Harry Potter a Ohnivá čaša

• Česko Harry Potter a Ohnivý pohár (viac)
Veľká Británia / USA, 2005, 157 min

Harryho Pottera (Daniel Radcliffe) už istý čas prenasledujú nočné mory, vďaka ktorým ho jeho jazva bolí viac ako inokedy. Pred znepokojivými snami sa pokúša uniknúť tak, že so svojimi priateľmi Ronom Weasleym (Rupert Grint) a Hermionou Grangerovou (Emma Watson) navštívi majstrovstvá sveta v metlobale. Oblohu nad skandujúcimi fanúšikmi však rozžiari Temné znamenie - zlovestný úkaz, ktorý je akýmsi podpisom Lorda Voldemorta (Ralph Fiennes). Vyčarovali ho Smrťožrúti - jeho prívrženci -, ktorí sa vyhýbajú verejnosti už od Voldemortovho zmiznutia pred trinástimi rokmi. Vtedy zavraždil Harryho rodičov... Harry túži po návrate za bezpečné steny školy v Rokforte, kde ho môže ochrániť profesor Dumbledore (Michael Gambon). Teraz bude ale všetko trošku inak. Dumbledore totiž oznamuje, že Rokfortská stredná škola čarodejnícka bude práve tento rok organizovať prestížny Trojčarodejnícky turnaj - jednu z najpozoruhodnejších a najriskantnejších súťaží čarodejníckeho sveta! Každá z troch najväčších a najvychýrenejších čarodejníckych škôl si vyberie jedného šampióna, ktorý bude plniť nebezpečné úlohy a bude sa snažiť získať cenný Trojčarodejnícky pohár. Študenti Rokfortu užasnuto sledujú, ako do Veľkej siene prichádzajú pôvabné dievčatá z Beauxbatonskej akadémie a mocní chlapci zo školy v Durmstrangu - a bez dychu čakajú na výber svojich šampiónov... (TV Markíza)

kingik

Pro mě pořád dost nezáživné. Zvláště tento díl si nedal nijak velkou práci s nápaditostí. Harry se prostě účastní jednoho turnaje, zvládne všechno na jedničku, nakonec se utká s Voldemortem a finito. Vše se odehrávalo jen v jedné lokaci Bradavic, a to na objemnou stopáž, je docela málo. Režie dělala co mohla, aby to nezabředlo do stereotypu, a tak jsme svědky napínavých turnajů, které ovšem se až přiliš zaměřily na Harryho osobu. Triky vkusně podbarvovaly průměrný příběh, kdy je jedno zhlédnutí, tak akorát. 60% ()

Legas

Po prvém shlédnutím jsem čtvrtému Harrymu věnoval 70%, ale napodruhé už jsem byl tolerantnější - 84%. Můj komentář nechávám původní, ale ještě musím doplnit, že Newell je moc prima režisér a vdechl do nového Pottera docela svěží vánek (i když na Curaona ještě nemá). Škoda jen toho zhuštěného obsahu. ------------------- Původní komentář: Prvních 20 minut je opravdu šílená jízda. Než se stačíte nadechnout, jste někde jinde. Předlohu jsem četl a je logické, že vzhledem k jejímu objemu se muselo někde ubrat. Stalo se tak, ale poněkud nešťastným způsobem. Posléze se tempo vyprávění zvolní. I nadále to pěkně frčí, ale už ne tak zbrkle. Začátku by nějakých 10 minut navíc prospělo. Dalším problémem je málo "potterovská" atmosféra. Film je sice patřičně ponurý, ale ono magické kouzlo, které spojovalo mudlovský svět se světem čarodějů, se někam vytratilo. Chvílemi jsem měl pocit, jakobych jen sledoval hlouček lidí z přítomnosti a z minulosti, kteří se navzájem míjejí. Ve škole už se neučí, jen se plní soutěžní úkoly. Divák tak alespoň vděčně přijme scénu školního plesu, která se opravdu Newellovi povedla. Je vtipná, nevtíravě sympatická a vnáší mezi hrdiny nový rozměr ve formě prvních větších kontaktů a konfrontací mezi chlapci a dívkami. A tak tu máme další ilustrativní zpracování Harry Pottera, které tentokrát do jeho vesmíru nevnáší žádné nové prvky. ()

