Harry Potter a Ohnivá čaša

• Česko Harry Potter a Ohnivý pohár (viac)
Veľká Británia / USA, 2005, 157 min

Harryho Pottera (Daniel Radcliffe) už istý čas prenasledujú nočné mory, vďaka ktorým ho jeho jazva bolí viac ako inokedy. Pred znepokojivými snami sa pokúša uniknúť tak, že so svojimi priateľmi Ronom Weasleym (Rupert Grint) a Hermionou Grangerovou (Emma Watson) navštívi majstrovstvá sveta v metlobale. Oblohu nad skandujúcimi fanúšikmi však rozžiari Temné znamenie - zlovestný úkaz, ktorý je akýmsi podpisom Lorda Voldemorta (Ralph Fiennes). Vyčarovali ho Smrťožrúti - jeho prívrženci -, ktorí sa vyhýbajú verejnosti už od Voldemortovho zmiznutia pred trinástimi rokmi. Vtedy zavraždil Harryho rodičov... Harry túži po návrate za bezpečné steny školy v Rokforte, kde ho môže ochrániť profesor Dumbledore (Michael Gambon). Teraz bude ale všetko trošku inak. Dumbledore totiž oznamuje, že Rokfortská stredná škola čarodejnícka bude práve tento rok organizovať prestížny Trojčarodejnícky turnaj - jednu z najpozoruhodnejších a najriskantnejších súťaží čarodejníckeho sveta! Každá z troch najväčších a najvychýrenejších čarodejníckych škôl si vyberie jedného šampióna, ktorý bude plniť nebezpečné úlohy a bude sa snažiť získať cenný Trojčarodejnícky pohár. Študenti Rokfortu užasnuto sledujú, ako do Veľkej siene prichádzajú pôvabné dievčatá z Beauxbatonskej akadémie a mocní chlapci zo školy v Durmstrangu - a bez dychu čakajú na výber svojich šampiónov... (TV Markíza)

corpsy

Každý potterovský snímok má svoje svetlé ale aj suché momenty, povedal by som s výnimkou prvých troch častí. Postavy ( a herci ) však starnú, príbeh sa odvíja z tohto smeru a divák okúzlený prvotnou kúzelnou atmosférou Kameňa a Komnaty, resp. temnoty Väzňa, zostáva sklamaný. Dobrodružstva je tu síce kopa, ale kúzlo už nemá takú intenzitu. ()

Marek1991

Či tu už boli vynechané scény alebo boli vybrané tie nesprávne, proste svojou dĺžkou a príťažlivosťou už nebol taký ako predchádzajúce. Opäť pritvrdil, smrť je ďalšia vec s ktorou sa musí hlavný hrdina vysporiadať, zažíva však aj nové veci v podobe atmosféry z účasti ako divák na svetovom pohári v metlobale, zaľúbenie sa, prvý ples, či zaujímavý turnaj. Séria sa podľa mňa dostávala trocha do chaosu, filmu sa totiž ujal už tretí režisér a nejaká nadväznosť tu chýbala. Opäť to bolo svojské a prešpikované trápnosťami, ktoré robili postavy, napríklad vojde zaujímavá osoba a Hermiona si na rozdiel od ostatných, ktorí ju sledujú otvorí knihu a akože skúša čítať. Táto séria nabrala pre mňa naivný a najmä priemerný charakter od tretej časti a mal som z nej pocit, ako keby nevedela, kde trafiť klinec po hlavičke. Vo fantasy dobrodružnom žánri ju začali predčovať iné filmy a stalo sa to len každoročnou tradičnou zábavkou napĺňajúcou kiná už len zo zvyku a zvedavosti, upútavalo to marketingom, úpútavkami, ale svoju generáciu to už nedokázalo až tak upútať a pritom to bol za chvíľu najúspešnejší film zo série, ale potenciál mal väčší, aspoň tak som to vnímal ja. Harry Potter bol vo veľkom terčom vtipov a tento sa nezbavil nálepky filmu pre dopievajúcu pubertálnu mládež. Nie som z tejto časti nadšený. ()

