Jack Ryan

• USA Tom Clancy's Jack Ryan (viac)
USA, (2018–2023), 25 h 20 min (Minutáž: 40–65 min)

Hudba:

Ramin Djawadi

John Krasinski, Wendell Pierce, Michael Kelly, Abbie Cornish, Betty Gabriel, John Hoogenakker, Ali Suliman, Nina Hoss, Dina Shihabi, Jordi Mollà, James Cosmo (viac)

cross

První série velmi dobrá, přehledná a skvěle vygradovaná, bohužel se spoustou slepých a zbytečným linek. Druhá série naopak velmi nepřehledná, hloupá, se spoustou nelogičností, ale ve výsledku pořád celkem slušná v ranku politických špionážních thrillerů. Celkově dosti nevyrovnané ale jako zábavný seriál na všední den to není špatné;) ()

kenkaku

1. řada: **** Jediného Ryana kterého znám je ten, co mi ho předvedl film (ať už jako Harrisona Forda, Bena Afflecka, Aleca Baldwina nebo Chrise Pinea). Takže je ji úplně fuk jestli se seriál nějak liší od předlohy nebo ne. Z Jackovy partnerky udělali mikrobioložku (místo chirurga) a celkem brzo se dozvíme proč (je to jen laciná berlička jak li lépe provázat do děje). Čímž se dostáváme ke scénáři. Přeplácaný/překombinovaný a zároveň debilní v detailech (asi nejvíc mě pobavila hláška "v budově kde je bomba vypnuli mobilní síť... nemůžeme ji odpálit mobilem... tak popojedeme dál, tam signál už bude!". Výběr herců je také tragedie (Jack i Kate jsou ty nejméně sympatické osoby seriálu). Zbytek je ale překvapivě poutavý a dobře natočený. Vše je škálováno akorát a funguje. Za velké plus považuji také to, že série je uzavřená. Netahá si "nitku" do další řady. 2. řada: *** Buď jsem na ty záchvaty idiocie (snad všech postav) ztratil toleranci, nebo je druhá řada výrazně debilnější než předchozí. To co je nutné někdy skousnout jsou takové debility (scenáristické berličky aby "bylo drama"), že si jeden říká jak vůbec ještě celá CIA může existovat. Komplet zmizela Ryanova budoucí žena (bez vysvětlení). Jakmile se ukáže postava - známý herec - je jasné, že je nesmrtelný. A je fuk co se na obrazovce děje. 3 řada: ***** Klíčová část děje se odehrává v České republice (lokace jako Pražský hrad, letiště Čáslav, Americká ambasáda jsou perfektní). Bohužel scénárista s Googlem udělal mizernou práci: vygooglil prezidentkou na Slovensku, tak ji šoupnul i do Čech. Hraje jí Němka a děj tvrdí, že její otec je z Ruska (?!), SPZ na autech mají špatný formát a samolepky STK a emise jsou nalepené v předu (mimochodem je vtipné jak u Americké ambasády vedle sebe stojí dvě policejní auta, jedno s falešnou a druhé skutečnou SPZ). Taky mě pobavil název lokace “Bohemia, Czech Republic”. Nicméně, prezident Ruska taky není Putin a Ruská vojska se volně pohybují po celé Ukrajině (!?). Takže celkem prapodivně nastavená politická situace platí nejen pro ČR. Nicméně pro tuto kotlinu je to dost citlivé téma a proto chápu, že hodnocení šlo automaticky u některých dolů. U mě to bylo naopak. Hodně jsem ocenil i kvalitu natáčení a pobavil i kompars (jak český policajt - hraje ho Maďar - řve “stoj!” místo “stůj!”, nebo Vica Kerekes - zástupce české televizní smetánky - jako křoví postávající někde vzadu). Tohle jsou drobnosti, které spoustu naštvou. Mě neskutečně bavilo je hledat a exploze (evokující paralelu Vrbětice) byla dokonalá hra na “co kdyby”.  4. řada: *** Čáry-máry-fuk Kate je po dvou řadách zpět (samozřejmě že také bez vysvětlení) a je to solidní machna. Také mě celkem rozčiloval systém “vysyp kýbl” (tedy hned z kraje schizofrenně střídat náhodně scény bez šperky náznaku smysluplného proč). Někomu to možná vyhovuje, mě to iritovalo a nudilo. Díky tomu mě 1/3 řady prakticky nudila. Jakmile byly “karty na stole”, bylo to už lepší. Nicméně i tak se v každé epizodě našla nějaká vyložená debilita, co mi kazila nejen náladu, ale i hodnocení. Za sebe jsem tedy celkem rád, že je konec. () (menej) (viac)