HoneyBunny

Mě naopak čtvrtý Potter nepříšel až tolik zkratkovitý. Pravda, za první třetinu by měl střihač dostat jednu za ucho, ale příběh je tam celý - a že zůstalo pár věcí nevysvětlených? Ale prosím vás, nebude si hrát na to, že podobný problém neměl i Cuarón (od kterého Newell opisoval, co se týče vizuálního stylu). Nový režisér s sebou přes všechny výhrady přinesl jedno vylepšení - Mike totiž opravdu rozumí svým postavám. V žádném předchozím díle nejsou uvěřitelnější (vzpomeňte na scénu, kdy se Harry vrátí ze hřbitova do Bradavic). Body přidávám i za to, že se někdo konečně věnoval více dalším dětským hercům (Neville, Cedrik, Cho, dvojčata Weaslyova), bohužel na úkor těch dospělích (chudák Alan Rickman, o Garym Oldmanovi ani nemluvě). Ale co, chtěli byste z toho televizní seriál? ()

Anderton

Newell pokračuje v autorskom poňatí Potterovských pokračovaní. Mal výhodu, že Čaša je veľmi akčná a tak nebol problém natočiť veľmi svižný, akčný film, v ktorom sa neustále niečo deje a je to veľkolepé. Je veľmi citlivý a vtipný v scénach školského plesu, kde sa mu darí zobraziť prvé citové trable dorastajúcich hrdinov. Na druhý krát musím uznať aj vhodne obsadeného Fiennesa a jeho masku toho, o ktorom sa nehovorí. Newell okliešťuje mohutnú predlohu veľmi umne, bez toho, aby mal divák pocit, že o niečo prichádza. Čitatelia asi nebudú súhlasiť, neberiem im to, lenže ja nie som čitateľ predlohy a film podľa mňa funguje tak, ako má. ()

Frajer42

Znatelně slabší díl než jeho předchůdci. Nicméně jsem se solidně bavil. Kdyby jste se mě však zeptali o čem byl, tak už si nejspíš ani pořádně nevzpomenu. Jak rychle to přišlo, tak rychle to odešlo. ()

boshke

Čtyřka je zatím nejhorší. Harry, Ron i ostatní zapouští máničky a stávají se z nich hipíci. Stejně důležitým tématem jako souboj dobra se zlem se od teď stává i milostný život našich hrdinů, kteří tráví hodně času jalovým pokoukáváním po objektech svých zájmů. Úvodní scéna s famfrpálem mi přišla úplně neopodstatněná a zbytečná, finále zase ne zrovna povedené... Celkově ve mně zanechal Ohnivý pohár dost mdlý dojem... 50% ()

MikeCool

Ohnivý pohár je už pořádné dobrodružné drama, ve kterém můžeme konečně spatřit pána zla "Lordyho Voldyho". Nádherně zpracovaný knižní námět, který byl ve filmu hodně povedený. ___ (Kino Vesmír, Náchod) ()

Kothy

Taky hodně dobré. Úplnou náhodou do turnaje vybrali zrovna Harryho. :) Každopádně Voldemort má u mě bod. Zabil Roberta Pattinsona. :D Ještě je dobrý Alastor Moody. ()

AllShallFall

U tohoto dílu jsem sice byl také dosti napjatý. Ale mám k němu připomínky co e mi nelíbili. V žádném případě zde nebylo vysvětleno, kde se vzal Voldemort, jako malý človíček, ze kterého se pak vyklubal skutečný Voltemort. Přijde mi to tak, že spisovatelka nevěděla jak Pána Zla stvořit, tak se někde vzal tu se vzal a byl tam prostě, nějaký smrkáč. Jestli to v knížce vylíčené je, tak ale ve filmu to není a to mě vadí snad nejvíce. Atmosféra celeho příběhu nebyla tak hutná jako u dílu předešlého. Bylo to takové více utahané. Ale jinak i tak obdiv. 80% ()

