Zaklínač

USA / Poľsko, (2019–2024), 30 h 55 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvorcovia:

Lauren Schmidt

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Recenzie používateľa Sabrewulf k tomuto seriálu (9)

Zaklínač (2019) odpad!

Hrozný průser (a to neznám knihy ani hry). Rozepisoval jsem se v každé epizodě zvlášť, tak celkové shrnutí v bodech --- Celé je to moc "low cost" (včetně CGI)--- Netflix neumí vyprávět, neustálé MATOUCÍ časové skoky tam a zpátky jsou na přesdržku --- Dějové linky, které by potřebovaly uzrát, se vyvíjejí moc rychle --- Marigold = Jar Jar Binks --- Bizarní kontrast eRka (nahé kozy, gore) a infantility (dráček mráček, ježeček) --- Monotónní Geraltův hlas mi už v prvním díle začal vadit --- Černí elfové a dryády, které vypadají fakt uměle --- A to úplně nejhorší: seriál The Witcher, není o The Witcherovi! Očekával jsem něco ve stylu Devil May Cry akorát ve fantasy kabátě, tedy - o bijci, který za prachy likviduje monstra, do toho nějaké ty vedlejší postavy a AŽ SE DIVÁK NABAŽÍ epizod v duchu "někdo si najme Geralta na takové a takové monstrum, Geralt ho najde a zabije", TEPRVE PAK epizody obzvláštňovat OBČASNÝM zachraňováním monster namísto likvidace (v téhle sérii to dělá Geralt pořád a působí jak nějaký měkoň) a soustředěním se více i na ostatní postavy. To, co se děje tady, je ukázkový příklad výrazu "všechno a nic". Rozum zůstává stát nad tím, jak tu znalci knih o sto šest popisují úplně šílené překopávky vůči knize (čti znásilnění předlohy), které by mě osobně, kdybych předlohu znal, rozpálily do ruda a stejně třeba ty dvě, nebo tři hvězdy dají. To jasně dokazuje, jak lidstvo čím dál víc otupuje vůči chcaní na hlavu. /Hodnocena 1. série/ EDIT: Tak změna. Dal jsem tomuhle hovnu 2 hvězdy i přes to, že jsem odpůrce blackwashingu, ale po tom, co jsem se dozvěděl představitelky dvou nových čarodějek do třetí řady, měním na odpad, protože ze mě si prdel dělat nikdo nebude! Ty vole, oni tam tu bílou blondýnu prostě nedají, jako by tam těch čmoudů už tak nebylo až moc. A ještě k tomu ty Indky, co s nima furt mají, vždyť jsou HNUSNÉ! Rasistické hovno Netflix přesně odpovídá tomu, co jsem popsal už v Uncharted. O žádné adaptace jim nejde. Jen vezmou známou značku a skrze ni lidem cpou své multikulturní rasistické sračky. Urážka nás Slovanů maximální. ()

Začátek konce (2019) (S01E01)

Opravdu jsem v první minutě, prvního dílu, první série viděl, jak se tvůrci snaží bitku dramatizovat ala "Děcka, pozorte, Geraltovi vypadl meč, bože, on na něj nemůže dosáhnout, ta příšera ho zabije!" Jako vážně? Proč to tam dali, vždyť to působí hrozně pitomě. To jako čekají, že divák si vážně bude myslet, že by se mu mohlo něco stát? O čem by byl zbytek seriálu? Druhý díl o tom, jak se ostatní Zaklínači dozvěděli, že Geralt umřel, třetí díl by brečeli, čtvrtý chystali pohřeb, pátý by byli na pohřbu, šestý by z pohřbu odcházeli... nebo jak? No nic, dál. Uvedení do tohoto světa zatím odfláklé, prostě je tam nějaký Zaklínač a už jich prý na světě moc není a co já jako s tím, když nevím co, kdo, proč, jak. Království tam mají docela fajnové, mají krále, královnu, princeznu, vojsko, ale nemají žádné hradby a vojáky na nich, takže když nějaká armáda vyhraje bitvu na poli, tak si prostě jen tak nakráčí k hlavní bráně, aniž by museli čelit třeba lučišníkům bránícím hrad. Jediný, kdo se tam zmůže na odpor je nějaký borec, co vykouzlí neviditelný štít... ehm... proč vlastně? Pochopím, když by udržoval ze všech sil šít, protože by například měla dorazit nějaká posila, nebo aby získal čas pro princeznu a zraněnou královnu, aby měly obě čas na útěk nějakou tajnou chodbou. Smůla, žádná tajná chodba není, žádné posily, nic, tak k čemu celá ta šaškárna? Jo, chápu, bez štítu by přece vojáci naběhli do hradu, všechno vyplenili, všechny zabili. A díky tomu štítu vojáci o nějakou chvíli později... naběhnou do hradu, všechno vyplení, všechny zabijí... Ano! A co je úplně nejlepší- víte, že je otázkou času, kdy k hradu dorazí armáda, víte, že celé město vypálí a všechny zabijí a víte, že princezna musí přežít a dostat se do bezpečí. Přes to všechno celou dobu - nevím z jakého důvodu - sedíte na prdeli jak pecky, vykecáváte se a TEPRVE až celé město hoří a vojáci jsou už dávno za hradní zdí, necháte, aby princezna uráčeně vystrčila rypák z hradu, nasedla na koně a jela pryč. Uff! To psal přímo Sapkowski, nebo to je práce Netflixu? Jinak je to naprosto výpravné a epické a to až tak, že ve hradě je asi pět poddaných. Působí to jak od Sy-Fy. Většina postav protivných a arogantních. Cavilla mám rád, ale to jeho monotónní mluvení (které asi mělo vypadat tvrďácky a tajemně) mi už po chvíli lezlo krkem. Myslel jsem si, že když neznám knihy ani hry, budu odproštěn od srovnávání a seriál si užiju, ale moc dobře to nezačlo teda. Uvidím další díly, ale tenhle trefně shrnul sám Geralt slovy:" Tváříte se moudře, ale přitom mluvíte nesmysly." ()

