Šialený Max 2: Bojovník ciest

• Česko Šílený Max: Bojovník silnic (viac)

Jen málo snímků v historii akčních filmů se může rovnat Šílenému Maxovi 2. Nabitý dobrodružstvím, rychlostí i krveprolitím vás vystřelí do světa, kde se post-katastrofická budoucnost setkává s mytologií minulosti. Nebo jednodušeji, jeden z nejúžasnějších kaskadérských filmů vůbec. Před sérií Smrtonosných zbraní a Maverickem (1994) se Mel Gibson proslavil jako Max, osamělý hrdina brázdící australské silnice v nikdy nekončícím pátrání po palivu. Proti němu a hrstce obránců skladu s palivem stojí bizarní válečníci pod vedením Humunguse, který nebere žádné zajatce. Když začne bitva, není cesty zpět, „divoká zábava a fantastický zážitek z filmu." (Sheila Benson, Los Angeles Times). Se Šíleným Maxem na vaší straně nebude o akci nouze. (Magic Box)

luka4615

Oproti prvnímu dílu z roku 1979 několikanásobně nabobtnal rozpočet, což jde vidět z téměř z každého záběru či z plejády nápaditého vozového parku. Až nyní jsem si tedy mohl naplno vychutnat režisérovo vyprávění skrze postapokalyptické obrazy, kolem nichž nás provází mlčenlivý silniční válečník s mimikrami skvělého Mela Gibsona. Celý tento ze zavedených filmových kolejí vybočující výjev eskaluje výtečně nasnímanou finální honičkou, u níž napětím skoro nedýcháte. Mad Max 2: The Road Warrior je tedy skvěle fungující "postapo" esencí, k níž se budu vždy velmi rád vracet. Skvělá práce! „Two days ago, I saw a vehicle that would haul that tanker. You want to get out of here? You talk to me.“ ()

Sawy

No,docela zklamání.Ze všech stran jsem slyšel,že druhý díl Šíleného Maxe je po všech stránkách lepší než jednička,že je to jedno z nejlepších béčkových sci-fi a skvostný akční film.Ale mě to nějak nevzalo.Pryč je mrazivý příběh o pomstě ve světě plném motorkářských gangů,které se snaží zkrotit policie.Máme tu postapokalyptickou pustinu,ve které se odehrávají skvostné automobilové honičky,které jsou obaleny v poněkud nedomrlém příběhu.Z prvního dílu zůstala jen působivá atmosféra širých plání,po kterých se prohánějí drsní muži v autech a správně drsňácky cool Mel Gibson.Což je trochu málo.Bruce Spencer jako Gyro Capitan je super postava a závěrečná automobilová hinička je prakticky geniální,ale přesto jsem se překvapivě často nudil.Pro mě průměr a rozhodně horší než kultovní první díl.65 % ()

Lacike

Jednotka bola este len polopostapo film, kedze tam spolocnost akotak fungovala. Naviac to bol nizkorozpoctovy film, takze akcie tam bolo malo a hlavne tam chybali rôznorode sialene auta, ktore su typicke pre tuto seriu. Dvojka uz vsetky trademarky tejto serie obsahuje do sytosti. Nekompromisny Max, ktory si vystaci skoro bez dialogov, jeho verny sympaticky pes, vtipna postavicka s vrtulnikom, divny maly chlapec, temna atmosfera, konecne poriadni sialeni zaporaci, depresivna hudba a slusna zapletka. Aj ked sa film odohrava skoro na jednom mieste, tak sa neustale nieco zaujimave deje. A zaver tvori skvela nahanacka. Vzhladom na dobu vzniku to je rozhodne pecka za 5*, ale v sucasnosti uz technicka stranka trochu zastarala a aj ta akcia oproti remaku trochu bledne, takze dnes by som dal uz len 4*. Ale za zasluhy v zanri a skveleho Gibsona ponechavam plny pocet. 9/10. ()

ScarPoul

Mad Max 2 je úplne iný film, ako jeho predchodca. Je mýtotvorný. Miller si je odrazu vedomí potenciálu svojho hrdinu. Zasadzuje ho do bezútešného sveta v ktorom sa neustále miesi násilie, prach a výbuchy. Kde vybudovať si nejaký vzťah, je takmer nemožné. Dramaturgicky to odsýpa na výbornú. Základný príbeh cesty hrdinu je znázornený bez výraznejších prešľapov. Tu v zásade dosť záleží na tom, či takýto druh filmov máte radi. Finále je pekne vypäté a kamera skvelo podtrhuje bezútešný postapo svet špinavých ciest a šialených nomádov túžiacich po nafte. Pre mňa aj po čase rovnako zábavné, ako keď som to videl po prvýkrát. ()

