Lesný duch

(festivalový názov)
  • Česko Lesní duch (viac)

Scenárista a režisér Sam Raimi uvádí svůj nelítostný, krví nasáklý debut, jenž se stal hororovým mezníkem. Nekonečný proud děsivé hrůzy a efektů, které vyvolávají noční můry, film právoplatně řadí mezi kultovní klasiku. Pět vysokoškoláků se vydává na osamělou chatu uprostřed lesů a nechtěně tu probouzí monstrózní zlou sílu odhodlanou zničit všechny do jednoho. S nově digitálně restaurovaným obrazem a náloží neuvěřitelných bonusů se Lesní duch stává zásadním zážitkem v kategorii krvavých hororů. (oficiálny text distribútora)

Dinsberg

Film, který se velmi špatně hodnotí. Na jedné straně je ryze amatérské provedení s béčkovými herci (Bruce Campbell se toho statusu nezbavil dodnes), na straně druhé pak velmi inovativní pojetí násilných scén, kterými se možná inspirovali pánové Verhoeven či Cronenberg. Přitom nejde o násilí v pravém slova smyslu.O násilí jde, pokud je veden fyzický útok jednoho člověka vůči druhému. Postupem času však je těžké o postavách hovořit jako o lidech. Sám hlavní hrdina zůstává lidský jak to jen jde, i když není snadné udržet lidskost po tom, co viděl a zažil. Tak trochu nešťastný a nelogický mi přijde poslední záběr, který staví na hlavu všechno, čeho je divák svědkem. ()

McMastamind

Jsem sice moc mladý na to, abych to zažil osobně, ale umím si představit připosraného dvanáctiletého kluka, jak se stejně vyděšenou partičkou kamarádů v osmdesátkách tajně sjíždějí odporně nekvalitně nahranou VHSku s jednohlasým dabingem od Ondřeje Hejmy, nebo někoho podobného, a mezi jednotlivými zatajeními dechu se těší, až bude vyprávět ostatním kamarádům, že viděl na videu krvavej biják z Jůesej. Pak na to koukne o dvacet let později a zatlačí nostalgickou slzičku. No, já jsem nic nezatlačoval, a stejně jsem byl potěšen. Skvělé nápady (znásilnění stromem je jen začátek), na nízký rozpočet působivé triky a tíživé napětí bohužel časem kazí časté přehmaty a nepřesnosti v chování hlavních hrdinů a v dějové lince obecně. Kupříkladu bych vytknul scénu, kdy jeden z hochů odejde ven, dovnitř se vrátí polomrtvý a jeho kamaráda ani v nejmenším nezajmá, co se mu stalo a my se to už vůbec nedozvíme. Celkem ale lepší 3*. ()

zrx odpad!

Tak na tomhle tady dobře hodnoceném kousku vidím asi 2 pozitiva - krátká stopáž a hudba na konci :) Víc jich opravdu tenhle film nemá. Nechápu kdo by se při tom mohl bát. Možná malé děti, ale to je asi tak všechno. Je to spíš k smíchu.... ale tolikrát mi při koukání proběhlo hlavou - to je kravina, že jinak než odpad! hodnotit nemůžu. Každý tady poukazuje na to, že je to nízkorozpočtový film, ale tím tam já bych problém neviděl. Je to v naprostý nelogičnosti postav. Jejich chování je podobné jako v jiných hororech té doby (pátek 13 atd). Dříve se na to nejspíš dalo i koukat, ale dnes? Už nikdy více... ()

mark9th

Prvy diel udivujucej a dnes uz kultovej hororovej trilogie. Samozrejme neda sa to zrovnavat s dnesnou dobou filmarskych trikov a efektov. Ale rovnako atmosferu sucasnych hororov nemozem zrovnavat s tou na zaciatku 80-tych rokov, ktora vladla v kinach ked sa premietalo toto. Proste dnesne horory by nestacili (az na par vynimiek ako napr. Ju-on a Kruh ). Je to kvoli presytenosti z donekonecna ohravanych scenarov a remakov, ktore len tazia prave z takychto klasik 70-tych a 80-tych rokov. A hoci mi to miestami pride smiesne, musim uznat, ze v takej dobe bolo treba mat na vypustenie takehoto kusku aj odvahu ( uplny prelom nastal az pri Braindead ). Mimochodom tie zvuky a kamera su nezabudnutelne :). ()

habertek

Věřím, že své doby to byl skvělý horor lépe řečeno jeden z nejlepších, ale když se na toto koukne člověk teď aniž by k tomuto snímku měl nějaké sentimentální vzpomínky už mu to nic moc neříká. Aspoň mě ne...nepopírám, že měl film své kvality, ale chvílemi mě nudil. Uvidíme co nám tento rok naservíruje remake....Lepší průměr 60% ()

