Záhada Blair Witch

• Česko Záhada Blair Witch (viac)
Horor / Mysteriózny
USA, 1999, 81 min (Special Edition: 86 min, Alternatívna 78 min)

V říjnu 1994 se záhadně ztratili v lesích poblíž Burkitsville v Marylandu tři studenti při práci na dokumentárním filmu. O rok později byl nalezen materiál, který natočili... Mystifikační horor o tajemné kanibalistické příšeře, který zaznamenal mimořádný komerční úspěch, stál pouhých 25 tisíc dolarů, přičemž utržil přes 240 milionů dolarů. (Magic Box)

PATWIST

Nízkorozpočtový horor na ktorý som sa pozeral s väčším očakávaním no na konci sa nič prevratné neudeje, neuvidíte vraha, väčšinou scény v noci, roztrasený obraz keďže to natáčajú akoby vlastnou kamerou (Shaky cam). Na ten rozpočet si zaslúži 2* ()

Nalimator

Jednoduché, ale když přistoupíte na jejich hru a nehledáte mouchy, tak i působivé. Líbilo se mi, že nevyskakovali nějaké trapné lekačky, nebo zelení mužíčci v někde v zádu v křoví a drželi to stále v uvěřitelné rovině. ()

radys.v

Ok, seberu iPhone, zajdu do lesa, natočím pár shotů a vydělám 200 mega doláčů. Wtf ... Samozřejmě musím uznat, že co se týče formy filmu (resp.dokumentu?), jedná se o originální (v té době geniální) způsob. Ale to je bohužel jediný pozitivní prvek. V celku se u horrorů/psycho thrillerů vážně bojím. U ZBW tomu tak ani kapku nebylo. Nebál jsem se, nudil jsem se a hledal filmové chyby. Pro mě obrovské zklamání. ()

XXXXXXXX odpad!

Netuším, proč je tohle zdejšími filmovými fajnšmekry tak vychvalováno. Parta studentů si běhá po lese, jeden se vykašle na ostatní a zdrhne jim. No a ti mají v tu ráno paranoiu tak hustou, že ani mlha nad Rákosníčkovým rybníčkem není hustší, A což teprv samotný závěr, kdy se z mnou nepochopitelných důvodů schovají ve sklepě tamnější barabizny, no a považte, oni to jsou takový nemehla, že jim kamera spadne na schody a.... NIC film končí. A vy jste právě promrhali 96 min vašeho života... EDIT: Tak jsem na zkoušku zapl konec, a ona je to opravdu taková sračka jak jsem myslel. Ten přehrávající výkon 100leté kuřačky, která byla dokonce odměněna anticenou Zlatá Malina, jsem prostě musel vidět. ()

Brano

Nechápem ako toto môže niekoho zaujať. Pre mňa je to obyčajná hlúposť, ktorá sa hra na autentický dokument pomocou roztrasenej kamery. Strašidelne mi to veľmi neprišlo a s tým príbehom o čarodejnici z Blair Witch môžu strašiť akurát tak malé deti. Záver mi prišiel tiež dosť stupídny a trochu nepochopený. Hrozná nuda! /30%/ ()

Demonn

Tenhle film jsem viděl jako malej kluk a tak se nedivte, že jsem věřil všemu co s na plátně odehrávalo. A asi je vám jasný, že když jsem tomu věřil, byl jsem u toho řádně posr.... strachy. Dávám pět hvězdiček protože se jednalo o průlom a velkou inspiraci pro začínající filmaře. 91% ()

bohhous22 odpad!

O tomhle velkým vyumelkovanym nic se mluví dlouho a hodně. Mě to nebavilo nikdy a vůbec. Film kritici a publicusti řadí i do publikace 1001...Ale stále nenacházím odůvodnění. ()

ac1976

Asi najznámejší zástupca hororového podžánru Epileptická kamera, ktorý má výbornú atmosféru a zaujímavý koniec. Aj keď musím dopísať, že filmu som dal 3*, tá 4* je za to, ako geniálne sa tvorcom podarilo ojebabrať platiacu verejnosť a zarobiť balík. Pamätná scéna - usoplený nos. ()

