Milionár John Hammond (Richard Attenborough) financuje veľkolepý vedecký projekt, ktorého cieľom je oživiť dinosaury. Vybuduje pre ne veľkolepý zábavný park na ostrove Isla Nublar. Na preverenie bezpečnostných opatrení si najme vynikajúceho paleontológa Alana Granta (Sam Neill), jeho priateľku, paleobotaničku Ellie Sattlerovú (Laura Dernová), cynického matematika Iana Malcolma (Jeff Goldblum) a pragmatického právnika Donalda Gennara (Martin Ferrero), ktorému ide len o zisk z ojedinelej atrakcie. Užasnutí vedci podniknú prvý výlet po ostrove spolu s Hammondovými vnúčatami Timom (Joseph Mazzello) a Lex (Ariana Richardsová). Expedícia sa však rýchlo zmení na drámu, keď zradný počítačový expert Nedry (Wayne Knight) vypne bezpečnostné okruhy, aby mohol ukradnúť embryá dinosaurov, ktoré sľúbil konkurenčnej genetickej firme. Pôvodne príjemný výlet sa mení na hrozivú drámu. A k ostrovu sa blíži navyše aj tropická búrka... (TV JOJ)

Thomassi

Na svoji dobu byl Spielbergův Jurský park klenot, který v roce 1993 udělal velký boom ve světě filmu a vlastně se z něj přes noc stal kult. A i dnes, po dvaceti letech, je to skvělá podívaná. Takových filmů moc není, aby dokázaly zaujmout po všech stránkách. Vizuální stránka na tehdejší dobu, to je něco neuvěřitelného. Vidět dokonale oživlého tyranosaura, o tom se nikomu nezdálo. Tvůrci skvěle vybrali i herecké obsazení no a hudba, ta přímo číší božkou melodií. Tento film můžeme zařadit do éry, kdy vznikaly filmové triky, v tomto případě se jedná o možná průkopnický exemplář. Zároveň je to první hraný film, na kterém jsem byl v kině. Jurský park je proto srdcová záležitost, která vždy potěší. Zároveň se ale jedná o film, který nemusím vidět každou chvíli. Proto "jen" za čtyři. 85%. ()

major.warren

Skvělý film. Na Jurský park se vždycky rád podívám, i když ho nikdy nedokážu pořádně docenit a všeobecně ho považuji za můj méně oblíbený Spielbergův film (z toho co jsem viděl). Je to ale skutečně impozantní a v mnoha ohledech revoluční dílo, kde Spielberg nechal vyniknout jedinečné vizuální efekty a zároveň natočil hravý dobrodružný film. Krom hereckých výkonů a technických aspektů vyzdvihnu alespoň nezapomenutelnou hudbu Johna Williamse. Tři Oscary za nejlepší vizuální efekty, střih zvuku a mix zvuku. ()

Helo

CGI možná zestárlo, ale i tak dokáže na kůži vytvořit mrazení, jako žádnej další film ze série. I po tý době a desítkách shlídnutí se pokaždý zase cejtim, jako Sam Neill když poprvý uvidí brachiosaura! ()

Derek

na svoju dobu celkom revolučné dielko je i dnes celkom zábava i keď mám pocit, že keby spielberg tlačil viac na pilu (a bol trochu brutálnejší), bol by zážitok z filmu o niečo väčší. ()

Aiax

Prakticky bezchybný "komerční" film po všech stránkách. První Jurský park o notný kus posouvá hranice filmového řemesla. Řemeslně dokonalá režie, scénář a kamera, nádherná Williamsova hudba a herci, kteří hrají přesně to, co je potřeba. Ale hlavně a především jsou to do té doby nevídané triky, díky nimž se tenhle film stal klasikou. Veškeré výtky vůči kultivovanosti, hloubce či jemnosti jsou bezpředmětné, tohle je kousek z žánru "dobrodružný ", a to jeden z těch nejlepších. ()

JohnMiller

Nápad originálny, spracovanie tak isto hudba tiež sedí . V detstve boli dinosaury mojim koníčkom žral som všetky 3 dieli bol to môj kult teraz už však tá radosť opadá , a nedávne opätovné pozretie ma unudilo k smrti, je to dobré no už nie pre mňa za nostalgiu 3 hviezdy. ()

Lucjen

Všetci režiséri sa v danom žánri a obzvlášť v USA snažia zo svojich počinov spraviť veľkofilm. Útočia hercami, hudbou, kamerou, dokonalými trikmi - no často sa pri ich pokusoch iba uškŕňam. Spielberg mi dnes ten úškrn zotrel svojím kultovým sci-fi z 90. rokov. Nemôžem povedať, že by som sa dinosaurom vyhýbala, ale jednoducho ma ich téma nikdy veľmi nezaujímala. Nejdem básniť o trikoch, na to ho vidím príliš neskoro. No aj keď si ich odmyslím, nezostáva mi prázdny, plytký dej ako tu niektorí spomínajú. Výlet do Jurského parku bol príjemný, napínavý, humoru bolo popri akcii tak akurát - nejedenkrát zo mňa vytiahol úsmev. Všetci hlavní predstavitelia ma bavili, obzvlášť S. Neill. A vrátim sa k začiatku svojho komentáru - veľkoleposť tu dýchala z každého záberu. O takejto atmosfére môžu mnohí súčasní režiséri iba snívať...Mojej piatej hviezdičke chýba iba tá nostalgia o ktorú som sa pripravila zbytočným dlhoročným odkladaním. ()

