Kult odhalí vesmírnou loď a také spiknutí s cílem zabít dítě Scullyové. (Disney+)

Colonist

Pozor spoilery! Tak tento díl byl horší, než jsem si pamatoval. Jeho sledování bylo pro mě doslova utrpením. Trend postupného úpadku mytologie začal být patrný od finále šesté série, ale i tak se v té bídě sem tam objevil nějaký světlý moment. Sedmá řada měla ještě pár kvalitních epizod. Mytologie osmičky byla neuvěřitelně blbá, ale zároveň docela zábavná - když k tomu člověk přistupoval jako k béčkovým Aktům X a vypnul mozek ("Per Manum" bylo naštěstí jediným opravdovým průserem série). Devátá sezóna má mytologii úděsnou. Při tom mém aktuálním seriálovém maratónu mě zatím žádný mytologický díl této série nebavil. A každá mytologie je jen horší a horší. Co na tom, že je to po scenáristické stránce debilní a že z úst postav lezou neuvěřitelná ho*na (dialogy jsou děs běs), to bych ještě přežil, kdyby to alespoň bylo zábavné jako ty mytologie z minulé řady. Jenže mytologie devítky nemá prostě nic! Jak jsem psal u "Trust No 1": "Mytologie může být jakákoliv, ale rozhodně by neměla být nudná." "Provenance" je nezáživné zlo. Mě tento díl vlastně ani neštve, spíš je mi to líto. Teď při sledování jsem byl smutný, jak ta seriálová mytologie dopadla. Nikdy by mě nenapadlo, že se dá hlavní příběhová linie takhle zku*vit. A teď nemyslím ten špatný scénář, ale to, že je to vážně nudné a o ničem. Do háje, mytologické dvoudíly byly vždycky velkolepé příběhy takřka na filmové úrovni! Mulder a Scullyová si v nich zpravidla sáhli na dno a většinou se hrálo o hodně. Bohužel, 9x09 je pravý opak, je to prázdný a nezajímavý díl. Napětí je zde minimum (poslední 3 minuty už to nezachrání) a postrádá to tu správnou mytologickou atmosféru. Pamatujete na ty strhující předtitulkové sekvence starých mytologií, které nabudily vaši chuť na sledování dané epizody? Mulder na pokraji smrti v "Colony", nalezení mimozemsky vypadajícího těla v "Anasazi", děsivý podvodní objev v "Piper Maru", přistání UFO a upalování lidí zaživa v "Patient X"...to je jen pár příkladů z mnoha. No a jak začíná "Provenance"? Impotentní honičkou na americko-kanadské hranici, při níž se vyseká chlápek na motorce, který má v batůžku - a teď se radši něčeho držte - obkreslený text z mimozemského artefaktu! Ty vole, nejlepší otvírák v seriálu, jsem strašně vzrušenej! Doufám, že v tý epizodě zase bude někdo vyhrabávat UFO a že se kus artefaktu vznese a přeletí místnost! To jsem měl na Aktech X vždycky rád, žádný únosy, konspirace, černý olej nebo mimozemský lovec, trilogie "Biogenesis" je přeci tím nejlepším, co nám seriál nabídnul! Teď vážně. Je hezké, že se mytologie vrací k nějakému tématu z minulých sérií - ve druhé půlce seriálu se spíše předešlé dění ignoruje. Ale mohli se vrátit k něčemu zajímavějšímu. Jak je z předcházejících vět patrné, já "Biogenesis" a spol. nemám dvakrát v lásce. Nicméně kdybych si mohl vybrat, tak si radši dám 24hodinový maratón celé té trilogie než jedno další zhlédnutí "Provenance". A to říkám jako člověk, který "Biogenesis" a "Amor Fati" považuje za dost špatné mytologie (prostřední díl 7x01 mi tolik nevadí). Pořád jsou to ovšem koukatelné mytologie a jako divák se u nich můžu pobavit. Měly několik povedených momentů a hlavně tam byli Kuřák a Krycek (a Mulder, byť zahraný znuděně vypadajícím Duchovnym). 