Poté, co je Mulderovo tělo uloženo k odpočinku, jedna z obětí únosu mimozemšťanů obživne. (Disney+)

Trevor

V Raleigh, Severná Karolína sa zišli Kersh,Skinner,Dogget, Scullyová a Osamelí strelci na pohrebe agenta Muldera. O 3 mesiace neskôr vmori objavia telo Billyho Milesa, ktorý však u ktorého v márnici dôjde k obnoveniu životných funkcií. Skinner prichádza z myšlienkou, že ak Billy ,ktorý sa stratil v Oregone spolu s Mulderom napriek pokročilému štádiu rozkladu tkaniva ožil je možné že sa tak stane aj u Muldera. Myslím že Mulderov návrat bol trochu prehnaný avšak vďaka dileme pred ktorú postavil Skinnera Alex Krycek možno epizódu zaradiť medzi tie najlepšie v hlvej dejovej línii príbehu. ()

Colonist

Pozor spoilery! Můžu na mytologii posledních sérií nadávat, jak chci, ale když je nějaký díl opravdu povedený, tak to musím uznat. A "DeadAlive" je v rámci možností výborný díl. Samozřejmě, těch pět hvězdiček není srovnatelných s pěti hvězdičkami epizod typu "Anasazi" (i ta nejlepší mytologie 8. série je kvalitativně úplně někde jinde), ale sám o sobě si je ten díl zaslouží. 8x15 je bezpochyby jednou z nejlepších mytologií v sériích 7-9...nebo vlastně 7-11, když vezmu v potaz i revival. Tohle je díl, kde je víc toho dobrého než špatného. Po dlouhé době (když nepočítám "Requiem") jsem měl zase pocit, že sleduji kvalitní mytologickou epizodu, která charakterem připomíná své předchůdce ze starších sérií. Tony Wharmby je schopným epigonem R. W. Goodwina a R. Bowmana. Co se týká režie a vůbec celkového zpracování epizody (vizuál, kamera apod.), tak to na mě opravdu působí tím "klasickým" stylem. Dokonce i v případě hudby Marka Snowa se mi zdálo, že se skladatel vrací ke svým kořenům. Tady je zkrátka ta mytologická epickost cítit úplně všude (na rozdíl od minulé epizody). Na tom má podíl i scénář, příběh je vystaven tak, že divák ani na vteřinu nezapochybuje, že se hraje o hodně. Scénář pochopitelně není bezchybný, má plno much (o některých bude ještě řeč), ale na poměry té "nové" mytologie se to Carterovi a Spotnitzovi vesměs povedlo. I dialogy jsou dobré, tentokrát se mi huba při poslouchání nekřiví. Epizoda má mnoho silných charakterových momentů, které jsou podpořeny skvělými hereckými výkony. A musím říct, že jde o první díl, v němž mi dokonce i Kersh přišel jako zajímavá postava. Všichni zúčastnění mě tu moc baví, nejvíce ale asi Doggett (jak jinak), Skinner a Krycek. Je fajn, že si tvůrci vzpomněli na "S.R. 819" a oživili celé to vydírání nanoroboty a Skinnerovo morální dilema. Jak jsem psal tuším u "Per Manum", pozdní mytologie postrádá kvalitní záporáky, takže návrat Kryceka je z mého pohledu vítaný. Konečně je tu zas nějaký pořádný antagonista. Nemluvě o tom, že Krycek je poslední klasickou mytologickou postavou, která nám v této fázi seriálu zbyla. A je to pořád ten starý dobrý hajzl. Je ovšem pravdou, že věci kolem něj po scenáristické stránce trochu skřípou. Pro Krycekovo jednání v tomto dílu není žádný vyslovený důvod, takže částečně působí jako psychopat, který vylezl z úkrytu, aby pro zábavu škodil Mulderovi a Scullyové. Ono to tak pochopitelně není, v dalších mytologiích se dozvíme, proč je takový humbuk kolem dítěte Scullyové a za jaký tým Alex kope, ale čistě v kontextu této epizody vypadá Krycek jako obyčejný magor, který chce smrt nenarozeného dítěte. A to