22.storočie. Umelá inteligencia je integrovaná do všetkých priemyselných odvetví. Mesiac a Mars sú kolonizované. Ľuďmi osídlené satelity obiehajú okolo Neptúnu, najvzdialenejšej planéty slnečnej sústavy. Na Zemi sa stavia nová Babylonská veža. Je to anténa, ktorej koniec dosahuje až do vesmírneho priestoru a ktorá má slúžiť k vyhľadávaniu inteligentného mimozemského života. Tím budujúci túto gigantickú stavbu vedie Roy McBride (Brad Pitt). Astronautom sa stal vďaka svojmu otcovi (Tommy Lee Jones), ktorý bol veliteľom výskumnej expedície projektu Lima. Aj jej úlohou bolo pátrať po vyspelom mimozemskom živote, ale pred dvadsiatimi rokmi zmizla kdesi v útrobách vesmíru. Zem postihuje jedna nečakaná katastrofa za druhou, ohrozená je aj stavba gigantickej antény. Americké spravodajské služby sa domnievajú, že Royov otec stále žije a ohrozenie Zeme má pôvod v explóziách, ku ktorým dochádza na planéte Neptún a súvisí s projektom Lima. Roy je vyslaný na vesmírnu misiu vedúcu cez Mesiac a Mars až k vonkajšiemu okraju slnečnej sústavy, aby tu svojho otca našiel. Jeho cesta však odhalí tajomstvo spochybňujúce samotnú podstatu ľudskej existencie a jej miesta vo vesmíre. (Cinemart SK)

MartinTerran

Jedná se spíš o psychologické drama a to mi úplně nesedí, ale pro fanoušky takového tématu to bude asi fajn. Na konci mi tam ještě chybělo tak 5 minut abychom se dozvěděli jak s tím vším naložili. Kulisy a prostředí je pěkné a herecky je to zahráno dobře. Zážitek mi taky dost kazili fyzikální nesrovnalosti v průběhu celého filmu a že jich nebylo málo. Hodnocení: 53/100. ()

helrohir

Od tohto filmu som pôvodne očakával nejakú béčkovú záchrannú misiu plnú hollywoodskych klišé, otrepaných vlasteneckých fráz a vesmírnej akcie. Preto som bol celkom prekvapený, keď som zistil, že pozerám relatívne inteligentne napísané sci-fi, ktoré prináša zaujímavý príbeh s dostatočnou dramatickou hĺbkou. Nechýba tu atmosféra, napätie, občasná mysterióznosť, dokonca aj tá akčná scéna príde celkom vhod. Plus je všetko vizuálne prvotriedne spracované a Hoytemova kamera predvádza divy. Lenže v druhej polovici filmu sa proste začali diať divné veci. Príbeh bol čoraz menej ucelenejší, finále s otcom chýbalo viac emócií a jednoznačne malo byť vyhrotenejšie. Napokon to celé proste vyšumí niekam do stratena. V podstate u mňa stále prevažujú pozitívnejšie názory pred negatívnymi, ale kvôli tomu záveru musím ohodnotiť priemerne, pretože pri porovnaní trebárs s podobne ladenými snímkami posledných rokov (Gravitácia, Marťan) úplne neobstojí. Brad Pitt však hrá výborne a je skutočným ťahúňom filmu. 65%. ()

