The Twilight Zone

• USA Twilight Zone
Mysteriózny / Sci-Fi / Horor / Thriller / Fantasy / Dráma
USA, (1959–1964), 74 h 32 min (Minutáž: 25–52 min)

Tvorcovia:

Rod Serling

Réžia:

John Brahm, Douglas Heyes, Buzz Kulik, Lamont Johnson, Richard L. Bare (viac)

Predloha:

Lucille Fletcher (rozhlasová hra), Richard Matheson (poviedka) (viac)

Rod Serling (rozprávač), Robert McCord, Jay Overholts, James Turley, Vaughn Taylor, David Armstrong, Jack Klugman, Burgess Meredith, John Anderson (viac)

Zóna soumraku je místo, které existuje v každém okamžiku, prostoru nebo mysli, ale vždy, když to nejméně očekáváte. Když se ocitnete v této oblasti neomezených možností, buďte opatrní, co říkáte nebo děláte. Správná rozhodnutí vám mohou pomoci najít cestu zpět, někdy s větším štěstím a bohatstvím. Špatná rozhodnutí často vedou k šílenství a smrti nebo věčnosti uvězněné v této dimenzi. Obyčejní lidé se ocitají v mimořádně ohromujících situacích, které se každý snaží pozoruhodným způsobem vyřešit. (Shr1nK)

Recenzie používateľa Anderton k tomuto seriálu (95)

Will the Real Martian Please Stand Up? (1961) (S02E28)

Epizóda, ktorá možno najviac reaguje na dobu dvojitých špiónov, predsa len však už po boome tejto témy a najmä po tom, čo bola vyčerpávajúco využitá v sci-fi filmoch 50. rokoch. Takže nakoniec je tento diel viac zábavou samou pre seba, kde ide viac o solídne napätie, solídny humor a solídnu pointu, než o referencie. Niečo podobné sme tu už mali, nechcem spoilerovať, ale v TTZ aj v momentoch, kedy sa opakuje, sa všetko variuje dostatočne inovatívnym spôsobom. ()

The Obsolete Man (1961) (S02E29)

Nie síce najlepšia epizóda sezóny, ale aj vzhľadom na to, že Serling a spol. iba málo, ak vôbec, podliezli latku tej prvej, tak koncu série dám plný počet. Postarší muž, samozvaný knihovník a veriaci, je v totalitárnom režime budúcnosti odsúdený na smrť kvôli "zastaranosti". Poprava prebehne podľa jeho predstáv o polnoci v jeho izbe. Predtým však príde jeho sudca a kat na kus reči. Veci sa začnú vyvíjať nečakaným smerom. Alegória všetkých totalitných režimov zaujme okrem jednoduchej myšlienky expresionistickým vizuálom a výbornými výkonmi oboch hlavných predstaviteľov. "You are obsolete!" ()

Season 3 (1961) (S03)

Za celkovým najvyšším hodnotením celej série stojí ako vždy tých niekoľko najlepších, ktoré dostali 5 hviezd. Ako celok "trojka" The Ttwilight Zone takme vôbec nezaostáva za prvými dvoma a to, že tvorcovia majú stále obrovské množstvo nápadov je takmer zázrak hodný uvedenia tohto faktu ako obsahu nejakej ďalšej epizódy. Do priemeru skĺzame len minimálne, ale práve aj to, že po niečom, čo bolo fajn, ale ma neodrovnalo, sa opäť vynorilo niečo geniálne, je možno prínosnejšie, ako keby každá epizóda bola dokonalá. ()

Two (1961) (S03E01)

Nevieme kedy, či ďaleko v budúcnosti, či zajtra a či dva milióny rokov v minulosti sa odohráva príbeh možno poslednej dvojice obyvateľov zeme po globálnej katastrofe. Ako si nájsť k sebe cestu, ak počas vojny stáli na opačných stranách konfliktu? Vznikne medzi nimi láska, ak je chlapík samotný Charles Bronson? Two dosť kopíruje postapo-scifíčka z konca 50 rokov typu The World, The Flesh and the Devil, ale robí to, ako všetko ostatné, po svojom. V podstate ide o zhustenú love story, kde nie je jasné, v akom časovom úseku sa sujet odohral. ()

