Jack Ryan - Season 1

(séria)
USA, 2018, 6 h 40 min (Minutáž: 43–64 min)

Hudba:

Ramin Djawadi

John Krasinski, Wendell Pierce, Abbie Cornish, Ali Suliman, Dina Shihabi, Haaz Sleiman, John Hoogenakker, Amir El-Masry, Timothy Hutton, Mena Massoud (viac)

Analytik CIA Jack Ryan a jeho nový šéf James Greer sledují vzorec podezřelých finančních transakcí, které je dovedou ke smrtící hře na kočku a myš po celé Evropě a Středním východě proti novému vůdci teroristů, který se připravuje na masivní útok proti USA a jejich spojencům. (Prime Video)

JohnCZ

Luxusní výpravou a pomalejším stylem vyprávění to dává vzpomenout na špičkový Homeland, který byl ale v uvěřitelnosti i propracovanosti scénáře ještě o kus dál. Jack Ryan je méně kritický a více devadesátkově americký, byť nějaké zvraty taky nechybí. Není to úplně 100%, linka s operátorem dronu působí nadbytečně, tempo a dramaturgie občas trošičku skřípe a je to tematicky rozhárané přesně tak, jak je u mnoha moderních seriálů už pomalu zvykem, a dost drobných linek prostě jen tak vyšumí. Je to znát i na konci, který by si zasloužil o něco poctivější gradaci. Nicméně i přes menší výhrady mě to fakt bavilo. Akce není přehnaně moc, ale když už je, tak je výborná. A ty skutečné exotické lokace (namísto fejkových kulis s mizerným CGI na pozadí) dělají z hlediska pocitu autentičnosti hrozně velký rozdíl. ()

agentmiky

K obsazení Krasinskiho do role analytika CIA Jacka Ryana jsem choval menší pochyby, skeptické myšlenky mě prostě a jednoduše dohnaly. Teď mohu sdělit jednu věc: ,,Chyba. " Perfektní výkon po všech stránkách, on byl tím hnacím motorem seriálu, jeho pobyt na plátně seriálu neskutečně prospíval. Jeho nezaměnitelnou osobnost s kostlivcem ve skříni se podařilo nastínit fakticky skvěle. Příběh překvapivě propracovaný, potěšilo mě, že dostal pořádný prostor i hlavní záporák Sulejman, tudíž vykreslení jeho postavy antagonisty pomohlo seriálu v samotném souboji s Ryanem. Došlo na pořádné přestřelky (samozřejmě zejména v první polovině, nalákání diváků je pořád tím nejdůležitějším úkolem), tudíž se nedostatku akce bát nemusíte, vězte, ona se dostaví. Vedlejšák s operatérem dronů jsem taktéž pořádně nepochopil, chápu asi ten důvod, proč se tvůrci rozhodli přidat to do seriálu (morální otázky ohledně zabíjení na rozkaz). Jenže ono to tam nesedlo, akorát mě to odvádělo od hlavní příběhové linky. Závěrečný díl parádně vyhrocený. Už se těším na druhou sérii. Snad to nepokazí a pořádně si vyhrají s námětem. Klidně si chvíli počkám. Za mě dávám 84 % ()

vyfuk

Bohužel první seznámení s konceptem samotného Jack Ryana. A to asi je primárně špatně, protože je zde údajně nejeden kvalitní filmy místo toho. Lidé si, ale dokázal pochvalovat i tento seriál od Amazonu, tak po tuně reklam na toto dílo jsem se dostal i ke zhlédnutí. A začal jsem litovat. Mé chabé a naivní představy o napínavém seriálu opadly asi stejně rychle jako Zemanovy kalhoty. Je mi zcela jasné, že si každý najde něco. Ať už negativního nebo právě i pozitivního v tom, že to diváka donutí seriál mít rád a nebo ho nenávidět. U mne to bylo zcela jednoduché. A to, že to byla prostě nuda. Asi nejsem na tento styl nějak načatý, ale je fakt ten, že tématika mne nezaujala ani zbla a zpracování klasického špionážního dramatu ošmakovaného akcí bylo pro mne záživné jako novoroční projev předsedy vlády v Ugandě. Druhá série láká na Rusko. To bude buď ultra průser a nebo naopak velmi zajímavá záležitost. Už jenom kvůli tomu, že tématicky by mi to do krámu šlo lépe. Ale nic to nemění na tom, že bych si ono sledování dost rozmyslel, už kvůli tomu, že by to pro můj vkus byla jen ztráta času. ()