Čtyři marky (2019) (S01E02)

O trochu zábavnější než první díl, i když toho Jar Jar Binkse s loutnou si mohli odpustit. Jinak musím v tomto díle pochválit Henry Cavilla, projevil se zde jako velmi schopný komparz, normálně jsou komparzisti na záběru jen pár sekund a on to dotáhl až na pět minut. Vůbec je celkově príma nápad, v počátcích seriálu o Zaklínači, kdy pořád o postavě Zaklínače lautr nic nevím (krom toho, že v prvním díle málem umřel, protože mu vypadl meč a nemohl na něj dosáhnout a tady vzal zakázku, dostal na držku a z konfliktu odešel jako zpráskaný pes), věnovat celý (teprve) druhý díl nové postavě. P.S: Scéna ve stanu při napadení WTF. ()

Zrádce měsíc (2019) (S01E03)

Zatím nejzralejší díl. Zbytečně to ale zkazili jedním klišé, které totálně nesnáším a tím je, že Striga všechny protivníky zabíjí během sekundy, včetně jiného Zaklínače, ale u našeho Geralta se rozhodne, že ho uháže k smrti. Prostě někoho držíte v ruce a můžete mu druhou rukou rozpárat břicho, nebo mu ukousnout hlavu, ale radši ho odhotíte pryč. Co kdyby jste ho, nedej bože, zabili? Nicméně doufám, že už se bude seriál jenom zlepšovat. ()

O hostinách, parchantech a pohřbech (2019) (S01E04) odpad!

Co jsem to, do prdele, právě viděl?!!! Proč tam najednou cpou zpětně děj s královstvím a královnou (mimochodem hrozná píča), která v prvním díle chcípla? Kdyby to bylo podané aspoň nějakým flashbackem, nebo obyčejným popiskem o tolik a tolik týdnů dříve, ale oni to tam strčili úplně laxně, jako by děj normálně pokračoval. A od chvíle, kdy se na scéně z ničeho nic objeví postava Ježečka, která jakoby vypadla z osmdesátkových československých kulisových televizních pohádek, šel celý seriál do hoven. Krom toho jsem se neskutečně ztrácel během žvástů o nějakém právu překvapení (evidentě výcuc z knihy, který pochopí jen čtenáři) a celý následující děj (bitka, kouzlení, svatba...) byl hrozně mimózní. Korunovala to scéna s požitím kůže královny, která mi svou slátaností silně připomenula Noční a Denní hlídku od Bekmambetova. Takový ten typ fantasmagorie bez hlavy a paty. Mimochodem, jsem teprve u čtvrtého dílu a už mi začíná lézt krkem v každém díle ten stejný koncept Geraltových questů: Dostane zakázku, aby nějaké monstrum zabil, ale on to chce řešit po dobrém. Myslel jsem, že Zaklínači jsou žoldáci a ne Mirkové Dušínové. Jako jo, asi nám chtějí ukázat, že i Geralt má srdce, ale dělat to u každé zakázky, je už silně otravné. Opět jako v prvním díle všechny postavy protivné, stále si na něco stěžující. Vizuál dryádského lesa s tou křiklavě zelenou a žlutou byl hoodně špatný VTIP, tak hnusné jsem neměl ani začátky v Adobe After Effectu. A ta scéna s dýkou skrz portál, která končí na pláži... Neviděli jsme to už u Harryho Pottera? P.S: A ten Jar Jar Binks je tam zas, kurva. ()

Touhy v láhvi (2019) (S01E05)

Strašně nudná epizoda, která je navíc celá zaviněná Jar Jar Binksem. Ty nesouměrné, zmatené časové skoky už jasně dávají najevo, že tvůrci absolutně nemají ponětí, co vlastně dělají. Jinak k té Yennefer: Jak je to v knize - ona má jen vypadat o něco líp než předtím, nebo má být přímo zlom z ošklivé na krásnou? Na začátku jsem myslel, že ta herečka (předtím jsem ji nikde neviděl) má schválně udělanou křivou bradu a nos jako bambuli, aby pak po tom, co ji Dave Mustaine přemění, obojí zmizelo, jenže ta bambule je origo její. Vždyť je tolik hezkých hereček, které ji mohly hrát... Linky s Ciri jsou neskutečný opruz. ()

Vzácný druh (2019) (S01E06)

Vypadalo to nadějně a první polovina mě docela bavila, protože jsem si sliboval epickou řež s drakem (od Geralta ne, tam jsem po vzoru předešlých dílů od první zmínky o drakovi věděl, že ho nebude chtít zabít, tvl on nechtěl zabít ani tu příšerku z křoví, Mirek Dušín hadr), ale naprosto se to zvrtlo v pohádku Za humny je drak. Sám drak byl totální průser: 1) Hnusný (jak oškubaná slepice) 2) CGI laciné, 3) Mluvil (drak má mluvit v pohádkách, ve fantasy by měl držet hubu, působí to totiž moc infantilně). A co je nejhorší, nebyl to ani démonický hlas typu Šmaka z Hobita, ale něžný lidský hlásek, prostě Dráček Mráček. Co se týče těch CHAOTICKÝCH časových skoků, já bych ještě překousl, kdyby se jedna celá epizoda odehrávala před 2 lety a další zase celá po 2 letech, ale to jak v jedné a té samé epizodě v Geraltově lince mluví trpajzlík o královně v přítomném čase (protože ještě žije) a v Cirinině lince se o ní mluví v minulém (protože už zhebla), tak to je strašně na přesdržku. Yennefer s Geraltem mají dialogy, jako kdyby se spolu znali už 10 let a krásně tu šla vidět Yen zblízka z profilu, jak má k té bambuli (nosu) úplně blízko natlačený horní ret, fakt není vůbec hezká. Černoušek elf (ještě hůř, vypadá jak cigoš) je vážně šílená pěst na oko, ať si je tam afroameričanů kolik chce, třeba celé vesnice, ale, proboha, ne jako elfové nebo dryády, to strašně nefunguje. Po téhle epizodě už mám naprosto jasno v tom, že tenhle seriál je ŠPATNÝ, ale už to dokoukám, ať to můžu pak celé shrnout. ()

Před pádem (2019) (S01E07) odpad!

Dokoukáno jen s velkým sebezapřením, protože něco tak nudného a BEZOBSAŽNÉHO se jen tak nevidí. Jako dělám nový seriál, první sérii jen o 8 epizodách a místo toho, abych je všechny co nejvíc nařachal (první dojem má být nejlepší), tak předposlední díl udělám jen jakýsi prázdný ukecaný výškrab předešlých epizod? Jako vážně? Do toho samozřejmě úplně ladem skladem jako vždy mícháme Ciri současnou s Ciri minulou bez jakýchkoliv obrazových předělů nebo jiných doplňků, které by divákům pomohly se v této chaotické sračce orientovat. ()

Něco více (2019) (S01E08)

No nic moc teda. Částečně to sice zabavilo, ale chyběl tomu nějaký smysluplný tah na bránu, vůbec jsem nepochopil, proč ta obrana nějaké zříceniny, mnohem větší logiku by mělo, když by se třeba vojsko nesmělo dostat přes nějakou velkou zeď, nebo tak něco. Celý ten boj byl divný. Házení lahviček a sestřelování nad hlavami vojáků možná vypadalo dobře na papíře, ve skutečnosti to bylo docela cringe. Proč kouzelník bojuje na meče a plýtvá veškerou energii na doplňování mečů v pochvě, když mohl zakouzlit něco přímo do protivníka? Hlavní kouzelnice se pro změnu nezmohla na nic a Yenino inferno by fungovalo, když by se to celé budovalo např 4 série, je to přesně ten typ scén, u kterých mívám husinu, ale to by nesmělo být takhle zbrkle a musel by to vzít do rukou nějaký zručnější režisér. Jinak, byla tam celá armáda, nebo jen část? Umřeli všichni? Chtělo to být moc epické, ale stále tomu celou dobu jen čouhala sláma z bot. A vůbec komplet tohle finále na mě působilo, jako bych nikdy žádný díl neviděl, přišel na návštěvu k nějakému kamarádovi, který by tuhle epizodu zrovna dokoukával a já se jen pasivně svezl s ním. Emoce nula. Geralt celý díl proflákal povalováním se v mrákotách a Ciri už standardně opruz. Lidi tu píšou, jak se už třásli na to, až se konečně Geralt s Ciri potká, ale to jsou znalci knih, kteří to díky mnohem většímu množství detailů z knih vidí jinou optikou. Mně jakožto divákovi, který bere informace jen ze seriálu, je komplet Ciri od začátku úplně u řitě, protože 1) její dějové linky jsou opruz, 2) království, ve kterém žila, si zasloužilo padnout, jelikož jeho královna byla píča a všichni tam byli arogantní vůči nápadníkům, 3) vůbec nic nevím o jejich rodičích... tím pádem s ní nemám jak soucítit. Nepovedlo se to. ()

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry

10.10.2023

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

31.08.2023

Sledovanost Zaklínače klesá