Dino5an

Pilot navnadil akcí, ale zbytek série už laťku nepřekročí a najdou se i hluchá místa. Třeba dějová linka s operatorem dronů je absolutně nadbytečná. Hlavní zápletka je dost předvídatelná, ale pořád se jedná o koukatelnou popcornovou zábavu, kdy je třeba někdy přimhouřit oko nad nelogičností chování některých postav. Hlavní duo si postupně buduje vztah a až ke konci je vidět trochu chemie a popichování mezi nimi. ()

iXtr3m3

Lepšie, omnoho lepšie ako posledný filmový Ryan a nezrovnateľne lepšie ako posledný Clancyho materiál od Amazonu a to Without Remorse. Krasinsky je sympaťák ako sviňa a sedí mi v každej úlohe od romantických komédii, sit-comov, cez horory až po vojnové megafilmy a tento premakaný atmosférický seriál. Ešte z neho urobiť Reeda Richardsa a bude to dokonalé. Počkať, veď to sa už vlastne stalo, takže plný počet je jasný. :) UPDATE PO DRUHEJ SÉRII: Ok, dávam jednu hviezdu dole, ale napriek tomu je to stále pecka seriál. Hviezda je jednak kvôli Rambo poslednej časti a jednak kvôli tomu, že predsa len hon na Sulejmana a USA v ohrození bolo lákavejšie, ako politický triler v druhej sérii. Ale ako som napísal, napriek jednej hviezde dole, stále je to vyslovene pecka, Krasinsky sa nám pomaly približuje k svojej úlohe v Tajných vojakoch z Bengházii, t.j. už ani zďaleka nie je len "analytik", ale ja mu to žeriem všetko aj s navijákom. Teším sa na posledné dve série. UPDATE PO TRETEJ SÉRII: Perfektná séria, perfektná. Dokonalý studenovojnový staromilský konflikt medzi USA a Ruskom s perfektným zapracovaním Českej republiky. Jasné, pri dnešnej situácii človek takmer zažíva DejaVu pri sledovaní, tie podobnosti s reálnym svetom sú fakt že zaujímavé, napr. Česká prezidentka ála Čaputová (blondýnka s dlhými vlasmi, samozrejme tam podobnosť končí), zmienky o Ukrajine a podobne. Samozrejme potom sa to rozbehne inak, tie intrigy, postavy pred aj za oponou, zdánlivý koniec dve časti pred koncom, aby sme následne dostali nervydrásajúci záver, ktorý mi pripomenul tie najlepšie snímky s Ryanom na filmovom plátne. Veľmi dospelý a veľmi atraktívny seriál, ktorý fakt stiera rozdiely medzi VOD a kinom na minimum. Bavilo ma to od prvej minúty po poslednú a postavy tu boli aj charakterovo aj castingovo fakt vynikajúce, okrem hlavného tria (Ryan, Greer a November) fakt sadla najmä postava Luky, doslova som hltal všetky tie veci, ktoré predo mňa tvorcovia predostreli. Ešte jedna posledná séria a máme koniec éry Krasinského a už teraz mi to bude nesmierne chýbať. Odporúčam všetkými desiatimi a nechápem, čo čakali od toho tí, ktorí tomu dali tak slabé hodnotenia. Chápem, že v druhej sérii v Rambo zakončení človek možno čakal aj tu niečo podobné, ale toto je dokonalý špionážny politický triler, presne ako filmové verzie s Fordom, Baldwinom či Affleckom. UPDATE PO FINÁLNEJ ŠTVRTEJ SÉRII: Veľmi dôstojné zakončenie v tom najlepšom, nie najlepšou sériou, ale fakt so seriálom na svojom vrchole. Politický triler so všetkým, čo k tomu patrí, vrátane zrady, špionáže, akcie, drámy. Casting je doslova dokonalý, ale to v každej sérii a aj keď si neviem predstaviť, ako môže Peňa nahradiť Krasinskeho, keď ich postavy sú diametrálne odlišné, tak svoju úlohu splnil vynikajúce, v podstate je to taký menej rozmýšľajúci mix Jacka Ryana a Novembera, samozrejme s ultimátnymi vražednými schopnosťami, ktorý sa nezastaví pred ničím, na druhú stranu morálny kompas používa. Dostali sme hutné časti, ktorých napriek tomu, že ich bolo menej, tak boli fakt nahustené dejom, cestovalo sa, politikárčilo, špehovalo, zabíjalo, oslobodzovalo, jednoducho všetko vrátane bombovej hrozby. Možno to na prvý pohľad vyzerá ako fakt len výber z predchádzajúcich sérii, ale na druhú stranu tvorcovia jasne vedeli, čo robili dobre v predchádzajúcich sériach, tak teraz len urobili z toho výdatný a chutný koktejl. Odporúčam tento seriál a už teraz mi bude hrdina extrémne chýbať, ale to nie je len skvelo napísanou postavou, ale hlavne osobou Johna Krasinskeho, ktorý si to fakt dával na pána, od počiatočného "úradníčka" až po extrémne inteligentného a šikovného CIA špióna a zabijaka. Niekedy si tento seriál dám ešte raz od prvej série. () (menej) (viac)

