Armáda postaví Muldera před soud a vyslechne si svědectví o mimozemském spiknutí. Mulder uteče ze své vojenské cely a vydává se na cestu, aby našel muže, který může pomoci. (Disney+)

filmmovier

Epické finále Akt X mě rozhodně nenechalo chladným. Skvělé tempo, úžasně napsaný scénář a hlavně... Fox Mulder, který je konečně opět na scéně. Ten je odsouzen za vraždu a jde do vězení. První polovina se týká hlavně obhajoby - zavzpomínáme i na nejlepší mytologické okamžiky. Uvidíme Kryceka, Střelce, X i Kuřáka. Mohl tam být i Muž z Pentagonu ale celý díl je opravdu tak epický, že na nic jiného okolo nemyslíte... Tohle rozloučení je opravdu ve velkém stylu a pro mě je Pravda i nejlepším dílem celého seriálu. Nikdy jsem žádný konec seriálu neprožíval tolik, jako Akt X. Jedním slovem úžasné. Nejlepší závěr všech dob. O tomto lze mluvit jen a jen v superlativech. 100%. ()

novoten

Mnozí se během dlouhých let a stovek epizod vzdali jejího hledání, ale přesto je tady. Pravda se na samém konci ukázala v celé své kráse a dokázala jednu zásadní skutečnost - k Aktům X patří Fox Mulder. Samozřejmě nedám na Danu Scully dopustit a a zamiloval jsem si i Doggetta a obzvlášť pak Monicu, jenže ty nejzajímavější nitky kolem syndikátu, kolonizace, únosů, černého oleje nebo Samanthy zkrátka pasují k onomu nenápadnému geekovi se zálibou ve slunečnicových semínkách. Poslední díl ukazuje, že supervojáci nebo William bezpochyby uměli zaujmout, ale přece jen byli kvalitativně o schod níž. Samotná The Truth je ve své rekapitulační náladě napínavá, osvobozující a hlavně nostalgická. To množství známých tváří nepřestane překvapovat ani na samém konci, mě osobně nejvíc potěšil Krycek a nejvíc dojali Osamělí střelci. A k posledním minutám snad jako pravověrný shipper můžu říct jen Maybe there's hope.. ()

Lucasion

"The Truth.....is out there." David Duchovny se konečně po docela velké absenci vrací jako Agent Fox Mulder. To, že finální dvojdíl je celkové zakončení seriálu a zároveň rekapitulace a odhalení celé pravdy, ví snad každý. To, že se objeví skoro všichny známé a důležité postavy ví málokdo. Po dvěstě epizod tajemna, strachu a intrik se konečně objevuje ta drsná a hlavně "konečná" pravda. Mulder se dostává do vězení a stojí před soudem. Příběh se v podstatě formou vyprávění vrací do starších epizod a jsem moc rád a (vděčný), že i třeba do epizod z první série. Nejvíc potěšili Osamělí střelci, kteří si finále nenechali ujít a já na závěr řeknu pouze Maybe there's hope.. (97 procent) ()

Trevor

Agenta Muldera zadržia po vniknutí do vojenského objektu v Bluemonth, Virgínia a obvinia z vraždy muža, ktorým je supervojak, ktorý sa pravidelne stavia do cesty agentom pracujúcim na Aktoch X. Je zriadený tribunál pod vedením Alvina Kersha, ktorý má o osude agenta Muldera rozhodnúť. Postupne sú predvolávaný Mulderovi priatelia a kolegovia ako Dogget,Reyesová,Scullyová,Spender či Gibson Price. Vyzerá to však, že proces je iba divadlo a o osude agenta Muldera sa už dávno rozhodlo. Na niekoľko rokov bol seriál Akty X zavŕšený celkom dôstojnou epizódou, aj keď objavenie sa Kryceka,pána X či Osamelých strelcov záveru trochu uškodilo. Populárny dátum 22.12.2012 a Mayský kalendár si našli svoje miesto aj v tomto seriály a názov záverečných častí nasvedčoval tomu, že Foxove hľadanie konečne slávilo úspech. ()

Colonist

Závěrečná epizoda legendárního seriálu. Nenechte se zmást laciným hereckým obsazením, co zde na CSFD je - hrají zde všichni naši staří známí (dokonce se objeví i ti, co během seriálu zemřeli :-) ) - Máme tu samozřejmě Scullyovou, Muldera (který se zde v deváté řadě objevuje poprvé), asistenta ředitele Skinnera, agenta Doggetta a jeho novou kolegyni, Muže s cigaretou a mnoho dalších hlavních postav. A o čem vlastně závěrečná epizoda je? Mulder tajně pronikne do vojenského komplexu, kde chce konečně odhalit pravdu, po které 9 let pátral. Je ale dopaden a souzen. Aby ho jeho přátelé osvobodili, rozhodnou se vypovídat o klíčových událostech za posledních 9 let svého vyšetřování. Bohužel je to celkem bezúspěšné, a tak pomohou Mulderovi utéct. Tím to ale ještě nekončí... V první půlce je epizoda takovým shrnutím mytologie seriálu za posledních 9 let (mytologie = hlavní náplň seriálu = mimozemšťané, vládní konspirace, záhady, které na sebe navazovaly a postupně jsme je odhalovaly) a ve druhé se zase odehrává v místech, které nám připomenou legendární epizodu Anasazi. Samozřejmě, že zde nechybí akce. I když nějakých strašidelných scén se zde nedočkáte (hororová Akta X byly obvykle normální epizody, mytologie byla vždycky více dramatičtější a sci-fi). Je to kvalitní zakončení slabší 9. řady, kde nebyl Mulder a kde Scullyová byla poněkud odsunuta do pozadí, takže jsme sledovali vyšetřování agenta Doggetta a jeho nové kolegyně. No a hlavně je to důstojné zakončení legendárního seriálu. ()

• Natáčení probíhalo v americkém státě Kalifornie v lokalitách Los Angeles, Fresno, Borrego Springs a Long Beach. (Terva)