Akty X - Série 3

(séria)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1995–1996), 17 h 53 min (Minutáž: 43–45 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Kamera:

John S. Bartley

Hudba:

Mark Snow

David Duchovny, Gillian Anderson, Mitch Pileggi, William B. Davis, Tom Braidwood, Nicholas Lea, Dean Haglund, Bruce Harwood, Steven Williams, Brendan Beiser (viac)

Na začátku třetí série je Mulder pohřešován a následně prohlášen za mrtvého… přestože má Scullyová vidinu, podle které je stále naživu. Teď už jsou partneři zpět pohromadě, ale oba se musí vypořádat s dalšími osobními ztrátami. A právě tragédie, které musí přestát, ještě prohloubí jejich vzájemné pouto. To se jim brzy bude hodit. Jejich důvěrně známí nepřátelé se totiž znovu vynořují a některé věci jsou jinak, než se zdály být. Případy, kterými se agenti zabývají, patří zatím mezi nejděsivější a nejzáhadnější! (Magic Box)

Colonist

Nikdy se neshodnu na tom, která série Akt X je nejlepší. Názorově osciluji mezi 3. a 4 řadou. Ale ono je to v konečném součtu vlastně jedno. Obě jsou skvělé a patří k vrcholům celého seriálu. Trojka je opravdu neskutečně silná série, ostatně 16 z 24 epizod tu ode mě dostalo 5 hvězdiček. Tahle řada je plná legendárních a nezapomenutelných dílů. Jedna perla vedle druhé. Většině čtyřhvězdičkových epizod nechybí k absolutnímu hodnocení moc. Za vyloženě špatnou epizodu tu považuji jen jednu. A i tak tato nepovedená epizoda ode mě dostala 3 hvězdičky (obvykle ty nejhorší díly sezón mají 2 a méně). To prostě svědčí o tom, v jak skvělé formě Akta X v tomto období byla. Já jakožto milovník temných a strašidelných epizod si tady chrochtám blahem, je jich tu spousta. Oproti předešlým sériím přibylo pár odlehčenějších a komediálních epizod, ale naštěstí jich není mnoho, takže neubližují celkovému charakteru sezóny. Mytologie 3. řady je naprosto fenomenální, pravděpodobně jako celek vůbec nejlepší z celého seriálu. Líbí se mi, jak úzce jsou spolu mytologické díly v této sérii provázané. Kromě toho, že na sebe navazují v rámci toho velkého příběhu, jenž se prolíná celým seriálem, tak v této řadě zároveň utvářejí vlastní propojený příběh. 3x09 a 3x10 v jistých ohledech přímo navazují na 2x25-3x02, 3x15 a 3x16 zase rozvíjí určitý prvek z 3x09 + navazují na hlavní téma z 2x25-3x02 a ještě slouží jako epilog k dílčí zápletce z 3x02 (uff...je dřina pokoušet se to vysvětlit bez spoilerů :-) ). Jak mytologické, tak i samostatně stojící epizody jsou v této sérii zkrátka super. Hovořil jsem tu v komentáři o pěti hvězdičkách, ale tohle je v podstatě šestihvězdičková sezóna! Nejlepší samostatně stojící epizody 3. série: Clyde Bruckman's Final Repose; The List; The Walk; War of the Coprophages; Grotesque; Pusher; Avatar; Quagmire; Wetwired Nejlepší mytologické epizody 3. série: VŠECHNY! (3x24 s jistou rezervou) Nejhorší epizoda 3. série: Hell Money ()