ostravak30

Musím se přiznat, že při srovnání v hlavě po shlédnutí filmu udělím pět hvězd. Když si to tak člověk vezme, jaké sci-fi se točí posledních zhruba dvacet let, tak Ad Astra patří k tomu...řekněme minimálně nejrozumnějšímu. Film si vůbec nehraje na představu, že lidé objevili neznámou planetu či snad dokonce mimozemský život. Tvůrci spíše realisticky přiznávají, že objevit něco takového bude možná trvat řadu staletí a možná nikdy nedojdeme úspěchu. Zároveň ale předpokládají jistý vývoj v dobývání vesmíru a nutno říct, že opět k tomu přistupují docela střízlivě. Třetí rovina je pak psychologická. Filmaři se zabývají myšlenkou, jakým způsobem bude vůbec možné cestovat napříč zatím minimálně naší soustavou. Dá se vůbec vydržet tak dlouho ve vesmíru? A na jiných planetách než Země? Pro tuto myšlenku samotnou zavrhli i další otázky typu: kde budou takoví cestovatelé brát vodu či získávat jídlo. Právě tato psychologie člověka je jednou z hlavních otázek a také součástí dějové linky. Za mě je pojata opravdu famózně, třeba komentáři hlavního hrdiny, ale též problémy kterými sám čelí jak před vysláním, tak během něj a jak naznačuje, tak i ty po skončení mise. K tomu se přidává naprosto úchvatný pohled na vesmír. Vizuální stránka je velmi důležitou součástí filmu a některé záběry jsou více než parádní. Však také hlavní kameraman Hoyte van Hoytema už dělal na filmu Interstellar. Celkově je pro mě snímek jedním z nejpozoruhodnějších sci-fi posledních let a možná i vůbec. Byť je jisté, že některé věci jsou totálně nereálné, ale to se dá při všech dalších vynikajících aspektech (například herecké výkony Brada Pitta a Tommy Lee Jonese) pominout. ()

carodejb

Film je vizuálne dobrý, hoci neukazuje nič, čo sme už v podobne ladených minimalistických scifi nevideli, aj Pitt Brá ako o dušu, ale scenár je slabý. Ideovo sa snaží byť hĺbavý a cez vzťah otca a syna sa dotkne všetkého možného od Freuda až po náboženstvo, ale nikdy nejde hlbšie pod kožu. Záverečný preslov, ktorý má tomu nasadiť pointu je teda zúfalým pokusom o ucelenie rozhádzaných myšlienok a na prvý pohľad prichádza od nikiaľ. Problémom je aj Pittova postava kde sa tenká hranica medzi stoikom a psychopatom zotrela a bez emočný major McBride mi tak bol väčšinu filmu ukradnutý. Prekvapivé rozuzlenie v podobe sociopatického tatka nie je až tak prekvapivé, lebo film to načrtol už dosť skoro. Zároveň, občas fyzika ustúpi filmovej logike, čo by nevadilo, keby sa film väčšinu času netváril realisticky a potom to je ako facka do tváre. Sú tam však asi len tri také momenty, aj to som si nie istý. Čo viac zamrzí je to, že napriek enormnej snahe o psychologickú drámu, škrípe tá psychológia. No a prostredná časť v ktorej by za bežných okolností hrdina prekonával prekážky na ceste k vytúženému cieľu je neuveriteľná nuda a tých pár prekážok je nepresvedčivých. V konečnom dôsledku je Ad Astra nedotiahnutým filmom a to na všetkých frontoch, ktorý väčšinu divákov bude nudiť. Takmer dvojhodinovú dĺžku si takýto film nezaslúžil a to čo ma na ňom najviac uráža je teda, že plytval mojím časom. ()

Emílio

Ak ste v živote nevideli sci-fi z vesmíru, je to film pre Vás. Ak ste ich videli aspoň 5 či nebodaj patríte do generácie čo ešte prečítala nejakú tú knihu, tak za kino ušetrite a zase si pustite Ikariu. Pekné obrázky už dnes robí každý, scenár dnešná klasika - scény x krát videné, nejak pozliepané dohromady akože filozofickým monológom. Do polovice snáď ešte zaujímavé, ako celok zbytočné. Dávam jednu za zistenie, že mnou dlho nevidená a vo filme úplne zbytočná LT dozrela v docela šmrncovnú MILFku a za impozantný prelet prstencami Neptúnu na doske od záchoda (hneď mi to pripomenulo scénu z nejakého Lambertovho béčka z drevnej doby VHS, kde skákal z jednej vesmírnej stanice do druhej len tak na prasáka - zadržal dych, zatvoril oči, skočil a hotovo... paráda)... a nie neverte im, ozaj to nie je chytrý film. ()

