Zaklínač

Réžia:

Marek Brodzki

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Michał Żebrowski, Anna Dymna, Ewa Wiśniewska, Grażyna Wolszczak, Andrzej Chyra, Maciej Kozłowski, Zbigniew Zamachowski, Wojciech Duryasz (viac)

Vedle světově proslulé tolkienovské trilogie Pán prstenů, získal v posledních letech mezi fanoušky fantasy neobyčejnou slávu a uznání také polský spisovatel Andrzej Sapkowski se svým hrdinou zaklínačem Geraltem. Ten je hlavní postavou jeho povídek vydaných v knížkách Zaklínač, Meč osudu, Poslední přání a také románové pentalogie Krev elfů, Čas pohrdání, Křest ohněm, Věž vlaštovky a Paní Jezera. Není vůbec náhodné, že řada fanoušků a obdivovatelů téměř okamžitě vytvořila nový fenomén, jehož součástí jsou fan kluby a internetové stránky. V dílech Sapkowského jsou zaklínači dokonalí bojovníci překračující možnosti lidského vnímání. Smyslem jejich existence je zabíjení stryg, vlkodlaků, upírů, bazilišků a dalších netvorů, které pronásledují lidi. Bělovlasý zaklínač Geralt z Rivie se však trochu "vymkl" z řad běžných zaklínačů. Není jenom mistrem různých druhů zbraní, ačkoliv sám nejraději zápasí s mečem, také trochu rozumí magii a je schopen bojovat s každým protivníkem. Nikdy nezůstává pouze chladnokrevným profesionálem, má lidské stránky a slabosti. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, stejně jako je donucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a často rovněž nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přesto je Geralt, podobně jako ostatní zaklínači "odsouzen" k vyhnanství a životu na samém okraji jakési středověké společnosti, jež v mnohém připomíná i naši současnost. Problémy, konflikty, fobie a rozpory "našeho" světa se zde promítají do světa imaginárního a fantastické postavy rytířů, čarodějů, trpaslíků a nebo elfů nám tak připadají důvěrně blízké a jejich jednání logické. Zaklínačova dobrodružství se neomezují pouze na známá dějová schémata žánru meče a magie (sword and sorcery), právě proto jsou tak zajímavá a přitažlivá. Podle cyklu Andrzeje Sapkowského povídek vznikl celovečerní snímek Zaklínač, a také stejnojmenný dobrodružný fantasy seriál, který natočil režisér Marek Brodzki. Setkávat se s ním budeme po třináct úterních večerů. Stejně jako v samotné předloze, ani zde není nouze o fantastické a pohádkové bytosti, netvory, draky, čaroděje, rytíře, stejně jako o souboje na meče i zápasy využívající tajemné magie. Znamenitou hudbu k seriálu napsal známý polský rockový skladatel, muzikant a hudební producent Grzegorz Ciechowski. Postavu osamělého zaklínače Geralta z Rivie vytvořil Michał Żebrowski (Pan Tadeáš), jeho přítele, barda a hudebníka Marigolda hraje Zbigniew Zamachowski (Plukovník Kwiatkowski, Ohněm a mečem, Ahoj, Terezko). (oficiálny text distribútora)

Tomasso001

Mám úplně stejný názor jako monolog "viz komentář níže" tento film je pouze sestříhaný ze seriálových dílů, takže ve filmu samotném chybí spousta věcí o kterých víte a tím pádem vám tam i chybí. S jiným přístupem to mohla být skvělá fantasy, ale takhle je to jen výtah ze seriálových dílů. Možná pro toho, kdo viděl všechny díly může být zábavné sledovat takovou rekapizulaci, ale já sem čekal mnohem víc. Přesto dám 3, protože seriál se mi líbil ()

Murphy722 odpad!

Tak s tímto počinem mě soudruzi z Polska přinejmenším naštvali. Když už to musím tak slušně říct. Tak zamotané, tak komplikované tak jednoduše vypadající. To není prostě takový Zaklínač jakého znám z knih! Rád bych kdyby si tuto látku vzal do parády někdo jiný. A nejlépe americká studia. Zaklínač si zaslouží vypadat jako film plný fantasie, efektů a krásy kostýmů. Potřebuje to mít vymakané vše, přesně jako příběh, který tento bard má. Panu Sapkowskému bylo jedno co z toho udělají a takhle to dopadlo. Nepřihlížel ničemu co zrovna polští tvůrci vymýšleli. A proto vyšlo tohle zklamání. Nejhorší na tom všem byl asi básník a bard Marigold, kterého jsem si jako vypasené prase nepředstavoval. (Nemám nic proti Zbigniewu Zamachowskému, ale to byla poslední tečka.) Hold pánové příště to chce většího fištróna a více zlotých v kešeni! ()

gudaulin

Hodnotit mohu pouze seriál, ale ani u něj jsem nevydržel déle než osm epizod. Bezpochyby se v dějinách filmové a televizní tvorby najdou mnohem slabší díla žánru fantasy, nicméně v porovnání se Sapkowského výbornou literární předlohou vyznívá výsledek značně rozpačitě. Slabší scénář, který se navíc od předlohy v mnoha ohledech liší, nevyrovnané herecké výkony i zřetelně nižší rozpočet nemohl zachránit ani typově dobře obsazený Michal Zebrowski, (který navíc disponuje velmi slušným hereckým rejstříkem), ani několik polských hereckých es, která se objevila v menších rolích. Z tak silné látky se mohla stát mnohem slušnější podívaná a mohla z ní čišet mnohem větší mystika. Celkový dojem: 35 %. ()

Čtec

Čím raději mám Andrzeje Sapkowského a jeho knížky, tím víc mne štve, jak - jeho vlastní Poláci - výbornou předlohu filmově zprznili... Chtěli natočit úplně všechno, ale výsledkem je nesoudržné a nepochopitelné nic. S uspěchaným dějem a bez vysvětlení základních souvislostí, světa a jeho postav (například příšerně odfláknutý vstup Marigolda na scénu). K tomu strašné dialogy. Hodnotil bych ještě hůře, nebýt jediného, ovšem výrazného plusu - vlastního Geralta v osobě skvělého Michala Žebrowského. ()

Gerret

Kdybych se před tím nepodíval na seriál měl bych v tom velký zmatek a vůbec by se mi to nelíbilo. Je to vlastně úplně to samé jako seriál, akorát sestříhaný do 130ti minut, což je škoda, čekal jsem že natočili ještě něco navíc, takže ten kdo viděl seriál, je to pro něj naprostá ztráta času. Hodnocení 40%. ()