Zaklínač

USA / Poľsko, (2019–2024), 30 h 55 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvorcovia:

Lauren Schmidt

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

SHI-SHA

Nebýt Mandaloriana, tak řeknu, že byl Zaklínač seriálovou událostí roku. Mando byl ovšem ještě o poměrně velký kus lepší. Prvotní nadšení postupně vystřídalo zklamání z castu, který často hloupě nerespektuje knihy. Taky není příliš dobře vysvětlený vývoj postav (viz Yennefer - ta se vycvičila někde off-screen?). A nemůžu si pomoct, původně uvažovaný Mads Mikkelsen by se mi líbil víc. Přes ty všechny moje plky šlo o perfektní podívanou a jsem rád, že se konečně Sapkowského sága podívala důstojně na televizní obrazovky. ()

Susinnon

Nemôžem porovnávať s hrou a zatiaľ ani s knihou. Ale z toho, čo som videla, som nesmierne nadšená. Henry je bohovský, príbeh zaujímavý, časové skoky mi nevadili a nestrácala som sa v nich. Všetko to do seba zapadalo. Milujem tento fantasy svet. ()

alchac

Nemám vlastně ani žádné větší námitky proti obsazení. Šikmouší mouřeníni a gangsta čáryfuckové mě k mému vlastnímu podivu nechávali stoicky klidným, neb v době smutného vítězství korektálnosti nad šedou kůrou lze považovat za úspěch, že alespoň hlavní hrdina byl ušetřen homoočernění, ba dokonce jsem toho názoru, že obsazení Supermana se zdařilo přímo prdelohrncově. Rovněž Marigold s Ciri se myslím docela povedli (až na ty princezniny posedlé mimické kreace „tvařsežetěprávěojelkůň“ z S02E8) a taktéž ústřední sobecká zrádná děvka je v podání té od pohledu kuřácky zdatné Indobritky celkem graciézní. Ovšem tam, kde se první série ještě vcelku střízlivě držela povídek, v té druhé neumětelská parta scénářitistů, co by zřejmě měla problémy slátat snesitelnou předlohu i k přenosům z jednání PS PČR, zjevně utrpěla v důsledku požití většího než malého množství Bílého racka říznutého ředidlem fixní ideu o svém předurčení globálně šířit nějaký fakt děsně (no, spíše děsivě) „originální“ Trůnoherně Bradavičnatý mor, v důsledku čehož se jala nikoliv pouze plést dle mého očekávání z hovna bič, ale projevila se výjimečně autetanticky invenčně, pročež zvládla (mj. za použití zaklínadel „vybliBibli“ a „omrdejTolkienadoucha“) vytlačit např. mimořádně ohavnou dějovou linku s elfím mimískem, septikulárně si vytřít prdel nejprofláklejší bylinnou antagonistkou a velké finále zazmršit vskutku bestiální dávkou telehovnelově mentorujícího rodinného patožvanění, které ukrutně bolelo i přesto, že jsem byl názvem epizdody předem varován. Bezprostředně po protrpění tedy váhám, zda se vůbec odvažovat trýznit se třetí řadou, neb při nastoleném trendu vysazení veškeré logiky na neutrál si po zhlédnutí budu zase tejden větrat pokoj… ()

Sabrewulf odpad!