The Arrival (1961) (S03E02)

Na letisku pristane lietadlo, ale pilot zistí, že na palube nie sú pasažieri ani ich batožina. Čo sa vo vzduchu mohlo prihodiť? Vyskočili s padákom, uniesli ich mimozemšťania, alebo je vo veci niečo ešte mystickejšie? Odpoveď na túto otázku príde vyšetrovať istý skúsený vyšetrovateľ a postupom času sa dostáva čím ďalej tým bližšie k odpovedi. Epizóda, kde nebudete vôbec tušiť, o čom to celé môže byť a jednotlivé zvraty a informácie sú podávané v značne napínavom rytme. Odpoveď prekvapí, ale na druhú stranu neohúri. Každopádne jedna z najoriginálnejších epizód celého seriálu. ()

The Shelter (1961) (S03E03)

Čo sa v skutočnosti skrýva v ľuďoch, keď dôjde na skutočné lámanie chleba? Obyvatelia jedného predmestia NY to zistia po vyhlásení výnimočného stavu, kedy hrozí jadrový útok. Jeden zo susedov má totiž vybudovaný bunker, zmestí sa do neho však iba jedna rodina... Skvelo vykreslená núdzová situácia s reakciami postáv, ktoré sú tak povediac prirodzené a ktoré čo-to povedia o našej skutočnej povahe, kedy je vždy na prvom mieste inštinkt prežitia a až na tom druhom okolie. Máme si to vyčítať? Je šanca na akýsi evolučný, morálny vývoj? Táto epizóa v sebe skrýva mnoho ontologických otázok. ()

The Passersby (1961) (S03E04)

Ocitáme sa v dobách americkej občianskej vojny. Vdova po jednom padlom vojakovi sleduje zástup vojakov prechádzajúcich okolo jej domu. Jeden sa u nej zastaví a ostane tu na noc. Všetci vojaci putujú jedným smerom za istým cieľom. Aký je skutočný cieľ ich cesty? Snáď jediný menší problém môže tkvieť v tom, že divák od začiatku tuší, kde je pes zakopaný. Atmosféra je skutočne unikátna, mizanscéna je v tajomnej hmle, je ťažké sa orientovať v priestore a na konci bude popri dome prechádzať nečakaný okoloidúci... ()

A Game of Pool (1961) (S03E05)

Ako sa vysporiadať s tým, že najväčšia legenda biliardu je po smrti? Skúste ju vyzvať na súboj a možno sa vám objaví pred očami aj s náradíčkom a vyzve vás na hru o život a smrť. A vy sa možno naučíte niečo dôležité do života. Alebo to zistíte až o nejakú tú dobu, čo vám to šampión vlastne chcel povedať. Podarená epizóda, ktorá sa odohráva v jednej miestnosti s biliárdovým stolom a ešte niekde, čo ale nebudem prezrádzať. ()

The Mirror (1961) (S03E06)

Peter Falk ako diktátor latino-americkej krajiny? No to si píšte, a aký! Lenže čo sa stane, ak máte v pracovni zázračné zrkadlo, ktoré vám ukazuje vašich potenciálnych vrahov? Zoberiete "spravodlivosť" do vlastných rúk? Jedna z najlepšie zahraných epizód celého TTZ a to nielen iba kvôli Ffalkovi, ale aj vďaka hercom vo vedľajších úlohách. Vo všeobecnosti ide o zamyslenie sa nad zhubným účinkom moci na psychiku človeka. Pretože v tak vysokej pozícii už nemáte priateľov, iba nepriateľov a súperov. ()

