Záhada Blair Witch

• Česko Záhada Blair Witch (viac)
Horor / Mysteriózny
USA, 1999, 81 min (Special Edition: 86 min, Alternatívna 78 min)

V říjnu 1994 se záhadně ztratili v lesích poblíž Burkitsville v Marylandu tři studenti při práci na dokumentárním filmu. O rok později byl nalezen materiál, který natočili... Mystifikační horor o tajemné kanibalistické příšeře, který zaznamenal mimořádný komerční úspěch, stál pouhých 25 tisíc dolarů, přičemž utržil přes 240 milionů dolarů. (Magic Box)

rasto87

Perfektný a originálny nápad. Konečne film, kde naplno funguje live camera a nie je to béčko. Je na každom, kde si tento film zaradí, či už do dokumentu a verí tomu naplno, že sa to naozaj stalo alebo si to zaradí klasicky medzi žánre hororu. V každom prípade tu strach funguje naplno a kto tvrdí opak tak mu jednoducho neverím. ()

Nonna

Nešťasně jsem se na tento film podívala poprvé jednou před odjezdem na letní tábor a do lesa mě ten rok, zejména potmě, nedostali. Jestli jsou pravda všechny ty pohádky o vzniku, tak se tvůrcům skutečně podařilo to, co se zadaří jednou za život a většině lidí taky vůbec ne - být v pravou chvíli na pravém místě a pořídit za málo peněz hodně muziky. Příběh snad ani nemůže nechat diváka chladným. Vše je tak děsivě reálné. Amatérská kamera vtáhne do děje a člověku připadá, že snad právě teď mu ta bába čarodějná bafne za zády domácího gauče a vtáhne ho potichu...nevímkam. Úplně pomíjím zde citované nelogičnosti, protože vnímám příběh jako celek. A ten je děsivě dobrý. ()

BenchPress

Možná za ten nápad, ale opravdu jsem se u toho skoro nebál, spíš naopak. I když je pravda, že jsem na to koukal v partě pěti lidí. Ono je něco jiného, když se na něco koukáte v noci u kamaráda doma a nebo v noci sám doma. 1/5. ()

Martanecek007

Pravda, nečekala jsem o toho nic moc, ale nakonec to nebylo zas až tak moc špatné. Už z počátku jsem si říkala, že příběhy, které vyprávěli o čarodějnici, dětech atd., budou tvořit celý film. Trošku mě tedy zklamal konec. Čekala jsem nějaké vysvětlení, rozuzlení, ale nedočkala jsem se ho. No co dodat, ráda přidám do své sbírky filmů další, ztráta času to nebyla, ale ani nějaký ohromný film, který ve mně zanechal stopu. ()

Bajislaw

Záhada Blair Witch je jednou z nejlepších ukázek úžasných možností filmového média. Mimořádně sugestivní, dráždivý, skutečně strašidelný film. A kontroverzní. Některým může tohle „domácí video“ připadat jako pustá manýra. Revoluční počin, jehož průměrné hodnocení nenese vůbec žádnou informaci. ()

FilipKooo19

Mám rád horory a rád sa bojím :) Po prečítaní viacerých recenzií, som sa tešil na neobyčajný zážitok plný hrôzy a desu. Prešla tretina, prešla polovica, ocitol som sa 5 minút pred koncom a stále nič. Tento film šiel naprosto mimo mňa. Na druhej strane, je potrebné oceniť spracovanie filmu. Po dopozeraní tohto filmu som mal a ešte aj stále mám zmiešané pocity. Ale bohužiaľ, hororu pri ktorom sa človek vôbec nebojí, nieje možné dať viac ako 2 hviezdičky. ()

Matamoroz

Všichni na sebe řvou, vřískají, samé záběry listí a proč sakra nešli podél toho potoka, to mi nikdo nevysvětlí. Každopádně je vidět že se dá natočit film i za deset tisíc (čehokoliv) včetně honoráře pro herce. ()

sabo5 odpad!

Chtěl jsem si zpříjemnit večer tím že se kouknu na nějaký dobrý horor tak jsem hledal v kladném hodnocení a narazil jsem na Záhada Blair Witch po dokoukání filmu jsem si řekl co to sakra bylo. Ano nápad byl dobrý dejte bandě herců kameru a části scénářů a vypuďte je do lesa aby ukázali svojí improvizaci jenomže když herci jsou špatní tak film nebude víc než odpad ()

Kub_ees

V tomto filme sa nič nedeje. Miestami, niečo pôsobilo ako tak strašidelne, ale skôr by som sa bál keby že to pozerám ako malé decko. ()

Plaque

Tento film som prvýkrát videl, keď ma ešte bavilo strieľať svoje jebáky na zrkadlo v kúpeľni. Pamätám si iba to, že som bol strašne vďačný za to, ako som dokázal udržať svoj anál zatvorený, aj keď sa všetko dralo von. No a potom si pamätám, že som ho strašne zhejtoval. Samozrejme 13ročný fagan to ani nemohol doceniť a ešte k tomu som nechcel ukázať pred ostatnými, aký som skutočne priposratý (veď tam boli aj dievčence a čo keď sa niektorá z nich mala stať mojou budúcou? - Našťastie, nestala sa ani jedna, ale to je iný príbeh). Dlho som sa tomu filmu vyhýbal, pretože iba ja som vedel, ako som sa skutočne bál. Až po niekoľkých rokoch... (to je ako z nejakého filmu, že? :D ) Som sa k nemu vrátil. Síce som už nepotreboval plienky a film som si užil s patričným odstupom, nič to nezmenilo na skutočnosti, že je to jeden z najlepších hororov, pri ktorom má človek tie nepríjemné pocity a zimomriavky po celom tele. Súčasní tvorcovia žánru by ho mali dostávať v pravidelných dávkach, podobne ako diabetici inzulín, aby pochopili (alebo rozlíšili?), čo je kvalitný horor a čo je komediálny film s predvídateľnými lakačkami pre násťročných. ()