Jakubisko

100% nejlepší filmová Potterovka, hltal jsem jí od začátku do konce. Filmu určitě prospělo, že nebyl laděný do "dětské" podoby, i když na druhou stranu když jsem slyšel ty plačící děti v sále, tak ty asi moc spokojené nebyly...:) Ale co, hodnotím za sebe. ()

sidzej

Je to tak na 4,5* no k maximálnemu hodnoteniu ma vybičoval až aktuálny Fénixov rád, ktorý ide akosi mimo mňa. Mike Newell natočil jednu z najlepších Potteroviek a okrem dobrého príbehu, sympatických postáv, perfektného humoru, okúzľujúcej výpravy, dychberúcich efektoch, skvelej akcii vsadil aj na slušnú atmosféru a kúzlo, ktoré 5 tak veľmi chýbalo. Všetky 3 úlohy boli zvládnuté na výbornú. Film ktorý som si veľmi rýchlo zamiloval a ku ktorému sa budem vždy veľmi rád vracať. P.S: Hudba Patricka Doyla je úchvatne magická ()

draculca

Tohle je asi můj nejoblíbenější díl. Je v něm totiž úplně všechno - akce v podobě úkolů, napětí najdete v příběhu, hlášky hrdinů jsou vtipné a navíc je zde naprosto dechberoucí a nečekaný závěr... ()

spaceboyCZ

HP IV. je dobrej, ty 2hodiny 20min. utecou, ani clovek nevi jak, ale mam k tomu jednu vytku: strasne rychly konec. Poslednich 15minut je strasne moc "napechovanych" a zaslouzilo by to minimalne o 15minut prodlouzit...takze v celkovem hodnoceni se mi stale nejvice libi treti dil :). Ma vyznam zde zminovat herecke vykony? Asi ne, stare zname postavy nezklamaly a ty nove zase tolik prostoru nemely. A co efekty? Parada, clovek fakt zira. Hudba? Klasicky Potterovska. Tezko rict, ci je vina, ze z tohoto dilu mam po trojce mirne rozporuplne pocity, jestli rezisera (muze se rovnat s vykonem Cuarona?), scenaristy, produkce...ctvrty dil ma mouchy, kraci ve vyslapanych slepejich, nic vic, nic min. ()

Kryton

Mě osobně ve chvíli , kdy jsem se na 4ku díval sedla. Není to sice na plný počet , protože svojí délkou a pár momenty to osciluje mezi **** a *****. Každopádně skvělé triky (bitva kouzelníků!) , paradní příběh (pořád se něco děje) a výborná Professor Alastor 'Mad­Eye' Moody (ha ten u mě zastínil vše) a nakonec zrod Voldemorfa. Předchozí a tento díl jsou pro mě nejlepší z celé série. Btw. Emmě Watsonové to v těch šatek tak seklo , že bych jí o tanec poprosil jako první já. ()

draggo

Zase trochu jiné podání, ale musím říct, že trojka se mi líbila o hodně víc. Vězeň z Azkabanu šel cestou kouzelné atmosféry a silného emocionálního dopadu. Čtyřka jde spíše cestou takového tuctového fantasy fimu se spoustou triků a akce, což nemusí být špatně, ale u mojí srdcovky mě to zamrzelo. Další věc co neodpustím je vynechané mistrovství světa ve famfrpálu. A třetí je až nepříjemně předvídatelný konec. V knížce mě to šokovalo, protože ony detaily které to naznačovaly tam skryté byly, ale nebyly tak na očích abych si toho více všiml. Tady je to ale na můj vkus trochu moc výrazně vidět, takže i nejlínějšímu člověku dojde co přijde na konec. Konec kritiky, teď budeme chválit. Skvěle provedené jednotlivé úkoly turnaje - efektní souboj s drakem, zajímavě podaný jezerní úkol a hlavně závěrečné bludiště - podařilo se skvěle navodit temnou atmosféru a závěr je skutečně síla. Voldemort ztvárněn naprosto perfektně, a scéna kdy se mu Harry postaví je skutečně silná, stejně tak jeho návrat s mrtvým Cedrikem (jehož smrt mě nijak nerozhodila, k srdci mi nepřirostl). Hudba už není taková jemná a podmanivá jako v trojce, ale spíše taková velkolepá a úderná - jsem spokojen. Ples bych klidně vypustil, jediné co na něm bylo hezké byla pěkná hudba na začátku jak vcházeli do sálu. Spíše bych dal větší prostor tomu jak Harryho všici nenávidí, myslím že to mohlo dostat víc prostoru. Vím že asi tento komentář vyznívá negativně, ale výsledný dojem je celkem příznivý. Není to tak dobré jako minulé díly, ale stále to zůstává nadprůměrnou a sympatickou zábavou. /viděno v kině: 80% a 4*/ ()