Fingon

Knižní předloha čtvrtého filmu o Chlapci, který přežil je rozsáhlejší než byly předchozí tři knihy. Z toho důvodu mě zarazila poněkud krátká stopáž - přitom se spekulovalo, že snímek bude rozdělený do dvou. Nestalo se. Nevím, jestli někdo takový je, ale tvůrci nejspíš předpokládali, že na film nepůjde nikdo, kdo Ohnivý pohár nečetl. Z toho důvodu tvůrci nic nevysvětlují, začíná se rovnou ve Weasleyovic Doupěti a šup na Mistrovství ve Famfrpálu. A pak už to jede a jede, když něco vynecháme, nevadí, diváci stejně četli knížku, že. A jsou tu Bradavice, krrrrrásné Frrrancouzky z Krásnohůlek jsou následovány zběsilými bulharskými bojary... Jako obvykle je knižní předloha lepší, bohatší, ale jestli si zfilmovanou verzi ještě někdy pustím, tak to bude kvůli scéně z 'tanečních' a kvůli plesu. Hermiona je prostě nááááádherná a když poprvé sestupuje v šatech po schodech do sálu, vypadá až neskutečně. Ovšem co se režisérské sesle týče... Columbus je pro děti, podle toho taky první dva filmy vypadají. Newellovi radím, ať mi nechodí na oči a úpěnlivě volám po Cuarónovi... a asi nebudu vyslyšen. Průměrný snímek, kterému dodávají čtvrtou hvězdičku Fleur s Hermionou. ()

swamp

Myslím si, že režisér Alfonso Cuarón by čtvrtému dílu dodal větší šťávu, vzhledem k tomu, že se u postav začínají projevovat první lásky. Oproti tomu Mike Newell stále sliboval a sliboval, ale výsledek mě ve finále zklamal. Co naplat, film přesto působí celkově nadprůměrně. Ovšem popravdě..lorda Voldemorta si asi každý představoval jinak než jako postavu podobnou skřetovi z trilogie The Lord of the rings. ()

Sašenka165

Tak tohle byl opravdu, ale opravdu velký krok vedle. Ne-li úplně mimo. Ohnivý pohár - můj nejoblíbenější knižní díl - Mike Newell neskutečně zmršil. Všechno je celkem fajn, ale trochu rozvláčné. Zpracování prvních dvou úkolů docela ujde a všechno, co se točí okolo plesu je fascinující, ale pak přijde úkol projít bludištěm a já můžu umřít vztekem. ---- V knižním bludišti je toho daleko víc než pavouk a zdivočelý plot. Když jsem poprvé četla scénu na hřbitově, úplně mě dostala. Něco tak strašlivého, tak drsného jsem ani v nejmenším neočekávala. Proto jsem byla řádně zaskočena a dodnes miluji ty tři kapitoly týkající se Voldemortova návratu. ---- Jak jsem byla zklamaná, když se Harry s krajně nesympatickým Cedrikem přemístili na hřbitov. Fiennese mám strašně ráda, ale rozhodně to není ten pravý herec, který by mohl hrát Voldemorta. "Voldy" mi přišel spíš směšný než děsivý, stejně pak smrtijedi s příšernými maskami. Stížnost bych ještě vznesla proti Gambonovu Brumbálovi - vůbec v něm není to Harrisovo kouzlo osobnosti, ty veselé jiskřičky v očích. Nemůžu ho prostě vystát. No, doufám, že se tenhle přešlap už nebude opakovat. ()

Ant

První věc, která mě u čtyřky napadne, je rutinnost. Newell každopádně neselhal, ale taky nepřináší nic nového, a proto právě tenhle díl ze všech 8 má asi největší šanci upadnout v zapomnění. ()

nash.

Pominu-li nesmyslnou složitost Voldemortova ďábelského plánu, není to kupodivu až tak špatný film jak se mi kdysi po premiéře zdálo, přestože spousta věcí by se mu jistě vytknout dala. Je tu spousta zbytečností a spousta věcí naopak chybí nebo je narychlo odbyta, aby mohla být odškrtnuta jako další položka (okaté např. u jezerního úkolu). Přes řadu efektních momentů se nepodařilo zvednout diváka z křesla ani velkolepostí ani emocemi, nebo ho naopak do křesla zatlačit napětím či zběsilou akcí. Přesto jsem spokojen a některé z věcí, jenž jsou filmu vytýkány, beru spíše jako klad, například Cedricovu smrt, která je natočena bez emocí a filmařského slzáku, jako když se zaplácne moucha na okně. O to působila silněji a mrazivěji. ()

silentname

Pokračujeme opäť aj v Potter-maratóne a pokračujeme s hodnotením na "Goblet Of Fire." A musím povedať, že mám úprimný pocit, že od tohto filmu to s Harrym Potterom začalo ísť trošku dole vodou. Myslím si, že keď tvorcovia uvažovali nad tým, aby z toho urobili dva filmy, nemyslím si, že by to bolo úplne na škodu. Jeden sa mohol sústrediť na metlobalový pohár, z ktorého tu máme ale žalostne málo, a mohli sme potom pokračovať na Rokforte. Ale na druhú stranu si povedzme, že asi by nesúhlasili EA, lebo by potom museli dávať dokopy dve hry a z toho by jedna ani chvíľku nebola asi na hrade. Neviem či to bolo zlé rozhodnutie alebo nie. Myslím si, že to čo dali tvorcovia v tomto filme dokopy je celkom obstojné. Myslím si, že film mohol ísť v mnohých momentoch viac do hĺbky a nezačať ich zjednodušovať pre to, aby nebol film moc dlhý. Ako napríklad vzťah Hagrida s Madam Maxime, dialógy medzi Viktorom a Harrym, alebo tajomstvom reportérky Skeeterovej, ktorá je tu maximálne nevyužitá k potenciálu, ktorý mohla mať. Okrem toho... prečo začíname film u Weasleyovcov a úplne vynecháme časť kde si poňho prídu k Dursleyovcom? A prečo tiež vynecháme fakt, že Fred a George tu uvažujú o svojom obchode? A prečo má drak len zlaté vajce? A prečo prúd svetla, keď sa spoja Harryho s Voldemortovým prútikom nie je zlatý? Toto sú možno len maličkosti, ale skutočne ma vedia štvať. Mám potom pocit, že tvorcovia to všetko chceli zjednodušiť a nechceli do toho zapojiť ďalšie detaily, ktoré robili knihy zaujímavou. Najhoršie momenty sú pre mňa ale dva. Prvým je "Labyrint", ktorý je maximálne nedotiahnutý. Tam toho mohlo byť oveľa viac. Využitie mágie a boja s čarovnými tvormi. A miesto toho tu máme len živý plot, ktorý sa otvára a zaviera a korene, ktoré útočia. To je dokopy všetko. A potom mi tu veľmi chýbal Dobby. Ten sa tu neobjaví za celý film vôbec. A v knihe mal pritom skvelú úlohu. Okey. To by boli moje osobné negatíva k tomuto filmu. Prejdime k pozitívam filmu. V prvom rade môžem povedať, že efekty sú stále na úrovni. Veľmi dobre zvládnuté. Scénka, kde Emma Watson schádza v šatách po schodoch je pre mňa neustále jeden z najlepších momentov filmu. Je tak nádherná, že si doteraz hovorím, že som sa asi zamiloval. Perfektné. Musím priznať, že aj letové scénky s drakom sú efektné a rovnako aj časti pod vodou. Plus je tu aj časť, kde Voldemort povstane a je to zvládnuté super. Rovnako musím pochváliť časť, kde Dumbledore rozpráva o smrti Cedrica Diggoryho. Je to presne to, čo som si pamätal z knihy a funguje to fantasticky. Čo ale funguje najviac doteraz je výber hercov do jednotlivých rôl. Jason Isaacs ako Voldemort je vynikajúci a takisto aj David Tennant ako Barty Crouch jr. Ale Brendan Gleeson ako Alastor Moody je absolútne dokonalý. Famózne a klobúk dole. Keď už som spomínal efekty, tak myslím si, že biely zasnežený strop počas bálu vyzerá perfektne. A ešte aby som nezabudol - humor. Vynikajúci. Časť, kde má Rupert Grint tancovať s Maggie Smith je doteraz vtipná, rovnako ako aj Alan Rickman, keď si vyhŕňa rukávy. Celkovo musím povedať, že "Goblet of Fire" nepatrí medzi najlepšie Harry Potter filmy a myslím si, že je veľa možností, ako to mohlo byť lepšie, ale zvládli to celkom dobre. Stále si film pozriem rád a má svoje dobré momenty. Ale mohli z toho celkovo vyťažiť oveľa viac. Uvidíme ako to dopadne pri Harry Potter And The Order Of Phoenix Hodnotenie: B- () (menej) (viac)