Colonist

Spielberg je prostě Spielberg. Efekty jsou na dobu vzniku perfektní, nemusel by se za ně stydět mnohý dnešní film (a co by za ně nějaké laciné TV filmy daly). Silné a kvalitní herecké obsazení. Sam Neill je takový Indiana Jones v Jurském parku. Strhující dobrodružství, které vás na dvě hodiny vtáhne do děje a nepustí. To prostě Spielberg umí... ()

L_O_U_S

Klasika, která se vyhýbá klišé v podobě záporáků, kteří chtějí dinosaury lovit, potažmo je využívat jako zbraně (druhý díl už tohoto nesmyslu ušetřen nebyl). Nejlepší scénou je pro mě Dennisovo vyřazení systémů. "Ten chlap je prase!" ... "Na ničem jsme nešetřili." (106.) ()

higuain

Spielbergův kult, ze kterýho jsem měl v dětství pořádně nasráno v gatích. Odjakživa nemám rád horrory, protože mi přijdou laciný a o ničem a Stevenovi stačilo pár dinosaurů, aby člověk začal pochybovat, že má pro strach uděláno. V současnosti je to pro mě spíš přehlídka precizního řemesla, triků a v neposlední řadě geniální Williamsovy hudby. ()

kajas

Naprostá klasika. Z dinosaurů jsem měla jako malé dítě strach právě díky parku pana Hammonda. Příjemní herci, parádní hudba z Williamsovy dílny a.. ta zvířata. ()

TominoLa

Dnes viděno v kině ve 3D a neuvěřitelný zážitek. Bude to asi 20 let co jsem ho viděl poprvé a i dnes jsem koukal se stejným ne-li s větším zaujetím. A to jsem ho viděl mezi tím několikrát na VHS a DVD. Prostě Jurský park nestárne a právem se z něho stala klasika. 10/10 ()

Aleee89

Tenhle film musím zkrátka hodnotit pozitivně. Je to hlavně proto, že se Spielberg nebál a udělal něco nového, co tu ještě nebylo. Za druhé, to, jak to udělal, je na tu dobu fantastické - myslím efekty, animace a tak. Prostě mistr ve svém oboru. A příběh a herci? To už jenom krásně doplňuje tu úžasnou podívanou. Film se mi líbil. ()

radektejkal

Strádaje zánětem průdušek jsem se chtěl pobavit, v podstatě čímkoli. A Jurský park, zrovna promítaný na Nově, by mohl snad být i milou variací na úžasný Zemanův film "Cesta do pravěku". Mohl, ale nebyl, a to především díky obludnému prehistorickému ještěru zvanému Kinosaurus, který v nesmyslných dobrodružstvích požíral čas a soudný rozum diváků. Rád bych pochopil Douglasovu ideu "vysoce promyšleného vyprávění", ale právě způsob a jednotlivé "kapitoly" tohoto vyprávění mi přišly jako nejvíc frustrující. Jeho "oslňující hollywoodská schopnost vyprávět příběhy" devalvuje tímto filmem vlastně (a možná i právem) celý Hollywood. ()

Petroff

Jde bohužel především o akční film, je jedno, že tam běhaj dinosauři, i když právě díky tomu to byl ve své době takový hit. Když se ale podíváte alespoň jedním okem trošku kriticky, vypadne z toho neskutečně otřepaný schéma, útěk co nejatraktivnějším "tunelem", něco jako střílečky v PC hrách. Ale dívat se na příběh o tom, jak se na ostrově pěstují dinosauři a nic se nestane, to by nikoho nebavilo. Mě třeba jo, když by do toho nějaký šikovný scénárista zakomponoval nějaký opravdový sci-fi téma. Dinosauři tu jsou opravdu JEN jako kulisy, neslouží ději, jen prostě zastupují prvek "zla". ()

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

05.05.2024

Světoznámý spisovatel a mimo jiné i filmový scenárista, režisér a producent Michael Crichton (1942–2008) nám v minulosti přinesl obří divácké hity jako Jurský park, Westworld a Twister, což jsou díla… (viac)

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

25.03.2024

Čas neúprosně kvapí a nadcházející přírůstek do dinosauří rodinky je blíž a blíž. Další díl Jurského parku nás totiž oficiálně stále čeká už příští rok 2. července, přičemž doposud nevíme nic… (viac)

Další Jurský svět natočí David Leitch

Další Jurský svět natočí David Leitch