Harry Potter a Ohnivá čaša

• Česko Harry Potter a Ohnivý pohár (viac)
Veľká Británia / USA, 2005, 157 min

Harryho Pottera (Daniel Radcliffe) už istý čas prenasledujú nočné mory, vďaka ktorým ho jeho jazva bolí viac ako inokedy. Pred znepokojivými snami sa pokúša uniknúť tak, že so svojimi priateľmi Ronom Weasleym (Rupert Grint) a Hermionou Grangerovou (Emma Watson) navštívi majstrovstvá sveta v metlobale. Oblohu nad skandujúcimi fanúšikmi však rozžiari Temné znamenie - zlovestný úkaz, ktorý je akýmsi podpisom Lorda Voldemorta (Ralph Fiennes). Vyčarovali ho Smrťožrúti - jeho prívrženci -, ktorí sa vyhýbajú verejnosti už od Voldemortovho zmiznutia pred trinástimi rokmi. Vtedy zavraždil Harryho rodičov... Harry túži po návrate za bezpečné steny školy v Rokforte, kde ho môže ochrániť profesor Dumbledore (Michael Gambon). Teraz bude ale všetko trošku inak. Dumbledore totiž oznamuje, že Rokfortská stredná škola čarodejnícka bude práve tento rok organizovať prestížny Trojčarodejnícky turnaj - jednu z najpozoruhodnejších a najriskantnejších súťaží čarodejníckeho sveta! Každá z troch najväčších a najvychýrenejších čarodejníckych škôl si vyberie jedného šampióna, ktorý bude plniť nebezpečné úlohy a bude sa snažiť získať cenný Trojčarodejnícky pohár. Študenti Rokfortu užasnuto sledujú, ako do Veľkej siene prichádzajú pôvabné dievčatá z Beauxbatonskej akadémie a mocní chlapci zo školy v Durmstrangu - a bez dychu čakajú na výber svojich šampiónov... (TV Markíza)

flanker.27

Zatím jediný obrýlený parchant, kterého jsem viděl. Koukatelný film pro děti. Nic víc, nic míň. BTW vysvětlí někdo neznalci knihy, proč se vlastně všechno točí okolo Pottera? Vždyť on sám skoro nic neudělá, vždycky potká někoho, kdo mu řekne udělej to tak a tak. ()

Morien

Takhle zprasit tak čtivou knížku, to snad ani není možný. Největším a takřka jediným kladem pro mě stále zůstává jen Cedric. Jinak pohár značně ohnilý. ->> Ach, tak vášnivé byly moje reakce po bezprostředním shlédnutí v kině. Tehdy jsem bohužel ještě nevěděla, že další díly budou horší a horší. Film nastoluje teenagerské období, ve kterém půjde jenom o to, kdo s kým chodí, a ve zbylém čase se vraždí a mučí. Navíc se mi zdá, že Daniel hraje díl od dílu hůř a že jeho nejskvělejším výkonem tedy navždy zůstane hadí zasyčení v druhém díle.Za velmi nepovedenou scénu považuji ples, chvílemi mi ta trapnost opravdu obracela kapsy naruby. V Poháru se také poprvé ve větším objevuje karikování postav, asi za dojmem "vtipnosti", které se mi nelíbí a ani ho nechápu. Rita Holoubková, Filch, celý ten ples - nechápu to. Působí to hloupě a rozhodně ne zábavně. I Brumbál je takový divný, mluví úsečně a jaksi "nedokončeně". Nepřijde mi to jako součást jeho roztržitosti, ale jako důsledek špatného režisérského vedení. A abych nezůstala nic dlužna kladům, tak Brendan Gleeson je zlatíčko a Ralph Fiennes taky ujde. Scéna jeho zhmotnění je velmi působivá. ()