Safir

Celkem dobrý horor; hudba i atmosféra strachu jsou vynikající. Bohužel, krve je zbyteně moc a chování postav je v některých částech nelogické, až stupidní. 70% ()

bodula

Nejprve jsem slyšela Evil Dead převyprávený (několikrát) od šťastnější spolužačky, která vlastnila video, pak jsem ho ve dvanácti letech u jiné šťastnější splužačky viděla a nakonec mezi ty šťastné patřila i naše rodina a možná by se VHS s rychlodabingem ještě někde našla. Zřejmě ovlivněna touto nostalgií na mě Evil Dead zabral i teď a jsem velmi zvědavá, jak dopadne remake, na který se za pár dní vydám. Sice souhlasím, že od poloviny filmu to už funguje hůře, ale i tak, pro mě jasných 5* ()

angel.CZ odpad!

Tak vám nevím, ale na tohle jsem asi už dost mladý. Nejedná se mi o filmové efekty, hudbu, ale prostě celý děj, chovaní lidí a prostou nedomyšlenost... Někdo mi vraždí kamarádku a já stojím a nehnu ani koutkem, další spí o stěnu dále a při hlasitém řevu a sténání se prostě nevzbudí ? Kamarád mi umírá na gauči a já prostě musím jít přiložit do krbu ?? Rozsekám venku tělo jsem celý od krve, a při příchodu do srubu mám od krve jen ruce ? Pardon, kdysi to možná bylo něco, ale 30 let je 30 let... tady ta nadčasovost bohužel ztratila. PS: starší filmy mám rád, ale tady se nevyhnu 10% ()

frxXx

Kiež by som to videl prvý krát v dobe vzniku. Voľakedy určite strašný horor sa časom zmenil na celkom recesistickú záležitosť. Určite povinná zaležitosť pre retro-sadisticko-hororových fajnšmekrov. ()

JackBurda

Žádnej extra fanda hororů nejsem, ale když mi nějakej sedne díky hutný atmosféře, rád se mrknu. Tenhle film, sice není nejlepší, co jsem kdy viděl, ale je sakra kvalitní a chápu, že je pro většinu kultovní. Atmosféra je hutná, tísnivá a není to jen o bubu lekačkách, jako většina. Hlavní hrdina sympatickej, efekty hezký, nemám moc co dodat. ()

horor2

Sam Raimi a jeho Lesní duch. Pamatuji si, jak jsem kolem tohoto chodil ve videopůjčovně a bál se obalu. Jednoho dne jsem se překonal a film jsem si půjčil a pustil večer. Strachy jsem se málem posral a bál se celou noc :-D Dnes ocením, že na tu dobu za málo peněz hodně muziky."Přidej se k nám! Přidej se k nám!" :-) ()

haffen

Vo svojej dobe to musel byť bravúrny horor. Má to atmosféru, všetko. Hodnotiť ho však nechcem, pretože v dnešnej dobe tie efekty už pôsobia komicky. Podobné efekty som zažil v Návštevníkoch. Aj keď je mi jasné, že pri tom rozpočte to inak nešlo. Veľký rešpekt pred tvorcami. ()

Pete

Formálně Švankmajerovská variace na horory klasické éry. Šikovný režisér si poradil i s velmi omezeným rozpočtem, ale děj vydá tak maximálně na krátký film, takže výsledkem je jen zábavná hříčka, nic víc. ()

Blazkowicz

Původní jednu hvězdičku vylepším, ale jen trochu. Absolutně netuším, proč je to v červených číslech. Je to klasická osmdesátková kempová vyvražďovačka, ale jedna z těch nejhorších. Masky jsou hrozné. Na dobu vzniku jsem už viděl i lepší. Ash je tak moc vylízaný, že ho měli zabit na začátku. Ani na několikátý pokus nechápe, že aby někoho zabil, tak ho musí rozčtvrtit. Aby toho nebylo málo, tak se tam každý koupe v hektolitrech krve. To už ale přestává být zábavné. Opravdu hodně tupý film. Zlatý Pátek třináctého. 2-* ()

Další Smrtelné zlo je na cestě

Další Smrtelné zlo je na cestě

27.04.2024

Legendární hororová série Evil Dead se po letech rozjíždí do vysokých otáček. Poté, co loňský počin Smrtelné zlo: Probuzení od Leeho Cronina zaznamenal v kinech velký divácký zájem a na světových… (viac)

Hororové spin-off filmy na obzoru

Hororové spin-off filmy na obzoru

06.02.2024

Nové Evil Dead našlo režiséra

Nové Evil Dead našlo režiséra

09.06.2020

K režii dalšího filmu z kultovní hororové série Evil Dead / Lesní duch byl najat irský filmař Lee Cronin. Ten naposledy natočil oceňovaný snímek The Hole in the Ground a taky jednu z epizod nového… (viac)