O 28 dní...

• Česko 28 dní poté (viac)

Keď skupina aktivistov za zvieracie práva vnikne do inštitútu pre výskum primátov, objavia šimpanzov priviazaných reťazami k laviciam, na ktorých sú obrazovky s hroznými násilníckymi výjavmi. Ignorujú varovanie zdeseného výskumníka (David Schneider), ktorý sa o šimpanzy stará, a bez varovania ich začnú odväzovať. V tom okamihu ich začnú rozzúrené zvery krvavo napadať až sa stane nešťastie. O 28 dní... Kuriér Jim (Cillian Murphy) precitne na opustenej jednotke intenzívnej starostlivosti jednej londýnskej nemocnice z kómy. Prekvapený a unavený putuje po chodbách a v izbách hľadá ďalších pacientov. Nakoniec vyrazí do ulíc, kde sa dožaduje pomoci. Útočisko hľadá v neďalekom kostole, kde narazí na hromadu mŕtvol. Vyruší ho však ostrý zvuk, zbadá kňaza (Toby Sedgwick) ale jeho blesková rýchlosť, krvou podliate oči a vražedné zvuky, vyženú Jima opäť na ulicu. Tupý zvuk privábi do kostola ešte viac „nakazených“ a Jim, v panike a zmätku uháňa temnými ulicami, kde ho prenasleduje stále sa zväčšujúce stádo. Náhly výbuch amatérsky vyrobenej zápalnej bomby ohlási príchod ďalších, ktorí zázrakom prežili – Seliny (Naomie Harrisová) a Marka (Noah Huntley). Odvedú Jima do bezpečia a začnú mu vysvetľovať akou infekciou je nakazený, že sa prenáša krvou a šíri sa po sekundách. Veľká Británia je ním zaplavená a oni nevedia, či sa o tom vo svete vie. Selina a Mark sa rozhodnú, že pomôžu nervovo otrasenému Jimovi, aby sa dostal k svojim rodičom (Christopher Dunne, Emma Hitchingová) – domov do Deptfordu. K malej výprave sa pridáva Frank (Brendan Gleeson) so svojou dcérou Hannah (Megan Burnsová). Zásoby pitnej vody a jedla sa míňajú. Skupinka hľadá východisko. Po vypočutí správ o počasí získajú informáciu o vojenskej jednotke kdesi mimo mesta. To by mohla byť záchrana. Deprimovaní stroskotanci však netušia, kde číha ešte väčšia hrozba. Nikto z nich nevie, že to najhoršie ich ešte čaká... O 28 DNÍ... (TV JOJ)

Phillo

Atmosférické, režijne subjektívne a divácky neuhladené no o to možno kultovejšie a atmosférické spracovanie obohratej témy. ()

bolan

Po delší době svěží vítr v žánru zombie-horror. Krásné ztvárnění apokalypsy mrtvého města Londýn v začátku je fantastické. Zombie zde sice nejsou klasičtí zombie, spíše nakažení, ale koho to zajímá jak k tomu přišli, důležité je, že jsou nemrtví, agresivní a mají hlad. ()

dude1

Mne sa filmik veľmi páčil, hlavne ústredná myšlienka s ktorou absolútne súhlasím. Ľudia sú najväčšie svine. Amen. Inak klasicky boylovsky na úrovni spracované. :-) ()

memoman

O tom,co se stane,když parta ochránců zvířat pustí z pokusné laboratoře pár opic,bohužel nakažených zmutovanou vzteklinou,a o tom jak si se vzniklou situací poradí pár přeživších mladých lidí,ze kterých se ještě nestali agresivní zombies. Atmosférický začátek ve vylidněném Londýně,kde Cillian Murphy bloudí nechápavě ulicemi v nemocničním pyžamu,nemá chybu! Poté co se spřátelí s dalšími přeživšími,brání se před zombíky zápalnými lahvemi a následně putují taxíkem na domnělou vojenskou základnu,je to nadprůměrná zábava se skvělou akcí a ukázkou jak přežít v rozpadající se civilizaci. Ony následně kritizované scény ze základny,kde se hraje na morálku,se mi nezdají špatné,jen jako nedotažená myšlenka o zvířatech v nás. Velmi pohodnocovaný horor,který se mi líbil hlavně režií,protože přestože obsahuje známá hororová klišé,má realistickou evropskou atmosféru. A taky pekelně temnou. ()

