Mr.Apache

Lee Marvin a Lee Van Cleef společně ve westernové epizodě Twilight Zone? To musí být splněný sen všech, kteří se považují zároveň za horrorové i za westernové fanoušky! Ovšem výsledkem může být leckdo zaskočen, ba dokonce zklamán. Osobně jsem k této epizodě přistupoval opatrně. Věděl jsem, že není nijak zvlášť vysoko (i když ani ne úplně nizko) hodnocena jak kritiky, tak běžnými diváky, a dlouho jsem ji odkládal. Musím však říct, že zklamán jsem rozhodně nebyl. Lee Marvin je mým oblíbencem už od dětství - nevím o mnoha fimových drsňácích, kteří by se mu vyrovnali. A tady si to všechno zase jednou uloupil pro sebe. A to přesto, že na to neměl kdovíjaký prostor a kromě Van Cleefa mu zde konkuruje i další pistolnický veterán, James Best. Krom kraťoučké úvodní přestřelky se tu nekoná žádná akce, a až na finále je tento gotický western hlavně o atmosféře, o výkonech herců a o dialozích. A také o pointě, na kterou se nejspíš budete hodně třást. Je však otázkou, nakolik vás uspokojí. Mě uspokojila dostatečně, a až do chvíle, kdy se Lee M. odhodlá použít nůž, jsem ji neuhádl. Pak mi ale bleskla hlavou! Ovšem jen proto, že celý tenhle příběh (včetně hospodské mezihry) použil Miloslav Švandrlík v jednom ze svých krátkých horrorů, zasazeném, jak je u něj zvykem, do tuzemského prostředí. Tipoval bych však, že Švandrlík, ač sám velký fanda a sběratel horrorů, nebyl inspirován Zónou soumraku (myslím, že možnost přístupu k původní Zóně byla našincům až donedávna striktně upřena), ale pravděpodobněji dílem humoristy Leonarda Q. Rosse. Ten v roce 1941 publikoval povídku "The Path Through the Cemetery", ve které byla stejná historka situována do carského Ruska a podaná jako kozácká legenda. Mimochodem, velmi podobný příběh, avšak převedený do tehdejší současnosti, použila v roce 1953 Maria Leech v povídce "The Dare". Autorka, povoláním folkloristka, v předmluvě sama uvádí, že příběh je tak starý, že se lze jen těžko dopátrat jeho původu. Zároveň upozorňuje na několik jeho dřívějších verzí, z nichž nejstarší je uvedena v knize lidových pověstí Severní Karoliny z roku 1934. A dodává, že kořeny příběhu lze najít i v evropském folklóru. Je tedy možné, že co se autora Draculova švagra týče, může vítr dost dobře vát i z této strany. V každém případě, Montgomery Pittman, jenž je výhradním tvůrcem této epizody (režie i scénář), na rozdíl od svých předchůdců (i od Švandrlíka) obohatil pointu o možnost dvojího vysvětlení. Což je koneckonců trademark Zóny soumraky. Nebudete-li čekat zázraky, bude se vám The Grave nejspíš líbit. Možná je to na Twilight Zone málo, ale pokud už jste, tak jako já, viděli všechny zásadní TZ majstrštyky, tak vás i tohle "málo" potěší. A jelikož tuto epizodu lze zcela jistě řadit k průkopnickým počinům na poli crossoveru mezi westernovým a horrorovým žánrem, tak to nakonec zase tak málo určitě není. ()

Omnibus

"Na Pintově talíři, duchové si zahýří." Zajímavý souboj. Obávaný pistolník Pinto Sykes, nyní (ne)mrtvý(?) vs. pověrčivý Conny Miller, zatím živý a machrující. Plus osočení ze zbabělosti, vzkazem ze záhrobí: "Nikdy mě nechtěl doopravdy chytit." Zaujala i tajnosnubná Ione, chlastající jako Dánka a ve svém tmavém cháronském plášti courající nocí po hřbitově, se svým strašidelným: "Pinto už na tebe čeká." Westernové ponaučení z příběhu - strach tě zabije spolehlivěji než kulka. ()

Anderton

Rod Serling rezultát tentokrát necháva na divákovi, ako celé rozuzlenie pochopí. Ide o krátky mysterióznu historku z westernového prostredia, kde je po prestrelke zabitý prenasledovaný muž. Jeden jeho stopár sa objaví v meste a uzavrie s domácimi zvláštnu stávku. Viac ako dej vás tentokrát zaujme obsadenie, Lee Marvin a Lee Van Cleef hrajú, akoby sa upísali veľkorozpočtovému westernu a ich snaha im slúži ku cti. 70% ()

Willy Kufalt

Netradiční žánrová kombinace westernového horroru dává vzniknout pěknému zážitku z osobité filmové povídky. Zasvěcený komentář Mr.Apache jsem si přečetl až po zhlédnutí a musím říct, že jsem se s tímto novodobým legendickým příběhem, objevujícím se napříč různými kulturami v různých variacích, setkal poprvé a tak jsem s dechberoucím pocitem očekával pointu. Ocenil jsem ponechání jisté nejednoznačnosti kolem tajemství záhadné smrti a dvojí možnost vysvětlení. Líbila se mi temně pojatá atmosféra Divokého západu, nezklamavájící protagonista drsné americké školy Lee Marvin opět exceloval. ()

mm13

Na túto legendu ja mám slabosť, pretože som si ju ako dieťa sám vymyslel. Prisahám. Zatiaľ čo moji spolužiaci totiž už na základke videli všetky Lesné duchy a Vzbury strojov, Muchy a Nočné mory, ja som sa k tomuto filmovému žánru dostával veľmi ťažko, nakoľko bol spolu so sci-fi u nás doma silne podceňovaný  a na "Maďarov" sa u nás pozeralo Looney Tunes, westerny a občas nejaká tá krimi (ešte že ten November 1989 prišiel pre môj ďalší zdravý vývoj ako-tak včas). Tak som si na školských výletoch horory vymýšľal. A jeden z nich mal aj scénu, kedy postava musí v rámci stávky ukradnúť v noci z cintorína kríž (ten veľký)... no a keď ho potom ide na cintorín vrátiť, tak sa mu stane to, čo sa mu stane... Ale aj toto spracovanie sa mi veľmi páčilo! ;-)) ()