Harry Potter a Ohnivá čaša

• Česko Harry Potter a Ohnivý pohár (viac)
Veľká Británia / USA, 2005, 157 min

Harryho Pottera (Daniel Radcliffe) už istý čas prenasledujú nočné mory, vďaka ktorým ho jeho jazva bolí viac ako inokedy. Pred znepokojivými snami sa pokúša uniknúť tak, že so svojimi priateľmi Ronom Weasleym (Rupert Grint) a Hermionou Grangerovou (Emma Watson) navštívi majstrovstvá sveta v metlobale. Oblohu nad skandujúcimi fanúšikmi však rozžiari Temné znamenie - zlovestný úkaz, ktorý je akýmsi podpisom Lorda Voldemorta (Ralph Fiennes). Vyčarovali ho Smrťožrúti - jeho prívrženci -, ktorí sa vyhýbajú verejnosti už od Voldemortovho zmiznutia pred trinástimi rokmi. Vtedy zavraždil Harryho rodičov... Harry túži po návrate za bezpečné steny školy v Rokforte, kde ho môže ochrániť profesor Dumbledore (Michael Gambon). Teraz bude ale všetko trošku inak. Dumbledore totiž oznamuje, že Rokfortská stredná škola čarodejnícka bude práve tento rok organizovať prestížny Trojčarodejnícky turnaj - jednu z najpozoruhodnejších a najriskantnejších súťaží čarodejníckeho sveta! Každá z troch najväčších a najvychýrenejších čarodejníckych škôl si vyberie jedného šampióna, ktorý bude plniť nebezpečné úlohy a bude sa snažiť získať cenný Trojčarodejnícky pohár. Študenti Rokfortu užasnuto sledujú, ako do Veľkej siene prichádzajú pôvabné dievčatá z Beauxbatonskej akadémie a mocní chlapci zo školy v Durmstrangu - a bez dychu čakajú na výber svojich šampiónov... (TV Markíza)

eLeR

Jednoznačne moja najobľúbenejšia časť HP. Temná je len pred koncom, je zábavná, s novými postavami .. a strapatý Ron s rozgajdanou košeľou je neskutočný. A na ples, kde hrá Radiohead by som išla jedine s ním. ()

SeBig

Tak Bárty Skrk měl něco dosebe.. leč v tomhle dílu mi přišlo, že něco málo ješte chybí.. bylo vidět že to hodně prostříhali a hodně toho vynechali, aby to nemuseli dělit na ty dvě části.. což je teda velká škoda. Hery a ta jeho hučka mi přišla směšná a přišlo mi že tu bylo i dost trapných momentu.. který ani nejdou popsat.. ted pryč z negativ a pozivita klasicky.. hudba, ten konec, turnaj tří kouzelníku byl taky fajn.. až na ty vyjímky co jsem uvedl je to furt bomba ()

Jirka_Šč

Pamatuji si, že mi napoprvé vadilo, jak jsou některé dějové části přeskočené (vystřižené/zminimalizované). Vadí mi i dnes. Na druhou stranu rozumím, že se to nedalo do aktuálního času více narvat. Přestože bych přijal, kdyby měl film o půlhodinu víc. ()

heyda

Rozhodně slabší díl než Cuarónův Vězeň z Azkabanu, přesto ale pořád hodně nadprůměrná filmová podívaná. Film je našlapaný skvělýma efektama, dočkáme se i několika nezapomenutelných momentů (jak těch humorných, tak těch děsivých) a hlavně poprvé uvidíme fantastického a charismatického pošuka Moodyho. 9/10 ()

VenDulin85

Ouha, docela zklamání, zachránila to čiročirá závislost na ději a postava falešného profesora Moodyho. Od čtyřky je děj temnější a temnější, Harrymu jde o kejhák čím dál častěji a konečně uvidíme lorda Voldemorta, hřbitov na Malém Visánku nemá chybu. Taky se začínají bouřit kouzelnické hormony- Hermiono, ty jsi přece holka :-). Přesto po trojce cítím méně chvění. ()

Stanislaus

Čtvrtý díl, třetí režisér a je to opravdu znát! Temná atmosféra, kterou Cuarón načal u Vězně z Azkabanu pokračuje i u Newellova Ohnivého poháru a v celkovém vyznění si jsou tyto dva díly v mnohém podobné. Čtyřka je příjemně vtipná, přitažlivě výpravná a audiovizuálně opět dokonalá. Všechny tři úkoly v turnaji byly nápadité a rozpracované na maximum. Návrat Pána zla přišel v pravou chvíli a závěrečných dvacet filmu je naprosto úžasných. Hudba opět potěšila a vlastně bych mohl takto dále pokračovat ve výčtu dalších součástí filmu, které jsem zmínil již u předešlých dílů. Newell mě mile překvapil a naservíroval mi svěží podívanou, ve které nechybí akce, mystérium ani romantika. ()