(Z)denny

Tady můžete názorně vidět, co se stane, když se partička ekoteroristů rozhodne napadnout a zničit probíhajicí vědecký pokus (zde zcela jasně myšlena skupina stoupenců nějakého nenásilného dobročiného ekologického hnutí, která se rozhodne zachránit chudáčky zvířátka z rukou zlých a bezcitných vědců..). ()

kluk z Na

Já jsem víc jak spokojen. Prakticky jsem nemohl odtrhnout oči od obrazovky, ani mi nepřišlo, že byl film měl nějaké slabší chvilky. Akorát co mě teď napadá, že tam mohlo být více funny smrtí. Ten týpek se zamáčklejma očima byl vyřešenej asi nejlíp, ale je to poměrně slabota. Celkově hodnotim skoro pěti. Bylo to výborný. ()

JK-Stinger

Zajímavý pohled na apokalypsu způsobenou řádící epidemií. Opravdu ani tak nejde o to, jakým způsobem zdraví lidé před nakaženými utíkají, jako spíš o to, co cítí a jak se vůči sobě chovají. Z hlediska psychologického do půlky výborně zmáknuté, konec mě naopak dostatečně zklamal. Vizuálně moc povedené celé a zničený Londýn prostě na jedničku. Škoda té šaškárny s vojáky, jinak by to mohlo dopadnout o dost lépe. Navíc mi nějak nejde na rozum, jak se na konci z hlavní postavy stal takový obratný lovec??? ()

RomeroIsGod

Jeden z mejch nejoblíbenějších zombie hororů. Civilní přístup a výborná kamera dodává na uvěřitelnosti, prázdnej Londýn má perfektní atmošku a mrtváci jsou správně akční. Dannyho prostě můžu. 90% ()

LukyNike

No velice vydařený film. Zprvu mi velice vadili herci, ale na konci mi už ani nepřišli tak špatní. Další takové vady na kráse byli přehnané scény (vojáci), ale hlavně hodně stupidních dialogů. Kdo mi nevadil tak Megan Burns. Jinak říkám skvělý scénář (až na těch pár much), skvělá kamera, skvělý Londýn a začátek filmu perfektní. ()

Harpy

lepšie 3 hviezdičky, ale na 4 si netrúfam pre scénar....nebol dobre spracovaný, nepáčilo sa mi ako to bolo vykonštruované, neuverila som tomu, že isté postavy tam "oxidovali" skoro celý film.....proste toto nie.... bolo to napínavé aj kamera bola super, zvuk.....ale....mohlo to byť lepšie, keby sa s tým trošku viac pohrali. Kto by však čakal že horory budu logické ?.....no asi ja.... ()

Jaroslaf

ta jedna ze slečen co se dostala až na konec byla velice hezká, a nemá tu ani profil,takže nevím o koho se jedná. Doufám že o ní ještě uslyšíme... ()

kamil.i

Klasická Boyleovka, kde je vizuálny štýl charakteristický peknými kamerovými celkami striedajúcimi sa s chaotickými zábermi úzko prepojený s hudobnou zložkou a zaujímavým zmysluplným scenárom. V niektorých momentoch ten scenár predsa len stráca logiku a je až príliš priateľský pre mainstreamového diváka, takže absolutórium to určite nebude. ()

MatyM

Atmosférická první polovina s úžasným vylidněným Londýnem nemá chybu, jakmile ale čtveřice dorazí do tábora, nastupuje ne zrovna uvěřitelný vývoj postav a film sklouzává ke spoustě klišé, čemuž samý konec jen nasadí korunu. ()

Johny303

Čekal jsem od toho hodně a mé očekávání bohužel nebylo zcela naplněno. Silné scény se ve filmu střídají s hluchými místy. Cillian Murphy mi navíc příliš neseděl do hlavní role. Naopak hlavními klady filmu jsou samotní nakažení, dále solidně vypracovaná postapokalyptická atmosféra, která z filmu sálá a pak také ono poselství, že zoufalí lidé v zoufalé situaci bývají pěkné svině. ()

TheSpearCZ

Danny Boyle určitě přinesl před 16 lety nový hororový subžánr a značně "upravil" zombie na rychlejší, čímž se zapsal na dlouhou dobu dopředu a taky chtělo koule obsadit Ciliana Murphyho do hlavní role, ale ve výsledku se jedná pouze o béčkový, roztříštěný horor, který hlavně ve druhé polovině ztrácí smysl a kouzlo a je vám vlastně jedno jak to dopadne. Čisté 3* ()

Flopik

Atmosféra je to, čo tomuto filmu rozhodne nejde odoprieť. Opustený Londýn, do toho zombie a vynikajúci soundtrack. Je to však zbytočne dlhé, zombie akcie je ohromne málo a skôr je to len také chodenie a kecanie. Finále neohúri ale ani neurazí. ()

28 let poté nabírá obsazení

28 let poté nabírá obsazení

25.04.2024

Britský režisér Danny Boyle (Sunshine, Trainspotting) to s návratem ke svému dvaadvacet let starému hororovému survivalu 28 dní poté a jeho pokračování 28 týdnů poté opravdu myslí vážně. A co víc –… (viac)

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech