Steven Spielberg vytvořil během své bezmála padesátileté kariéry nepřekonatelnou sérii průkopnických filmů. Ve snaze zmapovat vývoj této filmařské ikony čerpala oceňovaná dokumentaristka Susan Lacyová z více než třiceti hodin exkluzivních rozhovorů, v nichž se režisér rozpovídal o svém hořkosladkém dětství a celoživotní posedlosti natáčet filmy, o rané televizní kariéře "zázračného dítěte," o raketovém vzestupu ke slávě prostřednictvím neuvěřitelné série kasovních trháků, o pozdějším příklonu k vážnějším dramatickým filmům a také o osobních a profesních vztazích, které si během let vypěstoval. Nedílnou součástí dokumentu Spielberg jsou i příspěvky členů Spielbergovy rodiny, stejně jako jeho přátel a kolegů, a také ukázky i zákulisní záběry z natáčení mnoha jeho přelomových filmů. (HBO Europe)

choze

Tradiční dokument, který přehledně prolétne vše podstatné, co Spielberg natočil, Mistr, jeho rodina, kolegové a filmoví kritici to okomentují/pochválí a rychle se na tom vyrýsuje Spielbergův styl a podstata jeho úspěchu - natáčení epických, vizuálně silných filmů s osobními příběhy (jako hlavní vzor je opakovaně uváděn Leanův LAWRENCE Z ARÁBIE), jejichž leitmotivem je rozpad a znovushledání rodiny (které Spielberg zažil). Příjemná záležitost, která by klidně mohla mít dvojnásobnou stopáž, a po jejímž zhlédnutí mám neovladatelnou chuť dohnat některé mé spielbergovské resty (třeba ŘÍŠI SLUNCE), zkouknout pár dalších filmařských dokumentů a hlavně běžet něco sám natočit. Mimochodem ze Spielbergova asi největšího propadáku 1941, jsem byl jako mladší odvařenej. ()

nascendi

Medzi mojimi rovesníkmi figurujú nielen americkí prezidenti (Bush, Clinton a Trump), ale aj významní filmoví režiséri (Lynch, Stone a Spielberg). Z prezidentov si nemám koho vybrať, ale z režisérov je to jednoznačne Steven Spielberg. Nemôžem napísať, že som jeho fanúšikom, skôr, že jeho profesionálne kvality uznávam a oceňujem. Dokument Suzan Lacy považujem za veľmi vydarený. Priblížil mi osobu tohto legendárneho režiséra a odhalil kľúčové okamihy jeho života, ktoré boli pohnútkami a motivačnými faktormi pre väčšinu jeho filmov. Vôbec mi neprekážala dĺžka filmu, pretože pri jeho bohatej filmografii to asi nešlo inak. A pritom sa na niektoré významnejšie filmy ani nedostalo. Doposiaľ som videl dvadsiatku jeho filmov, využil som hodnotenie od jednej ažn po päť hviezdičiek a budem rád, keď sa mi podarí vidieť aj zvyšné. ()

TeeAge

Ikona režisérského remesla, ktorého meno pozná aj človek, ktorý o filmoch ako takých nevie vôbec nič - a práve to je dôkaz toho, že sa Spielberg ako jediný vymyká bežným hraniciam svôjho oboru, pretože skrze svoju pestrú filmografiu ovplivnil najširší okruh divákov po celom svete. Niektoré jeho opusy zbožnujem, iné išli úplne mimo mňa. Dosť podobne to vykresluje aj tento podarený, pre mňa osobne prínosný dokument, ktorí mi len ďaľšími zaújimavosťmi potvrdil, aký veľký pán Spielberg naozaj je. A bude. ()

D.Moore

Tak dlouhý a přitom tak stručný dokument, že? Spielbergovi příznivci se z něj dozví jen málo nového (mě kromě části o režisérské partě Spielberg - Lucas - Coppola - De Palma - Scorsese nejvíce zaujalo vše, co se týkalo Spielbergových rodičů) a chtělo by to spíše několikadílný seriál, ale co se dá dělat - i tak je to důstojný hold skvělému režisérovi. ()

Chrustyn

Spielberg je můj nejoblíbenější režisér, takže byl tento dokument povinnost. Režisérovi věrní obdivovatelé se nedozví mnoho nového (snad jen překvapí jak velcí kamarádi byli s De Palmou a Scorsesem) a ne všechny jeho filmy dostanou dostatečný prostor, ale pořád je to nesmírně zábavný a poutavě natočený dokument, který musí potěšit všechny příznivce filmů i samotného Spielberga. Přidat ještě pár informací z natáčení jeho největších trháků a bylo by to za plný počet. ()