Gamekeeper77

Hodně originální podívaná, z níž se Vám ježí chlupy a naskakuje husí kůže. Pamatuju si to celkem dobře, i když je to přes 15 let, co jsem viděl Blair Witch poprvé. Nemohl jsem tenkrát spát, tak jsem se přemístil do obýváku. Bylo něco před druhou ráno a na ČT se rozjížděla tahle záležitost. Film na mě zapůsobil tak silně, že po jeho skončení jsem měl hodně divnej pocit (myslím, že se tomu říká strach), když jsem měl jít s pískem. A to fakt nepřeháním. A i když ve filmu celou dobu není vlastně nic k vidění, ta atmosféra vás pohltí tak, že se bojíte i toho ničeho. A konec?... síla. 85%. ()

PlayEasy

Velmi zajímavá (a bezpochyby také velmi levná) forma měla ambice stvořit jeden z nejděsivějších filmů všech dob. Ale s poměrem 80% kecy amerických adolescentů a 20% strach lze toho docílit jen těžko... ()

Rayen1

Než samotnej film je po shlédnutí jít na YouTube a hledat teorie, o čem to vlastně bylo a co film vlastně chtěl říct. Vzpomínám si, že jsem pak koukal na tyhle videa několik hodin pozdě do noci a nořil se hloubz a hloubz do králíci nory teorii a fun fikcí. Dokážu si představit, co to muselo způsobit, když to v devadesatkach šlo do kin, dneska už to takovou parádu asi neudělá, ale děsivý to je, a svoji stopu to taky zanechalo. ()

pAšA

Bezpochyby nejlepší horor jaký jsem kdy viděl. Záběry točené bez stativu jen tak z ruky. Tma, která vás obklopuje ze všech stran. Zvuky o kterých se můžete jen dohadovat komu nebo čemu patří a herecké výkony, které berou dech dávají dohromady celek, který děsí i bez pohledu na krev více nežli jakýkoliv horor, který krví přetéká. S ubíhajícími minutami filmu se stupňuje i napětí v divákovi i jeho paranoidní představy, co se skrývá v temnotě okolo hlavních hrdinů. ()

weasel.p

Já sem mezi těmi pár lidmi, kteří "genialitu" tohoto filmu nejspíš nějak nepochopili. Pár hysterických blbců nesmyslně pobíhá po lese a originalitu má dodat "amatérská kamera", takže to připomíná jakési hororové Neváhej a toč. Tu jednu hvězdu za ten les. ()

Weirdman

5/10.. Tí traja magori si mali povinne zbaliť do ruksakov Stopárovho sprievodcu po galaxii, pretože už len na jeho prebale je sympatický nápis DON´T PANIC. Ak by sa ho potom aj pridržiavali, bolo by im lepšie a rovnako lepšie by sa na nich dalo aj pozerať. No čo už. Histéria je hnusná vec... Ale napriek tomu je Blair Witch miestami ozaj solídny nervák aj keď je vlastne o ničom... ()

(fjw)

Pro mě nejlepší horor všech dob. Ta atmosféra je tu víc než dokonalá, pocit toho nekonečného strachu, beznaděje je opravdu výborný. Skoro nic neuvidíme. Bohatě stačí, když studenti bloudí a křičí na sobě, kdo to víc zvoral:) K tomu velmi depresivní prostřední lesa a realistické chování hrdinů. Za pět a víc:) ()

hRob

Zajímavý nápad - jen škoda, že jsem se díval v původním znění bez titulků - s titulky bych měl prožitek asi větší. ()

Záhada Blair Witch má pokračování

Záhada Blair Witch má pokračování

24.07.2016

Jestli jste se těšili na zářijový horor The Woods, ode dneška se na něj budete těšit ještě trochu víc - z nového filmu Adama Wingarda (The Guest) se totiž vyklubalo pokračování Záhady Blair Witch.… (viac)

Emmerich a „skromná sci-fi“?

Emmerich a „skromná sci-fi“?

02.11.2010

Zní to jako dvě neslučitelné věci, ale Roland to asi myslí vážně. Momentálně dolaďuje svůj záhadný projekt Anonymous, který má být „historickým thrillerem o tom, kdo doopravdy napsal Shakespearovy… (viac)

Paranormální příběh jednoho filmu?

Paranormální příběh jednoho filmu?

22.09.2009

Horor Paranormal Activity se očividně pokouší navázat na úspěch nízkorozpočtových hitů typu Záhada Blair Witch, Saw či aktuální District 9. Jak? Promyšlenou kampaní, která buduje mýtus… (viac)