The Grave (1961) (S03E07)

Rod Serling rezultát tentokrát necháva na divákovi, ako celé rozuzlenie pochopí. Ide o krátky mysterióznu historku z westernového prostredia, kde je po prestrelke zabitý prenasledovaný muž. Jeden jeho stopár sa objaví v meste a uzavrie s domácimi zvláštnu stávku. Viac ako dej vás tentokrát zaujme obsadenie, Lee Marvin a Lee Van Cleef hrajú, akoby sa upísali veľkorozpočtovému westernu a ich snaha im slúži ku cti. 70% ()

It's a Good Life (1961) (S03E08)

Jedna z najvtipnejších epizód, v ktorej ale nepadajú vôbec žiadne hlášky. V istej americkej dedine, toho času možno jedinej na svete, si žije "spokojným" životom zopár rodín a nechajú sa s úsmevom na perách terorizovať šesťročným deckom, ktoré má schopnosť nechať zmiznúť každého, kto sa vzoprie jeho vôli. Ide, okrem iného, o alegóriu na totalitné režimy a bohvie čo ešte mal Serling a spol na mysli, interpretovať si to môžete ľubovoľne, napríklad aj ako polemiku o diktáte konzumu. K maximálnej spokojnosti chýbala údernejšia pointa, ale aj tento záver mal svoju pevnú, ironickú logiku. ()

Deaths-Head Revisited (1961) (S03E09)

Zrejme najvážnejšie zamýšľaná epizóda celého seriálu, pričom aj rozprávač podotkne, že nie sme tak úplne v Twilight Zone. Bývalý nacista sa vracia na miesto svojho pôsobenia v Dachau a tu ho čaká nepríjemné prekvapenie. Tvorcovia nechávajú nadprirodzené javy a ich vysvetlenie na divákovi. Ten si môže vybrať, či šlo o pôsobenie zo záhrobia alebo pohnutie mysle a je to tak dobre. Na tom ale tento diel nestojí, ten je o posolstve nutnosti poučenia sa z chýb minulosti. ()

The Midnight Sun (1961) (S03E10)

Pre mňa zatiaľ vrchol celej série a možno aj diel patriaci do top 5, minimálne do top 10. Presne takto mám TTZ najradšej. Keď neviem, kam ma v skutočnosti tvorcovia vedú, snažím sa na to prísť, ale záverečné momenty ma absolútne šokujú svojou nepredvídateľnosťou. Tu nás čaká dokonca dvojité záverečné prekvapenie. Dokonale vystihnutá atmosféra sveta tesne pred kolapsom, kedy sa teplota vďaka zmene orbitu Zeme blíži momentu, keď už na nej nebude možný život. A stačia nám k tomu tri postavy. ()

The Jungle (1961) (S03E12)

Epizóda postavená na excelentnej práci so zvukom a atmosférou. Dejovo síe nič moc, ale zase tu máme tému afrických čárov-márov a tie tu ešte neboli. Chlapík si so ženou priváža z čierneho kontinentu zopár suvenírov, pričom si neuvedomuje ich magickú silu a zničí ich. Odvtedy sa mu začne meniť život a nebude to nič príjemné. Ide o halucinácie či skutočné čary? Vyberte si. ()

Once Upon a Time (1961) (S03E13)

Fantázia tvorcov TTZ nepoznala hraníc, čo sa prejavuje aj tomto neuveriteľne kúzelnom dieli. Ocitáme sa v roku 1890 formou nemého filmu, jeho štylistických prostriedkov a s Busterom Keatonom!!! Tomu všetko vadí, najmä všade prítomný hluk. Dostane sa však k helme, jednoduchému stroju času a ocitá sa "v prítomnosti". Tam je to s tým hlukom ešte kapánek komplikovanejšie. A veľká zábava môže začať, stroj sa mu totiž pokazí a má čas iba 30 minút, aby ho dal do poriadku. Určite najzábavnejšia časť celého seriálu, nabitá nápadmi od začiatku do konca. ()