Spiker01

Povedená seriálová adaptace od Amazonu, která se zbytečně nepřiklání k akci, ale jakmile na ní dojde, je paráda se na to koukat. Vůbec nevadí, že Jacka Ryana už hrálo mnoho herců, John Krasinski je sympaťák, kterému přeji každý úspěšný projekt a jako analytik CIA je výborný. Osm dílů jsem si rozkouskoval na celý půl rok a už se nemůžu dočkat druhé sezóny (a taktéž již oznámené třetí). ()

tron

„Viem, že tomu veríš. Ja som tomu kedysi tiež veril.“ Skvelá jazda. Nie sú to čisté 4*, ale 3 by boli málo, na to nemám srdce, na to sú postavy príliš sympatické a dobre zahraté a ešte lepšie typovo obsadené. Sila scenárov je, že pri ich písaní zjavne niekto premýšľal. To je vidno jednak na svižných dialógoch a jednak na tom, že bezpečnostné zložky (ale ani teroristi) nekonajú ako kreténi, ale ako chladnokrvní profesionáli. Plus to, že aj keď sú tu Američania (samozrejme) za hrdinov, aj ich súperi majú slušne vystavané psychologické pozadie, takže nech robia čo robia, tak nejak ich činom a rozhodnutiam chtiac nechtiac rozumiete. Niektoré dejové linky sú trošku zbytočné (a to s pilotom drona bolo jedno obrovské wtf, nad ktorým doteraz krútim hlavou), ale inak veľmi fajn seriál. Okrem toho po vizuálnej stránke dobre vyzerá, je to exotika, na ktorej sa nešetrilo. Akcia je zručne zvládnutá a dynamická, ale je jej málo, kvôli tomu to určite nepozerajte. Hlavne ma bavila parádna ústredná postava. Jack „mrzutý sráč“ Ryan je skvelý hrdina, v akcii sa rozhodne nestráca, ale v spoločnosti profesionálnych vojakov často zo všetkého najviac pripomína tolerovaného civila, ktorý vie správne držať strelnú zbraň, ale predsa len je lepšie, ak sa drží bokom. Ale jemu to tak ostatne plne vyhovuje, na nič sa nehrá a najviac mu vyhovuje, ak môže hýbať mozgom, nie samopalmi. Aj jeho vzťah je vďaka tomu uveriteľnejší, precíznejší, vtipnejší a, prečo to nepovedať nahlas, i dojemnejší (navyše jeho životnú lásku hrá herečka, ktorá hrala v najlepšom filme na svete – správne, v Dobrom ročníku). Trocha ma sklamalo, že seriál nemá dojemnejší koniec s pani doktorkou a to, že som osem dielov natešene čakal, kedy sa objaví John Clark, moja najobľúbenejšia postava z ryanoviek. Hádajte, ako to dopadlo. Ale inak palec hore a ideme s pani manželkou na druhú sezónu. ()

• Písnička, která hraje v kasínu, je „Human“ od Rag'n'Bone Man. V 17. minutě hraje z gramofonu „Never Tear Us Apart“ od INXS. Ve 23. minutě hraje „Bladi“ od K Rhyme Le Roi & Khaled & Freeman. (Duoscop)
  • Vyzvánění telefonu Tonyho (majitel nevěstince), je „Copacabana“ od Barryho Manilowa. (Duoscop)
  • Písnička, která hraje v pizzerii, je „Steal It“ od BOA. (Duoscop)