anais

Kniha je prostě tlustá, a do filmu se vešel jen její zlomek. Zatímco v knize je neustále přítomná temná atmosféra neodvratného konfliktu, s Harrym se podstatnou část knihy nikdo nebaví, popřípadě mu nikdo nevěří atp., ve filmu jsou akcentovány spíš humorné (a romantické) pasáže z knihy. Když pak dojde k závěrečnému setkání s Vy-víte-kým, jako by tu chybělo podhoubí, které by nás celý film připravovalo právě na tuto scénu. Po humoru sice přijde vystřízlivění, ale nemá už takovou sílu jako v knize. ()

Ivoshek

Nekde mezi 3 a 4. Urcite lepsi nez trojka. Urcite dospelejsi, kdyz nicim jinym tak vztahem mezi Hermionou a Ronem (Harrym?). A taky strasidelnejsi. ()

Pítrs85

Mike Newell měl před natáčením vizi o tom, jak by chtěl, aby jeho film ze světa Bradavic vypadal. Měl být temný, dospělý a vůbec tak nějak jiný než prví dva díly- navíc jej chtěl co nejvíc připodobnit knize. Pak si však pustil díl předešlý a zjistil, že v prvních třech bodech už ho předběhl Alfonso Cuaron a tak celý svůj plán zmačkal a hodil přes hlavu do koše- a zle nedobře udělal. On si totiž ten svůj kousek z HP koláče nakonec pojal celý úplně po svém. Samozřejmě, že ten prazáklad ponechal, ale vše ostatní obalil svými vzpomínkami na mládí, kdy sám studoval na internátní škole a snažil se své vzpomínky, na úkor děje z knižní předlohy, vecpat do filmu. Navíc si vzpomněl, že vavříny úspěchu mu relativně nedávno přinesla ryze romantická komedie Čtyři svatby a jeden pohřeb a tak i tyto ingredience do, jinak velmi dobrodružného, Ohnivého poháru nasypal také. Nakonec to v konečném účtování ocení především diváci knížky neznalí, páč ti se mohou nechat opájet krásným napínavým příběhem okořeněným romantickou komedií. Nám ostatním nezbývá nic jiného než brblat nad tím, proč sakra vynechal velmi vtipnou úvodní scénu u Durlseyových, Famfrpálový zápas na MS anebo proč tak odflákl "zrození Voldemorta". Mike měl však to štěstí, že operoval s dost možná nejnabušenějším materiálem, páč soutěž v Ohnivém poháru k různým trikovým vychytávkám přímo vybízí. ()

eraserhead666

Nó, konečně zase návrat, nebo alespoň přiblížení k monumentálnosti prvního Pottera. Navíc taky na scénu konečně a v plné své škaredosti a prohnilosti nastupuje ten, na něhož jsme celé tři díly čekali, Lord Voldemort. Jak Harry a jeho spolužáci a spolužačky stárnou, stárnou sním samozřejmě i jejich diváci a divačky, proto je série temnější a temnější. A to se mi líbí. Za nejlepší z filmu považuji trnoocasého draka, ten se povedl po všech stránkách. ()

Sofia

Pro mě osobně je pořadí všech Potterovských filmů zatím 4-1-2-3. Poslední se mi zatím opravdu líbil nejvíc (stejně jako knížka...) - triky mi přijdou dobré (např. úvodní famfrpálový turnaj, souboj s drakem), celé to má šmrnc a humor (Weaslyovic dvojčata, snaha těch dvou looserů urvat nějakou holku na ples), atmosféra je správně temná a hororová. Ale mám samozřejmě výhodu v tom, že znám předlohu. Je to podobné jako s LOTRem - kdo nečetl knížky, taky se v tom množství postav musí chvílemi ztrácet. ()

Ilicka

Moc rychlý, moc akční, moc krátký? Jako cihly vrší na sebe dějové zvraty bez důležitého pojiva příběhu stylem šup sem střih šup tam. Zeď se pomalu hroutí, protože není možné bez jakékoli tvůrčí invence nacpat tento díl ani do 157 minut a nepoškodit kauzalitu, fikční svět a vyznění. Newell prakticky znemožnil nečtenářům zorientovat se v příběhu, nabízí jenom efektní bombastickou jízdu (drak, jezero) bez emočního vyvrcholení. Mrzí mě, že místo aby navazoval na Cuarona, tak se vrátil k omalovánkám Chrise Columbuse. Nejslabší filmová potterovka - i proto, že knihu mám v tomto případě opravdu ráda. ()

ARI50

Ohnivý pohár je velkolepý a vůbec nemůže nudit parádní záběry celého filmu vás ohromí a to dobrodružství které nese ne malé komplikace jsem si dost užil. ()

