % ()

Stumbleine

Super nostalgie:) Zase mi bylo deset let jako v roce 95 když jsem měl první Toy Story na VHS a dokonce figurku Buzze))) Perfektní animované sci-fíčko, bavil jsem se moc, tedy až na opětovnou snahu protlačit tam otravnou LGBT/gender/race agendu, jak už bývá zvykem u všech těchto velkých studií alá Pixar a Marvel, za to hvězda dolů ()

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

10.10.2022

Scenárista a režisér Andrew Stanton (Hledá se Nemo, WALL-E) se po letech pauzy chystá vrátit za kameru svého nového celovečeráku. Stanton naposledy natočil animák Hledá se Dory pro Pixar, předtím měl… (viac)

Nová pixarovka vyhořela

Nová pixarovka vyhořela

20.06.2022

Studio Disney má na kontě po delší době mírné zaváhání. Nová pixarovka Rakeťák s cenovkou 200 milionů dolarů totiž sice sbírá pozitivní ohlasy kritiků i diváků, do kin se ale tentokrát rodiny s dětmi… (viac)

Hvězdy Marvelu v nové sci-fi

Hvězdy Marvelu v nové sci-fi

02.04.2022

Jen co streamovací služba Apple TV+ získala Oscara za své univerzálně chválené drama V rytmu srdce, uvolnila společnost dalších 100 milionů dolarů za novou sci-fi Project Artemis s hvězdami Avengers… (viac)