Piesočné pláže, modré more a žiarivé nebo vítajú návštevníkov rekreačného mesta Amity. Nikto netuší, že pod hladinou čaká neobyčajne agresívny sedemmetrový biely žralok. Čoskoro si nájde prvú obeť, neskôr ďalšiu a ďalšiu. Starosta mesta Vaughn (Murray Hamilton) nechce prísť o tučné príjmy z letnej sezóny, preto sa usiluje všetko utajiť a rozhodne nechce pláž zavrieť. V meste vypukne panika. Nezodpovedné správanie stojí životy ďalších ľudí. Všetci s napätím čakajú, až sa objaví niekto, kto obrovského žraloka zabije. Na more vyplávajú traja muži, ichtyológ Hooper (Richard Dreyfuss), lovec žralokov Quint (Robert Shaw) a šéf miestnej polície Brody (Roy Scheider), aby skúsili svoje šťastie... (TV JOJ)

Luk Skywalker

Místy celkem přehnané a nereálné, tenhle superzřalok vydrží hodně. Dnes je to sice starý film, ale kultovní a zřalok jako nepřátelský predátor se od tohoto snímku objevuje často. ()

helloween93

První žraločí horor, který měl obrovský dopad na popkulturu a stal se po právu filmovou klasikou. Geniální hudební Williamsův motiv, precizní režie Spielberga a i po letech sympatické obsazení. 5* ()

domirovec

Já osobně jsem mněl z vody trochu strach, no.. spíš trochu více. Hlavně z moří a oceánů, nikdy totiž nemůžeme vědět co se na nás z hlubin temnoty vynoří :) A přesně tento můj strach film Čelisti zrekonstruoval přímo nádherně! Nebudu se zde tedy více rozepisovat, ale řeknu vám jen jedno, tento film musíte vidět! ()

BOURQUE

Filmárske manévre a obrazy Steven Spielberga sú skvele doplnené hudbou Johna Williamsa, dohromady doslovne tvoria smrteľnú kombináciu. Jeden z významných míľnikov daného  žánru. Osobné hodnotenie: 90% (*****) ()

hribisko

Hele, a ten žralok ji sežral? Ukous jí nohu? Obě, jo? Jednu pod kolenem a druhou nad kolenem? A z boku že jí vytrh maso? Na zadku jí vykous díru? A potrhal jí ruce, od prstů až k ramenům? Prsa že ona nikdy extra neměla, že tam nebylo co kousat? A hlavu jí rozkous, pukla jako ořech, jo? A nakonec ji celou spolk, jo? A kdo ti to všechno řek? Ten žralok, jo? ()

mutace

Byť trošku zašlý prachem, stále jej považuji za nejlepší, a dalo by se říci, že za jediný dobrý, film se žraločí tematikou. ()

Clasic

Už slibný začátek se příkladně stupňuje až do dechberoucího konce. Skvěle zvládnuté dílo ve všech směrech ať už se jedná o drásající hudbu Johna Williamse, či hvězdné herecké trio Schneider, Shaw, Dreyfuss. Je všeobecně známo, že žralok utrpěl problémy a Spielberg musel několik záběrů zrušit a nahradit je kamerou ze žraločí perspektivy. To bylo ovšem to nejgeniálnější, co mohl Spielberg udělat. Lidská fantazie je daleko děsivější, než 30 metrová obluda zabírající celé plátno. Tím bych chtěl podotknout, že druhá polovina je tím pádem zajímavější a více vygradovaná poněvadž žralok se na scéně vlastně ani do té doby neobjevil. Celkově je to celé zasazené do nervy drásající atmosféry a jen pohled na moře zaznamenává mrazení v zádech. V tomto směru Spielberg jasně zvítězil a načrtnul si cestu svou hvězdnou kariérou a ČELISTI se staly navždy legendou. Námět: **** Scénář: **** Režie: ***** Herecké výkony: ***** Hudba: ***** Kamera: ***** Střih: **** Atmosféra: ***** ()

Jeand´Boa

Není nad mořské pláže, pálící slunce a průzračnou slanou vodu ... ale od roku 1975 je jasně řečeno: Pozor na to, co v té průzračnosti uvidíte!!! ...A hned jako by nám v uších zněla ta hudba, která neznamená nic jiného ... Spielberg přinesl kinematografii opět něco nového ... a něco jedinečného, neb žádný jiný film o vraždícím zvířecím monstru (a že se s nimi od těch dob pytel roztrhnul) už nebyl nikdy tak inteligentní a tak napínavý ... udělaný s citem ... Knižní předloha, kterou tento světový režisér tak perfektně převedl na stříbrné plátno, je téměř přesně taková - drobné odchylky dějové se objevují, ale ta atmosféra (hlavně v druhé pasáži, kdy hrdinové vyrazí na lov Ryby), kterou film nabízí, je věrnou kopií ... A i to je potřeba ocenit - i to je dílo hodné mistra... ()

Dimo

Skutečný horor, u kterého jsem se nevýslovně bál. Takovou atmosféru strachu ve mě v mládí vyvolalo jen málo filmů. Čelisti jsou opravdovým hororem se skvělou gradací, dokonalým nervydrásajícím hudebním prvkem a skvělým (nejen) Royem Scheidrem. Je to film, který i přes několikanásobné shlédnutí vyvolává neprvoplánovaný strach a to mnoha dnešním hororů opravdu moc chybí. ()

