Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Recenzie používateľa the_weaver k tomuto seriálu (19)

Season 8 (2000) (S08)

Samostatné epizódy ôsmej série sú stále nadpriemerné, ale mytologické epizódy (1+2, 13-16, 18, 20+21) celkom stratili mieru a ide v nich už len o šponovanie a prekrúcanie zápletky do zblbnutia. Agent Doggett je (s výnimkou pár posledných epizód) veľmi nevierohodný a nesympatický; i agentka Reyesová je oproti nemu dobrá. Je vidieť, že autori z Muldera vytvorili niečo, čo zďaleka nedokážu nahradiť. ()

Per Manum (2001) (S08E13)

Čo je veľa, to je veľa - ženy, čo rodia eMZákov, slúžia ako zámienka na odlákanie Scullyovej od radového konšpirátora k elitnému a od neho vzápätí k ešte vyššiemu. A do toho ešte reminiscencie na Muldera, to je teda guláš. ()

Toto nemůže být pravda (2001) (S08E14)

Festovne naťahovaná epizóda, ktorá je plná patetického očakávania Muldera, kecov, ktoré nikam nevedú a stále viac škrobeného Doggeta. ()

Nemrtvý (2001) (S08E15)

Veľký nezmysel, ktorý mnohým zápletkám Aktov X dáva zmysel. ()

Empedoklés (2001) (S08E17)

Opäť diel, ktorý sa okrem prípadu venuje i vzťahu Muldera a Scullyovej. ()

N1komu nevěř (2002) (S09E06)

Tak prvoplánová paranoja, že tam chýbali len čapice z alobalu; tak úbohé citové vydieranie, že docielilo pravý opak - prial som si aby jeho obete čo najskôr zmizli z povrchu zemského; no a ten "kryptonit" bol zas úplny výsmech elementárnej fyzike. ()

Původ (2002) (S09E09)

Kto mal hoc len malé pochybnosti o mytologických epizódach, že z mysterióznych sa stali mystickými (zameranými na manipulovateľné matky bažiace po paranoidných konšpiráciach), ten ich musel po tejto dvojčasti definitívne stratiť. Už sa tu nik nesnaží ani predstierať vyšetrovanie či nebodaj uvažovanie, ide už len o brnkanie na city (materinské v prvom rade) a sympatie (dobrí a zlí agenti), opieranie deja o bizarné proroctvá a konšpirácie o sprisahaní všetkých, čo sedia na nejakej lepšej stoličke, s mimozemšťanmi. Vôbec by som sa nedivil, keby toto kŕmenie bezduchými konšpiračnými nezmyslami vychovalo z množstva divákov veľké stádo oddaných konzumentov "alternatívnych" médií, divokých konšpirácií, hoaxov a v konečnom dôsledku voličov Trumpa. ()

Prozřetelnost (2002) (S09E10)

Nepravděpodobné (2002) (S09E13)

Asi to mal byť len výsmech numerológie, ale na smiech (či skôr na zaplakanie) bol aj dej, logika a scenár epizódy či Waynove grimasy. ()

Příšery (2002) (S09E14)

Tento diel pripomína epizódy z počiatočných sérií, a to svojím námetom, strašidelnosťou i tým, že mal hlavu aj pätu. Najlepšia však bola ironická bodka úplne na záver. ()

Přeskoč žraloka (2002) (S09E15)

Zaujímalo ma, čím si Osamelí strelci vyslúžili definitívny koniec. A tiež to, prečo sa obetovali hromadne, keď sa dvaja mohli útekom zachrániť. Asi sa scenáristom nechcelo ich zabíjať sofistikovanejšie.↵  Z DVD bonusu k The Lone Gunmen som sa však dozvedel, že scenáristi nechceli sklamať fanúšikov tým, že by TLG skončili s hláškou "To be continued", ale chceli im dopriať proper hero's exit / ulimate tribute to these unsung heroes, aby ich mohli čestne pochovať v Arlingtone. Preto si rok po konci TLG vydupali toto tragické zakončenie v sérii Aktov X, ktorá mala byť poslednou. ()