Dudek

Harry Potter a Ohnivý pohár je v mnohém jiný než ostatní díly. Především se jedná o dospělejší film. Mike Newell, ať si říká kdo chce co chce, se s režií vypořádal mnohem lépe než jeho předchůdci. Dává více prostoru atmosféře, která předchozím filmům chyběla. Každý díl se chlubil nálepkou temnější než kdy dřív, pravdou však je, že jediný díl, který opravdu ztemnil je právě Ohnivý pohár. Vizuální stránka filmu je na jedničku podtrženou, stejně tak i Newellova vize magického světa, vždyť stadión je naprosto dokonalý - na první pohled se zdá jako obyčejný mudlovský národní stadión, ale hned na druhý si všimneme, že není tak v pořádku. Co je tedy v nepořádku? Někteří z vás již naráželi na jistou nepovedenost scénáře, který sází na to, že každý divák je zároveň znalcem knižní předlohy. Ona vůbec znalost Harryho Poterra tento film stahuje dost dolů. Koukněte se na ten hrozivý spoiler, který šíří samotný distributor - láká na velkolepé povstání lorda Voldemorta. Je to tak v pořádku? Ne, to v žádném případě. Jak pro někoho může mít tato scéna šokující podstatu, když o ní bude vědět? Věřte tomu nebo ne, ale existují i tací, kteří knihu nedočetli. A já takových lidí znám více než dost. Ale vraťme se o krok zpět, ke scénáři. Je opravdu hrůzné, kolik logických děr v sobě má. Nepodává žádná vysvětlení a prostě jen stroze plyne dál. A vůbec. Ten papír v sobě nic neskrývá. Pod náznakem příběhu s textem není nic jiného než prázdnota. Tak neuvěřitelně plytký film se jen tak nevidí, a ještě horší na tom je to, že si hraje na veliké dobrodružství. Pod nádherným režijním kabátkem se tak skrývá jen skoupá kostra. Mike Newell to ale rozhodně zvládl jak nejlépe mohl. Jeho vize magického světa je pro mě ve světě filmu zatím nepřekonaná a to jsem se ani nedostal ke scénám, které si vyloženě vychutnává (ples, příchod studentů z Kruvalu a Krásnohůlek...). Též filmu dodává emoce, které těm předchozím naprosto chyběli. Divák se tak může přistihnout, jak soucítí s hrdiny a má o ně dokonce i strach. S hrdiny, jejichž herečtí představitelé nejsou zrovna šťastně vybráni. Nic proti hereckým výkonů. Abych se přiznal, jediný, kdo působil jako pěst na oko je Daniel Radcliffe. V některých okamžicích, sice hraje celkem slušně, ale jinde buďto přehrává nebo předvádí nějakou šílenost, která se do té situace absolutně nehodí. Nový film, nové postavy – s výběrem nových tvářích jsem souhlasil. Tedy většinou. Cho Chang, Igor Karkarov, Madam Maxime a dva nový soutěžící, ti všichni byli naprosto v pořádku, ale Brendan Gleeson mi na Moodyho vůbec neseděl, avšak svou roli zahrál skvěle, to ano. Dokonce i Voldemort byl vybrán velice dobře, i když nepůsobil vůbec takovým dojmem, jak by měl a celou sérii tak shazuje o stupínek dolů... Nedůstojnosti – poslední věcí, na kterou bych se zaměřil jsou chyby, které režisér udělal. Nenašel jsem jich sice moc, ale na druhou stranu byly docela drsné. Nejvíce upozorním na tuto – použití trapných vtípků v naprosto nevyhovujících situacích. Pamatujete si ten moment, kdy Brumbál představuje ve Velké síni studentům soutěž? Pak si jistě vzpomínáte i na příchod školníka. Musím se přiznat, že je tato scéna naprosto mimo a jediné co by pomohlo je vystřihnutí. Školníkův běh a pak i příchod k řediteli školy, to vše je jasným odkazem na romantické komedie, odkud si Newell tento prohřešek také přinesl. Jinak, jak jsem řekl, jsem s režií nadmíru spokojen, ovšem scénář (dialogy, posloupnost děje) je neskutečný průser... () (menej) (viac)

Psema

O stupínek výš než Columbus, o stupínek niž než Cuarón. Je to sice rutina, ale ne zas tak nudná, čemuž se dá vděčit tlusté předloze, díky jejíž adaptaci má děj velký spád a neupadá do děsivé nudy. Neni to sice to , co jsem si přál, či v co toužil, ale i přesto solidní práce. ()