HateBreeder

Surova, brutalni a vyprahla postapokalypticka podivana, pri ktere si budete stale opakovat, jak je dobre, ze jsme tam kde jsme. Pribeh navazuje na prvni dil Mad Maxe ale je o stupen lepsi a daleko vice akcnejsi. Mel Gibson je zde opravdu k sezrani, sice je tu spise typem mlcenliveho hrdiny, ktery za film nepronese moc slov, o to vice sou pak videt jeho ciny, a ze se tady, kluk jeden, opravdu cinil. Libila se mi hlavne kamera a exteriery australske pouste, byl to skutecne zazitek sledovat nebezpecnou jizdu po poustnich silnicich. Dale se mi tu hodne libil dlouhan Bruce Spence, ktery neni prilis znamy, ale uz si strihnul role i ve slavnych dilech viz Matrix, tady je jeho postava Gyro Captaina skvelym doplnkem do pestre mozaiky postav na vyprahle a jednobarevne pousti. Kazda zeme ma svuj kult, Amerika ma Kmotra, Britanie Jamese Bonda, a Australie ma Mad Maxe :) ()

ALIENka_

Tenhle film je tak vtipně špatnej, ach jo. Máme tady šílenýho vědce na vrtulníku, dítě, co je duchem pes, drsný záporáky, co vypadají jak puberťáci z osmdesátek a bradavky Mela Gibsona. Ale to není ani zdaleka vše z týhle přehlídky bizáru! Zlej gang chce ropu, hodnej gang ropu má a zároveň chce odjet pryč, tak proč prostě nenaplnit tanker, neodjet a nenechat rafinerii zlýmu gangu? Tak by nemusel nikdo chcípnout a já nemusela promrhat dvě hodiny, do řitě! (Ale dobře, rivalita gangů a tak dále, to by se dalo pochopit.) Nehledě na to, že první půl hodinu jsem si fakt myslela, že to zabalím a dám si šlofíka. Nevím, na čem tvůrci jeli, ale nic dobrýho to asi nebylo. Všichni hrajou naprosto hrozně, většina dialogů jsou jenom spousta řevu, kterej je oproti ostatním zvukům tak špatně vyrovnanej, že pořád musíte zesilovat a zeslabovat, protože v další scéně zase neslyšíte nic. Záporáci se chovají jako jedno velký klišé - ano, včetně: "Chci ho naživu." Nikdo se neobtěžuje zkontrolovat, jestli po výbuchu auta Max fakt umřel a nikdo se neobtěžuje vysvětlit, proč nakonec neodjel s bandou. Proč ho vůbec nechali řídit ten tanker? Vždyť byl celej pochroumanej, ten by nerozjel ani tříkolku. A ta závěrečná honička je největší bizár ze všeho. Vůdce říká, že vyhráli, při tom za nima jeden tucet nepřátel, chlápek ze zlýho gangu přežije i přejetí autem a šéf to napálí přímo do tankeru, protože je asi důležitější ho zastavit než zachránit si život. ¯\_(ツ)_/¯ A ta hudba? Přijde to jenom mě, nebo ji dávají do scén, kam se vůbec nehodí a naopak tam, kde mi chyběla, je jenom BRM BRM TŘESKY PLESKY. Hodnocení: zešílela jsem já místo Maxe/10 ()

erl

Jako milovník postapokaliptických filmů ani jinak nemůžu . Gibson je drsnej , jeho auto parádní , doslova šílený kaskadérský kousky , atmosféra velmi depresivní a padouši v kožených oblečcích jsou opravdu nechutní . Mad Max 2 je prostě moje srdcovka ()

brutale

Páni a dámy, sú rôzne vízie budúcnosti! Jedna z nich je sci-fi pokrok ľudstva, ďalšia je zdrvujúca apokalyptická smršť, kde sa z civilizovaného homo-sapiens dnešnej doby (konkrétne v snímke 80. roky) stáva štvaná zver alebo lovec. Príroda opäť vyhlasuje zákon "najsilnejší prežije", ktorému sa človek postupom času vyhol. Excelentne spracovaná téma, exteriér, kostýmy a samotný odkaz filmu, sú parametre, ktoré robia túto snímku klenotom v radách nekomerčných filmov. Už len jediné slovo "Bravó..." ()

adamo_znk

Rozhodně nejzábavnější a nejkvalitnější film z celé trilogie. Hlavními devizami jednoduchého příběhu jsou opravdu parádní akční scény honiček a celkově špinavá atmosféra postapokalyptického světa. Film se zbytečně nezasírá klišovitými nesmysly a táhne přímo na bránu, a to já dokážu ocenit ! ()

Terva

Kromě domácích cen Australian Film Institutu (za kostýmy, střih, zvuk, reřii, produkci) získal druhý díl Šíleného Maxe mimo jiné i cenu za zahraniční film na Los Angeles Film Critics Association Awards. Tento snímek vyzvednul předcházející skoro průměrný film a donutil k natočení třetího pokračování. Toto je kult na druhou. Scénář : Terry Hayes, George Miller a Brian Hannant. Kamera : Dean Semler. Hudba : Brian May. Hrají : Mel Gibson ( Šílený Max ), Bruce Spence ( Gyrokapitán ). V severní Americe byl film distribuován pod jménem "The Road Warrior". Šílený Max tu totiž nebyl známý film, tak by název Šílený Max 2 mátl diváky. ()

