Mafiáni

• Česko Mafiáni (viac)
USA, 1990, 146 min (Alternatívna 140 min)

Réžia:

Martin Scorsese

Predloha:

Nicholas Pileggi (kniha)

Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci, Lorraine Bracco, Paul Sorvino, Mike Starr, Frank Vincent, Chuck Low, Catherine Scorsese, Charles Scorsese, Debi Mazar (viac)

Príbeh vzostupu a pádu Henryho Hilla, ktorý už od detstva sníval o tom, že sa stane mafiánom. Robil pre miestnych gangstrov drobné služby až si ho všimol kmotor Paul Cicero a vzal si ho pod svoje ochranné krídla. S pomocou Tommyho a Jimmyho, ktorý sa stáva jeho priateľom a mentorom, spácha úspešnú lúpež, ožení sa a žije navonok pokojným a usadlým životom. Napokon sa však dostane do väzenia a keď ho prepustia, aj napriek Cicerovmu zákazu sa stále viac a viac zapletá do obchodu s drogami... (STV)

silvusaak

As long as I remember I always wanted to be a gangster. Ray me celkem desil chvilkama, Robert trosku v zavetri, ale precizne, ale Ray ho proste prevalcoval, Joe okouzlujici jako vdycky jak spravnej psychous s kverem v ruce. Pod taktovkou Scorseseho to snad ani jinak nejde. ()

Tondonis

Klasika. Neskutočne trefne vyobrazená krutosť a ľahostajnosť ľudí nad životmi iných. Herecké obsadenie dokonalé. Ray sa mi páčil dokonca viac ako Joe. Scorsese je fakt machrom žánru a spôsob vyrozprávania príbehu bol viac než vhodný. ()

zigy

Průměrný mafiánský film ani zdaleka nedosahující kvalit třeba Zjizvené tváře. Scorsese je asi nejpřeceňovanější režisér vůbec. Žádný z hrdinů si nezískal mé sympatie, občas jen opovržení, byli mi prostě lhostejní. ()

Gregor_Samsa

Vtahující, uhrančivý biják v ranně devadesátkovém a tedy originálním a inovativním vizuálním, klipovém i textovém pop-art-movie stylu. Prostě Scorceseho originální koktejl s na-milimetr přesným De Nirem, Rayem Liottou v životní roli a Joe Pescim, kterého byste fakt nechtěli mít za kámoše. Přísnost, stylovost, klasika. [80%; 2018-02-07 Kino Aero] ()

Radek273

Velké očekávání, které nebylo tak docela vyslyšeno. Mafiáni nejsou špatný snímek, nicméně mnoho věcí mi v něm vadilo. O kladech se není třeba vůbec bavit, těch se tu nachází hodně. Bohužel kýžené napětí se nezdařilo vytáhnout na zaslouženou příčku. Každopádně nejvyšší problém byl v mých očích Ray Liotta, kterému jsem teda nevěřil téměř vůbec nic. Od jeho rádoby vážného pohledu, který spíš vypadal jako vyděšený pohled srny, až po afektovaný smích.. ten byl umělý až hrůza. Jediné, čím lehce připomínal mafiána, byly snad jen oči připomínající však "zabijáka" z filmu "Jestli se rozzlobíme, budeme zlí". Nadruhou stranu ostatní mafiáni a ležérnost jejich vraždění působili opravdu věrohodně. A Robert De Niro?..úžasný!! ()

HellsAngel

Detailný pohľad na odvrátnú stranu amerického sna. Scorsese vytvoril jeden z najvýraznejších počinov v žánri gangsteriek, ktorý slúži ako studnica inšpirácie pre mnohé podobné snímky (prípadne hry, viď. česká Mafia). Scenár je svižný, prehľadný a najmä poskytuje skvelé svedectvo svojej doby, ako aj kriminálnej subkultúry. Celé herecké obsadenie pôsobí tak prirodzene a uveriteľne, až máte pocit, že ani nevedeli o kamerách navôkol. A vy ako divák si to užívate minimálne rovnako. ()