depony

To je poprvé, co jsem musel změnit hodnocení. Škoda! Pokud bych měl hodnotit film z pozice někoho, kdo literární předlohu nečetl, asi bych dal 5 *, ale jako fanda HP jsem byl ve spoustě scén hodně zklamán a rozčarován. Scény, na které jsem se těšil byly vypuštěny, mistrovství světa trvalo asi 2 minuty.... škoda. Ale kupodivu jsem se i zasmál. A to jsou body plus... Souboj s trnoocasím drakem byl nakonec natolik změněn, že ačkoliv tu scénu znám z knížky hodně, měl jsem chvílemi pocit, že sleduji něco jiného. Totálně ochuzené bludiště. A postava mladého Skrka, která se objevovala po celou dobu, mne rozčilovala. Měl být až na konci a ne si tam pobíhat celou dobu. Asi jsem od toho moc očekával. Leč hodnotím film a ne knižní příběh převedený do filmové podoby a tak hodnotím, jak hodnotím. ()

griff

Rozhodně se čtvrtý díl už hodně vzdálil od prvního (a to v tom dobrém slova smyslu). Je daleko temnější a v některých chvílích to rozhodně není podívaná pro malé děti, přestože je stále mladým přístupný. Jak už všem bylo od počátku jasné, je příběh hodně osekaný, což při délce knihy bylo nezbytné. Nedozvíme se tudíž tajemství Rity Holoubkové ani to, proč je Hagrid a madam Maxim tak nadměrného vzrůstu. Zcela vynechána je postava Ludo Pytlouna a skřítka Winky. Tohle vše však příběh nijak nezničí, možná to dokonce posiluje soustředění na hlavní dějovou linii. Já osobně jsem se těšila, až uvidím škvorejše v celé jejich kráse, ale i to se dá oželet:) Věc, která mě naopak velice překvapila, bylo to, že režisér vynechal závěrečný dialog Harryho, Brumbála a Kornelia Popletala. Ten naopak považuji za jeden ze zásadních v celé knize (To, že Vy-víte-kdo žije a vrátil se k moci a že ministerstvo nic takového nepřipouští a distancuje se od toho). Další věc, která mě zklamala byl samotný Voldemort...vypadal tak nějak normálně:) Přidala bych mu víc vrásek a jizev a nějaké vy žíly týsující se pod kůží, A hlavně a rozhodně chraplavý děsivý hlas. Nevím jak ostatní, ale já se ho ani trochu nebála, naopak s tím svým nosem vypadal poněkud komicky. Ale abych zas jen nekritizovala. Je poznat, že Newell umí točit romantické komedie. Všechny vtipné momenty se mu podařili na jedničku. V tomhle Goblet Of Fire ostatní díly totálně převálcoval. Ron je v tom svém koktání a vrhání vyděšených pohledů na opačné pohlaví nedostižný a Filch se jako komická figurka opravdu povedl. Celkově bych napsala, že první polovina filmu byla brilantní a v té druhé už to poněkud kulhalo, až to dokulhalo k takovému nic moc závěru, který bychom po shlédnutí začátku filmu nečekali a který by pasoval spíš tak do prvního dílu. Newell Cuaróna prostě nepřekonal, ač se snažil jak mohl. ()

zdepapepa

Tak, film skončil. Ale já z toho po těch skoro třech hodinách nic nemám. Hromada nedotažených scén (chápu, slyšel jsem, že kniha je poněkud tlustá, ale tohle bije do vočí), hafo nových postav (Gleeson byl z nich nejlepší, pro mě), klasické problémy dospívání (opravdu dobře zpracováno), hudba průměrná. Bylo tam pár vtipů, ale režisér se asi nedokázal rozhodnout, zda půjde o rodinnou fantasy, nebo ponurou fantasy. Prostě na malý děti moc temný a na mě moc veselý. Cuaronovu laťtku Newell nepřeskočil, ale zas tak moc nechybělo (a na Columbuse měl slušnou rezervu). Uvidíme, co nám nabídne 5. Harry... (a hodnocení -pro mě je to slabší 4, pro potterofily skoro 5) ()

kikuka

Zostalo mi trochu smutno z indexového scenára, ktorý vyberal a preberal, mnohé len naznačil, ale nerozohral, popri všetkom tom dianí som postrádala napätie....Tiež mi prišlo trochu smutno pri pohľade na kostýmy a výpravu "interiéru", ako aj make-up&hair design: veľa laku a spľasknutý účes si môžem dovoliť ja po saune, ale nie čarodejníci..ale fajn.. ()

agentmiky

Mně se opět další díl velmi líbil.Prostě se mi Harry Potter líbí.Příběh zase výborný i když takový jiný než v jiných dílech,ale nevím proč.Hodně dobrý nápad byl ten pohár tří kouzelníků,ale vlastně čtyř,ale to vám teď říkat nebudu,neboť byste přišli o podstatu příběhu.Je také zajímavé vidět,jak se vtahy mezi hlavní trojicí mění.Hodnocení:75% ()