Slarque

Namlsán třetím dílem, chtěl jsem dát jen tři hvězdičky, ale objektivně je to celkem povedený film. Jen scénář na jedné straně nemilosrdně utíná potenciálně zajímavé scény a pak se dlouhé minuty věnuje pro děj naprosto bezvýznamné Ritě Holoubkové. Ani výměna na postu hudebního skladatele mě moc nepotěšila. ()

Bachy

Mike Newell se u mě ocitl přesně uprostřed mezi geniální Cuarónem a babralem Columbem. Je to prostě rutina s pár světlými momenty. Vizuálně je to stále větší a větší bomba a staří známí (Snape a Hagrid) jsou stále stejně kouzelní. Do toho přichází skvělá postava profesora Moodyho a i velmi dobrý výkon Ralpha Fiennese jakožto Voldemorta. Jenže to kolikrát tak divně a zmateně drhne. Speciálně pasáž s drakem nebo příchod studentů cizích škol. Opět je tu spoustu logických nesmyslů, které přinesla již knížka. Myslím, že Harry Potter se mohl stát i filmovou legendou, ale chtělo to prostě zůstat u mistra Cuaróna, než tvořit takové nemastné neslané patvary. Harry Potter číslo 4 totiž funguje přesně jako takové velké kouzlo. Obrovská spousta okulahodících triků a člověk je namlsán a pak je tu první smrt v příběhu a člověku je to v podstatě jedno. Není to špatný film, to netvrdím, ale byl jsem po Azkabanu namlsán víc. ()

Rocky62

Je tomu skutečně tak, jak jsem si myslel. Každý díl je vždy o kus napřed, o stupeň vyspělejší, temnější a v mém subjektivním pohledu propracovanější. Režijní rukopis pana Newella neznám, pokud tedy nějaký charakteristický má, ale vytvořil pro mě Harryho Pottera, jakého jsem si představoval. O to se sice postaral už Alfonso Cuarón, ale příběhově si mě zase bohužel moc nezískal. Pokud by tato sága byla natočena jako tetralogie, byl by pro mě Ohnivý pohár bezkonkurenčně nejlepší díl a to jak tématicky, tak hudebně, efektně i režijně. Žádný infantilní sentiment a předvídatelnost, ale nemilosrdné osudy kouzelníků, kteří se musí vyrovnat nejen s velmi náročným školním rokem, ale i (SPOILER!) se ztrátou svých blízkých, díky kterým se musí připravit na nejhorší. 80% ()

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?

17.05.2019

Aktualizováno: Novým Batmanem se stal Robert Pattinson. The Batman režiséra Matta Reevese patří mezi nejočekávanější komiksové projekty příštích let, není tedy divu, že kolem obsazení nového… (viac)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár… (viac)