BrusVejn

Výborný gangsterský film, alebo skôr životopis. A ako klasický životopis sledujeme postavu od útleho veku až po v tomto prípade pomyselný dôchodok. A v tom vidím problém tohto filmu. Síce sledujeme v podstate podarený psychologický rozbor toho čo s človekom spraví pobyt medzi mafiánmi, ale filmu chýba nejaká nosná zápletka a je tým pádom trošku bez pointy. ()

Fender

Ač je dle mého nejlepším mafiánským opusem Kmotr, pro svůj tradičnější způsob ztvárnění mafie a svoji velkolepost, tak tento film je skvělou konkurencí. Už jen fakt, že se film zakládá na skutečných událostech tomu dodává znamenitou autenticitu. Tento snímek jsem si také velmi oblíbil z důvodu toho, jak moc se příběh podobá mé srdcové záležitosti "Mafia: The City of Lost Heaven" alespoň vím, kde Daniel Vávra čerpal svou inspiraci. ()

Felix22

Scorsese přistupuje ke gangsterskému žánru z jiné strany než například Coppolovy Kmotrové a je to dobře. Je to pěkná mozaika složená z vícero různě vypointovaných epizod. Narozdíl od Kmotra se v tomto případě jedná o ve směs brutální ganstery jimž dominuje De Niro s Pescim (jak jinak). ()

Mancunian

Velmi dobře natočené. Jediné, co mi chybělo byla nějaká ucelenější dějová linka, která se objeví až někdy v půlce filmu. I tak to byl ale skvělý film z mafiánského prostředí. ()

PanPyzamo

Musel jsem se na tento film podívat ještě jednou. Po prvním zhlédnutí se mi totiž až tak moc nelíbil, protože jsem si ho sám zbytečně kazil. Měl jsem totiž tendenci ho neustále přirovnávat k jiným mafiánským filmům a neustále jsem ho porovnával s Kmotrem. Tehdy, ačkoliv jsem považoval Mafiány za skvělý film, tak byly pro mě ve stínu Kmotra. Podíval jsme se tedy na Mafiány po pár letech znovu a film se líbil mnohem, ale že mnohem více. Parádní příběh a hlavně to ještě zlepšoval fakt, že dle skutečné události. V několika ohledech i zajímavější příběh než již zmiňovaný Kmotr. 2 hodiny a 20 minut uteklo sakra rychle. Byl jsem absolutně ponořen v ději. Bez pochyby jeden z nejlepších mafiánských filmů všech dob. Vynikající. Jakožto fanda mafiánské tématiky jsem absolutně okouzlen. Robert De Niro super, jako vždy. Jsem rád, že jsem dal tomuto filmu druhou šanci. Furt jsem měl v hlavě, že je Kmotr nejlepší mafiánský film a všechno okolo už mě tak moc neoslovovalo, ale po druhém zhlédnutí mám na tento film jiný pohled a považuji ho za jeden z nejlepších. Pro fanoušky mafiánských filmů MUST-SEE záležitost a za mě vynikající film. 10/10 ()

PTuranyi

Kvalitný mafiánsky film presne typu Krstného otca či predchodca Kasína. Martin Scorsese sa postaral o výbornú produkciu a zbytok sú kvalitné herecké výkony. Nebohý Ray Liotta je v koži mafiána ako doma, rovnako ako Robert De Niro či Joe Pesci. ()

F2003F

Na to aké je to vychýrené a dodnes stále obľúbené na mňa dielo vôbec nepôsobilo tým dojmom. Miestami ťažká nuda (príliš okatá snaha zopakovať Godfather). Scorsese má oveľa lepšie výplody, ktoré stoja za to a nie sú natoľko ospevované. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Zemřel herec Paul Sorvino

Zemřel herec Paul Sorvino

26.07.2022

Další smutná zpráva z filmového světa. Včera totiž zemřel také druhý slavný charakterní Paul Sorvino. 83letý veterán, známý pro hraní silných urostlých typů mužů, zemřel přirozenou smrtí ve svém domě… (viac)

Zemřel herec Ray Liotta

Zemřel herec Ray Liotta