The Twilight Zone - Season 3 (1961) (séria)

Five Characters in Search of an Exit (S03E14)

(epizóda)

Mr.Apache

Pět bezejmenných postav, které spolu nemají vůbec nic společného a nevzpomínají si na nic ze své minulosti, se z neznámého důvodu ocitne ve velké kovové místnosti, z níž není úniku. Další klasika Twilight Zone, která inspirovala některá slavná díla moderní kinematografie. Zrovna tohle má začátek jako SAW (nebo Cube, chcete-li) a konec jako T....... Ale ne, tím bych prozradil všechno. ()

Snorlax

Pointa zároveň děsivá i krásná. Postupně budované napětí, rozdíly ve snášení uvěznění se prohlubují, odvážný major bojuje více proti rezignaci ostatních, než proti samotné nepřízni neznámého. Výtečně nasnímáno, stísněnost prostoru přechází na diváka a po malých kapkách ho nutí pomalu propadat bezmoci spolu s uvězněnou pěticí, snažit se odhánět až klaustrofobické pocity a zároveň podporovat majora v jeho snahách nevzdat se. ()

Omnibus

"Láska je jako Večernice, plující černou oblohou, náš život hoří jako svíce a mrtví milovat nemohou." (© Vladimír Mišík). Ostatně, my všichni jsme prý jen hračky [sic!] v rukou Boha a bůhví, kam přijdou naše duše po smrti. Peklo nicméně existuje, minimálně od roku 1961, má tvar válce a přijdou do něj i všichni nemilovaní. Dobré vědět. ()

Anderton

5 osôb, každá iného povolania, sa z neznámych príčin ocitne vo valci, cez ktorý sa nedá nijakým spôsobom dostať von. Ale pätica sa nevzdáva a pokúša sa stále dosiahnuť prakticky nemožné. Sú v pekle? Sú v nebi? Sú vo sne jedného z nich? Sú iba preludom v mysli šialenca? Sú vo vesmírnej lodi? Je tento priestor celý vesmír? Odpoveď vás prekvapí, na to dám ruku do ohňa. Nemusí vás ale prekvapiť príjemne, pochopím, ak budú niektorí diváci sklamaní. Podobnú pointu sme tu už raz mali, tentokrát je ale záhada a napätie ešte na vyššom leveli. ()

Willy Kufalt

Existenciálně laděná zápletka o náhodně sešlých lidech v uzavřeném prostoru určitě nejednomu divákovi připomene některý z pozdějších hororových filmů. Zda se opravdu v roce 1961 objevila úplně poprvé, si říct netroufám, ale že mě Zóna soumraku přikovala naplno k obrazovce i v případě této ryze studiové povídky, říct za sebe otevřeně mohu. Matějovského Pasiáns (1969) má sice výrazně hlubší přesah, ale jeho kratší a naivnější americký předchůdce nás může zase uhranout ojedinělou pointou. Tam, kde nejnovější thrillery s podobnou zápletkou končí nejednou v úchylných scénách plných krve, tam se před 60ti lety ozývá něžně čistá duše dětské fantazie. William Windom jako major od armády byl výborný. ()

honajz2

Tu pointu už jsem sice viděl jinde a tak jsem si ji tu odvodil značně dřív (ačkoli už jenom z výběru postav se dá poznat, že tu cosi nehraje), ale popravdě jsem za ni byl rád a konečně vím, odkud si ji jeden nejmenovaný film převzal... Tomu ale ubližovala přehnaná stopáž a i přes slušnou atmosféru jsem si už tehdy říkal, že bych to chtěl vidět jako epizodu Twilight Zone nebo Krajních mezí... A vida, poštěstilo se! Navíc je to dost zajímavý předchůdce Saw, Kostky a všech jeho dalších klonů a ostatních jednopokojových filmů. Slabých 5* ()