9x09 nemá nic. Budu to opakovat pořád dokola, ale mytologie 9. série je nezáživná. Necítím zde důvod, proč by mě to celé mělo zajímat. Nezáživnou mytologii v mých očích nic neomlouvá. Obzvláště v tomto dílu jsou absolutně nulové sázky. O nic tu nejde. Návrat zápletky s mimozemskými texty je mi u zádele a William je zase jednou v ohrožení života, bóže, kolem toho se točila půlka 8. série. A tam byl alespoň ještě ten Krycek a mimozemští zabijáci v podobě Billyho Milese a Knowlea Rohrera. "Provenance" nemá nic, a tak nám zbyde jen otravná recyklace zápletky "Williama chtějí zabít, protože bla bla bla". Tohle v podstatě zpětně znevažuje finále 8. série. Tam už byl William v rukou supervojáků, kteří ho ale na poslední chvíli nechali být, protože v něm nic výjimečného neviděli. A vyznění 8. série bylo takové, že William je de facto dílo zázračného početí. No, to už zase neplatí (částečně). William je opět v nebezpečí z obdobných důvodů jako v 8. sérii a zase se tu koketuje s myšlenkou, že je mimozemšťan a potenciální výsledek vědeckých experimentů. Takže jsme zase tam, kde jsme byli. Jděte do háje. Celé to kroužení kolem Williama a jeho původu mě neskutečně irituje. Navíc nám 8. a 9. série nikdy nedají jednoznačnou odpověď. To je akorát: "Možná je to takhle, ale třeba je to taky takhle. Anebo to bylo takhle..." Nakonec asi to debilní odhalení z 11. série svým způsobem beru, protože je to poprvé, co nám seriál dá jasnou odpověď ohledně Williama. Zvrácenou a nenormální odpověď, ničící charakter klasické postavy (nebudu spoilerovat), ale pořád odpověď. Nic to však nemění na tom, že je William zlo. Omlouvám se shipperům, ale William je patrně to nejhorší, co seriálovou mytologii potkalo (když nepočítám Chrise Cartera roku 2016). I ti stupidní supervojáci jsou občas zdrojem napětí a zábavy. Ale dějová linie 9. série kolem parchanta Scullyové je prostě úděsná. Když budu chtít příběh o miminu, kterému jde neustále někdo po krku, pustím si raději "Trable prcka Binka", to je taky dementní, ale místy to pobaví :D. Já už nevím, co píšu. Tento můj obsáhlý komentář asi nemá hlavu ani patu, ale potřeboval jsem se vypsat ze svých pocitů. Mé hodnocení této epizody neberte moc vážně. Je hodně subjektivní. Vy ten díl pravděpodobně budete vnímat jinak. Já holt od mytologie očekávám něco jiného, koneckonců jsem vyrostl na Aktech X 2.-5. série. Pro mě je to hodně osobní a nemohu být nestranný. Objektivně si "Provenance" nezaslouží jednu hvězdičku, Gillian Anderson tu hraje velmi dobře a minimálně po filmařské stránce je epizoda řemeslně udělaná, takže by to asi dvě hvězdy dalo. Jenže já už jsem z mytologie 9. řady vyčerpaný (a to ještě ani nejsme na konci série). Pro mě v ní nic není. Nebaví mě sledovat, ba co víc, já ji nechci sledovat. Po skvělé samostatně stojící epizodě "Hellbound", která se může rovnat dílům ze starých sérií, přijde takováhle mytologická srágora. To je smutný... O konečném hodnocení epizody nakonec rozhodla jedna věc. Položil jsem si otázku, zda bych si raději pustil "Per Manum", nebo tohle. Ač to říkám nerad, "Per Manum" vyhrálo. "Provenance" rovněž uškodilo i to, že jde o první část dvoudílu. Tady musím být hodně přísný, takhle prostě epická mytologie nemá vypadat... P. S. Asi nemá cenu zabývat se scenáristickými nesmysly a botami v logice, ale dvě věci zmíním. Takže za prvé: kde se vzalo to přesvědčení Scullyové, že náhodně objevený mimozemský artefakt z období starověku obsahuje konkrétní pravdu o Williamovi?? Co ji k takové teorii vede?? Ona má tedy pravdu, William je s tou věcí spjatý, ale jak to mohla vědět už na začátku epizody?? To nedává žádný smysl. A za druhé: ten agent FBI působil v Kanadě v utajení. Nikdo nevěděl, že je agent. Postřelili ho v USA. A v Kanadě hned nato vyjede článek o jeho postřelení na titulní stránce novin!!! Tohle tuplem nedává smysl. To jako novináři v Kanadě dávají na titulku každého náhodného AMERICKÉHO agenta postřeleného v AMERICE? Připomínám, že veřejnost o jeho působení na území Kanady nevěděla, když dělal v utajení. Takže proč o tom píšou v novinách?? Jasně, aby se to dozvěděli kanadští sektáři... to je extrémně blbá scenáristická práce. P. P. S. Mytologie na pokračování jsem si vždycky pouštěl v jednom zátahu, případně s krátkým odstupem, ale po tomhle dílu potřebuju pauzu. Tady se do druhé části fakt neženu... () (menej) (viac)

