Agenti vyšetřují případ UFO, které vrátilo nemocné oběti únosu zpět na Zem. (Disney+)

Trevor

V Montane sa začnú objavať ľudia, ktorý boli prítomní v Oregone na tom istom mieste odkiaľ zmizol agent Mulder. To dáva agentke Scullyovej nádej že sa vráti aj Fox. Hlavná dejová línia príbehu je v tejto epizóde spracovaná pomerne nudným spôsobom ale opätovné objavenie Jeremiaha Smitha to predsa len trošku oživí. ()

Loki_Six

"I once had a talk with Mulder about starlight. How it's billions of years old. Stars that are now long dead whose light is still travelling through time. It won't die, that light. Maybe that's the only thing that never does. He said that's where souls reside. I hope he's right." ()

Colonist

Pozor drobné spoilery! Tento díl je takový lepší průměr pozdní mytologie. Mísí se zde dobré i špatné. Nemůžu vyloženě říct, že této epizodě dávám palec nahoru, není to tak povedené jako 8x02, ale mizerné to není. Mám k tomu prostě neutrální vztah. Ty tři hvězdičky mají blíže ke čtyřem než ke dvěma. Gillian Anderson předvádí další ze svých kvalitních hereckých výkonů. Tentokrát navíc není ukrytý v hromadě hnoje, jako tomu bylo v případě minulého dílu. Závěrečné scéně se nedá upřít určitá síla (a platí to pro každé zhlédnutí). Velmi se mi v tomto dílu líbí Skinner, který vlastně v celém průběhu 8. série představuje pro Scullyovou jakousi otcovskou figuru. Zápletka točící se kolem UFO a únosů (respektive návratů) nikdy nezklame, je to rozhodně lepší než ta minulá bída s mimozemskými dětmi, gynekologicko-porodnickými problémy a přehlídkou ultrazvuků (jo, "Per Manum" mi hodně leží v žaludku :-) ). Oceňuji přímou návaznost epizody na "Requiem". Do seriálu nám také vstupuje Monica Reyesová, což je zajímavá postava (byť to tedy v tomto dílu tak úplně nevypadá, spíš naopak). Já mám pro ni slabost i z toho důvodu, že se mi Annabeth Gish jako chlapovi líbí mnohem víc než Gillian Anderson v této fázi seriálu. Takže kdyby ode mě chtěla Scullyová sémě na oplodnění, měla by smůlu (přísahám, s narážkami na "Per Manum" už končím!). "This Is Not Happening" má pochopitelně i řadu neduhů. Bohužel je to podobně jako "Within" poměrně utahané. Mulder je tu jako Godot, na kterého všichni toužebně čekají (jinak se nic moc neděje). A když se ho konečně dočkají, já už jsem jako divák mírně otráven. Zatímco samostatně stojící epizody 8. řady jsou temné a hororové, mytologie je pomalá a ufňukaná (čest výjimkám). Na můj vkus už toho fňukání bylo až příliš. Nemluvě o tom, že první třetina epizody na mě působí jako recyklace materiálu z úvodu sezóny. Zase pouštní prostředí se vznášejícím se UFO, zase se hledá Mulder, zase do terénu s agenty vyráží i Skinner, zase nějaký mimozemšťan mění ksichty. Je to tak trochu pořád dokola. Zmíněným mimozemšťanem je náš starý známý Jeremiáš Smith (respektive jeden z příslušníků jeho rasy). Škoda že se do seriálu vrací podobně jako Albert Hosteen nebo Michael Kritschgau v 7. sérii - je to jen takové pomrknutí k fanouškům bez hlubšího smyslu. Jeho přítomnost v příběhu nemá žádný význam. Kdyby tam nebyl, o nic bychom nepřišli. Scénář je v rámci možností celkem OK, ovšem z některých dialogů se mi křiví huba (především v první půlce). Po režijní stránce je to tentokrát dosti průměrné. Manners se snaží, ale je to především mistr hororu, ta mytologická velkolepost mu tak úplně nejde (nikdy nebude Goodwin nebo Bowman). A tenhle díl by velkolepý být měl. No ale buďme rádi za to, co máme. Jsou i horší mytologie...stačí kliknout o epizodu zpět (sorry, já musel). ()