Piesočné pláže, modré more a žiarivé nebo vítajú návštevníkov rekreačného mesta Amity. Nikto netuší, že pod hladinou čaká neobyčajne agresívny sedemmetrový biely žralok. Čoskoro si nájde prvú obeť, neskôr ďalšiu a ďalšiu. Starosta mesta Vaughn (Murray Hamilton) nechce prísť o tučné príjmy z letnej sezóny, preto sa usiluje všetko utajiť a rozhodne nechce pláž zavrieť. V meste vypukne panika. Nezodpovedné správanie stojí životy ďalších ľudí. Všetci s napätím čakajú, až sa objaví niekto, kto obrovského žraloka zabije. Na more vyplávajú traja muži, ichtyológ Hooper (Richard Dreyfuss), lovec žralokov Quint (Robert Shaw) a šéf miestnej polície Brody (Roy Scheider), aby skúsili svoje šťastie... (TV JOJ)

Sunwheel

Videné teraz po dvadsiatich rokoch a film pre mňa stratil svoje kúzlo. Asi som moc premotivovaný z pozerania rôznych dokumentov a videí o žralokoch. Ich chovanie poznám do tej miery aby väčšina filmu bola pre mňa absurdná (žralok loviaci na plnej pláži ľudí či posledný súboj). Samotný film určite svoje čaro má a keď som bol dieťa, tak ma dokonca desil. Čiže istým spôsobom sa snažím hodnotenie udržať v rozmedzí "vtedy a dnes" a byť trošku objektívnejší. Z filmárskeho hľadiska a doby vzniku sa mu samozrejme nedá nič vytknúť. Scény, kde Bruce nebol boli rozhodne hororovejšie než tie, kde sa vyskytol. ()

PTuranyi

Klasika hororového žánru. Perfektná práca s psychológiou postáva. Postupný pomalý hitchcockovský nábeh a hra s ľakačkami. Davová psychóza, naťahovanie so starostom o uzavretie pláží v sezóne, tutlanie a zápas troch statočných, rybára, oceánológa a policajného veliteľa s morskou obludou. ()

F2003F

Prv som sa dostal k dokumentu Spielberg, kde o vzniku trochu málo hovorili a nechcelo sa mi veriť, že je to všetko pravda tak som si to dal. Neni to preceňované, naozaj dosiahol zámer nehororový režisér naplniť natoľko, že sála strach len z trčiacej plutvy. Okrem Jaws odpúčam aj Spielbergov starší Duel ()

ap2001

Mořská hladina vypadá zespodu chladně, netečně, všudypřítomné člověčí hemžení je zespodu tak bezbranné a provokativní... z modravé hlubiny se pomalu ale jistě blíží bílá smrt... ukousnutá lidská noha pomalu klesá ke dnu a zanechává za sebou krvavou mlhu... do toho nervydrásající Williamsovy smyčce a show může začít. Nevím jak vám, ale mně se Čelisti postaraly o doživotní fóbii z hluboké vody. Už nikdy se nedokážu bezstarostně koupat na volném moři. ()

Fill16

I po těch letech - brilantní. Co byste taky mohli čekat od mého oblíbeného režiséra! Spielbergu, na tohle se můžu dívat pořád! ()

Lucije

ttttttddddtttdddtdtdtdtdtdtd...a CHLAMST! Melodie, kterou znají snad všichni a mě provází pokaždé, když už i v rybníku nenahmatám dno...super filmík, který ovšem má jednu chybu a to tu, že z nebohých žraločků dělá krvelačné monstrum a vyvolal opravdu silnou sharkofobii. A kniha je ještě lepčejší:op ()

dukeforever

Dokonalý,propracovaný se skvělým hereckým obsazením a atmosféra naprosto dokonalá.Upozornění pro ty,co ještě čelisti neviděli:skoukněte tenhle a pak druhý díl,další ne!!!! ()

Ladisec

Steven Spielberg dokázal tímto filmem skutečně vyděsit, ještě dneska s sebou trhnu když si vzpomenu na tu hlavu ve vraku nebo když Roy Scheider hází krmení do moře a za ním se vynoří ten žralok. Je to tak děsivé, protože skoro celý film žraloka vůbec nevidíme ale víme, že tam někde je a film nechá pracovat lidskou představivost. Film působí opravdu hrozivě. Za zmínku stojí určitě skvělé herecké výkony všech tří lovců obrovského lidožrouta. Výborná byla scéna s povídkou Roberta Shawa o lodi Indianapolis. Napětí a atmosféra je nezapomenutelná a je to také díky výtečné hudbě Johna Williamse, která stupnuje strach a napětím se člověk potí při sledování tohoto famózního hororu. ()