Mitch196156

Vracím se z kina v takové melancholické vesmírné náladě, ale bohužel ne nadšen. Posledních 20 minut mě vyloženě zklamalo, protože jsem čekal něco super. Přišlo mi, že je to dost rozsekané do epizodních částí a ty přechody jsou takové křečovité a zkratkovité. A také se mi dost často bohužel vkrádalo do mysli, že tohle už jsem někde viděl – tu Marťan, tu Interstellar nebo Blade Runner 2049, ale přímo vykrádačka to taky nebyla. I přes to dávám 4 hvězdy. Začátek i prostředek se mi líbil. Líbila se mi i ta epizodnost, připomínala mi takové klasické skládání příběhu. Nastíněné 22. století bylo v podstatě uvěřitelné. Chvílemi je děj dosti uspěchaný, možná takových 30 minut navíc by pomohlo, klidně hodina. A musím pochválit vizuál „lokací“, především Neptun měl zvláštní „neptunovskou“ atmosféru. Film jsem si ale užil a rád se někdy podívám znova. ()

luciekout

Příjemný psychologický film, trochu mi připomněl Vesmírnou odyseu a Brad projevil i mírnou mimiku ve svém koženém vyfaceliftovaném obličeji. 90% ()

Parabot

Apocalypse Now ve vesmíru. Bohužel to kvalit Coppolova mistrovského díla ani zdaleka nedosahuje. Kromě toho se v něm vyskytují motivy ještě z dalších filmů, jako je Solaris, Sunshine, Gravitace, 2001 ale také třeba Into the wild. A doplácí hlavně na to samé, jako úplně první, producentská verze Blade Runnera. Voiceover, který jakékoli pokusy o hlubokomyslnost nemilosrdně knockoutuje k zemi. Pokud měl být hlavním motivem vztah otce a syna, tak to Grey úplně moc nezvládl. A jestli měl ještě větší ambice - něco jako dosažení dospělé katarze, vypořádání se s dětským já, skrze konfrontaci s traumaty z rodičovské strany, tak to nezvládl vůbec. Na druhou stranu, film má, dle očekávání, naprosto skvělý vizuál. Hoytema se zase překonává a i přes falešnou hloubku sdělení se na jeho záběry ty dvě hodiny dívá nádherně. Moc bych si přál, aby u tohoto filmu vznikl directors cut.... Dodatek. Zvyšuji hodnocení. Protože navzdory vlažnému závěru ten film mnou docela rezonuje a vlastně se těším, až ho uvidím znovu. ()

mnx

Taková umírněnější a psychologičtější verze Horizontu událostí. A popravdě jsem čekal teda víc, než (POZOR SPOILER) rozbor vztahu Brada Pitta ke svému otci, který na všechny a na všechno kašle, a jediné čemu věnoval svůj život, je hledání jakýchkoliv náznaků mimozemské inteligence. (KONEC SPOILERU) Thats all. Žádná větší moudra, ani nic jiného, tedy kromě super vizuálu, nečekejte. Škoda je, že film neudělali ve 3D, protože všechny ty úchvatné vesmírné záběry na různá místa naší sluneční soustavy si o třidéčko přímo říkají. Pak by to mohl být skvělý 3D screensaver, aneb film na pozadí, protože luštit v tom nějakou hlubší myšlenku nemá smysl :) EDIT shlédnuto znovu. A za ty vizuály přeci jen dávám o hvězdičku navrch. ()

Kinofil

|| PG-13 || 20th Century Fox || Rozpočet: $87,5 mil. || USA: $50 188 370 - ČR: 14 385 450 Kč - Celkem: $127 175 922 || Ad Astra nejvíce připomíná artový přístup k myšlence Horizontu událostí, jenž se drží zkrátka v reálných možnostech hledání mimozemské civilizace. Zpracováním zase připomíná Moon s deseti násobným rozpočtem. Myšlenka nevzbuzuje revoluci ani šok, přesto stojí za zamyšlení. 65%. ()

shaacul

Nebýt tenhle film zaštítěný Bredem Pittem tak půjde těžko do kin. V podstatě se vzala Odyssea, Piráti z Karibiku a zlá korporace ala Vetřelec. Lehký nadprůměr, někam do vaší streamovací služby. Bere se to moc vážně, přestože je to spíž na úrovni Života než Interstellaru nebo First mana. ()