Hrozný průser (a to neznám knihy ani hry). Rozepisoval jsem se v každé epizodě zvlášť, tak celkové shrnutí v bodech --- Celé je to moc "low cost" (včetně CGI)--- Netflix neumí vyprávět, neustálé MATOUCÍ časové skoky tam a zpátky jsou na přesdržku --- Dějové linky, které by potřebovaly uzrát, se vyvíjejí moc rychle --- Marigold = Jar Jar Binks --- Bizarní kontrast eRka (nahé kozy, gore) a infantility (dráček mráček, ježeček) --- Monotónní Geraltův hlas mi už v prvním díle začal vadit --- Černí elfové a dryády, které vypadají fakt uměle --- A to úplně nejhorší: seriál The Witcher, není o The Witcherovi! Očekával jsem něco ve stylu Devil May Cry akorát ve fantasy kabátě, tedy - o bijci, který za prachy likviduje monstra, do toho nějaké ty vedlejší postavy a AŽ SE DIVÁK NABAŽÍ epizod v duchu "někdo si najme Geralta na takové a takové monstrum, Geralt ho najde a zabije", TEPRVE PAK epizody obzvláštňovat OBČASNÝM zachraňováním monster namísto likvidace (v téhle sérii to dělá Geralt pořád a působí jak nějaký měkoň) a soustředěním se více i na ostatní postavy. To, co se děje tady, je ukázkový příklad výrazu "všechno a nic". Rozum zůstává stát nad tím, jak tu znalci knih o sto šest popisují úplně šílené překopávky vůči knize (čti znásilnění předlohy), které by mě osobně, kdybych předlohu znal, rozpálily do ruda a stejně třeba ty dvě, nebo tři hvězdy dají. To jasně dokazuje, jak lidstvo čím dál víc otupuje vůči chcaní na hlavu. /Hodnocena 1. série/ EDIT: Tak změna. Dal jsem tomuhle hovnu 2 hvězdy i přes to, že jsem odpůrce blackwashingu, ale po tom, co jsem se dozvěděl představitelky dvou nových čarodějek do třetí řady, měním na odpad, protože ze mě si prdel dělat nikdo nebude! Ty vole, oni tam tu bílou blondýnu prostě nedají, jako by tam těch čmoudů už tak nebylo až moc. A ještě k tomu ty Indky, co s nima furt mají, vždyť jsou HNUSNÉ! Rasistické hovno Netflix přesně odpovídá tomu, co jsem popsal už v Uncharted. O žádné adaptace jim nejde. Jen vezmou známou značku a skrze ni lidem cpou své multikulturní rasistické sračky. Urážka nás Slovanů maximální. ()

Deyw

Po nadšení z první epizody to šlo totálně doprdele...druhá série nekoukatelná, třetí ani nebudu komentovat a tu 4tou už nechci ani vidět.. - jediná pozitivní věc na tomhle seriálu byl Cavill, kterýmu stejně házeli klacky pod nohy až se na to vysral, natož se celej seriál zrušil.. k spionffu blood origin se nebudu ani vyjadřovat - 1hvězda za cavilla a druhá za celkem hezkou Yen a Ciri - co udělali ostatním postavám to je odpad jako celej seriál, ale jsem měkkouš. ()