Vysvobození (2002) (S09E17)

Táto epizóda je úplne ako Putin, keď sa ho spýtate na ruský dopingový škandál. Bude síce vznešene rozprávať trištvrte hodiny, no nič k veci sa nedozviete, teda okrem toho, že dvaja hlavní svedkovia sú po smrti. ()

Pravda (2002) (S09E19)

Ohromný rešpekt autorom Aktov X za úprimnosť, s ktorou zo seba i divákov robia ouce! V jednej jedinej epizóde zrekapitulujú všetky významné mytologické kaleráby, ktoré nám za deväť sérií tlačili do hlavy, aby bolo skvele vidieť, akými bizarnými sprisahaniami sa snažili zaujať a ako si tie navzájom protirečili. Baví ma, ako si tvorcovia týmto strieľajú do vlastnej nohy.↵  Je to ako keby Sputnik skompiloval všetky najvýznamnejšie proruské konšpirácie do jediného článku, kde by tak bolo hneď vidieť, aká je to znôška protirečiacich si nezmyslov pre chudobných duchom. A ten článok by nazvali Prauda! ()

Môj boj (2016) (S10E01)

Prvý diel série nesúcej podtitul Návrat žiaľ znamená návrat tých úbohých paranoidných konšpirácií, ktorými sa skončila 9. séria v dieli s názvom Prauda. Scenár akoby vypadol z klávesnice top fanúšikov facebookových stránok Zem&Vek, Infovojna či Aeronet (sprisahanie elít, policajný štát, zotročenie občanov atď.). Slovami Scullyovej ide o "strach šíriaciu nezmyselnú izolacionistickú technoparanoiu, takú falošnú a nebezpečnú a hlúpu, že [jej šírenie] hraničí s vlastizradou". Príbeh o mimozemskom víruse je oproti nej suchopárna dôkazmi podložená vedecká štúdia. Mulder sa to snaží zverejniť a "elita" sa rozhodla mu v tom zabrániť. Zúfalstvo scenáristov z nedostatku inšpirácie najlepšie vykresľuje zmŕtvychvstanie muža s cigaretou. O to prekvapujúcejšie potom je, že zvyšok produkcie je viditeľne nadpriemerný. ()

Mutácia zakladateľa (2016) (S10E02)

Ďalší diel do Mulderovej konšpiračnej skladačky o genetických experimentoch na ľuďoch sponzorovaných ministerstvom obrany USA, avšak podstatne konkrétnejší a presvedčivejší. Len tie fiktívne rodinné scény s Mulderovým synom, čo mali brnkať na city, si mohli radšej odpustiť. ()

Mulder a Scullyová stretávajú monštrum (2016) (S10E03)

Recesistický diel vrcholiaci 14-minútovým dialógom s "príšerou" na cintoríne. Diel sa nesie na vlne uťahovania si zo stereotypov, či už paranormálnych alebo z bežného života. A že ich je požehnane, až to človeku príde trochu silené - niečo na spôsob torty od psíčka a mačičky. Na rozdiel od nich to však tvorcovia zvládli; má to hlavu i pätu a človeku až postupne dochádza, aké všetky klišé sa tu pranierujú. ()

Znovu doma (2016) (S10E04)

Poriadne ťaživý a angažovaný diel, ktorý asi nebude po chuti jednoduchším divákom, ktorých si Akty X odchovali na vládnych konšpiráciach a mimozemských či paranormálnych zápletkách. Ale asi lepšie prísť s ním veľmi neskoro než nikdy.Prelínanie problému bezdomovectva a straty blížneho síce nakoniec funguje dobre, ale najmä na začiatku výrazné zmeny tempa a tém pôsobia veľmi rušivo. Paranormálna pomstiteľská zápletka nie je nijak dôvtipná, ale možno odkazuje na undergroundového komiksového hrdinu Trashmana. ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov