xxmartinxx

Tyhle naivní orwellovské variace vždycky dělají víc škody než užitku, protože šíří dost absurdní představy o totalitě a spíš otupují vůči jejím opravdovým nebezpečím na úkor nicneříkajících strašáků. Tahle historka navíc nedávala smysl ani na základní rovině - kde se vzal v tomhle světě vůbec nějaký knihovník, aby mohl být souzen? Za pochvalu stojí určitě vymakaná formální stránka vybočující z televizního standardu a určitě platí, že tahle epizoda nějak vystihuje svou dobu - ale vůči těmhle naivním antiutopiím jsem celkem nevstřícný. ()

Mr.Apache

"Je mi to jedno. Říkám vám, je mi to jedno. Jsem lidská bytost a existuju! A jestli vyslovím jedinou myšlenku nahlas, tak ta myšlenka bude žít, i když já budu v hrobě!" Burgess Meredith po Time Enough at Last podruhé v Zóně soumraku. A opět jako milovník knih. Tentokrát jako občan státu, ve kterém vám za tuto zálibu nadělí jediný možný trest: Trest smrti. ()

Ainy

Chudáci knihovníci. Už teď je lituji, jelikož budoucnost růžovou zjevně nemají! Napůl úsměvná napůl děsivá epizoda s neuvěřitelnou záplavou slov, chrlených jak na běžícím pásu, jež nemají žádný význam, žádný rozměr, jsou jako vzduch, jako vakuum ... slov kterých je knihovník milovníkem! Knihovník, ten hmyz, nechutný malý plaz, hnusná a beztvará kreatura! Nemá žádný význam, žádný účel. Je to dealer knih a mistr dvoucentových pokut a pamfletů! Knižní mol v zatuchlé továrně na písmenka! ... Geniální ... ()

Snorlax

Překonání Orwellovských temných vizí a Kafkovského zděšení se setkalo s velmi nápaditou scénografií a výtečnou hrou světel a stínů. Na velice malém prostoru je rozvinuta obžaloba absolutistických společností, výsměch jejich představitelům výkonné i exekutivní moci, skvěle jsou vykresleny charaktery obou hlavních postav a pointa je bez hlubší analýzy optimistickým zadostiučiněním, které již po drobné analýze ztrácí na svém kouzlu, až se rozplyne v depresivním poznání, že vždy vstanou noví bojovníci. ()

Omnibus

"Kupředu levá, zpátky ni krok!" R.I.P. Romney Wordsworth. Resistance forever! Ostatně, stejně jako knihovník pan Wordsworth, i já se narodil v totalitě (takříkajíc "ještě za komančů"). Kafkův Proces jsem samozřejmě četl a jakou chybu udělal soudruh Rudolf Slánský, známý zpátečník, taky vím. Jsem každým coulem demokrat a svobodomyslný člověk, proto bych tenhle díl TZ umístil do samého středu soumračné krajiny. Nezpochybňuji ani zdejších 92%. Přesto uděluji jen čtyři rudé hvězdy. Kvůli tomu baleťáckému závěru a zvukové kulise. Při kafkovském Procesu se nebaletí a nemručí, bohajeho! Samozřejmě jsem připraven čelit důsledkům, které moje zpátečnické hodnocení může mít a tímto se vzdávám práva na obhájce. ()

Anderton

Nie síce najlepšia epizóda sezóny, ale aj vzhľadom na to, že Serling a spol. iba málo, ak vôbec, podliezli latku tej prvej, tak koncu série dám plný počet. Postarší muž, samozvaný knihovník a veriaci, je v totalitárnom režime budúcnosti odsúdený na smrť kvôli "zastaranosti". Poprava prebehne podľa jeho predstáv o polnoci v jeho izbe. Predtým však príde jeho sudca a kat na kus reči. Veci sa začnú vyvíjať nečakaným smerom. Alegória všetkých totalitných režimov zaujme okrem jednoduchej myšlienky expresionistickým vizuálom a výbornými výkonmi oboch hlavných predstaviteľov. "You are obsolete!" ()

PetrPan

Příznačně formálně a esteticky dokonalé završení druhé sezóny Zóny soumraku. Dystopická vize totalitní společnosti, kde není místo pro knihy, Boha či cokoliv si vůdci takové společnosti usmyslí, že není přípustným.  Na první pohled sice orwellovsky naivní představa pravolevého totalitarismu (Stalin i Hitler velkými vzory) s veřejnými projevy zvůle, neomezené moci a zpupnosti systému, který spoléhá na úplnou (dokončenou) porobu a zmanipulování obyvatelstva, na ten druhý vlastně upřímně pravdivý pohled na lidskou (nikoliv náboženskou) definici či chcete-li podstatu zla s prostým názvem "zmrdství".  V dnešní době  pak v mnohém opět aktuální, těžko říci, zda  stihneme etapu našeho vývoje, kdy tohle bude "zastaralé" a překonané.  Posledních pět knih v polici... ()

Willy Kufalt

Ve své futuristické vizi kráčí Zpátečník stejným směrem jako slavných 451° Fahrenheita a posouvá sci-fi nápad společnosti se zákazem čtení a přechovávání knih do daleko drsnějšího vyvrcholení v podobě soudního procesu. V roli vášnivého milovníka knih v Zóně soumraku opět exceluje Burgess Meredith, tentokrát však ne jako prosťáček, ale velmi rafinovaně smýšlející suverén. Scény z futuristické soudní síně jsou nasnímany úžasným způsobem, další dění, které bych nerad vyzrazroval, nabídlo v televizi roku 1961 dokonce několik originálních vizuálních montážích. Samotná, velmi nosná myšlenka dokáže během krátké stopáže vygradovat do několikanásobně úderné ukázky totalitní společnosti. O takové dávce osobité tvůrčí geniality, jakou zde dokázali tvůrci vtěsnat do 26 minut, se nám může u současných žánrovek jenom zdát... ()

honajz2

Ten totalitní režim mohl být víc představený a kdyby byl, tak by ta epizoda už byla naprosto dokonalá, ale ona je hodně dobrá i takhle, zvlášť, když je svým způsobem nadčasová a má kromě úderné myšlenky i příběhu dost slušný vizuál, aspoň teda na televizní seriál z té doby. Plný počet sice nedám, ale rozhodně to k němu nemá daleko a i přes tu moji výčitku to gradovalo stále dost solidně. Silné 4* ()

MIMI.kry

Jedna z nejsilnějších epizod tohoto seriálu. Kromě spousty jiného i pro to, že jsem kdysi sama pracovala jako knihovnice. A že těch nejlepších dílů bylo dost! V jiných případech bych si podobný komentář odpustila, protože můj text je v podstatě nicneříkající, vypovídá jen o tom, že se mi něco zamlouvalo a na to samozřejmě stačí udělit pět hvězdiček. Ovšem momentálně mně došly slova, TZ mě neustále něčím překvapuje, zasahuje a to už je informace, která k těm 5 povoleným,maximálním hvězdám přidává ještě další hodnocení a rozměr. Některé epizody z TZ ode mě mají ještě takovou hvězdičku s plusem a spokojeným smajlíkem navíc. Na závěr citace z tohoto filmu: "Jakýkoliv stát, jakákoliv entita či ideologie, která selže při rozeznávání hodnot, důstojnosti a práv člověka, je zpátečnická." ()