úplně neodpovídá jeho charakterovým rysům. Ale vrátím se ještě k pozitivům. Epizoda obsahuje řadu nezapomenutelných situací, z nichž jednu musím vyzdvihnout - svlékání kůže Billyho Milese. Ta krátká scéna ve sprše je pro mě jedním z nejnechutnějších momentů celého seriálu. Vždycky mě z toho mrazí a zvedne se mi žaludek. A to myslím v dobrém, přesně takový efekt to má na diváka mít. Je to perfektní hororová scéna plná krve a odpadávajícího masa. Mytologie umí být pořádně děsivá i v této fázi seriálu. Dalšími nezapomenutelnými momenty jsou třeba Mulderův pohřeb nebo akční scéna s Doggettem a Krycekem v garážích (je jich mnohem víc, avšak nebudu je všechny vypisovat). Teď už ale pojďme k záporům epizody, které se točí převážně kolem scénáře. Co to mělo být za zázračnou vakcínu, která měla uzdravit Muldera? To měla být jako vakcína proti černému oleji? Musela to být ona, když ji vyvinul "jeho otec", Kuřák žádnou jinou vakcínu neměl. Nerad vám to říkám, Chrisi a Franku, ale zapomínáte na starší díly vlastního seriálu, Mulder tu vakcínu dostal už ve 4. sérii v Rusku. Černý olej byl z jeho těla vypuzen. Jo, sice mu to sekundárně způsobilo tu mozkovou nemoc, ale z hlediska mimozemského viru byl čistý. Takže další dávka té samé vakcíny by mu byla k ničemu. Navíc v "DeadAlive" nedocházelo k přeměně v toho mimozemšťana s drápy (viz Akta X), ale v úplně jiný typ mimozemské entity, která nevzniká prostřednictvím nákazy černým olejem... Ale čemu se divím, ignorování a popírání předchozího dění je vlastně pro Carterovu mytologii typické. To samé platí i pro Scullyovou a její slova o tom, že Mulder nikdy nedosáhl té pravdy, kterou hledal. Ženská, co to meleš? Tu pravdu Mulder odhalil, to byla přeci pointa předešlých dvou sezón! Zjistil pravdu jak o Syndikátu a o mimozemské kolonizaci (6. řada), tak i o své sestře (7. řada)! A v posledním dílu 7. série sám říkal, že jeho cesta skončila, protože dosáhl všeho. Dobře, nezískal důkaz o existenci mimozemského života, který by prezentoval světu, ale tu svou pravdu získal. Možná toho zjistil ještě víc, než chtěl. Trošku teď asi přeháním, ale tahle věta Scullyové mi prostě vždycky vadila. Zní to, jak kdyby Mulder umřel jako nějaký lůzr. Přitom opak je pravdou. Ale možná jí to scenáristé vložili do úst, aby nějakým způsobem opodstatnili další natahování mytologie - "Mytologie skrývá ještě mnoho pravd!" Což je teoreticky pravda, ale všechno to už je pouze nastavovaná kaše. No ale to sem úplně nepatří... Komentář je už dost dlouhý, tak to shrnu. "DeadAlive" je na poměry pozdní mytologie vynikající díl, který mě hodně baví. Tuto epizodu je radost sledovat. To u těchto sérií není pravidlem, takže si toho važme! Edit: Teď jsem se nad tím zamyslel a zřejmě scenáristům křivdím. Krycek stejně neměl v úmyslu tu vakcínu Mulderovi dát, dobře věděl, že je k ničemu. Byla to jen jeho manipulace, takže scenáristé se žádného retconu nedopustili. To si jen postavy měly myslet, že je ve hře zázračný lék. Bylo to ze strany tvůrců promyšlené a já se jim tímto omlouvám. Edit 2: Na druhou stranu se tu řeší, že má v sobě Mulder mimozemský virus. Jediný mimozemský virus, který v seriálu máme, je černý olej. Takže ono tu nakonec nějaké to protiřečení si a popírání kontinuity bude...ale proč to vlastně řeším, není to jedno? Hlavně že je "DeadAlive" zábavný. () (menej) (viac)