TeeAge

|| Scenár: Steve Kloves / Harry Potter and the Goblet of Fire by J. K. Rowling | Hudba: Patrick Doyle , Themes: John Williams | Produkcia: David Heyman | Distribúcia: Warner Bros. | Štúdio: Heyday Films | Rozpočet: 150 miliónov $ | Tržby: 896,911,078 $ || ()

genetique

Pokiaľ niekto nezanevrel na potterovskú sériu hneď v úvodnom filme, musí byť teraz veľmi potešený. Tak ako ja, keď už som to spravil pri knihe, čo ľutujem čím ďalej, tým viac. Rowlingovej stále, na moje prekvapenie, nedochádza para. Naopak, stále prikladá do kotla, príbeh sa stále čím ďalej, tým viac zauzľuje a aj dve a pol hodinová čarodejnícka fantasy ma držala stále v očakávaniach z ďalších scén. Vo výprave a grafike, ako aj v pestrosti deja je ťažko hľadať chybu. Azda môžem vytknúť len menej záživnú hudbu, pomerne slabší rozjazd a na štrnásťročných čarodejov, už dospelo vyzerajúcich hercov. 85%. ()

StarsFan

Zajímalo by mě, zda by měl čtvrtý Harry Potter tak vysoké hodnocení, pokud by to nebyl takový světový fenomén. Nezajímavá režie, děsivý střih, horší atmosféra než u předchozího dílu, nevýrazný Voldemort... Ptáte se, proč tedy dávám tři hvězdičky? Možná jsem se i já nechala strhnout tím, že je to prostě Harry Potter. (Nebo možná proto, že Doylova hudba je mi velmi sympatická.) ()

Ainy

Tak jsem si osvěžila paměť a rozhodla jsem se cosyk o poháru napsat. Jak jsem se určitě zmínila u jiných dílů, tak příběhy o malém čaroději, kterému neustále usiluje o život jistý Tom Marvolo Riddle, jsem si tak nějak oblíbila. Začátek filmu začínal celkově dobře, fajn mistrovský sportovní večer na stadionu pod třemi kruhy na každé straně, opět uštěpačný Malfoj (nic nového) nebo bulharský chytač Viktor, pak pohodu famfrpálového klání narušili stoupenci zla. A tak se to zajímavě rozjíždělo. Zlý, zlý Barty Skrk vyplundroval Snejpovi zásoby bylin zkvasil to, spálil to, zchladil to, skapal to, stočil to, vypil to, nechutnalo mu to ... každopádně tak napálil úplně všechny. Jako trojský kůň, vetřel se do přízně všech ... a temný konec na sebe nenechal dlouho čekat ... ano, tušíte správně ... dokáže se díky tomu Lord Voldemort vrátit?? ()

betelgeuse

Průšvih, co si budeme povídat. Čím jsou předlohy dějovější, tím víc vadí, že Kloves je otrok s náhubkem od dominy Rowlingové, který si nedovolí do košatých předloh výrazněji zasáhnout a udělat z nich pořádný, pevně strukturovaný příběh. Newellovi zase vyloženě sedí komediálně-vztahová poloha prostřední části filmu, jinak ale jenom popisuje, bez zvláštního smyslu pro atmosféru (viz Cuarón) či rytmus / dynamiku scény (nemluvě o celku). Ta s Voltemortem je bez debat zklamáním, což platí i o arcipadouchově designu, kde bych dal přednost eleganci romantického horroru před tímto vyholeným ošklivkou. A Radcliffe jenom potvrzuje absenci talentu a charizmatu. Možná je ale hlavní problém v předloze samotné: Rowlingová se opakuje, vývoj se omezuje na konkretizaci, zhmotňování Zla. Harry Potter jako osobnost, hrdinský mýtus se prakticky nevyvíjí, pouze se znovu a znovu dostává do dramatických vírů, které autorka buduje podle stejného mustru. Mění se pouze jednotlivosti – nositelé Zla, rekvizity, vizuální atrakce – a i zde se projevuje jisté opotřebování, resp. ucházející invence. Takže si společně s Public Enemy notuju: Don´t Believe the Hype! A Mirce Spáčilové. ()