PBLead

První (velmi neuspořádané) dojmy - seriál se snaží poměrně dost držet knižní předlohy, což jako Sapkowského fanoušek jednoznačně vítám. Držení se knižní předlohy s sebou však nese jeden zásadní problém - knihy o Zaklínačovi tvoří mnoho (časově neuspořádaných) povídek a pak zaklínačskou pentalogii (kde se i více objeví Ciri). Aby mohl seriál čerpat z příběhů všech klíčových postav rovnoměrně, musí být porušována dost značně časová osa - tzn. v jednom díle postava zemře, v dalším žije, nebo i v rámci jednoho dílu se přechází z příběhu jedné postavy na druhou a při tom dochází ke změně časové roviny (kdy mohou některé postavy ještě žít, ač ve stejném díle ale v jiné rovině už jsou mrtvé). To může být pro diváky, kteří Zaklínače nečetli velmi zmatečné. Mně osobně to nevadilo, protože jsem celého knižního Zaklínače četl dvakrát a příběhy dobře znám, ale myslím, že třeba pro mou mámu by to byl jeden velký guláš.----- Seriál se velmi podrobně věnuje Yennefer, dokonce bych řekl, že v detailech i víc než Geraltovi. Místy jsem měl pocit, že Yenna je hlavní postava.----- Herecké obsazení zdařilé. Cavill jako Geralt super. Jediná výtka by z mé strany směřovala na paruku (aspoň mi to přišlo, že má paruku), kdyby si ještě nechal narůst dlouhé vlasy a nabarvil je, tak vrním blahem. Anya Chalotra jako Yennefer také výborná. Hlavně jako hunchback Yennefer. Zbytek OK. Osobně bych prohodil herce, co hraje Cahira s tím, co hraje Vilgefortze. Vilgefortz na mě působil až moc obyčejně. Jo, a Cahir taky mohl mít pořádnou helmu s křídly.----- Co mě trochu zklamalo, byly počítačové efekty. V roce 2019 bych čekal něco lepšího, byť jde o seriálovou produkci internetové TV. Příšery tak vypadají poměrně lacině, ještě ty nekrofágy na konci bych toleroval, ale s draky si mohli pohrát lépe. Striga se mi ale docela líbila, tady ji imho zvládli lépe než herní CD Projekt. Rovněž kvalita oblečení postav nebyla tak u půlky postav na dostatečné úrovni (s čímž jsem ale už počítal, potom co jsem viděl Nilfgaarďany v prvním traileru). Čest výjimkám, třeba Yennefer střídala zajímavé šaty, Geraltovi obleček taky docela slušel. Ciri taky v poho. Zbytek ale povětšinou vypadal docela lacině.----- Jinak je to netflix, takže čekejte černochy, občas asiaty u postav, kde bych to nečekal a samozřejmě mnoho komentářů proti mužům, kteří se vždy chovají jako svině a zotročují svět. Btw. černého elfa jsem teda fakt nečekal. Ale ne že by mi to nějak trhalo prdel, jen mě pobavil.----- Jiank ale doufám, že natočí druhou sérii a nalifrují do toho aspoň 2x tolik peněz. Věřím, že s lepšími rekvizitami a CGI by to mohlo být fakt super. ()

VaHo

Je tam víc Zaklínače než jsem čekal a než jsem si vůbec dovedl představit. Po dvoudenním zaklínačském maratónu si teď kladu už jen jednu otázku. Na co budu koukat teď... :-( ()

Motinski

Seriál má kolísajúcu tendenciu. Zo začiatku som bol spokojný, no ďalšími sériami sa scenáristi cielene vykašlali na knihy a pridávali vlastné zápletky. Casting niektorých postáv nedopadol najlepšie a politikárčenie je nudné a neprehľadné. Zaklínačsky svet často pôsobí lacno, no ak máte radi fantasy (a možno lepšie ak ste neznalci Sapkowskeho) nejde o prúser. Celkovo sa negatíva hovoria hlavne preto že ide o veľkú značku. Aspoň prvej sérií môžete dať šancu, tá sa zameriava iba na poviedky a rozvetvený dej dostaneme až neskôr.   1. séria 8/10  2. séria 5/10  3.séria  6/10 ()

ing.Frosty

Kvůli první sérii jsem si pořídil Netflix. Celkem se to dalo. Sice první řada vynechala mraky parádních a vtipných momentů z knih a přidala totálně nudnou a nepříliš přesvědčivou linku s Yennefer, ale dalo se ... . Kvůli druhé sérii jej ruším. Vůči knihám mám výhrady. Nejsou geniální jak někteří tvrdí, ale jsou skvělé. Sapkowski vytvořil jeden z nejúžasnějším světů a jedny z nejlepších postav ever. Tak proč se tím řídit, když místo toho můžete vymyslet totální, smysl nedávající píčovinu, která se člověka snaží unudit k smrti? Jediné, co sbírá body je první epizoda II. řady, která adaptuje povídku Zrnko pravdy. Až na tu obrácenou pointu, která Geralta staví do pozice bezcitného soudce, což opět vůbec nesedí k jeho charakteru. Dále se povedlo obsazení Henryho Cavilla (který celkový dojem hodně zachraňuje), Frey Allan a Jodhi May s Emmou Appleton v epizodních rolích. Na Anyu Chalotru, coby Yennefer, se dá zvyknout. Zbytek obsazení je totální fail. Kde je do prdele vyhrabali? Všehovšudy doporučuji přečíst knihy a zahrát si hry (geniální). Seriál spláchněte do žumpy. ()