Biopler

Tešil som sa na dnes už legendárnu klasiku. Bolo by to úplne vypointované, ak by hlavní herci hrali o čosi lepšie, sorry, ale neboli až takí presvedčiví. Osobne sa mi páči druhá polka filmu týkajúca sa lovu žraloka, len loď s tromi pasažiermi a žralok. Výborne triky na tú dobu, scéna pod vodou s uzavretou klietkou je dychberúca. O gradácii posledných 20 minút sa nedá písať, to sa musí vidieť :) ()

Kate9

"Už se nikdy nebudu koupat v moři!" - Tak přesně takhle zněla moje bezprostřední reakce po zhlédnutí tohoto filmu. A myslím, že jsem nebyla zdaleka jediná. Je až úsměvné, co dokáže způsobit jedna papundeklová maketa bílého žraloka, že? No ale každopádně je to naprosto fenomenální! Postupné a stále častější vynořování zabijácké obludy má výborné napětí, které je navíc podtrženo legendární nervydrásající hudbou Johna Williamse. No a co si budeme povídat, ještě dnes se při koupání v moři čvachtám pouze v místech, kde dosáhnu na zem, a nervózně pozoruji hladinu, jestli se někde náhodou nevynoří ploutev. A jestli mohu poradit...opravdu se na Čelisti nedívejte před letní dovolenou! ()

Kingjiri

Geniální snímek? To jako fakt? Přiznám se, že jsem tuhle klasiku viděl až teď. Ale nemůžu skrýt svoje zklamání, a musim konstatovat, že mi jejich shlídnutí vůbec nic nepřineslo. Herecký obsazení solidní, technická kvalita parádní a místy náznak slušný atmosféry. Jenomže k tomu, aby byl film geniální musí být perfektní i další jeho části, jako třeba příběh. Ten mě v Čelistech fakt neohromil, hlavně kvůli absenci nějakýho rychlejšího tempa a většího napětí. Za celou dobu jenom tři útoky žraloka, z toho byl pořádně vidět jenom jeden, to je fakt sakra málo. Zbytečně dlouhá stopáž na takovejhle jednoduchej příběh. A ještě k hudbě - ústřední "hororový" téma perfektní, ale zbytek mi vůbec nesednul, např. když hraje veselá hudba při nahánění žraloka v závěrečný scéně na lodi. Prostě hudba většinou vůbec neladila svojí "náladou" s konkrétní scénou. Podle mě zase totálně nahodnocenej snímek kvůli tomu, že ho natočil velkej Spielberg. ()

NightPorter

"Takže dvanáct set chlapů šlo do vody, vytáhli nás 316. Zbytek urvali žraloci, 20. června 45." Asi nej scéna, protože je pravdivá. Naprostá klasika, větší než Kmotr. Jeden z mých top10 filmů díky neustálýmu napětí, skvělejm hercům, výborný kameře a muzice, a i když tady Williams trochu zaostává za Star Wars i Indym, tak ta dvoutónová hříčka je prostě geniální. Bohužel se již od prvního zhlédnutí, kdy mi bylo asi 10, nemůžu koupat v moři tam, kde nestačim, nebo nevidim na dno. Koupání už prostě neni jako dřív. A to jentak nějakej film nedokáže. ()

Vencik89

Skvělý film, žraloky miluji a tohle bylo ještě k tomu skvěle natočené. Strach se místy dere z obrazovky proudem, což je jasný recept, jak na to. Mohlo by to být klidně i bez ukázky žraloka a stejně by to bylo super. ()

Jajar

Film, který se stal velkým kasovním trhákem, vytvořil novou legendu (na níž navázalo hned několik nekvalitních pokračování) a uvedl Spielberga mezi úzkou elitu režisérů světového formátu. Steven si zde navíc už jednoznačně definuje svůj styl, když se hlavním hrdinou stává naprosto obyčejný člověk, který svojí sílu objevuje, až když stojí tváří v tvář nějaké extrémní situaci. Zajímavý hororový námět, precizně provedená režie, poutavé vyprávění s hned několika překvapivými zvraty, dobře se doplňující postavy. Čelisti zkrátka nabízí vynikající divácký zážitek plný pečlivě budovaného napětí, drama i gradace. A vůbec se nelze divit, pokud si po téhle legendární, nestárnoucí klasice už nikdy v životě nebudete chtít jít zaplavat do moře. ()

sarkareifova

Nejlepší horor Stevena Spielberga. Neměla jsem moc velké nároky, když sem na to poprvé koukala, ale byla jsem překvapena. Pár podobných filmů jsem už viděla, ale tenhle je zdaleka nejlepší. Není to nijak přehnané co se např. velikosti žraloka nebo různých efektů týče. Kdykoli když mám chuť na něco pořádného, tak Čelisti jsou mojí první volbou. ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Z Los Angeles přišla dnes ráno zpráva o úmrtí známého amerického kameramana, režiséra a herce Michaela Chapmana. Na dva Oscary nominovaný tvůrce zemřel ve věku 84 let na srdeční selhání, informaci na… (viac)

Čelisti se 23. ledna vrátí na velké plátno

Čelisti se 23. ledna vrátí na velké plátno

16.01.2019

Kultovní Čelisti se 23. ledna vrátí na jediný den na velké filmové plátno. Díky projektu Symphonic Cinema se uskuteční projekce tohoto oscarového filmu Stevena Spielberga za doprovodu živé hudby… (viac)

ČNSO zahraje hudbu z filmů Stevena Spielberga

ČNSO zahraje hudbu z filmů Stevena Spielberga

10.03.2018

Český národní symfonický orchestr 3. dubna v pražském Obecním domě zahraje hudbu z filmu Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy. Koncertem s filmovou projekcí začíná mezinárodní projekt Symphonic… (viac)

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna