Zaklínač - Série 1

(séria)
USA / Poľsko, 2019, 7 h 57 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvorcovia:

Lauren Schmidt

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Motinski

1.séria zobrala najlepšie poviedky z prvých kníh, pridala aj prequel story k niektorým postavám a ajkeď občas vidieť nižší budget, funguje to. Niektoré veci ma oproti knihám bavili menej, musím ale priznať že som občas dobrovoľne prehliadal chyby lebo ma to proste bavilo. Henry Cavill bol dobrá voľba ktorej som ako jeden z mála veril hneď po ohlásení. Skákanie v deji je zo začiatku určite problém pre neznalcov, ale zas tak zle to nevidím, veľmi rýchlo si zvyknete. Najväčšie mínus teda ostáva že cítiť produkčné rezervy. Zo súčasnych fantasy seriálov ide ajtak o nadštandart.  8/10 ()

MoiJe

Predlohu som citala pred nakymi 20 rokmi, takze v tomto smere velmi problem nemam. Dokonca ani s hereckym obsadenim, co je pre mna najvacsie prekvapenie, drevo Cavill sa na sem nakoniec hodi. Prve diely celkom navnadili, ze hura, nie je to zle. Potom uz to kolisalo, par dobrych prihod, par velmi pomalych a nudnych. Ako celok fajn, skukla som za jeden lenivy den (1.1.). ()

JohnCZ

Obsahuje mírné spoilery! Ačkoli jsem větší počet dílů hodnotil plným hodnocením, jako celek to na mě působilo spíše opatrným, leč solidním čtyřhvězdičkovým dojmem. Tvůrci se už od začátku dušovali, že dostaneme zfilmované povídky + něco málo navíc. A je fakt, že přídavná linie okolo minulosti Yennefer nebo bitva o soddenský pahorek, což jsou v knihách pouze zmiňované momenty, jsou super přidaná hodnota. Tvůrci se snaží budovat komplexní svět od samotného začátku a namísto čistě epizodického vyprávění dostáváme vlastně začátek ságy o zaklínači, kde povídky fungují jako flashbacky do minulosti. Ale bohužel, povídky to odnesly ze všeho nejvíce. Jsou strašně rushnuté, osekané o veškerou lyriku/poetiku, často i dost poupravené (k horšímu) a po emoční stránce ani zdaleka nefungují tak, jak by měly. Díky nim seriál působí i poněkud roztříštěně - jednou tu máme temnou epizodu, jednou se zase skoro pořád smějeme. Věřím, že tohle se v pozdějších sériích ustálí, stejně jako fakt, že to kvůli nelineárnímu a časově neznačenému vyprávění občas působilo jako fantasy Westworld, akorát stvořený daleko méně zkušenými scénáristy. Dokážu si představit, že nezasvěcený divák v tom musel mít docela solidní bordel. A krom občas nedomrlého vizuálu (čert, drak a někdy nasvícení scény obecně), jsou tohle mé jediné zásadní výtky. Casting Geralta je trefa do černého. Ciri jsem si při čtení představoval přesně takhle a jakkoli mám rád Ciri z herní adaptace, ta seriálová mi přijde přesnější. Na Yennefer jsem si musel zvykat, ale nakonec fajn. Triss už je fajn méně, ale třeba pozměněná Fringilla mi nevadila, neb její představitelka je správně charismatická. Černej elf mi ale odjebal dekel, Brooklinon to samé, ale ve finále asi proč ne. Naopak indickej Vilgefortz mi sedl perfektně. I ostatní postavy v pohodě, jen Shaun Dooley, kterého znám jako slizáka z Misfits, je v roli Foltesta takový... zvláštní. I přes zmiňované nedostatky v tom vidím potenciál. Tvůrci k tomu přistoupili snaživě a s respektem k předloze. Nabyté zkušenosti a pravděpodobně i štědřejší budget jistě přinesou své ovoce. (psáno v roce 2019) ()

Jaro.Krafcik

Pre niekoho sklamanie a pre ďalšieho spokojnosť. Predlohu som nečítal, nakoľko som prešiel hru divoký hon a načrtol dvojku tak do detailu witchera nepoznám. Hlavný herec Geralta mohol byt lepší, a keď už tak mohol byť na scéne viac času. Ďalej nevýrazne postavy hlavne vďaka obsadeniu, Ciri a Triss. Yennefer bola fajn. Marigolda a jeho piesne v češtine radšej fakt nekomentujem. Určite pridu aj ďalšie série a budú o čosi lepšie, aspoň dúfam. 4* ()

BROKEN_

Velice povedený rozjezd seriálu Witcher, který má velký potenciál. Henry Cavill si Geralta užívá, a nedovedu si představit někoho jiného, jeho "fuck" a "hmm" nikdy neomrzí. CGI není dokonalé, to rozhodně ne, ale není to takový průser, abychom obraceli oči, jen je to zkrátka jasně vyditelný. O to více očekávám, že po úspěchu přidá Netflix na rozpočet, seriál si to zaslouží. Časově se každá epizoda odehrává v jinačím časovém pásmu, a někdy to může být zmatené, ale ke konci to všechno do sebe zapadne, je to zajímavý, jakým stylem vyprávění se tvůrci vydali. Jsem spokojený, a na druhou sérii se těším, jsem na to zvědavý. :) ()

• První série stála společnost Netflix 70 až 80 milionů amerických dolarů. (Geralt z Rivie)
  • Oproti knižní předloze je vynechána pasáž s padajícími kameny a místo toho jsme se dočkali střetu s hirrikou, která byla pouze zmíněna v jiném příběhu. (Geralt z Rivie)