DaViD´82

The Blessing Way 4/5: Foxova indiánská linie nudná, tohle táhne pro tentokrát zarputilá Scullyová v "Mulderově úloze". Paper Clip 5/5: Napínavá a zvratů plná epizoda, navíc ty manipulativní šachy v závěru. Nejlepší díl "trilogie". D.P.O. 4/5: Úžasná předtitulková sekvence, Ribisi a Jack Black jako záporáci a nápaditý náběh závěrečných titulků. Clyde Bruckman's Final Repose 5/5: Když potká cynický fatalistický jasnovidec vraždícího jasnovidce mají radost oba. A stejně tak plesá nadšením divák i kritická obec, která tento díl po zásluze zavalila cenami. The List 3/5: Ze začátku dobrá atmosféra, ta však vyprchá v první dvacetiminutovce a pak to jde celé do kýble. 2Shy 4/5: Kdyby nebyl hloupý, tak si v LA zařídí odtučňovací kliniku. Ženské by se mu tam hrnuly a ještě by nadšeně platily. The Walk 3/5: Horrorové scény sice skvělé (bazén!), ale je jich málo, takže na dojmu z průměrného dílu nic nemění. Oubliette 4/5: Zdařilé spojení temného thilleru à la Mlčení jehňátek s "paranormálnem". Nisei 4/5: První část zajímavého mytologického dvojdílu a jedna z prvních epizod, kdy začíná být vidět výrazný příklon k "filmovosti". 731 3/5: Linie Scullyové výtečná, Mulderova kvůli neúmyslné béčkové poetice moc ne. Zůstat v obou linkách ty postavy naznačené ve stínech, hned by to bylo o třídu lepší. Revelations 3/5: Dana slepě věří, Fox je pro jednou skeptikem. Zajímavé samo o sobě dostatečně, proč to tedy rozmělňovat nenapínavou a prim hrající historkou o klučinovi se stigmaty? War of the Coprophages 5/5: Aktům X sluší, když si utahují sama ze sebe, o to více když je to tak hravě, vtipně i nápaditě jako zde. Syzygy 5/5: Začne to jako satanistický slasher a končí jako stylová groteska. Sure. Fine. Whatever. A jako bonus budoucí nejvíce sexy muž světa. Grotesque 5/5: Možná vůbec nejtemnější i nejdepresivnější epizoda celého seriálu; očividná příprava na depkoidní thillerový "spin-off" Akt X Millennium. Piper Maru 4/5: Úvodní scéna s Big Daddym fenomenální, zbytek již horší, ne však nijak výrazně. Apocrypha 4/5: Mytologický díl držící se "při zemi" s konspiracemi, plně soustředěný na postavy. Pusher 5/5: Modell je oproti Horstu Fuchsovi ještě malé pívo, ale Lovce jelenů se mu daří trumfovat zdařile. Teso Dos Bichos 2/5: Bez nápadu, bez napětí, místo dravé pumy neškodná košišta. Hell Money 3/5: Dobré téma, navíc kriminálka bez jakéhokoli nadpřirozena, ovšem pokrácení by neškodilo. Jose Chung's "From Outer Space" 5/5: Reynard Muldrake a Diana Lesky v narativně vymazleném bonbónku s harryhausenovským ufounem promlouvajícím shakespearovskou angličtinou (Lord Kinbote!), nefuckujícím šerifem a odkazy na "někoho/něco" v doslova každém záběru (doporučuji pak následnou projekci i s komentářem tvůrců). Avatar 4/5: Famózní scény s "červenopláštěnkou" (Don´t Look Now jak vyšité), daří se navozovat příznaky insomnie a sympatické zaměření na Skinnera. Jen závěr to chtělo údernější. Quagmire 3/5: Buď to mělo být více vážné a bez posledního záběru či odlehčené, ale v tom případě od začátku. Wetwired 4/5: Tři v jednom. Začne to jako klasický případ podivných vražd, přehoupne se to v čistě osobní rovinu ústředního dua a vrcholí to jako ukázková konspirační záležitost. Talitha Cumi 4/5: Solidní mytologický díl, ale jako finále sezóny nedostačující. () (menej) (viac)

VanTom

Jednotlivé epizody již nepodléhají takovým kvalitativním výkyvům, a když už se objeví nějaký silně ujetý případ (a že to zas není tak vzácně), tvůrci to s pomrkáváním dají najevo, především prostřednictvím věčně skeptické, uštěpačné Scullyové. Oběma agentům pak pod kůži pronikáme čím dál důvěrněji a neodolatelně se prohlubuje i jejich (platonický) vztah. Mytologické mimozemské a konspirační dvojdíly stále tvrdí muziku, přestože ne tolik výrazně a sečteme je na prstech jedné ruky (pitva mimozemšťana, černý olej). ()

M1k9

Pro toho, kdo chce vidět všechny díly nastává peklo. Třetí série mi nesedla. Enormní množství nedoladěných dílů bez hlavy a paty, které čas od času neuškodí, ale dva za sebou nebo tři, to už bolí. Chybí rychlost i směr. První dva díly byly ok. Pak bych skočil na "vlak" - E09 a E10. Poté bych doporučil skok až na poslední dva. Za zmínku ještě stojí nepovedený díl se zajímavým námětem E19 Hell Money, kde se ukázaly vycházející hvězdy - Lucy Liu a BD Wong. Zamrzelo mě naložení s postavou Mr. X. Herec byl zajímavý a první scény ve druhé sérii byly slibné. Nakonec se z něj vyklubal takový nemastný neslaný pomatenec. Stejně tak mě naštval jeho náhlý konec zkraje další série. Bez návaznosti. 6/10 ()

Shakers

3. séria - 85%. Aj tretia séria si drží kvalitu prvých dvoch a tak núdza o zaujímavé, napínavé, či poriadne mimozemské, ale aj záhadne diely nechýba. Najviac ma bavila asi bažina, či dvoj diel Piper Maru/ Apocrypha, ale aj dohra s druhej série v úvode seriálu je fajn, tak ako aj záver. ()

• Generál v tomto díle patří dle výložek na uniformě k 3rd Armored Division označované také jako „SPEARHEAD“. (Winster)