Scullyová se připravuje na porod. Útočiště najde na odlehlém místě. (Disney+)

Trevor

Agentka Scullyová spolu s agentkou Reyesovou odišli na utajované miesto, aby tam ochránili Danu a jej dieťa. V rovnakom čase prebieha v sídle FBI hra o to, či sa miesto ich pobytu podarí Doggetovi, Mulderovi a Skinnerovi utajiť pred nepovolanými ľuďmi. Opäť dôjde ku konfrontácii s Krycekom, ktorú vyrieši Skinner. Agent Mulder sa musí ponáhľať na miesto pobytu Scullyovej, pretože okrem iných sa o ňom dozvedel aj Billy Miles, ktorého nezastavilo ani to, že bol zlisovaný v smetiarskom aute. Vydarený záver epizódy až na fakt, že po všetkom čo Mulder a Skinner skúsili by Krycekovi už iba ťažko verili, ale nejako ho do deja bolo treba vtiahnuť. Asi najlepší záver série v Aktoch X vôbec. Ako vidíte, komentár sa dá napísať aj bez toho, aby ste ako občan kolónie Spojených štátov s názvom Morava a Čechy použili americké výrazy a boli strašne cool (pre Vaše IQ pod hranicou 75). ()

Colonist

Pozor velké spoilery! Lepší než minulý díl. A jako finále sezóny je to docela povedené. Je to totiž napínavá epizoda, jejíž děj s každou minutou graduje. Supervojáky se to tu jenom hemží a vidět Roberta Patricka utíkat před mimozemskými "terminátory" je prostě zábavné. Je to trochu přitroublá zábava, ale s tím musí člověk v této fázi mytologie počítat. Režisér Manners je expert na horor a pomalejší epizody, ale tady se s tím popasoval dobře. Akce (a že je jí tu celkem dost) je solidně natočená a z dílu je cítit ta mytologická velkolepost. I po scenáristické stránce to v rámci možností funguje. Oceňuji jasné vysvětlení toho, na čí straně Krycek momentálně stojí. Z jeho chování v 8x15 jsem byl mírně zmatený, ale tady je Alexova motivace objasněna, takže to zpětně dává smysl (alespoň něco :-) ). A k charakteru té postavy to sedí. Krycek vždycky sledoval vlastní cíle, i když byl zdánlivě jen poskok. Tak se teď přidal na stranu mimozemšťanů, aby si zachránil krk. S tím nemám problém. Scéna Krycekova konce je nezapomenutelná a pro mě se řadí k nejlepším momentům pozdní mytologie (kterých není zase tolik, co si budeme namlouvat). Každý by čekal, že ho odbouchne Mulder, a přitom je to Skinner, kdo ho - slovy Halea a Pace - "rozstřílí na sedm odstínů sraček". Je to příhodné, koneckonců Skinner si s ním také vytrpěl dost. Mírnou vadou na kráse té scény je zpomalená CGI kulka, to jsem nikdy neměl rád. Ale jsme v roce 2001, tenhle efekt holt tenkrát frčel (ostatně o rok později se to objevilo i na začátku bondovky Dnes neumírej). Asi největším překvapením této epizody je pro mě to, jak moc mě bavila dějová linie Scullyové a Reyesové. Ty dvě mají mezi sebou fungující chemii a ladí jim to spolu. Nikdy předtím mě to nenapadlo, ale možná by Akta X mohla fungovat i jako jejich ženské duo. Monica se zde definitivně vyprofilovala jako velká sympaťačka, která je navíc roztomile střelená (zpěv velryb). Poslední scéna epizody mi překvapivě také nevadí. I když nemusím shipperské momenty, tenhle je hezký a do epizody vhodným způsobem pasuje - není to tam vloženo násilně, logicky to vyplynulo z dění. Kdyby to byla poslední scéna s Mulderem a Scullyovou v historii seriálu, možná bych se ani nezlobil. Už moc chválím, tak je na čase obvyklé hnidopíchání. Jak už jsem říkal, děj epizody hezky graduje, akorát se bohužel žádného dramatického vyvrcholení nedočkáme. Supervojáci obklíčí rodící Scullyovou. Divák by čekal, že teď přijde nějaké nervy drásající finále. A ono prd. Supervojáci se na to podívají a odejdou pryč. Z toho se cítím mírně podveden. Celou druhou polovinu mytologie 8. řady se řešilo, že jsou Scullyová a její dítě v nebezpečí. V tomto dílu je to nebezpečí konečně dostihne. A k ničemu to nevede. Žádný únos Williama, žádné vraždění neviňátek, ba ani Mulder bojující se supervojáky, prostě nic. Ale pro Cartera je toto vlastně typické - když se náhodou moc rozjede a příběh se dostane do nějaké extrémní situace, raději zařadí zpátečku, než aby se s tím jako autor nějak popral. V minulosti to řešil deus ex machina konci, zde to v podstatě nemá řešení žádné. Je to jeden velký fake out (abych taky použil nějaká cool anglická slovíčka, když je tu má někdo v komentářích tak rád :-D). Epizoda obsahuje množství paralel s Novým zákonem - hvězda na noční obloze je jakoby Betlémská hvězda, Osamělí střelci s dary jsou Tři králové a supervojáci jsou farizejové, kteří odmítli uznat Ježíše za mesiáše a považovali ho jen za obyčejného člověka. Poslední zmíněné má být tedy jakýmsi vysvětlením toho konce-nekonce (supervojáci nakonec Williama nezabili, protože v něm viděli obyčejné dítě). Nevím, no. Podle mě Carter netušil, jak to má uzavřít, a tak tam vložil tu biblickou paralelu. Chytré to možná je, ale jako završení mytologie 8. sezóny je to slabota. A navíc...William není obyčejné dítě (o tom bude celá mytologie 9. řady), takže v tomto kontextu závěr "Existence" vůbec nedává smysl. Má druhá výtka se týká Muldera. Uvědomme si, že mělo jít de facto o poslední epizodu seriálu s touto postavou (o podobě příští série bylo dávno rozhodnuto a nikdo nevěděl, jestli se Duchovny ještě někdy do seriálu vrátí). V tomto ohledu je to hodně slabé. Mulder tu jen mluví nebo čumí, moc nám toho jinak nepředvede (všechnu těžkou práci odvede Doggett). Pouze v samotném závěru Mulder zvedne zadek a něco udělá - běží mezi auty s odjíždějícími supervojáky. To je jeho "nejakčnější" moment. Jako Duchovny za to asi nemůže, hraje dobře, ale scénář jeho postavě nedal prostor něco dělat. A to je podle mě škoda. Pořád to byl ještě hlavní hrdina seriálu, ovšem v tomhle dílu dělá jenom křoví. /// Abych to zase nějak shrnul: je to slušné finále, zábavný a napínavý díl. Klady tu převažují nad zápory. Akorát platí otřepané: radši u toho moc nepřemýšlet... P. S. Nakonec musím uznat, že ta mytologie 8. řady je lepší, než jsem si pamatoval. Navzdory úděsnému "Per Manum" jsem se u ní celkově bavil víc než u mytologie 7. série. () (menej) (viac)