Arachneuss

People die in this tournament. A já u tohoto filmu naopak umírám nudou. Technicky dech beroucí, příběhově a režijně nejslabší z celé série. Rutinní práce Mike Newella je viditelná v každé scéně. Nemazlí se s filmem jako Cuarón či Yates. On pouze splňuje to, co mu smlouva za tučný honorář nakazuje a právě proto nemá Ohnivý pohár žádnou duši. Je to jen krásná skořápka s prázdným jádrem, které ani návrat Temného pána nezachrání. ()

Le_Chuck

Nuda milé deti. Stopáž (na rozdiel od trojky) šlape jasne proti režisérovi, ktorý evidentne plochú a neinvenčnú predlohu otrocky zhmotnil bez štipky osobného. Tam kde Cuarón prepašoval svoj temný rukopis je Newell davovo šedý a snaží sa čarovať aspoň veľkolepými scénami a drahými kulisami. Nepozerá sa na to vôbec zle, ale z bažin priemeru to 157 minútový film nevytiahne. Zbytočný, tak by som charakterizoval Goblet Fire. Film, ktorý Harryho nikam neposúva, len dookola prepiera jeho nekonečný súboj zo zlom. Film, ktorý by sa dal zcucnuť na 20 minútovu epizódu a ktorý tragicky premáchol nadhod otvoreného konca Azkabanu. 50% ()

Kaka

Newell sice nemá nikterak výrazný režijní rukopis, ale vcelku zajímavá knižní předloha dělá své a tak je výsledná kvalita velice solidní. Ohnivý pohár je technicky rozhodně nejvyspělejší, nejvyrovnanější a nejlepší snímek ze všech dosavadních dílů. Za tento fakt vděčíme nejvíce trikovým kouzelníkům, kteří si skutečně pustili creativitu na špacír. Draci, spousta kouzel, nádherná scenérie Bradavic a další a další bomby, které tvoří spolu s monumentální a pestrou výpravou výtečnou a atmosferickou podívanou. Postavy jsou zde díky bohu prakticky beze změn a navíc tu máme znamenitý herecký výkon jednookého Brendana Gleesona. Bohužel vizuálně fajnšmekerskou podívanou kazí opět vcelku nevýrazný a obyčejný scénář, který nabízí strhujících okamžiků jen velmi málo. ()

Spiker01

Má to 2 a půl hodiny a stejně je minimálně na tom Mistrovství vidět, jak se krátilo. První díl, na kterém jsem byl v kině a fascinovalo mě, že se konečně ve čtvrtém díle objevil záporák. ()

castor

Divák si přál dospělejší a temnější pojetí, což se mu naposledy splnilo. Cukernatost a infantilnost jsou dál na ústupu, tým okolo čtvrté knihy J. K. Rowling nelenil a na plátna kin se prodral další díl. Aby také ne, mimořádný zájem i díky kvalitnímu marketingu trvá a děti i dospělí rostou spolu s hrdiny. Ohnivý pohár je zase pořádná bichle, mnoho stránek tak muselo nenávratně zmizet, ovšem místy to (a samozřejmě čtenáři to museli těžce rozdýchávat) opravdu vypadá jako kvapný přepis událostí. Těch skoků v ději je ve výsledku hodně, ostatně nikterak výrazný Mike Newell, ač má za sebou hodně projektů, o svém umění přesvědčil vlastně jen inteligentními, milými a groteskními Čtyřmi svatbami… Tady je znovu, no, obyčejný... Může ale děkovat kolegům trikařům, protože technicky je Ohnivý pohár docela vyzrálý a vyrovnaný. Platí ale, že Alfonso Cuarón je mnohem zdatnější filmař. ()

