Šialený Max 2: Bojovník ciest

• Česko Šílený Max: Bojovník silnic (viac)

Jen málo snímků v historii akčních filmů se může rovnat Šílenému Maxovi 2. Nabitý dobrodružstvím, rychlostí i krveprolitím vás vystřelí do světa, kde se post-katastrofická budoucnost setkává s mytologií minulosti. Nebo jednodušeji, jeden z nejúžasnějších kaskadérských filmů vůbec. Před sérií Smrtonosných zbraní a Maverickem (1994) se Mel Gibson proslavil jako Max, osamělý hrdina brázdící australské silnice v nikdy nekončícím pátrání po palivu. Proti němu a hrstce obránců skladu s palivem stojí bizarní válečníci pod vedením Humunguse, který nebere žádné zajatce. Když začne bitva, není cesty zpět, „divoká zábava a fantastický zážitek z filmu." (Sheila Benson, Los Angeles Times). Se Šíleným Maxem na vaší straně nebude o akci nouze. (Magic Box)

movieband

Víc post-apokalyptického světa, víc krve, víc rozdrcených kostí, víc rozdrcených aut. Road Warrior vypadá přesně tak, jak jsem doufal v první díl. Posledních 20 minut je tak kurevsky dobrých, že sem si jenom chrochtal blahem, jak dobře Miller dokázal v té době natočit v podstatě "obléhání" tahače s cisternou, bez nějakých maket. Celkově akce Millerovi dost dobře sedne. Podobně jsem se bavil (a silně mi to Road Warrior připomíná) u Death Race od Andersona. Vím je to skok skoro o 27 let dopředu. Už tady jde, ale vidět, co se v jednaosmdesátém dokázalo natočit. A celé to chtělo jenom zručnost a pořádné koule na to, to celé sesmolit tak, aby se přitom nikdo nezabil. Co mi na filmu, ale vadilo, bylo vlčí dítě s bumerangem a trocha té Millerovi šílenosti (to mi, ale tuším nesedne v žádném filmu, kde sou chlapi v latexových kalhotách). P.S. Část, kdy Max tankuje tahač a jede s ním zpátky do tábora a pronásledují ho Hummungusovi lidi, je taky pamětihodná scéna. 75% ()

YURAyura

Prestoze se jedna o nejlepsi dil cele serie, tak bych jeho kvalitu nejak nenadhodnocoval. Pravda vychazi z toho v nekterych svych epizodach Fallout, ale nastesti nikterak pres kopirak. ()

MATADOR

Jeden létající stroj, jeden ropný vrt a k tomu Šílený Max s náklaďákem. Na to, jak je to scénáristicky jednoduché se mi to líbilo, ale prostě není to, to pravé, co se mi líbí. Zkrátka jsem se nedokázal přenést přes pocit takovéhoto šílenství, a možná proto se mi Šílený Max 2 nelíbil natolik, aby si vysloužil vyšší hodnocení. Je to hravé, je to akční, i když ty honičky byly na můj vkus docela dlouhé. ()

Thomassi

Po jedničce jsem čekal ještě více apokalyptickou podívanou. Prostředím rozhodně lepší a propracovanější. Ty nájezdy na pevnost s palivem v nekonečné poušti, na to se koukalo pěkně. Viděl jsem tam úplně podobu s moderním Soudným dnem. Bohužel příběhově si myslím, že byla jednička lepší. Ono to ten nádech beznaděje mělo, ale podle mě se to nevyužilo nadoraz. Mel Gibson tam promluvil pár vět za celej film, na druhou stranu drsnější pojetí postavy Maxe, jako tady, mu rozhodně sluší víc. Takže když to shrnu se vším všudy, dvojka se rovná jedničce a to se rovná 3*. ()

Helo

Tohle už bylo jiný kafe, než první díl. Přesto jsem se však chvílema trochu nudil. Každopádně tady už vidím, čeho chtěl Miller dosáhnout a bohužel, nebo možná spíš bohudík, se mu to povedlo až ve Fury Road. Ale jedno se musí nechat - dobývání tahače v podání George Millera je pokaždý nehorázně zábavný. ()

FilmFan24

Max JE Gibson anebo Gibson JE Max? Modrooký charismatický ústřední hrdina a perfektně nasnímaná akce jsou hlavní devizou filmu. Tak pokračování Maxe je už o něčem docela jiné. Postapokalyptický film se vším všudy. Troufám si říct, že Mad Max 2 položil základy tohohle žánru. ()