JuveIt

Vizuálně krásný snímek s dokonalým hudebním podkresem, který táhne kupředu skvělý Brad Pitt bok po boku s hereckými matadory Tommy Lee Jonesem a Donaldem Sutherlandem. Je to film spíše pro náročnější fanoušky. ()

psychohippo

Skvělé a pohlcující. Když sedíte v optimálním místě před velkým plátnem s kvalitní projekcí a hlavně Atmosem. Překvapující a inovativní. Když se letí na pomoc lodi volající SOS. Ta pasáž by stála možná za větší prostor nebo celej fim, jak píše @Marigold. Meditativní a duchovní. Všechny ty mlčenlivé scény a minimalismus Brada Pitta. Obtěžující až urážející. Když do těch meditativních pasáží začne blábolit voiceover cosi, co má logiku jako když Vás na ulici přepadne Svědek Jehovův. Zbytečné až groteskní. Ty akční scény, které by vypadaly přetaženě i od Marvela. Průlet prstenci Neptuna... Proč? Někdo už to tady asi vystihl.Ambiciosní umělecky cítící režisér chtěl natočit něco jako poctu Tarkovského Solaris s paralelou na Coppolovu Apokalypsu (a najal kameramana, co je kouzelník a skladatele, co vůbec není špatný) a pak se podělal před arogantním producentem, pro kterého je vrcholem scifi Armagedon... nebo vlastně vůbec nezná scifi, jen slabší kusy od toho Marvela (jak jinak by někoho mohlo napadnout to s tím Návratem od Neptunu, Bože...) ()

RobinPM100

Ad Astra - k recenzi použiji autentickou fotku z kina 🙂 Nyní k filmu. Je to film, který je strašně špatně popsatelný, jelikož se dá hodnotit ve dvou rovinách, pokud bych hodnotil filmařinu a režijní kumšt, Bradův herecký výkon - dal bych 9/10, ovšem pokud bych vzal v úvahu propracovanost scénáře a děj, dal bych 6/10, v součtu bych to viděl na 7.5/10, je to velmi kvalitní kousek. Efekty jsou parádní, připomínalo mě to kvalitou efektů Gravitaci, akce je překvapivě více než jsem čekal, není nikdy dlouhá, ale čas od času se něco semele. Monologových keců bylo pro změnu mnohem méně, nebylo to tak strašný, jeho voice-over průpovídky o pocitech se konaly cca hlavně v první třetině filmu, pak už Brad sklapnul 😄 No a proč jen 7,5? No hlavně kvůli zápletce, která defakto žádná nebyla 🤣 Fotr zmizel, výboje antihmoty narušujou stabilitu, ale proč vůbec antihmotovej experiment byl spušťěnej, to už se nedovídáme, jen zmínka, že otec hledá ufouny. No a Brad se vydává hledat zas jeho, čili defakto je to o cestě za tátou, celej film, no a pak - mírný "spoiler" - když ho najde .... a čekáte nějakou bombastickou zápletku, vyvrcholení a defakto se nic zásadního nestane - ani po vědecké, či mimozemské stránce, prostě nic, Brad se sejde s fotrem, díky za váš čas 🤣 Jako něco málo se samozřejmě stane, nechte se překvapit, ale vy si stejně řeknete - a to je všechno? Nejlepší je asi mini akce na Měsíci, dále uvidíme i Mars, ale to jen na pár sekund a zbytek je interiér. Na frak pak dostává logika, u Neptunu si to Brad sviští vesmírem na obrovský vzdálenosti jen tak ve skafandru, ve všech filmech uletí vždy jen astronaut kousek - a dojde mu pára, kyslík, či mini trysky - proti němu vystřelují lana, která se zasekávají pár metrů před ksichtem atd, tak tohle se tu nekoná, Brad si zaparkuje někde kosmickou loď, no a pak si tam zaletí od jiný kosmický lodě prostě zpět, máte pocit, že by ve skafandru pomalu obletěl Neptun 🤣 Jinak film je místy samozřejmě velmi pomalej - na styl Dunkirku - ovšem přesto všechno vás baví, Dunkirk mě nebavil vůbec, suma sumárum, novej Interstellar to není ani náhodou, je to cca na úrovni Gravitace - a to i atmosférou. ()