Trevor

V okrese Burke v Severnej Dakote je pri pokuse o nelegálne prekročenie štátnej hranice zastrelený muž. Pri sebe má dosky, ktoré sa podobajú na tie, ktoré svojho času skúmala agentka Scullyová na pobreží Afriky a ktoré mali pravdepodobne mimomský spôsob. Vyzerá to, že sekta, ktorá usilovala o život Scullyovej a jej dieťaťa sa opäť objavila, tentokrát v Kanade. ()

Nikolas__

Slabší pečeť - 55 - 69% Provenance/Providence je posledním dvojdílem seriálu (The Truth je jeden díl a MY Struggle je čtyřdíl), a to je vlastně obrovská škoda, jelikož patří k těm úplně nejslabším dvojdílným epizodám ze seriálu. Nevadila by další mytologie, jenže tohle se rýpá v lince která se probírala někde na začátku sedmé série, a prostě už není znovu vůbec zajímavá. O to více mě překvapuje že tato epizoda je často fanoušky považována za úžasnou. V epizodě se klasicky střídá akčnější linka s tou pomalejší, a jedna je nudnější než ta druhá. Emoce jsou tu znázorněny na Akta X vážně podprůměrně, scéna útoku na Williama, je jediná opravdu trochu napínavá část, a trvá asi necelé dvě minuty. Ačkoliv si díl našel své fanoušky, našel si i dost odpůrců, každopádně mám-li říct pravdu, není to žádná bomba, ale zase to není rozhodně špatné. Celý díl je každopádně takový natáhlý a působí opět jako taková pouhá předehra k následujícímu dílu. Z nějakého důvodu tu musí dokonce zaznít že je Mulder  "asi mrtev", aby se ještě trošku poždímaly ty emoce. Relativně dobrá je poslední scéna. Nějaké scény jsou docela prapodivně natočené a sestříhané, což je mimochodem problém který se táhne skoro celou devátou sérii. Skoro všechny dialogy taky působí divně. Aby toho nebylo málo, objeví se tu zase osamělí střelci aby bylo poznat že brzo v seriálu zemřou. Hlava mi to nebere. ()

the_weaver

Kto mal hoc len malé pochybnosti o mytologických epizódach, že z mysterióznych sa stali mystickými (zameranými na manipulovateľné matky bažiace po paranoidných konšpiráciach), ten ich musel po tejto dvojčasti definitívne stratiť. Už sa tu nik nesnaží ani predstierať vyšetrovanie či nebodaj uvažovanie, ide už len o brnkanie na city (materinské v prvom rade) a sympatie (dobrí a zlí agenti), opieranie deja o bizarné proroctvá a konšpirácie o sprisahaní všetkých, čo sedia na nejakej lepšej stoličke, s mimozemšťanmi. Vôbec by som sa nedivil, keby toto kŕmenie bezduchými konšpiračnými nezmyslami vychovalo z množstva divákov veľké stádo oddaných konzumentov "alternatívnych" médií, divokých konšpirácií, hoaxov a v konečnom dôsledku voličov Trumpa. ()