Bauer

Dlouho sem se rozmýšlel mezi 4* a 5*.Já sem hodně velkej fanoušek Harryho Pottera ( všechny dosud vydané knížky sem přečetl 4 krát ) a musím říct , že se to povedlo.Samozrejmně Ohnivý pohár nedosahuje kvalit jako Vězen z Azkabanu ale rozhodně je to lepší než Kamen Mudrců a Tajemná komnata.Mike Newelle se s stím popral jako Harry Potter s Turnajem tří kouzelnických škol.Pro mně jo 4,5*. ()

luka4615

Čtvrtý snímek s podtitulem Goblet of Fire patří k mým nejoblíbenějším, jelikož je zde s mimořádným citem pro detail zpracován Turnaj tří kouzelnických škol. Tomuto dílu rovněž nelze upřít i jeho dějovou "zahuštěnost", což ve finále vytváří snímek, jehož minimum hluchých míst neudělá knižní předloze ostudu. „The house of Godric Gryffindor has commanded the respect of the wizarding world for nearly ten centuries. I will not have you, in one night, besmirching that name by behaving like a babbling, bumbling band of baboons!“ ()

JASON_X

Nudný a úplně zbytečný díl. Mistrovství světa ve fotbale, vlastně ve fimfrbale, nepochopitelná kulturní vložka z tanečních (s Hermelínou začaly cloumat hormóny), no a potom nezajímavá a předvídatelná soutěž čarodějnické omladiny. Celých těch dvě a půl hodiny mělo jediný smysl, a to Voldemortovo zmrtvýchvstání na konci. Ale on i ten megaobávaný a megazlý Voldemort působil spíš směšně než obávaně a zle. Po výborném třetím dílu radikální propad záživnosti. ()

Sawy

Po geniální trojce strašné zklamání.Přitom Ohnivý pohár je má nejoblíbenější knižní část,což samozřejmě jen posilovalo má očekávání.Nikdy předtím ani potom ale nebyl filmový Potter tak zkratkovitý,necitlivě prostříhaný,prostě zkažený.Je vidět snaha udělat z filmu fantasy thriller,ale Mike Newell na něco takového nemá talent ani zkušenosti,nedokáže správně vést herce,ústřední trojka pod ním podává jednoznačně nejnepřirozenější výkony v sérii (zvláště přecitlivělost Emmy Watson hodně brzy začne lézt na nervy,ačkoliv ona sama už začíná sympaticky růst do krásy) a pasáže,které mají být temné a emocionálně vypjaté (závěr na hřbitově,drak) vyznívají naprosto do ztracena.Nejlépe tak nevyhnutelně fungují komediální pasáže,hlavně půlhodinka věnovaná Vánočnímu plesu je bez nadsázky famózní,zkušenosti s romantickými komediemi jsou na Newellově režii vidět.Jedna vlaštovka ale jaro nedělá a Ohnivý pohár se bohužel jednoznačně řadí k tomu nejslabšímu,co filmová série nabídla. P.S.: Pattison jako Cedrik Diggory? Dobrej joke,tohle fakt ne! 60 % ()

Lucasion

"Harry hodil si své jméno do Ohnivého poháru!?" Harry nám povyrost. Sice na papíru je to stále školáček, ale drzosti a dospělosti už pobral hodně. Výborný začátek, na který vzpomínám dodnes. Film jsem tehdy viděl na předpremiéře a ten začátek jsem vyprávěl snad sto lidem a pokaždé jsem se nechal unést. Na Harryho i letos čeká drsný školní rok. Pohár tří kouzelníků a tři pekelně nebezpečné úkoly. Jak už je zvykem, tak i letos je nový učitel proti Černé magii. A propo Moody (Brendan Gleeson) je jako nová postava super. Série se tímto dostává z pohádky do už drsnějšího světa, ve kterém je krev, násilí a temnota. Místy jsem se zasmál. Ohnivý pohár je výborné pokračování. / I po letech mám stejný názor. Ohnivý pohár patří k mým oblíbeným ze série Harryho Pottera. Ten začátek je hodně povedený a líbí se mi přerod z pohádkové na temné fantasy. / Čtyřku si vždy budu cenit o kousek výš než trojku a pětku. začátek na Mistrovství je fantastický, trojice zkoušek parádní a finále je prostě temně úchvatné. Děsivé, zábavné a stále Bradavice, tak jak je mám rád. (89 %) ()

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?

17.05.2019

Aktualizováno: Novým Batmanem se stal Robert Pattinson. The Batman režiséra Matta Reevese patří mezi nejočekávanější komiksové projekty příštích let, není tedy divu, že kolem obsazení nového… (viac)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár… (viac)