AndrewNewman

Strašné nič. Nesympatické postavy, slabý zvuk ešte slabší obraz (Oproti tomu je Paranormal Activity zlato).A hlavne sa v tom lese nič nedeje. Vážne vám stačili tie chabé výkriky detí? Nehľadam v hororoch logiku a je mi jedno ako sa hrdinovia dostali do ošemetnej situácie, záleži mi len na tom aby nejaka ošemetná stuácia nastala. Pre mňa je Blair Witch to čo pre mnohých Paranormal Activity to znamená-jedna veľká nuda... ()

ZHODNOTITEL

Když jsem byl na základní škole, učitelky nám to pouštěli v domnění, že je to real. A teď si představte, že jsme neměli důvod jim to nevěřit :D Počůraný až za ušima. Všichni a ve dne. ()

Taron

Tohle v kinematografii zkrátka nemá obdoby. Z tisíců udělat stovky milionů to mluví za všechno, i když se ve své době jednalo o obrovský lhaní divákovi. Já bych dal všechno za to vidět to v době, kdy si lidi mysleli, že je to reálný a ani bych nebyl nasranej, až bych se dozvěděl, jak že to vlastně je. Spíš bych se jenom uctivě uklonil. Každopádně i když už jsem věděl, že je to všechno kompletní fikce, tak jsem si film maximálně užil (už několikrát) a mrzí mě, že tvůrci tenhle styl hororů úplně přehlíží. No jo, asi to není žádná sranda udělat dobrej horor bez zbytečných lekaček a bez vizuální podoby strašidla. ()

Wulz

Musím dát 5...ve svém žánru točeném kamerou (na horor), jednoznačně nejlepší....a hodně jsem se poprvé sám doma bál, i když na obrazovce vlastně nic nebylo. ()

Drozdo57

"Revolučný" film, ktorý zmenil žáner. Až tak, že túto nemastnú-neslanú vec kopíruje každý druhý už dvadsať rokov! Akože, nápad fajn, ale prevedenie nič moc. Vy ste sa naozaj báli? Pamätám si, že som mal asi 12 rokov, keď to bolo v kurze a spolužiaci hovorili, aké strašidelné to bolo. Tak som si to jedeného dňa pusti doma. Sám. Nudil som sa. Nebolo na tom nič strašidelné. Pokiaľ sa tohoto bojíte, milé deti, tak to sa nedivím, že celý hororový žáner vyzerá už roky tak, ako vyzerá. Ufňukanci! ()

Nikolas__

Blair Witch projekt byl pro mě vždycky velmi zajímavým filmem, a přiznávám že pro něj určitě mám zvláštní slabost. Nejenom že jsem při jeho prvním zhlédnutí zůstal poslední zhruba třetinu jen nehybně sedět, u toho s děsem v očích  sledovat co se děje na obrazovce, ale taky to že to je pro mě čistá radost z hororového díla. Protože BW dokázal něco, co například přehajpovaný REC nikdy nedokázal... Vyvolal ve mně tolik emocí, že mě to v průběhu až znervózňovalo. Neřeším zbytečnou kampaň, aby vše působilo dostatečně real (možná to bylo přeci jen celé nechtěné). Navíc to je skvěle napínavé, tajemné až na dřeň, s nezapomenutelným závěrem. Béčko jak kráva, jenomže milé, a navíc se tomu nedá upřít ta atmosféra. ()

J.Mayen

Svým způsobem je film průlom v hororu. Běžel v kiněch, byť jde evidentně o béčko,ale měl takových úspěch. Vzpomínám, že jsem v kině byl zklamanej, že byl film tak krátkej a skončil nevysvětleně. Film neni o speciálních efektech, lekačkách, krvi, gore. Je to čistá, hororová atmosféra. Úžasnej film, mohl bych sledovat pořád dokola. Bravo. ()

Záhada Blair Witch má pokračování

Záhada Blair Witch má pokračování

24.07.2016

Jestli jste se těšili na zářijový horor The Woods, ode dneška se na něj budete těšit ještě trochu víc - z nového filmu Adama Wingarda (The Guest) se totiž vyklubalo pokračování Záhady Blair Witch.… (viac)

Emmerich a „skromná sci-fi“?

Emmerich a „skromná sci-fi“?

02.11.2010

Zní to jako dvě neslučitelné věci, ale Roland to asi myslí vážně. Momentálně dolaďuje svůj záhadný projekt Anonymous, který má být „historickým thrillerem o tom, kdo doopravdy napsal Shakespearovy… (viac)

Paranormální příběh jednoho filmu?

Paranormální příběh jednoho filmu?

22.09.2009

Horor Paranormal Activity se očividně pokouší navázat na úspěch nízkorozpočtových hitů typu Záhada Blair Witch, Saw či aktuální District 9. Jak? Promyšlenou kampaní, která buduje mýtus… (viac)