Akty X - Série 2

(séria)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1994–1995), 18 h 40 min (Minutáž: 44–45 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Kamera:

John S. Bartley

Hudba:

Mark Snow

David Duchovny, Gillian Anderson, Mitch Pileggi, Steven Williams, William B. Davis, Bruce Harwood, Tom Braidwood, Nicholas Lea, Dean Haglund, Peter Donat (viac)

Na začátku druhé série byla akta X uzavřena a oba agenti pracují odděleně. Scullyová vyučuje na akademii FBI v Quanticu ve Virginii, zatímco Mulder se přesouvá k dohledové službě. Se svým novým partnerem Alexem Krycekem a s tajemnými akty “X” jako novým zdrojem informací se i přesto snaží dále pokračovat v odhalování pravdy. Paradoxně je to ale Scullyová, kdo zažije setkání, po kterém tolik touží Mulder. Společné pátrání vytvoří mezi oběma agenty vazbu, která je silnější než cokoliv dřív. (Magic Box)

draggo

Skvělé. Oproti první řadě téměř zmizely slabší epizody (akorát Fresh Bones mi moc nesedla) a zároveň jsme se dočkali mnohem více epizod rozkrývajících ústřední vládní konspiraci ohledně mimozemšťanů. A tentokrát se neobjevují jen v podobě jednotlivých případů, ale jako více souvislý a navazující příběh. A to jako příběh řádně strhující, plný nečekaných zvratů a se skvělým závěrečným dílem, který skutečně dokáže navnadit na další pokračování. Nicméně ani samostatné epizody tentokrát nezaostávají. Je vidět, že oproti předchozí sérii bylo na tuto mnohem více peněz, což se hezky projevilo na kvalitě efektů. A některé epizody se opět dotýkají samotných vrcholů seriálového nebe - musím zmínit hlavně úžasně atmosférické Død Kalm (podle mě jedna z úplně nejlepších epizod celého seriálu) nebo děsivý The Host (ta příšera mě bude strašit ve snech ještě hodně dlouho). Takže vzhůru na třetí, tenhle seriál je prostě i dneska, na podzim roku 2014, naprostá špička. /95% a 5*/ Oblíbené epizody: The Host, One Breath, Død Kalm, F. Emasculata, Anasazi ()

VanTom

Kanonické "mytologické" mimozemské epizody, klíčové pro celý seriál, stále nezměrně vyčnívají: únos Scullyové, agent Krycek, klonování - falešná Mulderova sestra (vynikající dvojdíl 'Kolonie' - 'Konec hry'), tajné vládní dokumenty ('Anasazi'), ty dodnes napínají a obhajují výjimečný kultovní status. Ovšem celkově jich napočítáme jen nějakých osm, zbytek představují často banální, ulítlé a provařené "monster of the week" paranormální jednohubky (fetišista, vúdú, exorcismus, kanibalské rituály, atp.), naštěstí sem tam již satiricky shazované. 70% ()

Colonist

Touto sérií začíná zlatá éra Akt X. Neohrabanost první řady je pryč, zde již seriál našel vlastní identitu a kvalita jednotlivých epizod je mnohem vyrovnanější. Většinu této sezóny tvoří legendární epizody. Zde už to není občasná perla v záplavě průměrných a podprůměrných dílů, jako tomu bylo u první série, tady je to prakticky jedna perla vedle druhé. Pár slabších dílů tu pochopitelně najdeme, ale není jich tolik. A vlastně jen jeden můžu označit za vyloženě špatný. Druhá řada je o poznání temnější a hororovější (a s větší porcí ryze paranormálních zápletek), což je u mně rozhodně plus. Seriálová mytologie je dále prohlubována a ve druhé půlce sezóny se z ní již stane ta hutná a zamotaná mytologie Akt X, jak ji známe. V tomhle shrnutí nemám moc co říct, je to prostě vynikající série. Podrobnosti jsem si schoval do komentářů k jednotlivým dílům. Nejlepší samostatně stojící epizody 2. série: The Host; Aubrey; Die Hand Die Verletzt; Fresh Bones; Død Kalm; The Calusari; F. Emasculata; Our Town Nejlepší mytologické epizody 2. série: v podstatě všechny...ale úplný TOP tvoří Duane Barry + Ascension + One Breath; Colony + End Game; Anasazi Nejhorší epizody 2. série: Fearful Symmetry (jediný opravdu nepovedený díl). Mezi slabší díly pak patří Blood; Firewalker; Excelsius Dei P. S. Pokud by se někdo podivil nad tím, proč v mém výčtu nejlepších epizod chybí ikonické "Irresistible", tak vysvětlení najde na stránce toho dílu :-) ()

BlackTom

Presne také, aké majú "dvojky" byť. Nadupanejšie, temnejšie, ale aj vážnejšie. Viac Skinnera (a rozhodne sa nejedná len o kancelársku krysu!), viac Muža s cigaretou. Zas som objavil pár kultových epizód (Sleepless, Duane Barry, Aubrey, Die Hand die verletzt, Humbug) a postáv (Duane Barry, Augustus Cole, Hlavolam). A objaví sa aj Ken Foree! ()

M1k9

Ve druhé sérii se toho stalo opravdu hodně. Únosy, návraty, konspirace. Úspěch to však nepřineslo. Některé situace byly bohužel odbyté. Od návratu Scully do 16 - Colony se střídal jeden horší díl jak druhý. V těch klíčových mi chyběly detaily. Našli možná mimozemšťany a přešli to skoro bez povšimnutí. Žádné vzorky, žádné důkazy, žádné nadšení. Seriálu více sluší hra s tajemnem, když se přejde na hotovou věc je to hodně rozpačité. Naopak mile mě překvapil vzestup vedlejších postav jako Skinner a Cancer Man. Odpadní (doslova) díly se začínají pomalu opakovat, anebo sahají k opravdu směšným námětům. Klobouk dolů za poslední díl 25 - Anasazi který za pět minut dvanáct doslova z ničeho zachránil celkové hodnocení série. 8/10 ()

• Adresa na obálce, těsně před zobrazením prvních zpráv Edwardu Funschovi (William Sanderson), je Grand Rapids, Michigan. V tomto městě chodila Gillian Anderson (Dana Scully) na střední školu. (Kubaaa97)