Cimr

Když se Vězně z Azkabanu ujal výsostně umělecký režisér Cuarón, odborník na téma opuštěných dětí a probouzející se sexuality, Harry Potter přestal být neškodnou dětskou fantasy a stal se temnou záležitostí, v níž s hlavními hrdiny mlátí puberta, v gotickém hradu studenti zpívají strašidelné chorály, za okny zuří bouře a po pozemcích se toulá hledaný vrah, takže si nikdo nemůže být jistý životem. Vznikla tak nejen povedená adaptace knihy, ale i skutečně dobrý, svižný film propojující mainstream s artem podobným způsobem jako třeba Pán prstenů. A pak se člověk z různých komentářů a recenzí dozví, že následující pokračování, Ohnivý pohár, to zase všechno pohřbilo a vrátilo se spíš ke columbusovskému vidění potterovského světa. S tímhle jsem si tedy film pustil... Začalo to in medias res, žádní otravní Dursleyovi, ale rovnou na Mistrovství světa ve famfrpálu. Atmosféra stanového městečka výborná, samotné mistrovství impozantní. To je skoro lepší, než jak jsem si to představoval já, říkám si, a už jsme v Bradavicích, přilétá kočár, doplouvá loď, do hradu přichází krásnohůlské roštěnky s francouzským šarmem a sexy tanečkem i nasvalení borci z (ruského?) Kruvalu s působivým dupákem. A já si opět říkám - to je snad lepší, než moje vlastní představy. Postupně jsem si totéž říkal u prvního úkolu, bálu, druhého úkolu pod vodou i závěrečného děsivého bludiště. A najednou byl konec. Uvědomil jsem si, že navzdory pověsti mi vůbec nepřipadá, že by tento díl za předchozím bůhvíjak zaostával. Aby bylo jasno - film mi nepřišel lepší, než kniha (na to v něm bylo z časových důvodů příliš mnoho vynecháno), ale přišel mi lepší, než moje vlastní představy, co jsem při čtení knihy měl. O kolika filmových adaptacích tohle můžu říct? ()

fannah

Jednoznacne nejlepsi dil HP. Mistrne zpracovani, skvele davkovana akce a odlehcene sceny. Vyborna kamera, rezie, hudba. V dnesni dobe by material tohoto dilu dal v klidu na dva dily. ()