Hanys_

S1 4/5. Kdo po Branaghově Ryanovi už nad tímhle agentem lámal hůl, bude asi mile překvapen. Současný thriller Homelandovského stříhu s přesným obsazením, skvěle vykreslenými charaktery..no prostě S1 šlape od prvního dílu skoro bezchybně.. ()

Gogo333

Strike Back už stojí za starou belu a tak Jack Ryan přišel ve vhodnou dobu. Příběh je zajímavý, John Krasinski je výborný. Máme tu akci, humor i napětí. První díl si mě získal a hned jsem musel koukat dál a nakonec jsem skoukl v kuse celou sérii, už delší dobu mě něco takhle nevtáhlo. Jediný co mi trošku vadilo, byla skratkovitost (přeskakování nějakých částí děje), trošku víc tlačení na emoce a slabší finále. Rozhodně se už těšim na další sérii. ()

bobstock

Po vlažném začátku prvních dvou dílů se rozjíždí návyková věc plná korespondujících událostí ze současné politické a válečné doby. John Krasinski se sice velice často tváří jak přecitlivělé desetileté dítě, ale i přesto jsem mu vojáka ze šrámem na duši uvěřil, už jen proto jak velký to je sympaťák. Povedený projekt, který budu rád sledovat dál. 80% ()

PAVEK

Jakožto velký fanoušek literárního díla Toma Clancyho jsem Jacka Ryana musel zkusit a mohu říct, že výsledek je solidní. Bylo by naivní čekat od Jacka Ryana druhý Homeland, to se bohužel nekoná (otázkou je, kdy se něco takového vůbec konat bude), ale fanoušci mezinárodních vztahů a politiky si rozhodně přijdou na své. Některé díly slabší, jinak příjemná oddechovka. Až bude, tak se na třetí sérii určitě podívám. ()

ddf76

Scenar je odflaklej. Tolik logickych bot a predvidatelnyho deje. Nechapal jsem linku s pilotem dronu, ta byla uplne zbytecna. Homeland je nekde uplne jinde. Sice pekna vyprava, dobrej Wendel Pierce. Spis tak 50%. ()

honelnik

Analytik Jack Ryan ma viac spolocne s panmi ako James Bond alebo Jason Bourne ako s kancelarskou krysou, co je celkom problem, kedze Jack funguje ako male koliesko v obrovskej masinerii CIA a nie vlk-samotar. Nastastie je Jack vzdy pri vsetkom dolezitom, vzdy sa zhodou okolnosti pozera tym spravnym smerom a vsimne si vsetky dolezite zastrene pohlady/stopy po pneumatikach/stupajuce pary z este teplych polievok co po sebe nechali teroristi, zatial co zbytok CIA/armady/policajtov su trojrocni retardi co radi oblizu kazde zamrznute zabradlie. Verit sa tomu neda, spad to aky-taky ma, John Krasinski, bol zo zaciatku fajn ale cim dlhsie som to pozeral tym viac som dufal, ze to teroristom vyjde a toto zbytocne serialove univerzum poslu do horucich neveriackych pekiel. Takbir! ()