AlistairMir

No upřímně kdo po lehce nadprůměrné jedničce čekal takovouhle bombu? Já tedy ne ale to co jsem dostal si mě získalo. Max sice stále není šílenej, za to ale je z něj ukázkovej drsoň, kterému je lepší se obloukem vyhnout. Příběh je jednoduchej jako facka a vůbec to není na škodu tady jde o zábavu a totální výplach mozku což snímek splňuje na jedničku. Taková sorta magorů co se sejde v tomto filmu (cca 20 fakt psycho lidí) to se snad dodnes nepodařilo trumfnout např. hubený blond gay, osvalený Humungus připomínající gladiátora ve zbroji ze sex shopu nebo ten blázen s červeným kohoutem. To jsou záporáci...klaďasové je druhá banda všeho možného každopádně kraluje vychrtlej pilot vrtulníku a Tarzan-boy.... Spousta střílení, honiček, výbuchů a bouraček nás připravuje na finále a to nemělo chybu. Čtvrt hodinová honička a totální vybíjená mezi Maxem řídícím kamion a obléhajícíma psychoušema Humungusova gangu no z té scény stříká testosteron a člověk na to zírá s otevřenou hubou ještě teď a co teprve lidé v roce 1981...Ti museli být tehdy naprosto odvaření když šli z kina. Bomba co je bombou i dnes a já se strašně těším na blížící se oživení Mad Maxe, kterého jak jistě víte ztvární ukázkovej drsňák dnešní doby Tom Hardy. To musí prostě dopadnout dobře !! ()

JohnMiller

Tak, ako sa mi nepáčila prvá časť, ktorú som si po tohtoročnom hite Mad Max: Fury road, zopakoval, tak sa mi naopak dvojka úplne zapáčila a vtiahla ma celého, do svojho deja. Je to, to správne prašné postapo, plné pachu, potu a spáleného benzínu... Ono by som to, s mojej strany, mohol nazvať bezpochyby nostalgiou... Môj starý otec je poľnohospodár, ktorý vlastný mnohé rozličné stroje, a cez leto, ako malý fagan, som sa stále popri ňom obšmietal, Väčšiu radosť ako chlapcovi na dedine, dovoliť jazdiť na traktore alebo kombajne si neviem ani len predstaviť.... Nesmierne ma zaujali mnohé krkolomné kaskadérske kúsky, Pri niektorých som si nebol istý, či nejde o nejakú figurínu alebo napodobeninu, aj keď si nemyslím že v ´81 by boli figuríny tak vierohodné. Rozhodne ma priťahoval celý ten kult okolo toho. Vojnou zničený svet v ktorom sa pomaly ale isto míňajú zásoby. Také tie detaily ako keď sa Max oháňal dvojhlavňovou brokovnicou skoro pól filmu a nakoniec sa zistilo, že nemá náboje a aj ten jeden dobrý čo nájde, mu nakoniec zlyhá, sú veci ktoré si nesmierne všímam a na hocijakej snímke ma zaujímajú.. Nič horšie nemôže byť ako podceňovanie inteligencie diváka... S takých Hollywoodskych brakov pľujem síru. Ohromný bol aj soundtrack.. Taký ten monumentálny ako v Barbarovi Conanovi. Lesné rohy duneli ako keby z Mordoru práve vychádzala armáda škretov. Troška ma zamrzelo, že tu bolo mnoho zaujímavých postáv a charakterov, ktoré by si zaslúžili možno viac priestoru a troška hlbšie sa dostať do ich vnútra. Lebo veru, bolo s čoho vyberať.. ale rozhodne to nebolo niečo, čo by mi pokazilo nejako extrémne zážitok. Takto to divák iba pozerá a sleduje ako umierajú zaujímavé postavy bez nejakého citového či morálneho nadviazania. Normálne som dostal chuť si pozrieť nové remake-pokračovanie Fury road.. Road Warrior je bezpochyby jeden z najlepších zbesilých akčňákov z 80´s. A veru..... Bral by som Maxovu V8 Ford Falcon... ()

AffectedFace

Max už se konečně vydává do temným pustin Austrálie, ve kterých dostane párkrát přes držku, ale i tak je všechny zabije. Rozhodně lepší, než debilní první díl. 60% - 6/10 ()