DaUr

1. série - 90 %, 2. série - 60 %. Tam, kde ve stejnou dobu vypuštěný Spider-man sjednotil fanoušky všech jeho variant, i druhá série Zaklínače sjednotila všechny fanoušky zdrojového materiálu - sjednotila je v přesvědčení, že v Netflixu jedou fakt špatnej koks. 3. série - 70 %. Třetí série se oproti té druhé vrátila k relativní věrnosti vůči knižní předloze, nicméně typické netflixovské pasti typu z prstu vycucaných castingových voleb nebo debilních dílčích rozhodnutí jednotlivých postav přetrvávají. A pachuť z celé té záležitosti s Cavillem tomu celému nepřidá. ()

Samuel7

Nečekal jsem, že právě Zaklínač, poměrně oddychová četba, bude mít v seriálu tak složitou chronologii vyprávění. Až někdy po 4. epizodě jsem se začal orientovat, co se stalo v minulosti, a co se děje v přítomnosti. Chápu, že povídky tam bylo potřeba nějak zapracovat, ale to skákání v čase zkrátka mátlo. Henry Cavill seriál pro mě zvedá do lehkého nadprůměru, jinak mě herci příliš neohromili, ale možná jsem rozmazlený hvězdným obsazením Hry o trůny. Pochválit musím výpravu a výběr lokací, hlavně hory na Kanárech byly úchvatné, a specifické nasvícení seriálu dodává svérázný dojem, i když osobně mám radši realističtější vizáž. Co bohužel vůbec nefungovalo, jsou emoce, a to je pro mě naprosto zásadní nedostatek, který naprosto pohřbil finále první řady. Říkal jsem si jen "a to je vše?" a "opravdu se to děje, nebo se jim to zas jen zdá?", takže gradaci děje podle mě naprosto nezvládli, o mdlé bitvě, která zabírala většinu epizody, ani nemluvím. Přitom potenciál měla. Nápady, efekty, lokace, to vše super. Ale opět - žádné emoce. Zkrátka, doufám, že druhá řada bude lepší. První rozhodně navnadila, ale také zklamala. Ovšem když odhlédnu od závěrečného dílu, na čtyři hvězdy to za mě je. ()

Mrkvič

První série se povedla nad očekávání. Představení postav, výběr příběhů a děje, to všechno si sedlo více než skvěle. Herecké obsazení je povedené u hlavních postav (Geralt, Yenefer, Cyrila a Marigold), ale taková Triss je prostě na pikaču. A kvůli Zarikánkám mi vadí to přečernochování. Druhá řada je velkou zkouškou pro fanoušky knih nebo her. První díl je vyprávěním jedné ze Sapkowského nejlepších povídek, ale změnou počátečních vztahů všech postav utrpí bohužel fanoušci knih. Neznalec nic řešit nemusí. Druhý díl byl ještě brutálnějším zásahem do známého příběhu a osudů postav. Po takovýchto kopancích jsem dále už opravdu netušil, kdo kdy chcípne. Snad jen Yen, Ciri a Gerald byli v mých očích chráněni celou dobu. Ty kopance jsem snášel velmi špatně,ale po závěrečném díle? Jedna série obsáhla tak 2,5 knihy. Což je strašná škoda. Až na černou Fringilu jsem se nemusel s žádným obsazením moc prát (Triss byla mnohem příjemnější a nemuselo se srovnávat s černýma Zerykánkama). A jak si vše v posledním díle sedlo? No. Uznávám, že hodně dobře. Ač se tedy druhá řada příšerně a odsouzeníhodně odklonila od knih, může třetí navázat na vztahy postav a hlavní příběhovou linku docela obstojně. A vytasení Emhyra? Možná oproti knihám brzy, ale parádně. Hlavně pro někoho, kdo z knih tento důležitý fakt zapomněl :) Třetí řada začala příšerně. U dílu jsem usnul. Logiku chování postav jsem vůbec nedával. Ale nějakým zázrakem se scénáristům povedlo se jakš takš vrátit ke knižní předloze. Část druhého dílu a potom třetí a čtvrtý jasně ukázaly, kam série povede a čím bude gradovat. A já byl natěšený. Díl s Thanedem byl parádní. Sice spousta věcí jinak, než v knihách, ale u některých jsem to stejně zjistil až zpětným dohledáním. Stejně jako konec jedné čarodějky. Z dvojího přečtení knih jsem si její konec nepamatoval, ale díky seriálu, který silný moment podá i vizuálně, na její osud už nikdy nezapomenu. Vůbec celý poslední díl se hodně knihám přiblížil a díky Milwě a výhledu další parádní postavy, o kterou nás snad tvůrci nemohou ochudit, se na další řadu moc těším. A to i přes to, že loď bohužel opouští parádní představitel Geralta. Jo a tlustá hnusná Keira Metz byla teda dalším přešlapem té zakomplexované pí** castingové režisérky. ()