GOGAN

Takové více niterní Sunshine. Pitt dobré, líbil se mi jeho projev. Jednu chvíli jsem si myslel že jde o spin-off filmu Vesmírní Kovbojové ()

jokino

Myslel som si, že ma tento snímok akosi viac chytí za "srdce".. Dosť mi to miestami pripomínalo - "2001: A space odysey". Ale od toho kvalít mal snímok velmi ďaleko. Vyzuálne vcelku pôsobivé, ale pokiaľ chcel režisér čiastočne "brnkať" divákovi aj na city, tak aspoň podľa mňa, mal sa viac snažiť. Pittovi som tie emócie, citové rozpoloženie a všetky úvahy, akosi neveril.. Mohlo to zájsť omnoho viac do hĺbky a aj s tým vesmírom to byť oveľa rozvinutejšie. A ohľadom tej "prestrelky" na mesiaci, snímok sa snaží tváriť na 1 stranu velmi vážne a seriózne, a v kozme urobia niečo takéto..? Mal som pocit, akoby režisér sám nevedel, čo od toho vlastne chce..? Ach jaj, pre mňa, žiaľ, dosť priemer, škoda.. ()

BobArmstong

Divákov môže na Ad Astra zaraziť najviac roztrieštenosť samotnej snímky. Na jednej strane poctivé psychologické plahočenie sa prázdnym vesmírom, filozofovanie nad životom, trefné poukazovanie na niekoľko globálnejších problémov, pričom toto všetko je pevne umocnené parádnou vizualizáciou a bravúrnou prácou s kamerou Hoyte van Hoytema, ktorý sa mimochodom svojou tvorbou za poslednú dekádu môže zapísať k špičke súčasného Hollywoodu. Výsledok vie diváka poriadne dusiť, dáva mu pocítiť mocnosť a rozsiahlosť tmavej prázdnoty a v samotnom finále pôsobí tak deprimujúco, až to prestáva byť príjemné a záver sa poriadne zaryje pod kožu. Bohužiaľ, James Gray buď kvôli nátlaku producentov nemohol v podobnom duchu beznádeje viesť celý projekt, prípadne v snahe zapáčiť sa klasickému mainstreamu úmyselne do filmu zakomponoval pasáže, ktoré by ste očakávali skôr v prostoduchejšej blockbuster snímke. Áno, Ad Astra z tohto pohľadu nemá tak úplne vlastnú tvár, ale dovolím si tvrdiť, že je to skôr chyba filmovej krásy, než horibilné negatívum, ktoré by úspešne ničilo celú myšlienku omnoho ambicióznejšieho projektu, než sa spočiatku zdalo. ()

Gareth Edwards chystá novou sci-fi

Gareth Edwards chystá novou sci-fi

08.02.2020

Režisér první Godzilly a nejlépe hodnoceného Star Wars filmu od akvizice studiem Disney, Rogue One: Star Wars Story, Gareth Edwards si vybral svůj příští filmový počin. Bude se jednat o novou dosud… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

12.08.2019

Český snímek Nabarvené ptáče jede do Benátek

Český snímek Nabarvené ptáče jede do Benátek

25.07.2019

Nový snímek Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula (Tobruk, Mazaný Filip) bude mít světovou premiéru na filmovém festivalu v Benátkách, kde byl zařazen do hlavní soutěže. Film s mezinárodním… (viac)