Když sledujete Troma film, nejen že musíte potlačit pocit, že nevěříte vlastním očím, musíte ho zavřít do železné klece a podrobit mučení." Tak pravil jeden ze zakladatelů a spiritus agens produkční a distribuční společnosti Troma, režisér, producent, kameraman, střihač, scenárista a herec v jedné osobě Lloyd Kaufman, inspirující osobnost formátu Rogera Cormana. Společnost Troma založil s kolegou ze studií Michaelem Herzem v roce 1974 a od samého počátku ji orientovali na nízkorozpočtové nezávislé snímky. Jmenujme alespoň Bloodsucking Freaks (1976), který se stal trnem v oku organizaci Ženy proti pornografii, nebo proslulý Den matek (1980) Charlese Kaufmana. Zlomovým počinem firmy se stal kasovně velmi úspěšný snímek The Toxic Avenger (1985), kombinující žánr hororu s komedií. Tato kombinace dnes tvoří jakousi trademark společnosti. Lloyd Kaufman a Troma se od té doby stali ikonami béčkové produkce. Rukama společnosti prošlo přes tisíc filmů, každoročně pořádá svůj vlastní filmový festival Tromadance, disponuje vlastním filmařským i hereckým ansámblem, organizuje soutěže pro začínající filmaře, vydává vlastní fanzine. Ač zbytkem filmového průmyslu ignorována, Troma je zkrátka fenomén. Vlastní produkce společnosti je natolik osobitá, že bývá běžně označována za žánr sám o sobě, tzv. Troma film. Klíčovým slovem je exces. Nic není dost výstřední, ohavné, nevkusné, šokantní ani šílené, aby to nemohla být dobrá zábava. Důležité jsou nadšení a energie všech zúčastněných. A Terror Firmer je ideální vstupní branou do tohoto světa. Jde vlastně o svéráznou poctu dosavadní produkci společnosti, o Troma film v Troma filmu. Slepý režisér v podání samotného Lloyda Kaufmana je rozhodnut stůj co stůj dokončit svůj nový film (ano, tady si vypůjčil Woody Allen ústřední zápletku svého Hollywood Ending), bez ohledu na to, že jeho štáb postupně vybíjí neznámý zabiják. Do tohoto základního příběhu se vejdou utržené končetiny, potoky krve, vyhřezlé mozky, tělní tekutiny, nakládané okurky, velká ňadra, ještě větší ňadra, explodující ňadra, ale také chytré filmové narážky, duch čisté anarchie a notná dávka groteskní nadsázky a nadhledu. (Festival otrlého diváka)

mm13

Tak tomu vravím nadhľad! Úvodné trhanie dolnej končatiny som sledoval nezúčastnene, ale už následné preťahovanie sa o ľudský plod ma úprimne rozosmialo ešte než sa ukázalo, že sledujeme len film vo filme (nadhľad na druhú!)... a to som na tieto veci inak možno až zbytočne precitlivelý. Terror Firmer je však odzbrojujúco uvoľnený, stvorený zo 100% nadšenia a keď píšem 100%, tak tým myslím to, že každý jeden člen štábu sa tomuto filmu venoval na plných 100% a ničomu inému, lebo skrátka nikto z nich ani nebol v stave sa na niečo iné sústrediť. Výsledkom je preto neodolateľný produkt bláznenia na úrovni. Ale ani toľká miera inteligencie a entuziazmu by neviedla k udeleniu plného počtu hviezdičiek. Tie si Terror Firmer zaslúži zato, ako poctivo až profesionálne je natočený. Nádherne natočený, bez jedinej chybičky. Herci hrajú, strih má rytmus, triky sú skvelé. Nikto si nepovedal "točíme B-čko, netreba sa pretrhnúť". Naopak. Milovali to točiť a ja som miloval sa na to pozerať. Sto hviezdičiek! ()

Radiq

Ujetina největší. Místama to záměrně hraničí s kixem a všechny efekty jsou silně amatérsky udělané. Taky záměrně. Všechno, co se vám tam bude zdát už moc nebo co se vám bude zdát trapný nebo ubohý, tak počítejte s tím, že je to záměrně. Je to můj první Troma film a asi se brzo pustím do dalších, protože tohle mě fakt pobavilo, jak už dlouho nic. No ale chce to trochu silnější žaludek a černou duši. ()

SOLOM.

Ti z vás, kteří neznají Tromácké filmy si řeknou: 'jak tohle může někdo natočit?' Jde o přehlídku fekálního humoru, kde nic nezůstane skryto. Krev stříkající jako z hasičské hadice, umlácení vlastní nohou, vyjmutí plodu z těhotné ženy, znetvořené pohlavní orgány, famózní smrt na eskalátoru, pomočení, nechutné výkaly a mnoho dalšího. To vše můžete vidět v tomto filmu, ale i v mnoha dalších filmech této společnosti. K tomu všemu hraje skvělá hudba. Po shlédnutí tohoto filmu jsem začal mít neskutečně rád zavařované okurky!!! ()

Skejpr

Tak jsem se odhodlal ke svému prvnímu seznámení se s legendární Tromou a.. FUCK ME JESUS ON A POGO STICK! Ultimátní brak oscilující kdesi mezi Peterem Jacksonem a upoceným pornem, chaos od začátku do konce a přehlídka toho nejšílenějšího, nejbizarnějšího a nejzvrhlejšího humoru, jaký si vůbec dovedete představit. Grandiózní hlášky ("Právě jsem byla pochcána slepým nezávislým režisérem") střídá absolutní sebeironie a navrch spousta a spousta totálního dada!! Paradoxem pak je, že režisér, který dokázal ukočírovat takovýhle guláš, narvat ho takovým množstvím detailů (hrátky s druhými, třetími, čtvrtými a dalšími plány) a ještě si v něm sám zahrát, musí být absolutní génius!!! Je tedy jen škoda, že ke konci to začne být zdlouhavé a už jenom podivně divné a silně tomu tedy dojde dech... Jako manifest toho, co to znamená být nezávislým filmařem ovšem dokonalé... Okurku? ()

Pishin

Tento film se asi neda hodnotit na stejne hvezdickove skale a dat mu 4hvezdy jako trebas Kamenaku 3 (ba ne delam si prdel)....takze vypnete mozek a pokracujte ve cteni >> mate radi velky kozy, vybuchujici kozy, spoustu krve, zvraceni a ostatni telni tekutiny, okurky, hermafrodity, devky, streva a ostatni utrzene lidske udy i ty pohlavni :-)Rikate ANO_? tak to je film pro vas = totalni vyplach mozku_? Prirovnal bych to k Meet the Feebles akorat ze bez loutek... Potrebujeteli se poradne vyplachnout poradnym Trashem >>tohle je nejlepsi moznost 4* ()

• Scéně, ve které vozidlo nabourá, převrátí se a dopadne zpět na kola, byla použita již ve třech filmech společnosti Troma. (SeBig)
  • Kornfleky, které se ve filmu objevovali, se jmenovaly Toxie-Bites, čímž film odkazuje na filmovou sérii Toxický mstitel od společnosti Troma. (Wade)
  • V závěrečných titulcích je pod jmény postav uvedeno, jak postava zemřela. (SeBig)

Festival otrlého diváka III.

Festival otrlého diváka III.

09.03.2007

Již po třetí se ve dnech 13.-18. března na plátno pražského kina Aero vrací přehlídka filmového nevkusu, hnusu, ošklivosti, strachu i smíchu a bizarností všeho druhu v podobě oblíbeného Festivalu… (viac)