salalala

George Miller dostal na pokračování překvapivého hitu o dost víc peněz, což je znát z každého políčka. Tentokrát se soustředí na jakousi mýtickou rovinu celého příběhu a z hlavní postavy dělá legendu, která putuje časem, nikdo o ní nic neví, ale pomáhá potřebným, ačkoli její pohnutky nejsou vždy úplně "čisté". Atmosféra pusté krajiny a postapokalyptické budoucnosti funguje na výbornou, akce je potřebně brutální a nekompromisní, jen by v ní nemuselo být tolik zbytečně zrychlených scén. Podobně jako v prvním díle hodně zaujme výprava, protože vzhled všech vozidel je originální a kostýmy všech záporáků jsou dosti bizarní a evokují různé BDSM praktiky a je opravdu radost pozorovat každý detail. Vzhledem ke krátké stopáži a svižnému tempu tu hluchá místa skoro neexistují, což je jedině dobře, protože příběh není moc celistvý a pracuje jen se základní zápletkou, má ale nádech béčkové poetiky, čímž to do značné míry vyvažuje. Mel Gibson v hlavní roli je naprosto dokonale minimalistický a i zbytek ansámblu je vesměs velmi dobrý, jen v roli ústředního záporáka je Kjell Nilsson až legračně toporný, Bruce Spence zase dodává humorný nadhled. Jen možná hudba mohla být výraznější a o něco ponuřejší. Road Warrior je poctivá béčková zábava, která svým způsobem inspirovala mnoho tvůrců a bez větších problémů obstojí i v současnosti. 80 % ()

Vědma

No, já nevím. Jak jsem pořád slyšela jak je to skvělé a lepší než jednička, tak mně to nepřipadalo. Mel dobrý, ale jinak strašně přitažené za vlasy. Šlo jim jenom o benzín? Proboha proč? Aby mohli nesmyslně jezdit kolem dokola a pořádat honičky? Mimochodem super honičky.Normálně by v postapokalyptickém světě šlo o jídlo. Ale vlastně měli psí konzervy:-) Bruce Spence je sympaťák a prostředí a atmosféra super, ale jednička se mi líbila víc, tohle bylo trochu jako parodie. Promiňte, nedokázala jsem vypnout mozek. ()

higuain

Šílený Max s Gibsonem má statut jakési post-apo klasiky a mě se ani po druhém díle nepodařilo zjistit proč. Jednička je regulérní sračka, dvojka není o nic lepší. Smysl v tom nedává absolutně nic, béčková kýčovost je daleko za hranicí snesitelnosti a je to tak zábavné, že mě to málem dohnalo ke spánku. 79% za kaskadérské kousky? Jako ok, mám k tomu řemeslu určitý respekt a v dnešní digitální éře hledím pozitivně ke každé "postaru" natočené akční scéně, ale jen to na dobrý film nestačí. ()

Trevor

Druhý (a asi najlepší) diel šialeného Maxa v prvej časti filmu trochu viac priblíži dôvody toho, prečo sa civilizácia v takom stave nachádza. Druhá časť filmu je už bojom o prežitie (ale hlavne o palivo) skupiny ľudí proti gangu Humungusa, do ktorého sa pripletie Max putujúci krajinou hľadajúci sám seba. Vo filme Mad Max 2 sme svedkami vyobrazenia asi najlepšieho potenciálneho post-apokaliptického sveta, ktorý je spolu s Vodným svetom narozdiel od invázie Zet natoľko uveriteľný, že málokoho neprinúti zamyslieť sa či budúcnosť nebude vyzerať práve takto. Prostredie, do ktorého Miller dvojku "zasadil", kostými oboch strán konfliktu,herecké výkony protagonistov a skvelý akčný dej robia zo šialeného Maxa 2 jeden z najlepších scifi/akčných filmov vôbec.90% ()

Sheldra

Potvrzuju, fakt je to dechberoucí - úplně mi bere dech, jak někdo může natočit takovou sračku a všechny přesvědčit o tom, že je to vlastně geniální. Mel - dobrý, hadí chlápek - dobrý, ale jakmile nastoupí ty kašpaři v brnění, jde to strmě do prčic. Až budu chtít kouknout na postapokalyptickou atmošku, pustím si radši Cestu nebo Matrix... ()

maverick10

Jeste silenejsi nez-li dvojka. Neni potreba tolik dialogu. Atmosferu postapokalyptickeho snimku budete citit i doma v posteli, nebot vsudypritomny prach budete mit i na klavesnici. ()

kagemush

Pořád čekám,kdy někdo intelektuálně zdatný se značným přehledem vo všem zde konečně načne téma ,zda se v tomto příběhu nejedná o alegorii ropné a společenské krize dnešní společnosti. Nu, zatím nikde nikdo a to po přečtení některých mnoha komentářů jsem to tipoval na pěknou řádku podobných Myšlenek. Škoda,třeba by se mi otevřeli mé uražené oči,páč já v této trilogii víc než cokoli jiného vidím jen přeceňovanou koninu. ()

Šílený Max počtvrté!

Šílený Max počtvrté!

20.03.2007

Vůně benzínu, písečné exteriéry a jeden vyšinutý ex-policista.Vzpomínáte? Už je tomu bezmála osmnáct let, co se na velká plátna dostal silniční policista v podání Mela Gibsona. Rodinu mu zabili, při… (viac)