Seabeast

Po úděsné jedničce zde u pokračování tápu podruhé, i když je to o něco málo víc košer. Tolik opěvovaná atmosféra, která na vás dýchne svým prachem je kde? Rozvrstvený příběh vtahující do děje si taky vyšel na procházku? Na ceněný díl série o Šíleném Maxovi jsem byl asi moc střízlivý a nedokázal jsem v tom najít zalíbení. Je sice fakt, že zde na rozdíl od prvního dílu post-apokalyptickou budoucnost rozeznáte jakoby vás někdo praštil cihlou po hlavě, ale vleklo se to obdobně. Možná jsem měl jen vysoké očekávání, ale koukat podruhé na punkáče se "skoro odkrytou prdelí", toporného steroida Humu(s)nguse a opičku s bumerangem fakt nechci. A to mě jímá hrůza v rámci doplnění filmového vzdělání omrknout následující trojčičku, která je obecně považovaná za nejhorší, ale to se nějak podá. Na to ještě nikdo tuším neumřel. ()

JohnCZ

Mad Max 2 je pro mě film plný rozporů. Na jednu stranu parádní kaskadérské kousky a o poznání více akce celkově. Posun k drsnému absurdnímu postapu je určitě dobrý a na svou dobu jde o něco neokoukaného. Na stranu druhou mi ale film připadá režijně často poněkud nezvládnutý. Z některých scén až příliš smrdí fušeřina. Dějově to také není žádná hitparáda. Zápletka je vyloženě banální a dialogy jsou sice o něco méně debilní, jak v jedničce, ale pořád jsou spíše do počtu. Kdo ale hlavně hledá dobrou akci ze staré školy, Mad Max 2 ho imo docela uspokojí. Za mě je to tak půl na půl. ()

corpsy

Ešte významnejší a kultovejší, ako jeho predchodca. Svojim unikátnym dizajnom ovplyvnil mnoho ďalších ( nielen ) postapokalyptických filmov. Dielo, z ktorého prúdi neskutočná energia a aj radosť samotných tvorcov. Bez preháňania ho kľudne označím za jeden z najlepších akčných filmov v histórii. Záverečná dynamická, vyše 10 min automobilová naháňačka je toho dôkazom. ()

Expendable

Slyšte Humumbuse, našeho pána! Ten kamion budu řídit já, pokud jsi nezměnil názor. Maxi podívej se na sebe, vždyt bys nemohl řídit ani invalidní vozík. ()

PauloZ

O kus lepší než prvotina. Všechno dobré z prvního dílu je zachováno a to zlé (scénář + hudba) je eliminováno do vkusné postapo akční pecky. Tedy pecky, tehdy to muselo být nevídané, ale dnes je třeba to brát s rezervou, protože ty nejlepší chvíle vzal čas. Nicméně, je to fajn. Má to kupodivu nevyprchající a i dnes "aktuální" námět, charakterní postavy, dynamickou akci a na svou tobu si troufám říct, že nejzručněji natočené a největší automobilové scény. Jako třešničku považuju tangystické kostými záporáků, které jsou fakt velmi crazy :). Jsem velmi zvědav, jak Miller prodá nového Mad Maxa s Hardym v čele. Protože, i kdyby to měl být čistý remake tohoto dílu, tak to bude pecka. 3,5* a půl* za ten nekompromisní eRkový oldschool a Mela. ()

curunir

,,...BOLO TO TU, NA TOMTO PUSTOM MIESTE, KDE OPÄŤ ZAČAL ŽIŤ." __ Na DVD obale prvého filmu je napísané: ,,Film, ktorým to všetko začalo". Patrilo by sa však doplniť, že až v pokračovaní rozbehlo a dosiahlo skutočných kvalít. ,,Mad Max" sa stal kultom pre tento film, nie pre nudnú a nezaujímavú jednotku, ktorá by skončila v prepadlisku dejín pokiaľ by kohosi nenapadlo okoreniť jej potenciál. O nápaditosti, štýle a množstve vychytávok ,,Bojovníka ciest" napokon svedčí, že bol veľkým inšpiračným zdrojom vysoko oceňovaného štvrtého pokračovania. Azda by mohol byť otázny veľký dejový skok medzi chaotickou a úpadkovou spoločnosťou v ,,jednotke" a čisto postapokalyptickou víziou budúcnosti ukázanej tu. Nakoľko to však príbehu výrazne pomohlo, neberiem to ako zásadnú výčitku. (13 508. hodnotenie, 536. komentár k filmu) ()

Šílený Max počtvrté!

Šílený Max počtvrté!

20.03.2007

Vůně benzínu, písečné exteriéry a jeden vyšinutý ex-policista.Vzpomínáte? Už je tomu bezmála osmnáct let, co se na velká plátna dostal silniční policista v podání Mela Gibsona. Rodinu mu zabili, při… (viac)