warrenur

1. a 2. seria: Jednohubka. Hoci mi sem-tam utrapeny Krasinskeho ksichtik dost vadil, dalo sa to zniest. Skoda, ze uz mam tohoto spionazno-teroristickeho "materialu" dost napozeraneho. Dejove zvraty mi totiz uz pripadali automaticke a nie prekvapujuce. Zaporak i jeho siet takisto celkom presvedciva a az na par vynimiek nie je co vytknut. Mozno obcasnu sterilitu a chybajucu atmosferu, akoby sa vsetko malo odohravat v zauzitych slapajach. Kazdopadne mierny nadpriemer. Odporucam hoci na kvalitu napr. Homeland-u to absolutne nema.                            3.seria:   Zabavna a pomerne akcna seria, kde jedna z hlavnych postava je i zenska prezidentka hrana sympatickou Nemkou, Ninou Hoss. Ryan ma ten klasicky psikovsky vyraz a akcie su hodne naivne. Ale zrezirovane je to cele velmi pekne. Holt mi ale dost veci bilo do oci. Poslabsie. Ale odsypa to - jednoducha zabavicka. Fanusikovia urcite skusknu        4. seria:  Zial, tieto Ryan-ovky su sice dostatocne akcne, ale tych skratiek a logickych premetov, ktore si scenar bohato dovole je tu na mna jednoducho prilis vela. Jednoducha naivnejsia akcna zabava. Co je vsak plusom tohoto serialu, ze ma obcas slusnu atmosferu a i napinavejsie pasaze. Peňa, ako agent vsak pre mna v tejto serii nebol uveritelny. Naopak, jasnym prinosom bol protipol, hoci nemal moc priestoru v neskorsich epizodach, Michael McElhatton. Slabsi priemer. ()

mala_kea

Skvělý a nenápadný politický thriller s velkou dávkou krutosti. K tomu navíc sympatický hlavní hrdina, skvělé vedlejší dějové linie. Teším se na další řadu. ()

sadlokan

Kousky který by svatí bojovnící předvedli  nejradši okamžitě.Kdyby byli úplně vypatlaní.Páč vytasit ebolu na USA prezidenta.To by byl vobrovskej celosvětovej zámaz tutich hovad.A toho H.Forda nakoukal pěkně. ()

Urukhaj98

S01: Někdo z tvůrců musel mít strašnou pifku na Francouze, jinak si totiž nedovedu vysvětlit, proč se všechny postavy ze země vína chovají jak dementi po lobotomii (scéna s pařížskou zásahovkou je beze srandy jak z Monty Pythonů). Jinak se ale jedná o docela fajn špiónskou žánrovku s povedenou akcí a Krasinski zvládá hlavní part bez problémů. 7/10 ()

ER

Forma parádní,ale....dějově takové jalové. Napětí nic moc,děj se trochu tříští (linka s "bombardérem" je úplně mimo). A z analytického hlediska je v logice vyprávění pár nejasností,bohužel některé do oči bijící (záchrana lékařů, útěk ženy Sulejmána aj.). Finálová epizoda je až zklamáním (hledají 4-5 teroristů a přitom se hlavní dvojice rozdělí atd.). Homeland je i nadále nedostižen. ()

holub109

Hodně milé překvapení. Nový Jack Ryan od Amazonu se prostě povedl a já si ho velmi užil, i přes to, že nejsem fanoušek této série a knížky jsem nikdy nečetl. Seriál vám v prvním díle představí Jacka Ryana a během dalších sedmi dílů kolem něho začne budovat skvělý politický thriller s výtečnou kamerou a opravdu dobře natočenou akcí. Další věci, kterou bych měl zmíní je obsazení. To tady šlape na jedničku a John Krasinski se postavy Jacka Ryana zhostil parádně. Závěr mě opravdu navnadil na další sérii. 1. série - 90% ()

pulDag

Tuctový mustr seriálové zápletky a velmi ploché charaktery z toho dělají z mého pohledu prostoduchý průměr. (Ne)hodnotím po necelých 2 dílech. ()

Daredevil nabírá nové tvůrce

Daredevil nabírá nové tvůrce

29.10.2023

Nedávno vyšla zpráva, že Marvel kompletně překopává svoji televizní strategii a uchýlí se nyní k tradičnímu formátu pilotů, showrunnerů a tzv. writer’s room (menších skupinek scenáristů, kteří mají… (viac)

Poslední řada Jacka Ryana dorazí už v létě

Poslední řada Jacka Ryana dorazí už v létě

10.05.2023

Amazon oznámil, že čtvrtá a zároveň poslední řada seriálu Jack Ryan dorazí na obrazovky oficiálně už 30. června. V rámci projektu se jedná o nejkratší mezeru mezi jednotlivými sériemi – mezi první a… (viac)

Filmový Rainbow Six je na cestě

Filmový Rainbow Six je na cestě

17.01.2023

Studio Paramount čerstvě oznámilo novou adaptaci Toma Clancyho. Tentokrát se bude jednat o román Rainbow Six, jenž bude navazovat na snímek Tom Clancy: Bez výčitek a tudíž se v něm vrátí i Michael B.… (viac)

Pokračování Planety opic má název i obsazení

Pokračování Planety opic má název i obsazení