Rex Mundi

Pre mňa zatiaľ najlepší diel potterovskej série. Aj keď si už knihu podrobne nepamätám, myslím, že scenár ju skrátil a zhutnil celkom rovnomerne. Humor vychádzajúci z pubertálnych vášní hlavných hrdinov bol taký výstižný, že som sa príjemne zabavila. Napínavé pasáže mali tú správnu mieru emotívnosti a moja obľúbená potterovská atmosféra sršala z každej scény. Pravda je, že moderná hudba na plese ma trochu zarazila a že Ralph ako Voldemort ma vôbec neohromil tak, ako som dúfala po bombastických správach o jeho obsadení a o jeho hrôzostrašnosti. Aj keď je škoda, že niektoré postavy nedostali viac priestoru, ako Malfoyovci alebo Snape, 157 minút je akurát dosť. Ale zase mi to vynahradili Weasleyovské dvojčatá, chutnučký Neville a príťažlivý Victor Krum :-) ()

MM_Ramone

Prvý film (Harry Potter a Kameň mudrcov) zo série o mladom čarodejníkovi Harry Potterovi a jeho priateľoch bol natočený v roku 2001. Druhá časť (Harry Potter a Tajomná komnata) prišla do kín o rok neskôr. Obe ich režíroval Chris Columbus. Oba snímky som ohodnotil štyrmi hviezdičkami. V roku 2004 pod režisérskou taktovkou Alfonsa Cuaróna bol natočený tretí diel (Harry Potter a väzeň z Azkabanu). Je to môj najobľúbenejší. Dal som mu plný počet, päť hviezdičiek. Štvrtú časť (Harry Potter a Ohnivá čaša) režíroval v roku 2005 Mike Newell. Po perfektnej trojke ma to dosť sklamalo. Už ma to celé potterovské čarovanie prestávalo pomaly baviť. Po filmovej a technickej stránke je to stále na vysoko profesionálnej úrovni, ale príbeh mi už moc nesadol a hlavné postavy s pribúdajúcim vekom sú stále viac a viac nesympatické. *** ()

D.Moore

Když se Harry s Ronem rozkmotří a Hermionu tím štvou, cítíte, že to tak opravdu je, ne že herci pouze hrají něco, co mají ve scénáři. A to je přece skvělé. Navzdory množství akčních scén (a že jich v Ohnivém poháru je a že jsou dobré) se mi na čtvrtém dílu potterovské ságy právě tohle líbilo nejvíce. A když se dospívající kouzelníci pokoušeli pozvat dospívající kouzelnice na ples, když se učili tančit a když nakonec také tančili, bylo v tom tolik citu a jemnosti a snad i romantiky... Žádné Beverly Hills, žádný románek z Bravíčka, opravdu uvěřitelné situace. Inu, Mike Newell. Co se týče mladých herců, velmi mile mě překvapil Robert Pattinson, kterého jsem zatím v žádném filmu neviděl a který je sympaťák. Dospělý herecký ansámbl tradičně vynikající, obzvlášť pohlavkující Snape a Brumbál, který díky Michaelu Gambonovi už rozhodně nepůsobí tím unaveným stařeckým dojmem. Plus obsazení Brendana Gleesona do role Pošuka Moodyho, to byl výborný nápad, a o Ralphu Fienessovi coby Voldemortovi asi ani mluvit nebudu. Vypadá skvěle a jeho zmrtvýchvstání se co do hororové atmosféry rozhodně vyrovnalo nejtemnějším chvilkám z předchozího Cuarónova příspěvku. Závěrem jen: Skvělá hudba Patricka Doyla, John Williams si lepšího nástupce přát nemohl. ()

Niktorius

Nevhodně zvolený režisér se nakonec s předloženou látkou popral obstojně a ze souboje vyšel rozhodně se ctí. Škoda,že skvělá atmosféra posledního turnajového úkolu a následného setkání s Voldemortem není ve filmu přítomna již dříve. Newell se (nikoliv nečekaně) zaměřuje hlavně na bradavický bál a vše co se kolem něj točí a pohříchu odbývá "to ostatní". ()

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?

17.05.2019

Aktualizováno: Novým Batmanem se stal Robert Pattinson. The Batman režiséra Matta Reevese patří mezi nejočekávanější komiksové projekty příštích let, není tedy divu, že kolem obsazení nového… (viac)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár… (viac)