Harry Potter a Ohnivá čaša

• Česko Harry Potter a Ohnivý pohár (viac)
Veľká Británia / USA, 2005, 157 min

Harryho Pottera (Daniel Radcliffe) už istý čas prenasledujú nočné mory, vďaka ktorým ho jeho jazva bolí viac ako inokedy. Pred znepokojivými snami sa pokúša uniknúť tak, že so svojimi priateľmi Ronom Weasleym (Rupert Grint) a Hermionou Grangerovou (Emma Watson) navštívi majstrovstvá sveta v metlobale. Oblohu nad skandujúcimi fanúšikmi však rozžiari Temné znamenie - zlovestný úkaz, ktorý je akýmsi podpisom Lorda Voldemorta (Ralph Fiennes). Vyčarovali ho Smrťožrúti - jeho prívrženci -, ktorí sa vyhýbajú verejnosti už od Voldemortovho zmiznutia pred trinástimi rokmi. Vtedy zavraždil Harryho rodičov... Harry túži po návrate za bezpečné steny školy v Rokforte, kde ho môže ochrániť profesor Dumbledore (Michael Gambon). Teraz bude ale všetko trošku inak. Dumbledore totiž oznamuje, že Rokfortská stredná škola čarodejnícka bude práve tento rok organizovať prestížny Trojčarodejnícky turnaj - jednu z najpozoruhodnejších a najriskantnejších súťaží čarodejníckeho sveta! Každá z troch najväčších a najvychýrenejších čarodejníckych škôl si vyberie jedného šampióna, ktorý bude plniť nebezpečné úlohy a bude sa snažiť získať cenný Trojčarodejnícky pohár. Študenti Rokfortu užasnuto sledujú, ako do Veľkej siene prichádzajú pôvabné dievčatá z Beauxbatonskej akadémie a mocní chlapci zo školy v Durmstrangu - a bez dychu čakajú na výber svojich šampiónov... (TV Markíza)

Praxis

Trochu slabší než Azkaban, ale začíná se nám ten děj trochu temnit. Scéna na konci nám vrátila do hry konečně hlavního padoucha - pána zla Voldemorta. Ale ten zbytek byl přece jenom krapet vláčnější a roztahanější. Některé scény se jevily dosti zbytečné. I přesto jsem si film užil a těším se na další díl. ()

ArsenalEagle

Lehce odbyté, a přeskočeno několik věcí, o kterých je v knize několik desítek stránek, jinak asi nejtemnější, nejzlejší a nejdobrodružnější díl, co se týče těch prvních čtyř Harry Potterů. Herecké výkony neuvadli, Ema Watson dospěla do krásy(bohužel tu z ní udělali tuctovou žačku jak od nás ze školy - totiž nafoukanou kravičku), Oliver a James Phelpsovi nezklamali. Celkem velký zážitek, i když oproti knížce totálně zkrácené ()

JJ.Gibson

Překvapení semnou cloumá... 4 díl je hrubě akční, žádná nuda. Navíc jak Harry stárne, už to neni jenom pohádka pro nejmenší. Což je aspoň pro mě vítaná změna. Potter je prostě dobrej!!! ()

Jillen

Možná je to tou hudbou, možná neschopností režiséra podat akční scény s řádným šmrncem, možná absencí atmosféry, možná špatným Voldemortem (srry Ralphe, tvoje záporáky zbožňuju, ale tohle se nepovedlo), možná tím, že je to už na jedno brdo a možná je to Harry Potterem. Od trojky nehorázný sešup dolů. Btw., triky celkem mizerné... ()

Džejkop

Stejně jako kniha tak i film je díl od dílu temnější. Autoři čtvrtého dílu, museli mnohé příhody z knihy vypustit a některé věci značně ošidit. Ne že by se jim to nějak dalo vyčítat, při rozsahu knihy se není čemu divit. Sám jsem zvědav, jak se s tímhle poperou u pátého dílu, který je ještě o hodně delší. Čtvrtý díl je napínavý a především hodně vtipný. Harry je ve věku, kdy se nevyhne nástrahám dospívání, a tak je ve filmu spoustu místa pro typické teenagerovské problémy. Všechny tři úkoly jsou převedeny na filmové plátno stylově. To platí obzvláště pro souboj s drakem, na této scéně si dali tvůrci opravdu záležet. Pomyslným vrcholem je opravu závěr na hřbitově (tmavý, strašidelný, tajemný). Konfrontace mezi Harrym a Voldemortem ve mně zanechala silný dojem. ()

Sandiego

Cuaronovu trojku čtvrtý díl nepřekonal, ale i tak na ní slušně navázal. Ke cti režiséra bych přičetl, že dokázal udržet skvělou ztemnělou atmosféru a ozdobil jí řadou vizuálně magických scén. Škoda trochu slabší předlohy, hlavně závěr byl pro mě mírným zklamáním. Nevím, jestli to Newell mohl natočit lépe, ale na pět hvězdiček bohužel film nemá. ()

UncleG

Předesílám, že jsem nečetl knihu. Ale beru-li příběh, jako pokačování předchozího našlápnutého "Vězně z Azkabanu", ... pak úplně nechápu, proč se teď 90% filmu camráme s přiblblým turnajem, idiotským plesem a dalšími zbytečnostmi...A 10% stopáže v závěru je zase "o něčem". Že by to bylo tím, že paní Rowlingová vlastně nemá co říct a jenom "vaří z vody"? Ale počkat, to už jsme zjistili v jedničce a dvojce. Trojka se zdála být nadějná a Pohár nám ukázal, že se Rowlingová nikdy nevybabrá z prázdnoty vlastní rádoby-invence. A já říkám "ne, ne a ne", tehle film opravdu NENí zábavný. Je to průměrná nuda bez nápadu, v níž se dá občas zachytit závan nějakého děje. Další a další "noví podivínští profesoři" už vyloženě nudí a informaci, že starý Malfloy je zrádce, věděli i pětiletí smradi od chvíle, kdy se objevil na plátně. Harry Potter a Ohnivý Pohár je dokonalá ukázka toho, jak vypadá fantasy bez špetky fantasie. Bliváááááájz! ()

MikO_NR_1909

Na tento film som kedysi vyhral lístky do kina. To by však nebolo staré kino Lipa aby sa z technických príčin neodvysielalo a onedlho dokonca celé zrušilo. Už v tom čase (február 2006) som mal z tejto ságy určitý odstup a nič sa na tom nezmenilo (skôr naopak). Skrátka nie som krvnou skupinou Harryho Pottera. ()

Laxik

A já pořád říkám, že Ohnivý pohár je po trojce druhou nejlepší adaptací a že největší chybou bylo svěřit dojezd série Yatesovi. A budu to říkat dál, protože Ohnivý pohár je skutečně "temnější" svých starších bratrů, má ale oproti většině svých "ještě o jeden odstín šedé temnějším" nástupcům výhodu atmosféry. Tu totiž má a má ji hutnou. Jedno z nejlepších bludišť v historii filmu je toho, stejně jako libový návrat Voldemorta mezi živé (ups, spoiler), důkazem. Nadávat můžu jen na odfláknutí finálového zápasu mistrovství světa ve famfrpálu, neboť to je skutečně škoda. ()

Vojcl

Čtvrtého Harry Pottera jsem dost napjatě očekával, zda se Miku Newelovi podaří udržet vysokou laťku, kterou v úžasné trojce nastavil Cuarón..Odpověď není úplně jednoznačná. Ohnivý pohár do puntíku plní všechny předpoklady, jako vždy je tu dost humoru i akce,milovníkům knih a fanouškům H.P. obecně se jistě film bude líbit..ale jaksi nenabízí nic navíc. Přišlo mi, jakoby čtyřka sázela více na vizuální stránku a na zaběhlé postupy na úkor příběhu..Věci, které v předešlých dílech fungovali už se tady zdají trochu okoukané, navíc nemohl jsem se ubránit dojmu, že zhruba ve prostředku film sklouzává do nudné telenovely.. Naštěstí na konci jakoby se režisér i herci probudili a závěr je opět takový jaký jsem si představoval. Takže jaký je verdikt??? Čtyřka kvalit trojky nedosahuje, ale myslím že udržela standart a zejména děckým divákům splní všechna očekávání. Dlouho jsem se rozmýšlel zda dát 3 hvězdičky nebo 4. Přeci jenom, čekal jsem trochu víc, ale nakonec hlavně kvůli takřka hororovému konci dávám ze sentimentu za 4. ()

numi

Po Cuarónově temné odbočce (samozřejmě, že velký podíl na tomto faktu měl i příběh Rowlingové) se vrátil Harry Potter tak, jak ho mám rád já osobně. Zpátky do světa barevných kouzel a nespoutané magie, který není depresivně temný, ale naopak plný pozitivní energie a čiré radosti ze života. Sice mi na začátku trošku chyběla typická odlehčující úvodní scénka z Harryho potrhlé adoptivní rodinky, ale napětí z kouzelnické soutěže vše vynahradilo. Závěrečná půlhodinka tento dojem sice opět kazí, neboť sklouzává do možná nejtemnější chvilky celé (alespoň té filmové) série, ale celkový dojem z filmu zůstává pozitivní. Na první dva Pottery nedám stále dopustit, neboť to úžasné poznávání nového světa se nedá prožít znovu, ale Ohnivý pohár drží úroveň potterovské série stále nad hranicí průměrnosti. A to je jen a jen dobře. Tři a půl. [srpen 2006] ()

buldock

Čtvrtý díl Harryho je po dvě třetiny zábavný , nenudí a dokáže člověka zaujmout , ale poslední třetina filmu , kdy učedníci mezi sebou bojují v bludišti a následná scéna znovuzrození Voldemorta a jeho vizáž u mě sráží úroveň celého filmu samospádem dolů a mé následné pocity jsou rozporuplné. K Voldemortovi - co to proboha má být za strašáka , kdo tu masku vymyslel? Tohle že má být ten strašlivý čaroděj o kterém se bojí mluvit i starší osazenstvo Bradavic? Uvidím po dalším shlédnutí , zatím 65%. ()

