Vesmírna pechota

• Slovensko Hviezdna pechota (viac)

Po ukončení školy sa Johnny Rico dobrovoľne prihlási k špeciálnej pechote, aby vykonával svoju federálnu službu. Johnny ani zďaleka nie je vlastenec. K pechote sa pridal len preto, aby získal srdce svojej priateľky Carmen, ktorá sa prihlásila k letcom. Chce sa totiž stať pilotkou hviezdnej lode. Keď sa počas jeho hliadky stane tragická nehoda na tréningu, Johnny si uvedomí, že sa k pechote prihlásil z nesprávnych dôvodov. No keď sa chystá odísť, Zem napadnú chrobáky. (Disney+)

eraserhead666

Tohle je hodně nostalgie a ještě více slabost pro Dinu Meyer, která je tady naprosto skvělá, rozkošná a sladká. A kromě toho je to prostě dobře vymyšlený a natočený film. I po těch jednadvaceti letech. ()

Othello

Jak zůstat věrný myšlence i struktuře Henleinovy předlohy a zároveň si s ní i celým jejím autorem epesně vytřít prdel. Neschopnost tehdejších kritiků rozeznat satiru ve filmu prosátém reiefenstalovskými úhly a sektářsky prosluněným prostředí utopické Země, nemluvě o obsazení, znovu a opět ukazuje, jak je důležité budovat si citlivost k filmové formě, tedy Achillově patě většiny filmových teoretiků.____Doplnění 2021: Jsem přesvědčený, že neexistuje nic jako odolnost vůči vizuální propagandě a kdokoli si to o sobě myslí, říká tak ve jménu propagandy jiné. Po letech povznášení se nad propagandistický charakter Starship Troopers mi teprve došlo, že správné čtení je jí na krásných 129 minut podlehnout a skrze fandění těm krásným mladým lidem si moci užít ten pocit síly a účelu. Je to důležitý očistný zážitek, který ve výsledku pomáhá být citlivější vůči přirozené potřebě propadat oné propagandě a marketingu ve skutečném životě. ()

Ivoshek

Já jsem tenhle film pochopil jako nadsázku (snad to tak Verhoeven myslel.....) a u filmu jsem se velmi dobře bavil.Za všechny jednu větu "A za to všechno vděčím hvězdné pěchotě", kterou nadšeně pronáší náborový důstojník bez nohou a s jednou umělou rukou. (((-: ()

Janek

nadprůměrná zábava, film si dělá srandu sám ze sebe (teda doufám, že to byl alespoň režisérův záměr), stupidní teenageři, klišé atd - to prosté nemá chybu. Plus ještě Verhoevenova zvláštní atmosféra a jeho dvorní herec Michael Ironside, který o ty končetiny příjde snad všude (Hvězdná pěchota, Totall recall, Mechanik) ()

Xeelee

Hvězdná pěchota postrádá znaky typické pro (především ynteligentí americké) parodie, ale utahuje si z takového množství věcí, včetně knižní předlohy, takovým způsobem, že označení úchylná vysokorozpočtová béčková akční satirická Sci-Fi parodie určitě snese. Herci jsou toporní tak nádherným způsobem, že to musel být úmysl zvráceného mozku pána režiséra. Jedinej dobrej brouk je mrtvej brouk. Není náhoda, že je znakem Federace hyperstylizovaná říšská orlice a podobné uniformy jste už taky určitě někde viděli. Pokud jste si tipnuli Hitlerův oddíl, tak máte bod. Služba vám zaručí občanství. Strýček Sam se může jít klouzat. Lidé jsou manipulováni prostřednictvím televize (narážka na Novu?) a školského systému. Každý školák ví, že Arachnidé jsou nebezpeční. Chudák kráva. Děti za nadšeného potlesku v přímém přenosu zašlapávají šváby a starší ročníky si určitě vzpomenou na jednoho brouka z dovozu… Doktor! Výcvik je kapitola sama pro sebe. Vždy, když někdo volá doktora, tak to stojí za to. Drsné, brutální, plné černého humoru a tak to máme rádi. A hlavně je to dokonalá cynická krvavá teenage úchylárna! Znáte nějaký jiný americký film, kde hlavní hrdina není Američan a hlavního záporáka chytí neznámý řadový vojín? Během hodiny zemřou statisíce vojáků, smrtka nebere úplatky a během jedné akce můžete povýšit rovnou několikrát. Už víte, jaký je rozdíl mezi občanem a civilistou? Váš přenos byl přerušen díky atmosférickým poruchám. Zkuste zavolat později. PS: Spoustu hlášek nádherným způsobem citovali Supercrooo v Intru alba Toxic Funk. V diskuzi najdete jejich přepis. Chcete vědět víc? ()

SOLOM.

