Čierne Vianoce

• Česko Černé Vánoce (viac)

Poklidně univerzitní městečko Bedford se jako každý rok připravuje na Vánoce. Žádná ze studentek na dívčí koleji netuší, že se do jejich soukromí vkradl démonický cizinec. Vše začíná obscénními telefonáty, avšak brzy nastávají teror a hrůza, nešetřící žádnou z dívek. Jejich osud se ocitá v rukou psychopata... Film, který byl natočen o čtyři roky dříve než legendární Halloween, je všeobecně považován za kultovní film své kategorie a neměl by uniknout vyznavačům hororového žánru. (Popron)

3n3my

Určite jeden z tých lepších hororov sedemdesiatych rokov s veľmi dobrou atmosférou a zaujimavým koncom. Vytkol by som snáď len lacnejšie (jednoduchšie) prevedenie vrážd, naopak zobrazenie vtedajšej sledovačky telefonátov je malým plusom. ()

Sfinkter

Vynikající oldschool, který splňuje všechny atributy dobré detektivky s hororovými prvky. Kamera z pohledu vraha, nekompromisní přístup k obětem - techniky, které Carpenter v Halloweenu v podstatě okopíroval. Okopíroval je hezky a přidal vlastní, mnohem strašidelnější příběh, Černé vánoce jsou však neprávem zapomenutou prvotinou svého žánru. ()

Yoshimitsu

Černé Vánoce v baráku plného bab, protože nemají dostatek pěnez, aby si pod stromeček nadělily spoustu dárků, tak začne místo svlékacího pokra hra, kdo umí víc v telefonování změnit hlas a mít hodně sexistických a psychopatických keců,aby zněl, jak pořádný psychopat. Pro mě o dost lepší než novější remake z roku 2006. Dávám 65% ()

YumiOkami

celkem vtipný horor se zajímavými postavami, s krásně vánoční atmosférou a napínavým příběhem. jen ten konec se mi moc nelíbil - chybělo vysvětlení. EDIT: na vysvětlení seru, dávám 5* || ❝𝐇𝐨, 𝐡𝐨, 𝐡𝐨, 𝐬𝐡𝐢𝐭.❞ ❄️🎁🎄💫 ()

Tereza666

Hodně velké zklamání. myslela jsem že to bude něco ve smyslu Halloween, Pátek třináctého nebo remake z roku 2006. Prostě parádní vyvraždovačka. A ono se to táhlo a táhlo a já se nudila a nudila. ()

zdenny

Ani bych se na to snad nepodíval, kdybych neviděl verzi z roku 2006. Jenže si nemyslím, že se jednalo o jednoznačný remake. Nová verze byla klasickou vyvraždovačkou. Zatímco tato byla spíš o atmosféře s určitou dávkou psychologie. Tři hvězdy, protože film nebyl takříkajíc finálně ucelený. ()

lykan9

Musím uznat, že Černé Vánoce byly pro mě velkým překvapením. Je sice pravda, že člověk není napjatý po celou dobu filmu, taky vzhledem k době, kdy byl film natočen, to není zase tak překvapivé, ale po dlouhé, hodně dlouhé době se stalo, že mě zamrazilo. Bylo to při finále filmu, ze kterého jsem ještě teď úplně paf. Velice se divím, že se mu nedostalo tolik slávy, jako jeho následovníkům typu Halloween a Pátek 13. Toto je pro mě hororový klenot. ()

liuk

O Black Christmas se mluví jako o prvním "teen slasheru", není to tak úplně pravda, i když pár rysů se samozřejmě najde. Najdeme zde sice například pár originálních smrtí, ale že by z nich bylo něco vidět, to ani ne. Black Christmas většinu doby taková klasická mysteriózní detektivka, které se ovšem skvěle daří měnit napětí diváka pouhou změnou lokace. Kolem vyvražďovaného domu se Clarkovi podařilo vybudovat skvělou auru a pokaždé, když se do něj film přepne, tak začnou Černé Vánoce i přes svou předchozí natahovanost, napínat. Bylo také zajímavé sledovat, jak se dříve traceovaly telefonní hovory. Ve své době určitě originální film, který je dnes poměrně těžké docenit, když hlavně během 80. let vzniklo velké množství upgradů, i tak ale slušná zábava. ()