Adman

Nerad začínám takto, ale, film mě dost překvapil. Inu když jde člověk na film, který před tím neviděl, tak by ho mělo překvapit zcela všechno, jelikož vše "co neviděl", co je pro něj nové, neznámé je vlastně překvapující. Zde jsem myslel "překvapil" ale spíše ve významu velikých změn. Popravdě mě film překvapil nejvíce ze všech tří dosud natočených dílů slavných knih anglické spisovatelky J. K. Rowling. Jen pro zajímavost se zamyslím jak snadné to potom je když někdo dostane geniální nápad a hlavně ho nadále neustále rozvíjí. Před nějakým tím rokem, velmi chudá "rádoby-spisovatelka" z Londýnského předměstí vymyslela kouzelníka jménem Harry Potter, o kterém se nakonec rozhodnula napsat knihu. Zejména její děti samotné byly pro ni největší inspirací. Když dokončila první knihu se jménem: Harry Potter a Kámen mudrců, tak se rozhodla že chce dát knihu do nakladatelství a nechat ji vytisknout ve zkušebním počtu. Prošla tři nakladatelství, kde ji hned odmítli, ale až ve čtvrtém a docela malém podniku jí vyšli vstříc, a udělali sakra dobře. Nyní si ostatní tři musejí trhat vlasy z hlav, protože asi týden po otištění a uveřejnění první, dnes již světoznámé knihy se objevila neuvěřitelně obrovská poptávka, no a tehdy stanula moudrá paní na samém začátku její velkolepé kariéry. Hned vzešla další kniha, po ní další a už byl vytvořen celý veliký kouzelnický svět, který je dnes vypracován do posledních detailů. Paní J. K. Rowling patří dnes mezi 100 nejbohatších lidí Velké Británie a její bohatství samozřejmě neusále roste s každým zakoupeným lístkem na Harryho Pottera a Ohnivý pohár, který mě opravdu překvapil ;o) Jak již víte, dostat se k mnoha penězům v určitých případech vůbec není tak obtížné jak se na první pohled zdá, ale chytrá autorka má již na všechno dávno práva a dokonce si i vyžádala osobní výběr tří hlavních hrdinů do prvního filmu u Chrise Columbuse, což jí i nakonec k její radosti připadlo. Mylsím, že výběr není ani mizerný, ale ani nejde o skvělé herce. Mimochodem chodit na konkurzy o podobné role je taky docela jednoduše a solidně výdělečná činnost (výplata okolo 5.000.000$ na jednoho hlavního hridnu: Harry, Ron, Hermiona). Ale dost už rozprávění a vraťme se k filmu. Začátek je tedy fofr, to vám povím. Sen, Weasleyovi, MS ve Famfrpálu, znamení zla nad Harrym, a ještě neuplynulo ani pořádných 25minut filmu. Inu hezký svižný úvod. Poté se průběh poněkud uklidní, ale jenom trochu. Dostáváme jakožto se studentem čar a kouzel opět do Bradavic, kde na něj čeká co? Ano - dobrodružství! Každopádně jiný režisér - jiný mrav. Tak jako si Alfonso Cuarón dovolil prostředí absolutně překopat po jeho předchůdci, tak ani Mike Newell nezahálel a ve výpravě se s jeho kolegy jak se patří vydováděl. Dále se setkáváme s novým učitelem na Černou magii, profesorem pošukem Moodym, který se jeví dosti šíleně a chová se záhadně, ale to ovšem ještě nikdo netuší, co má za lubem. Velice chválím herecké výkony, které se pomalým krokem blíží k normálu (první díl byl herecky odfláknutý). Myslím, že každý si zde najde své jako na příklad já - krasotinky z Krásnohůlek. Nebo ples! Právě teď jsem se ale dostal k hlavnímu bodu mého překvapení. Taková after-party s rádoby rockovou kapelou, která se po plese spustila - málem mi vypadly oči z důlků. Každopádně příbehová linie je znázorněna jasně, přehledně a výstižně a to je hlavní. Člověku který nečetl knihu, hrozí časté ztrácení se v ději, ve kterém se nakonec může i v horším případě utopit, ale bystří díváci, stejně jako ti co před filmem četli knihu se ani v bluidišti neztratí! ;) Slyšel jsem pár lidí, kteří si stěžovali na nedokolalost a veliké mezery v porovnání s knihou, jako například veliká aféra s domácími skřítky, fronta za jejich osvobození, nebo pomoc Dobbyho při druhém úkolu, který Harrymu zařídil "žaberník", místo Nevila Longbottoma, já ale zastávám názor opačný a tedy že to nevadí. Často se také spekuluje o dvoudílném vydání že by to bylo lepší, ale já si mylsím, že by to nebylo ono (v jakém místě filmy rozdělit a hlavně jak ten první ukončit a truhý začít - to by šlo z prostředka jednoho příběhu docela špatně). Dále musím konstatovat že hudba byla slabý odvar! Kam se hrabe na Johna Williamse. Byla "dobrá", ale u předchozích dílů: byla dokonalá. Pomalu své povídnání ukončím tím, že jsem určitě jistý druh fanouška, ne Harryho Pottera, ale toho všeho okolo něj - kouzelnického světa. Knihy jsem četl bezmála třikrát všechny již vydané a velice doporučuji jak knihy tak filmy. () (menej) (viac)

verbst

Tohle je můj nejsrdcovější Harry. Mám ho nejradši i když se mi nejvíc líbí OOTP. Tenhle díl je prostě jinej, vybočuje z řady a je to pravděpodobně poslední díl kde Emma hrála normálně. Hudba je tu taková nějaká jiná. Skoro jako samotný film. Ale to neznamená špatná, prostě jiná. A ty tři vypalovačky na konci OST jsou geniální ()

Wysch

Jako neznalec předlohy jsem se opět neztrácel, dějové nitky jsem v pohodě vnímal, což samozřejmě může být způsobeno osekáním předlohy, ale to asi lépe posoudím, až budu jednou svým dětem číst HP před spaním. Znovu mě film přesvědčil o tom, že jako kniha to musí být jenom snůška klišé, i film takovou snůškou je, ale naštěstí, stejně jako první dva díly, je to zručná filmařina, která i přes svou stopáž příliš nenudí. Naneštěstí nedosahuje kvalit Cuarónova třetího dílu. ()

SaNcHeZ_cz

Newell na to šel trochu z jiné perspektivy a zůstal tak na půli cesty. Na jedné straně celkem příjemná aktualizace celého vzezření příběhů ale na druhé straně poněkud výrazná nezáživnost. Větší temnost je fajn ale to není jen o tom. ()

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?

17.05.2019

Aktualizováno: Novým Batmanem se stal Robert Pattinson. The Batman režiséra Matta Reevese patří mezi nejočekávanější komiksové projekty příštích let, není tedy divu, že kolem obsazení nového… (viac)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár… (viac)