Já tyhle rádoby drsné scifi filmy moc nemusím. Místy mi to připomínalo spíše komedii. Co se týká podoby brouků tak jsem na vážkách. Zatímco ti normální jenž se tu vyskytovali po tisících se mi vůbec nelíbili, tak jejich kamarádi s plamenometem už jsou jiná třída. Herecké výkony taky žádná extraklasa, spousta romantických pasáží mě doslova ubíjela a jediné na co se dalo dívat byla Dina Meyer, která to bohužel nepřežije. ()

Sofia

Tak na tomhle filmu prostě ulítávám, líbí se mi nápad (předlohu od R.Henleina jsem taky četla), vizuální zpracování i Casper Van Dien, takže co jiného dodat...Viděno už asi 20x :-) ()

Necrotongue

Pro mě jeden z nejlepších protiválečných filmů vůbec. Usměvaví, krásní klaďasové s mozky vymytými všudypřítomnou propagandou, kterou by jistě záviděl i Dr. Goebbels, bojují do poslední končetiny s odpornými a prohnile záludnými brouky. Mezi hlavní klady filmu patří určitě režie, výborné kostýmy, jejichž odkaz je opravdu křišťálově jasný, všudypřítomný entuziasmus všech vojáků, humorně pojaté propagandistické šoty s mrazivým podtextem a skvělé vedlejší postavy Clancyho Browna a Michaela Ironsidea. Verhoeven mě opět nezklamal. ()

ARI50

Dostal jsem obrovskou chuť se k ním přidat, pohled na rekruty do války proti hordě brouku kteří neustále se blíží je fascinující podívaná a tak se dostal největší nálož v podání akce za zabitím. Jsem rád že film nám dává výborné herce výborný dobrodružně vraždící příběh hromadu brouku a ne jenom nich, prostě nedá se najít chyba protože tady vojáci padají jakou mouchy. ()

JASON_X

Úžasná záležitost, kterou jsem si zamiloval na první zhlédnutí. Sci-fi pohádka, která vůbec, ale opravdu vůbec není vhodná pro děti. Přehlídka nejklišovitějších filmových klišé, umocněná nadsázkou a výbornými triky, je v tomhle filmu povýšená na velkolepou zábavu. A zároveň je to skvělá náborová agitka pro armádu Federace: "Jediný dobrý brouk je mrtvý brouk"! No a že bych za zběsile skákající, místy zcela nekoukatelnou kameru nejradši řezal ruce? To už se zase opakuju... ()

mm13

Ideálna oddychovka, presiaknutá toľkým sarkazmom a iróniou, že až lieči. Vlastne si uj aj dávkujem vo viac-menej pravidelných intervaloch, minimálne raz ročne (spolu s Robocopom - mám ich na jednej VHSke). V tomto smere fakt unikát. Bravo a vďaka pán Verhoeven! ()

Hogun

Na filme by som sa z chuti zasmial, keby šlo o vtip. Ako komédia, či paródia na čokoľvek, vôbec neobstojí a ako sci-fi je to hotová katastrofa. S knižnou predlohou má spoločný len názov, chrobákov (aj tí sú diskutabilní) a zopár mien. Aj jeď väčšinou sa pokúšam odosobniť od knižnej predlohy, tak tu sa nedalo... ide totiž len o upatlanú vesmírnu soap operu na spôsob večerného filmu. Vrelo neodporúčam tím, čo knihu čítali. Ostatní si pridajte 2 hviezdičky a choďte si do kina zdriemnuť (a najesť sa "popcornu"). 1/10 ()

