Scullyová se obává, že ona a další žena porodí mimozemské děti. (Disney+)

Trevor

Za agentmi Doggetom a Scullyovou príde muž, ktorý tvrdí že jeho ženu usmrtili lekári potom, ako porodila mimozemšťana.Agenti sa dohodnú preveriť okolnosti prípadu, nakoľko jeden z lekárov ošetruje aj Danu Scullyovú. Epizóda do ktorej je zakompované aj to, že Mulder bol darcom spermií pre jeden z Daninich plodov a že to nevyšlo a...pravdepodobne najslabšia časť po Mulderovom zmiznutí. ()

Colonist

Pozor drobné spoilery! Per Manum? Spíš Per Rectum. Tam tento špatný mytologický jednodíl patří. Nesmyslná slátanina o ženských, které rodí malé mimozemšťánky, se tu střídá s flashbacky, v nichž Scullyová řeší, jak má požádat Muldera o semeno. Ech. Shippeři budou u této epizody skákat blahem, je to hodně velká fan service. Ale mě u mytologií vždycky zajímal především děj, a ne to, zda si spolu Fox a Dana upečou dítě. Takže v tomto ohledu to jde úplně mimo můj vkus. Místo Akt X to na mě působí jako vztahový seriál, v němž je hlavní hrdinka ovládaná svými rodidly. Omlouvám se, ale Scullyová je mi v tomto dílu vážně nesympatická. Mají s Doggettem vyšetřovat potenciální vraždu těhotné ženy, ale jí je to ukradené, zajímá se pouze sama o sebe a o své problémy. I když to částečně v její situaci dává smysl, stejně je to od ní neprofesionální. Ale to bych ještě bral. Víc mi vadí, že v tomto dílu tvůrci sebrali Daně veškerou sílu jejího charakteru a udělali z ní zoufalou pipku toužící po dítěti (to platí pro tu flashbackovou část). Její rozhodnutí je naprosto iracionální. Nemá partnera, má komplikovanou práci v FBI, věčně jí chce někdo zabít...jsou toto vhodné podmínky pro potomstvo? Navíc je ještě mladá, netikají jí biologické hodiny. Tak proč je najednou smyslem jejího života touha po dítěti? Pravda, nepřichází to znenadání, Dana vždycky toužila být matkou, jak nám například ukázal dvoudíl "Christmas Carol"/"Emily" z 5. série. Akorát že tam to její "mateřství" bylo zobrazené mnohem povedeněji a přirozeněji. Tady to zase zavání mírným retconem. Působí na vás Scullyová v 7. sérii (někam do ní jsou ty flashbacky časově zařazeny) jako někdo, kdo fňuká nad svou neplodností a snaží se s Mulderem o umělé oplodnění? Teda...nikdy bych nečekal, že budu takhle rozpitvávat těhotenství Scullyové, ale mně se to provedení a především "vysvětlení" prostě nelíbí. Na tohle jsme čekali od "Requiem"? A Dana je mi tu fakt protivná. To ovšem není vina Gillian Anderson, ta se snaží, nohy jí sráží špatný scénář. A ten je vskutku prachbídný. Vždyť už samotný příběh této epizody nemá žádnou logiku: proč ten plán s falešným manželem, když Scullyovou i tu druhou těhotnou měli zlí doktoři stejně ve své péči? Tím, že navedli Doggetta a Scullyovou na jejich stopu, si jen zbytečně zkomplikovali život (co tím sakra sledovali?). Děj epizody je jako celek nuda k uzoufání, kde jsou ty časy napínavých mytologických jednodílů jako "Zero Sum"? Nebo kvalitních emocionálních náloží jako "Memento Mori"? Abych jen nekritizoval, tak přidám pár pozitiv. Duchovnyho herecký výkon ve flashbacích je mnohem lepší než to, co předváděl v "The Gift". Tady nemá ten otupělý a znuděný výraz, zde hraje normálně. Jeho přítomnost vlastně ty úděsné pasáže vylepšuje. Doggett je pořád fajn a scény s ním mě baví. Za jednu věc musím scenáristy pochválit - dynamika mezi Doggettem a Rohrerem je úplně něco jiného, než na co jsme zvyklí od Muldera a jeho informátorů. A to je příjemná změna. Abych to shrnul - "Per Manum" mě moc nebaví a jako celek je mi ukradené. Je to díl, který mohu s klidným svědomím přeskakovat. Dvě hvězdičky si asi objektivně nezaslouží, ale tři by z mého pohledu byly pro takovou mizérii moc. Navíc musím brát v potaz to, že i v těch nejhorších mytologiích 7. série se vždy našlo něco, co je vytáhlo alespoň na slabé tři hvězdičky. "Per Manum" nic z toho nemá. Je to strašně prázdný díl, jehož jedinou funkcí je ono "vysvětlení" těhotenství Scullyové. A v této souvislosti jde o špatně odvedenou práci... P.S. Na tomto dílu je krásně vidět, jak seriálu chybí ty staré dobré postavy. Bez Syndikátu a Kuřáka postrádá mytologie důstojného záporáka. () (menej) (viac)

• V epizodě zazní: „Můžeme udělat amnio,“ což znamená amniocentézu, tj. odběr plodové vody. (Winster)