Mr.Crowley

Roy Scheider v tomto filmu ztvárnil jednu ze svých úžasných rolí a Steven Spielberg mu v tom výtečně pomáhal. Film jsem poprvé viděl v útlém dětství. Od té doby mám panickou hrůzu z hloubek ve vodě. Nevím zda je to opravdu představou, že tam někde v tom černém neznámu je a že má sto chutí se podívat co se to plácá na hladině a nebo je to pouze jakým si vrozeným psychickým blokem. Nicméně na film se i dnes moc rád podívám a i přez úsměvné scény s umělým žralokem se docela dobře bavím. Zasloužené čtyři * ()

Mangus

Mrazia..., to jediné slovo môžem použiť pri Čelustiach, ktoré majú atmosféru na bode mrazu s rýchlymi výpadmi na diváka. Už keď človek začuje povestnú hudbu, začne sa báť, tak isto ako Pavlove psy začali slintať, keď začuli zvonec. Spielberg je Pavlov, my sme psy :-). ()

milada008

Jo, jo, klasika všech klasik. Je nasnadě, že pokud se budeme na triky dívat dnešníma očima a možnostma, tak je to sto let za opicema, ale v té době to byl průlom. ()

pavont

Jedna z lahodok Stevnovych 70 rokov a film ktori posobil zdesenie po celom svete. Dokonca aj v nasom komunuistickom ceskoslovensku. Pomaly budovana atmosfera prechadza do skveleho konca. Skvele ustredne herecke trio. Magicka hudba Johna Williamsa. A film ktory vo svojom zanru nema dodnes konkurenciu. ()

Grizzlac

Z mého pohledu asi nejlepší Spielberg. Tenhle film nezná kompromisy. Bezkonkurenčních 100%. Za vše. Především pak za nezapomenutelný Williamsův motiv, který dodnes marně napodobují další desítky autorů. Dreyfussův pohled do kamery na lodi Orca, považuju za jeden z nejlepších režisérových filmových záběrů. A vlastně vůbec nevím proč. Snad proto, že normálně se na vás herci z filmu nedívají:) ()

Tomulka

Nezapomenutelná hudba a režie společně s hereckými výkony Roy Schneidera a R.Dreyfuss podporujou úžasný scénář. Díky těmto věcem vznikl film v kterém by se dalo napětí krájet. Škoda, že v té době nešel lépe udělat žralok, který v závěrečných scénách nevypadá moc reálně, ale zážitek obrovský. Kdo neviděl tento film mám velké mezery ve vzdělání :) ()

shinlove

Jako teď mám před očima hudbu "tudu tudu tudu" když se blíží žralok :) Jak říkám pořád, hudba dělá minimálně 30% filmu. A tento film je jeden z nejlepších hororů (ano, ve své době to horor jednoznačně byl), který byl v minulém století natočen! A obzvláště, když byl natočen ještě dlouho před mým narozením, tudíž je velmi starý! :) Spielberg je prostě mistr svého řemesla. 5* ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Z Los Angeles přišla dnes ráno zpráva o úmrtí známého amerického kameramana, režiséra a herce Michaela Chapmana. Na dva Oscary nominovaný tvůrce zemřel ve věku 84 let na srdeční selhání, informaci na… (viac)

Čelisti se 23. ledna vrátí na velké plátno

Čelisti se 23. ledna vrátí na velké plátno

16.01.2019

Kultovní Čelisti se 23. ledna vrátí na jediný den na velké filmové plátno. Díky projektu Symphonic Cinema se uskuteční projekce tohoto oscarového filmu Stevena Spielberga za doprovodu živé hudby… (viac)

ČNSO zahraje hudbu z filmů Stevena Spielberga

ČNSO zahraje hudbu z filmů Stevena Spielberga

10.03.2018

Český národní symfonický orchestr 3. dubna v pražském Obecním domě zahraje hudbu z filmu Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy. Koncertem s filmovou projekcí začíná mezinárodní projekt Symphonic… (viac)

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna