Mafiáni

• Česko Mafiáni (viac)
USA, 1990, 146 min (Alternatívna 140 min)

Réžia:

Martin Scorsese

Predloha:

Nicholas Pileggi (kniha)

Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci, Lorraine Bracco, Paul Sorvino, Mike Starr, Frank Vincent, Chuck Low, Catherine Scorsese, Charles Scorsese, Debi Mazar (viac)

Príbeh vzostupu a pádu Henryho Hilla, ktorý už od detstva sníval o tom, že sa stane mafiánom. Robil pre miestnych gangstrov drobné služby až si ho všimol kmotor Paul Cicero a vzal si ho pod svoje ochranné krídla. S pomocou Tommyho a Jimmyho, ktorý sa stáva jeho priateľom a mentorom, spácha úspešnú lúpež, ožení sa a žije navonok pokojným a usadlým životom. Napokon sa však dostane do väzenia a keď ho prepustia, aj napriek Cicerovmu zákazu sa stále viac a viac zapletá do obchodu s drogami... (STV)

Davies182

Nezabíjejte mě. Sice mi trvalo zatraceně dlouho to zjistit, ale dneska už konečně vím, že je Vlk z Wall Street modernějším upgradem Mafiánů, akorát z burzovního prostředí. Dvě a půl hodiny vypravěčský extáze. ()

FlyBoy

Sila rozprávania a štýlu a Scorseseho nezameniteľná schopnosť povýšiť vágne sa tváriacu konverzačku na elektrizujúcu výpoveď. Nekompromisná mafiánska freska aneb "i muži mají své dny" a svojho času film, perfekcionisticky podvracajúci žánrovú tradíciu. Film - klenot. ()

Xmilden

Dle mého soudu prostřední díl skládačky, který pokrývá období mezi Zuřícím býkem a Casinem. Zatímco Casino se odehrává v 80. letech. Mafiáni si berou na mušku 60. a 70. léta. Je zajímavé sledovat jak se postupem času uklidňují De Nirovy postavy (Zuřící býk = neurotik, Mafiáni = docela obyčejný zlodějíček, Casino = člověk, který rozhodně netráví čas tím že někomu dělá fašírku z obličeje) a naopak vzrůstá agresivita Joe Pesciho, který se nedožije konce tady, ani v Casinu. Mafiáni jsou dle mého soudu nejlepším Martinovým filmem a asi již navždy zůstanou nepřekonaní. Funny scéna je stejně vynikající jako když si u baru Billy Batts dělá srandu ze všemi oblíbeného Tommyho. Samozřejmě za tenhle svůj omyl musí zaplatit. 100% ()

sepp

Po Kmotrovi a Scarface asi treti nejlepsi mafiansky film vsech dob. Ray Liotta ve sve prakticky jedine dobre ztvarnene roli, jako vzdy brilantni De Niro a Joe Pesci, ktery za svuj vykon "maleho Fuhrera" zaslouzene ziskal Oscara. ()

lesumir

Po prvni projekci jsme hodnotil tremi hvezdickami, ale ted jsem to po delsi dobe videl v originale a naprosto jsem si to vychutnal. Scorsese je prebornik na mafianske filmy a kdyz obsadi sve "ovecky" De Nira a Pesciho - ktery za tohle dostal Oscara zaslouzene -, tak je to sazka na jistotu a vysledek na sebe nenechal dlouho cekat. Marty obsadil do hlavni role ne prilis znameho Raye Liottu, ktery mi zprvu dost vadil, ale potom jsem si zvykl. 8/10 ()

A_FISH

Dnes jsem vyslechl rozhovor dvou mladíků. Včera sem viděl film o italskejch mafiánech v americe. Je to sice ze starý doby, ale bylo to dobrý. - Hm, takovejch sou milióny. Kluci, ne, takovejch ne. ()

kinej

Asi nejelepší Scorseseho film jsou Goodfellas. Nemalou zásluhu na tom nese krásný scénář, ale také pánové De niro a Pesci. Tito dva zde tak plasticky ztvárnily takové týpky, se kterými bych opravdu nic nezačínal. Liotta je také v hlavní roli dobrý, ale celý film si ukradnul Pesci. Neurózy jeho zakomplexovaného vzteklouna plynou z plátna, jakoby se jednalo o skutečnou osobnost. A De Nirův drsňák film také jen zdobí. ()

cheyene

Scorseseho mafiánský majstrštyk, v němž se objeví řada známých a výborných herců, kteří své kvality potvrzují v každé minutě, jež jim v tomto snímku náleží. Robertu De Nirovi role gangsterů sedí a je v nich opravdu přesvědčivý. Joe Pesci mě příjemně překvapil, že tu předvádí zcela jinou úlohu než byl "mokrý bandita" a nahání tu svoji cholerickou povahou opravdu hrůzu. Ray Liotta svým vzezřením vypadá skoro jako Joaquin Phoenix a ačkoliv není zrovna kladnou postavou, vzbuzuje jisté sympatie. Příběh filmu je působivý i z toho důvodu, že je založen na skutečných událostech a posledních několik minut bylo opravdu velmi napínavých. Hodnotím 4,5*, ale zaokrouhluji nahoru. ()

nunka

Mafiáni sa s rodinnou ságou klanu Corleonových porovnávať nedajú, to je holý fakt!!! Scorsesovi sa síce podarilo pár vážnych scén, pri ktorých sa mierne zvýšil srdečný tep, no celkový dojem z filmu je viac menej priemerný. Pre mňa bol prvý part filmu málo dynamický a vlastne absolutne nezáživný, na druhú polovičku sa už ako tak dalo pozerať. Keď už niekto videl Krsného otca, porovnáva, aj keby nechcel a v mojich očiach táto drsná krviprelievačka veľmi zaostáva, hlavne kvôli prvej časti filmu. ()

juta

Opět ta samá písnička. Tyhle filmy jsou ve všech případech úplně o tom samém a budou se asi točit pořád, protože to ostatní zřejmě baví, i když nechápu co je na tom tak zajímá. Hlavní hrdina se postupně prokouše z poskoka na uznávaného mafiána, je tu boj s jiným klanem, kde zabijou nějakýho hlavního člena a je z toho malér, zabíjejí se tu kamarádi - nepohodlní, jen tak, pak spadne klec atd, atd. ()

MISSha

Možná jsem udělala chybu, že jsem jako první zhlédla o půl desetiletí mladší Casino. Mafiáni mi ho totiž strašně moc připomínali. Ale jinak je to vynikající gangsterka která má atmosféru, spád, Scorseseho nenapodobitelnou režii, Roberta De Nira a hlavně Joe Pesciho který si právem za svého prvotřídního magora odnesl Oscara. ()

Kass

"Killing's got to be accepted. Murder was the only way that everybody stayed in line. You got out of line, you got whacked. Everybody knew the rules." Martin Scorsese ve své nejlepší formě představuje dokonalý mafiánský majstrštyk. Zbožňuji filmy ve kterých si ústřední postava vezme hlavní slovo a svým (často úmyslně ironicky nadsazeným) komentářem dokáže diváka vtáhnout do světa, který je pro normálního člověka buď příliš vzdáleným, nebo těžko pochopitelným; nicméně ve většině případů velmi atraktivním. "Mafiáni" právě takovým filmem jsou, a to od A do Ž. ()

Fiftis

Jeden z najlepších príbehov o mafiánoch. Film je to nesmierny, má v sebe všetko, čo by mal film mať a dá sa na ňom dokonca i zasmiať, napriek tomu čo sa v ňom odohráva, aká je jeho téma a aký má účel a obsah. Scorsese je majster žánru (mimo iných) a na filmoch ako je tento zvýraznil hviezdnosť svojej osoby. Jednoducho, život mafiána je pekný, no nie dlhý (česť výnimkám). Ray Liotta v hlavnej úlohe, tomu postava sadla ako vyšitá. Ďalej bez Roberta De Niro sa v podstate žiadny film z prostredia mafie nemôže zaobísť. Skutočne životný výkon ale podáva Joe Pesci ako posledný, ale rozhodne nie najmenej nebezpečný člen ústrednej trojice. Práve jeho výkon v úlohe nepríjemne uveriteľného psychopatického zabijáka Tommyho De Vita bol ocenený Oscarom. ()

lamps

Mafiáni se stali legendou po právu. Scorsese nám ukazuje tehdejší zločinecké poměry bez zbytečných příkras, věrohodně, za vydatné pomoci typologicky perfektně obsazených herců a rozmanitého soundtracku, buduje dobovou atmosféru a pomáhá nám takřka dokonale porozumět specifické nátuře členů i vnějších stoupenců italské mafie. To vše pochopitelně zabaleno do formálního mistrovství, díky němuž nemá divák sebemenší možnost, aby třeba vinou vlastní chvilkové nepozornosti vypadl z perfektně sladěného rytmu, který dirigent Scorsese zkušeně diktuje prostřednictvím zmíněného soundtracku (kvůli hudbě bych chtěl tu doby tak moc zažít :), famózních herců (ústřední dvojice válí, Pesci nasazuje korunu) a skvělého scénáře, který staví hlavního hrdinu do konfliktu nejprve s morálkou (jeho otec), poté s rodinným životem a nakonec i proti svým, přičemž nepřestává gradovat a uchvacovat svou psychologickou věrohodností.. A zároveň je to soustavně nesmírně vtipné a vynalézavé (stop-motion, kterým se později inspiroval například Steven Soderbergh; chvílemi až groteskní, ale vždy relevantní násilí; cool kamerové jízdy v interiérech, přesouvání pozice vypravěče podporující komplexní vývoj příběhu). Casino mám sice radši, ale už Goodfellas se k dokonalosti drze a suverénně přibližují. 90% ()

filmfanouch

Ty nejlepší příběhy občas vytváří sám život a s ním spojené reálné události dle kterých poté může vzniknout i filmové zpracování. Jeden z takových případů je i skutečný příběh Henryho Hilla, amerického mafiána, který se ale nakonec stal kvůli zabezpečení sebe i své rodiny informátorem a dle jeho skutečného příběhu vznikla i kniha Nicholase Pileggiho jménem Wiseguy. Tato knížka poté zaujmula režiséra Martina Scorseseho, který už nechtěl další mafiánský film natočit, právě kvůli Pileggiho novele ale udělal výjimku a i díky tomu vznikl jeden z nejvýraznějších a především nejlepších zástupců žánru gangsterek, který též do dnešního dne zůstává jedním z nejlepších Scorseseho filmů. U psacího stolu spolu Pileggi a Scorsese (který tehdy psal scénář poprvé od Špinavých ulic z počátku 70. let) vytvořili výborný gangsterský epos, který nemá hluchá místa, Scorseseho typickým hyperaktivním stylem vyprávění diváka čapne od samého začátku (+ nesmí chybět klasicky Scorseseho výborný výběr hudební dramaturgie) a především je prostě a jednoduše strhující. Mafiáni jsou dvě a půl hodiny dlouhá jízda, která je po filmařské stránce doslova perfekcionisticky uhlazena a dle Hillových zážitků vznikla nejlepší dokumentace mafiánského podsvětí se všemi jeho pravidly a pořádky. Jeho hrdinové jsou mafiány až na kost a přesto je velmi snadné si je oblíbit, protože jde o suprově vykreslené a především bravurně ztvárněné charaktery. Robert De Niro si již klasicky jede svůj herecký standard, Ray Liotta je do role Henryho Hilla naprosto ideální volba, Paul Sorvino naprosto skvěle funguje jako mafiánský don ale především je tu neskutečný Joe Pesci, který si právem za Mafiány došel pro Oscara za nejlepšího herce ve vedlejší roli. Jeho Tommy DeVito je nezřízená střela ze které jde vyloženě strach a po konci filmu je skutečně nejpamětihodnější charakter. Pamětihodným charakterem je Henryho žena Karen v podání Lorraine Braccové. Jestli si za něčím stojím tak je to fakt, že Scorsese vždy uměl pracovat se ženskými charaktery a i díky postavě Karen se divák dostává do společnosti mafiánských ženušek a dostává tak dosud (a vlastně i následně) pořádně nepředstavené odvětví mafiánského života. Především se ale Scorsesemu i co se týče vztahu Henryho a Karen podaří vystavět víceméně stylovou tragickou romanci, která se i dočká své stylové dohry. V podstatě epizodní vyprávění předvádí jednu parádní mafiánskou příhodu za druhou, které se i občas skutečně podaří vyvolat dojem, že být mafiánem může být skutečně sranda. Přece jen se ale nakonec musí ukázat, že na první pohled luxusní životní styl skrývá mnoho zákoutí při kterém hrozí přinejlepším vězení a přinejhorším smrt. Mafiáni jsou v tomhle ohledu skvěle vygradování a finále u soudu má tu správnou váhu především díky strhujícímu proslovu Henryho Hilla vstříc kameře, které se potencionálně dá též brát jako zbourání čtvrté zdi. Právě i zde Scorsese utvrzuje své naprosto stylové a živelné vyprávěcí postupy, které z něj dodnes dělají jednoho z nejvýraznějších filmových tvůrců. Mafiáni naprostým právem společně s Kmotrem, Tenkrát v Americe , Zjizvenou tváří, Carlitovou cestou či též Scorseseho Casinem patří mezi základní pilíře gangster žánru, kteří své kouzlo dodnes vůbec neztratili a dodnes jde o jeden z nejstylovějších filmových zážitků všech dob, který právem bývá označován jako jeden z nejdůležitějších či rovnou nejlepších filmů všech dob. A to rozhodně naprostým právem! () (menej) (viac)

JohnnyD

Biedne vyrozprávaná (otravné voice-overy a slabo uveriteľný 25 ročný časový horizont) treťotriedna variácia na Godfathera. Remeslo je to solídne a tá dva a polhodinová stopáž celkom ubehne, ale v žánri i vo filmografii Martina Scorseseho sa nájdu násobne lepšie kúsky. ()

Boogeyman

Hmm...no co říct, společně s Casinem jednoznačně nejlepší mafiánská gangsterka, kterým nesahají po kotníky ani takové skvělé filmy jako Neúplatní, Scareface, Krycí jméno Donnie Brasco, Tenkrát v Americe, Carlitova cesta či Kmotři! Scorsese je v tomto ohledu bezkonkurenční!...Ještě bych vzpomenul geniální písničkový soundtrack! ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Zemřel herec Paul Sorvino

Zemřel herec Paul Sorvino

26.07.2022

Další smutná zpráva z filmového světa. Včera totiž zemřel také druhý slavný charakterní Paul Sorvino. 83letý veterán, známý pro hraní silných urostlých typů mužů, zemřel přirozenou smrtí ve svém domě… (viac)

Zemřel herec Ray Liotta

Zemřel herec Ray Liotta