MáŠa

Klasika, není to nic oscarového, ale ten netradiční přístup, dobré efekty, zajímavý přívěh - to všechno mě celkem dostalo, že už jsem to viděl několikrát. Prostě taková sci-fi klasika. ()

becki_tu

Překvapivě zábavná záležitost, která si umí dělat srandu v podstatě sama ze sebe. A navíc tuhle nekorektní militaristickou satiru podává v luxusním akčním balení s důrazem na všudypřítomný a neskrývaný naturalismus. ()

ancientone

Závratne vydarené mixovanie (aj zdanlivo nesúrodých) žánrov (high school film + sci-fi + vojnový film + B-čkový horor) už spomenul Marigold. Ja sa zameriam na bojové scény. V tých sa mieša estetika aj ideológia brakových sci-fi filmov z 50-tych rokov, kedy ľudia bojovali proti inváziám mimozemských bytostí, väčšinou rovnako nechutných a nebezpečných ako sú prerastené chrobáky v Hviezdnej pechote. Prskanie desiatok litrov zeleného slizu na metre ďaleko a odtrhávanie končatín je aj B-čkový fetiš, aj naviazanie na tradíciu Verhoevenovho neodvracania kamery od bizarností, nechutností, krvi a násilia. _____ Taktiež tu nechýba ideologický podtext príbuzný pôvodným inváziám z 50-tych rokov, avšak v rukách holandského provokatéra, inovátora a celkovo hollywoodske "enfant terrible" nadobúda výrazne ironický nádych (prerastajúci militantnosťou celého filmu). ____ V 50-tych rokoch, počas studenej vojny, boli obludy z vesmíru okatou alegóriou nepriateľa "z vonka", čiže komunistov. Podobný alegorický koncept sa dá namontovať aj na Verhoevenov film, môže sa vzťahovať na širšie pole, než len na komunistov a čo dôležité: nie je to ani trošku myslený vážne. Autor cez propagandistické videá, hrdinské pózy, explicitné trhanie tiel a končatín "udatných hrdinov", striekajúci sliz a ničivé invázie vytvára (ako už Marigold spomenul) satirický obraz amerického mainstreamového hrdinstva, militantnosti, výzvy bojovať,zabíjať, pričom stíha efektne naplniť aj prekonať jeho konvencie a postaviť sa na vrcholné priečky sci/fi / vojnového žánru. Samozrejme s výsmešných úsmevom, ktorý nevyčnieva, ale úžasne zapadá. ()

luka4615

Solidně odsýpající oddechová akční jednohubka, která díky svému nápadu a provedení téměř nestíhá nudit. Starship Troopers má sice místy poněkud chaotickou akci, nicméně tento fakt bohatě vynahrazují inovátorské nápady, futuristické kulisy a fakt, že se snímek nebere zas tak moc vážně. Skvělá práce! „Welcome to the Roughnecks!“ ()

Sawy

Vynikající válečná satira smíchaná s teenagerskými komediemi.Opravdu béčkovité a šílené,ale zároveň šíleně zábavné,bohužel ve své době byl film značně nepochopený a režisér Paul Verhoeven za něj nesklidil moc pochval.Pro mě je ovšem Hvězdná pěchota přesně tím,co si představuju pod pojmem letní blockbuster.Jedním slovem nářez,škoda,že Hollywood už nemá odvahu něco takového znovu natočit.O Casperovi Van Dienovi jsem před zhlédnutím neslyšel a po zhlédnutí už taky ne.Tomu se říká životní role!Jen mě mrzí,že to přežila Denise Richards a ne Dina Meyer.90 % ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

13.09.2023

Režisér X-Menů míří na měsíc

Režisér X-Menů míří na měsíc

04.03.2015

Robert A. Heinlein byl jedním z nejslavnějších sci-fi autorů vůbec. Společně s Arthurem C. Clarkem a Isaacem Asimovem patřit do tzv. "Velké trojky science fiction", není tedy divu, že byly některé z… (viac)

Remake Hvězdné pěchoty upustí od satiry

Remake Hvězdné pěchoty upustí od satiry

06.01.2014

Paul Verhoeven dal světu trojici výjimečných akčňáků – Total Recall, RoboCopa a Hvězdnou pěchotu -, které díky kombinaci satirického nadhledu a brutální akce těžko někdy upadnou v zapomnění. Bohužel… (viac)

Ender i pěchota si brousí zuby na emzáky

Ender i pěchota si brousí zuby na emzáky

04.12.2011

Adaptace slavného sci-fi románu „Enderova hra“ je za rohem a zřejmě se dočkáme i nové verze Hvězdné pěchoty. O válčení s mimozemšťany tedy v kinech nebude nouze. Enderovu hru měl kdysi režírovat… (viac)