mrx.friend

Co tu všichni machrujou, že identitu vraha poznali během první půlhodiny?! Vim - prostředek filmu sice nenabíral žádné tempo, ale dokoukali jste ho až do konce? Tam by vám totiž mělo sepnout, že Olivia Hussey sice někoho zlikvidovala, ale udělala to pod návalem strachu a ze souhry náhod, že dotyčnej byl na špatnym místě ve špatnej čas a že dvakrát věrohodně se zrovna taky netvářil. Každopádně totožnost vraha není ani do samotných závěrečných titulků známa, stejně tak nebyl ani dopaden! Jinak spíše povedené tři hvězdy, své kouzlo to má (hlavně kvůli stáří snímku) i povedené mutování psychopata, ale v lecčems to zkrátka drhne. A John Saxon jakej je tu mladej... :-) ()

The Viper

První úchylný telefonát mě rozesmál teda hodně, což se filmu povedlo ještě 2x mě takto pobavit. Nic méně mě nebavilo občasné natahování a hluchých míst, navíc kamera až příliš často úhybala vraždám. Ale jinak mám skvělý dojem z filmu. ()

vitekpe

Olivia sice neni takova panenka jako treba Cristina Galbó, ale krasna je. A tady to zahrala bez problemu. Jinak velmi prijemne, krasne oldschoolove podivani s nadechem slasheru...mirne naivni, misty lehce humorny nadhled, roztomile klasicky zaver. Saxon jako polda. U me naprosta spokojenost. (a srovnavat to s Halloweenem - jako proc?...) 4+ ()

Kelly2502

Vynikajúci slasher, ktorý zaviedol mnohé z dnes už ohratých trópov. Tento film a Texaský masaker totižto delilo len 10 dní a veľa z týchto trópov máme možnosť vidieť práve tu (Texaský masaker je samozrejme o triedu lepší). V tomto prípade však nešlo len o zabíjanie tínedžerov, ale o pridanú hodnotu v podobe rádoby detektívky, kde sa otec jednej zo zabitých dievčat púšťa do jej hľadania. To však spoločne s prítomnosťou vraha v dome a vraždou jednej z obyvateliek slúži k skúmaniu postáv. Black Christmas ich pri kadžej príležitosti morálne pitvá a neváha ani vytvárať si k tomu vedľajšie dejové línie, čo je pre dnešné slashery nevídané. Jedna z týcho dejových línií sa zo začiatku javí ako bezvýznamná, no na konci filmu sú jej dôsledky využité na zmätenie postáv a koniec koncov nahrávajú vrahovi do kariet. Záver tak je nečakane lahodný, a to aj napriek tomu, že je rovnako ako jeho o 10 dní starší kolega takmer úplne bez krvi. ()

Arkanoid

Nečudo, že je John Carpenter fanúšikom. Pokrivená optika vraha znepokojuje už na začiatku, na pohľad jeho očami je použitá technika podobná rybiemu oku. Atmosféru robia ja zvrhlé telefonáty. Vraždy sú surové, ako sa na slasher patrí. Na odľahčenie sú tu vtipné momenty uvoľnenej morálky a sexuálneho podtextu. Dilema tehotenstvo vs. potrat je rozobratá veľmi málo, ale dá sa spraviť názor na oboch partnerov aj ich vzťah. Len mi nepasuje kríž na krku ženy, čo chce ísť na potrat, ale možno sa to dá pochopiť aj ako modernejšie poňatie kresťanstva. Niekedy by to chcelo napätie zhustnúť, je tam príliš veľa kladných postáv, ktoré dávajú obetiam očakávanú výhodu šťastného konca. Spraviť viac deja v dome, kde sa všetky mordy odohrávali, by bol výborný ťah, ktorý mohol posunúť film vyššie z pozície béčka. ()