Helmutek

Nejslilnější stránka netflixovskýho Zaklínače je podle mě jednoznačně Henry Cavill. Všechno ostatní je buď lehce nadprůměrný (první série), nebo průměrný až nezapamatovatelný. ()

Ekkan

Děj super, sice ze začátku miš maš, ale pro ty, co aspoň trochu znají postavy a příběh, tak si myslím, že není problém si různé scény pospojovat. Bohužel ta moderna (oblečení, účesy, města...) hrůza! Slovanská/středověká atmosféra samozřejmě chyběla. Hudba - nemastná neslaná. Pár vyrazných a zajímavých prvků, jako třeba motiv Geralta. Upřímně mi nevadilo, že grafika trochu pokulhávala, to bych odpustila, ale co jsem opravdu nezvládla byli ti černoši nesmyslně všude okolo. Kazilo to celkový dojem (jako černoch narvaný v radoby středověké zbroji? Černoch - elf (!) v zimním lese? WTF?). Jako klidně ať všude prosazujou to multi-kulti, ale tady fakt ne. Kolikrát jsem jen nevěřícně kroutila hlavou... Co se týče Geralta/Henryho, tak docela překvapil, u Yennefer to bylo dost na houpačce (už proto, že jako její velká fanynka jsem nedokázala přijmout tuhle její verzi) a Ciri? Ach jo, ta mě teda vůbec nebavila. ()

ivan bohatyr

Není to úplně skvělé, ale taková středověká fantasy je přesně můj žánr. Dějově je to takové zamotané, možná tvůrci předpokládají že divák už o Witcherovi něco ví z knížek nebo poč. her, pro je to úplná novinka. Čekal jsem že tam budou spíš nestvůry než kouzla a co mě docela překvapilo, že to moc není ani o Witcherovi, ale je tam víc hlavních postav se svým vlastním příběhem. ()

ywo666

Je to super. Jediny problem mam s tym, s cim mam problem aj v knihach. V casovych skokoch sa obcas stracam. A v uvode vlastne netusim o co tam vlastne ide. Ale mimo to sa jedna o vyborny serial. Trochu sa mi nezdalo obsadenie supermana a viac som si v ulohe predstavoval Madsa Mikkelsena, ktory bol v nejakom promo trailery. Avsak Cavill sa tam hodi ako rit na serbel a fyzicky je vyborna volba. Lebo akcie je tam dost. A je dobre ze witcher je solidna korba. Vizual a hudba su ok. Nie je o sice Game of Thrones ale stale sa jedna o nadpriemerny serial, ktory moze casom este rast. Zatial 4*. Uvidime ci niekedy zvysim. ()

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry

10.10.2023

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

31.08.2023

Sledovanost Zaklínače klesá