Five Characters in Search of an Exit (1961) (S03E14)

5 osôb, každá iného povolania, sa z neznámych príčin ocitne vo valci, cez ktorý sa nedá nijakým spôsobom dostať von. Ale pätica sa nevzdáva a pokúša sa stále dosiahnuť prakticky nemožné. Sú v pekle? Sú v nebi? Sú vo sne jedného z nich? Sú iba preludom v mysli šialenca? Sú vo vesmírnej lodi? Je tento priestor celý vesmír? Odpoveď vás prekvapí, na to dám ruku do ohňa. Nemusí vás ale prekvapiť príjemne, pochopím, ak budú niektorí diváci sklamaní. Podobnú pointu sme tu už raz mali, tentokrát je ale záhada a napätie ešte na vyššom leveli. ()

A Quality of Mercy (1961) (S03E15)

Druhú svetovú vojnu nemáme v TTZ príliš často a tento príspevok patrí k pomyslenému myšlienkovému vrcholu seriálu. Na jednej strane Američania, na tej druhej Japonci, spoločne niekde na Filipínach. Obe strany sú si vedomé neriešiteľnosti situácie a seržant u Amíkov má na vec veľmi striktný a nekompromisný názor. Čo sa však stane, keď sa namiesto Filipín dostaneme do zóny súmraku? A myseľ Američana do tela Japonca? ()

Nothing in the Dark (1962) (S03E16)

Epizóda týkajúca sa smrti a odchodu z tohto sveta. Pána menom smrť sme tu asi ešte nemali, alebo možno aj hej. Podstatné však je, že to má opäť veľmi solídnu atmosféru, z hlavnej postavy cítiť jej strach o život a najmä z toho, čo bude po ňom nasledovať. Stará pani žije roky uzavretá v starom dome pripravenom na likvidáciu, nevychádza von a nikomu pre istotu neotvára. Keď tu zrazu na jej dvere zaklope postrelený policajt. Pointu treba hľadať v strachu z neznámeho a so zmierením sa so svojim životom. ()

One More Pallbearer (1962) (S03E17)

Ako by ste sa rozhodli, keby svet spel k neodvratnému koncu a máte možnosť sa zachrániť? Môžete ostať v protiatómovom úrkyte s partiou známych, ale nie vám zrovna najbližších ľudí, alebo môžete rýchlo utekať za svojou rodinou a zomrieť spoločne v náručí. Istý milionár, autor takéhoto úkrytu, si myslí, že odpoveď je vďaka ľudskej prirodzenosti jednoznačná. Je tomu ale skutočne tak? A nie je náhodou všetko v tejto epizóde úplne inak? ()

Dead Man's Shoes (1962) (S03E18)

Vynikajúci nápad, ktorý tvorcovia aj perfektne scenáristicky podchytili a vznikla jedna z najcynickejších epizód seriálu. Mafia si vybavila účty s jedným nespratníkom a pohodila jeho mŕtvolu niekde, kde si myslela, že ju nikto dlhšie nenájde. Lenže to bola chyba, celú akciu sledoval jeden miestny vagabund. Všimne si drahých topánok na nohách obete a ukradne ich. Tie však majú vzácnu moc, kto si ich obuje, do toho sa prevtelí duša jeho pôvodného majiteľa. Výlsedok akéhosi začarovaného kruhu je ten najlepší možný vývoj deja, aký som si pri tomto námete dokázal predstaviť. ()

Huliči, DiCaprio a Nottingham

Huliči, DiCaprio a Nottingham

29.07.2008

V dnešní vydatnější novinkové náloži potřetí zahulíme a uvidíme, co připravuje Leonardo DiCaprio a jak to vlastně vypadá se Scottovým Nottinghamem. Jednička stála 9 milionů a vydělala 23, dvojka si… (viac)