Sawyer815

Po roční pauze a přečtených knihách jsem se znovu pustil do všech filmů s Harrym a musím jednoznačně změnit hodnocení na Ohnivý pohár.Film je prostříhaný s maximální lehkostí a všechny podstatné věci většinou vyznívají jak mají (jen mi chybělo ono vysvětlení ohledně útěku Bartyho Skrka z Azkabanu a spojení Harryho a vy-víte-koho hůlky,ale nemůžu chtít všechno).Absence celé dějové linie s Dobbym a Winky mi už vůbec nevadí.Souboj s drakem je naprosto fenomenální a zbylé úkoly také vyznívají poměrně dobře. Spolu z Vězńem z Azkabanu nejlepší Harry Potter. ()

J3dla

Čtvrtý Harry je jiný. Uběhlo 150 minut a já měl pocit, že se v podstatě nic nestalo. Žádný intenzivní zážitek, jen prostě další Potter. Většina scén je naznačená jen ve skratce, nebo nedotažená do konce. Čtyřka nepřinesla ani dostatek napětí nebo emocí jako předchozí dily. Ne že by to byl špatný film, to ne, jen moje očekávání bylo někde jinde. 70% ()

BloodyVamp

Ohnivý pohár považuji za dosavadní nejslabší článek. Proč? Podle mě by se knihy filmovat neměly, a čtvrté pokračování Harryho Pottera je toho důkazem. Knižní předlohu považuji za nejlepší, byť je lehce překombinovaná. Geniální zápletka s návratem Voldemorta zpět na vrchol moci mě v knize dostala, o to katastrofálněji dopadla ve filmu. Jako by se Mike Newell neuměl rozhodnout, co vlastně točí. Temné fantasy nebo teenagerskou romantickou komedii? Film působí nesourodým dojmem jako hromada brambor, scénář Steva Klovese je odfláknutější než kdy jindy, naprosto chybí motivace postav, hádky mezi Harrym a Ronem pro ty co knihu nečetli nedávají smysl a Voldemortova intrika je v Klovesově podání až opravdu moc překombinovaně směšná. Herci opravdu nic moc, akční scény postrádají nápad a triky působí "pastelově". Newell mě potěšil jedinou pasáží, a to oopravdu vydařeným plesem, to je jední místo kde má film nějakou atmosféru. Všechna temnota jde bohužel do kytek, ač se o to celý štáb snaží. Proto i vynikající epická hudba Patricka Doyla zachránit tento film bohužel nemůže (je to ovšem dosavadní nejlepší hudební přírůstek do HP série). A dabing je příšerný. Šíleně přehypovaný projekt kardinální průser v jednom. 50%. ()

blackrain

S jídlem roste chuť. Sdílím taky názor, že z každého dalšího dílu Harry Pottera se stává lepší podívaná. Jak Harry stárne, stárnou i jeho příznivci. Přiznejme si to, že nám obrýlený student vzal kus života. ()

gogos

Podle mě je todle ten správný můstek mezi prvními dvěma díly a trojkou. Tak trochu se vrací k dětské kráse prvních dvou dílů, na druhou stranu děcka stárnou, Emma Watson roste do krásy, trochu tajemnou ze trojky taky přidáno a stal se z toho ideální mix. Technicky asi zatím nejvypiplanější díl, který bohužel trochu ztrácí hudebně. Spousta nových postav taky fajn. Nejvtipnější, nejroztomilejší, nejdojemnější díl. Dějově velice zdařilý, možná trochu režísérsky méně zvládnutý Harry je podle mého zatím vrcholem. 4* a těším se na další díl! ()

kaylin

Když jsem tenhle díl série viděl v kině, udělal na mě docela dojem, hlavně asi proto, že je zase takový velkolepý, oproti třetímu dílu, na kterém se mi ale právě komornost celkem líbila. Ty efekty jsou místy naprosto skvělé, o tom žádná, ale je fakt, že až na emotivní finále, mi toho v hlavě z filmu zase tak moc nezůstalo. A to mám čtvrtou knihu asi nejraději. Je to výborný film, ale pro mě je trojka pořád vítěz. ()

Alementina

filmove adaptece Harryho me s kazdym dilem vic stvou,tak jak v jednotlivostech je nekdy doslovny, jindy je bohuzel na ukor delky filmu vynechavat/pozmenovat vyznamne pasaze knih. ()

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?

17.05.2019

Aktualizováno: Novým Batmanem se stal Robert Pattinson. The Batman režiséra Matta Reevese patří mezi nejočekávanější komiksové projekty příštích let, není tedy divu, že kolem obsazení nového… (viac)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár… (viac)