Testament

Černé vánoce jasně dokládají, že není zapotřebí videoklipového střihu k navození brutálně temné atmosféry. Svátky klidu jsou narušeny vlezlými a oplzlými telefonáty psychopata, co otravuje studující dívky. Atmosféra je napjatá do posledních okamžiků a snímek vás udrží v plné soustředěnosti po celou dobu. Herecké výkony jsou na celkem slušné úrovni, osobně jsem nezpozoroval žádné větší zakolísání. A na závěr-nepochybuji současně o tom, že Černé vánoce inspirovaly hlavně italské tvůrce žánru giallo. Doporučuji. ()

Han22

Remake z roku 2006 byl příšerný. A jak dopadla originál, praotec všech teenagerovských vyvražďovaček, neboli slasherů? Tak napůl. Clarkovi se podařilo natočit napívaný a vůbec ne hloupý film, který promíchal krimi a horor v solidní podívanou. Obsazení není hvězdné, ale potěší fajnšmejkry - neurotického přítel je Keir Dullea (Dave z Vesmírné odysey), cynická kamarádka Margot Kidder (Loin Lane ze Supermana). A John Saxon si podobnou roli vyšetřovatele zopáknul o 10 let později v Noční můře v Elm Street. Je tu pěkná kamera, pěkná hrdinka a většinu filmu celkem chytrá policie. Naopak nepotěší nulové gore, kdy tři z vražd jsou mimo záběr a zbytek v podstatě také vidět není. SPOILER! A hvězdičku dolů srážím za naprosto debilní konec, kdy nejenže vrah vyvázne, ale ani se nedovíme kdo to vlastně byl. Za takový konce bych vraždil. ()

JamesSi

"Hovor přichází z vašeho domu!" Vážně? Viděl jsem dokonce i lepší gialla. Jediná světlejší část je alkoholická správkyně koleje a scéna s jednorožcem. ()

borec999

Veľmi sympatický, prastarý horor, ktorý bez problémov strčí do vačku aj o 45 rokov novší remake od Blumhousu Čierne Vianoce . Krásna Olivia Hussey ktorej proste musíte fandiť+ tajomný zabijak obťažujúci kampus stredoškoláčiek oplzlými telefonátmi. Pomerne zaujímavý dej (podporený neskôr šokujúcim zistením, že volajúci je vlastne celý čas v dome) a možno skutočne prvý slasher, aký bol kedy natočený (spĺňa všetky typické znaky a dokonca aj samotný Carpenter povedal že sa Clarkovými Black Christmas pri tvorbe Halloweenu inšpiroval, takže niečo na tom asi bude). Horor to však pre dnešnú generáciu divákov už nebude zrejme tak zaujímavý, pretože je na dnešnú dobu dosť pomalý. Mne však plíživé, pomalé budovanie atmosféry a napätia vôbec nevadilo (obzvlášť výborné sú zábery z pohľadu vraha a spomínané telefonáty) a obišiel som sa aj bez ľakačiek. Čo mi však vadilo viac, že i z vrážd toho nie je vidieť toľko, koľko by bolo na slasher treba. Aj tak však Bob Clark na tú dobu a určite veľmi nízky rozpočet natočil solídny horor, ku ktorému sa v období Vianoc ešte určite vrátim. 65% a lepšie 3*. ()

zbysik

Kultovní záležitost, která lze považovat za kult snad jen svým primátem na poli hororového subžánru - vyvražďovačka. Film pro mě nebyl zklamáním. Některé scény s Billym byly poměrně zapamatovatelné (pohled jeho očima, hra se stíny při jeho nekalém konání). Film se ale místy bohužel nezanedbatelně vleče. Vedle tohoto mě také zamrzelo, že v tomto originálu nebyly snad vůbec naznačeny Billyho pohnutky nebo jeho minulost. Velice špatný remake může posloužit jako informační doplněk právě v této oblasti. ()

Burdock

Na slashery moc nejsem, ale tenhle je oproti očekávání opravdu nadprůměrný. Asi to bude tím, že se blíží spíš kriminálce. Příjemná vánoční atmosféra, útulná vila a úchylný stalker na telefonu :) ()

Zemřel herec John Saxon

Zemřel herec John Saxon

26.07.2020

Ve věku 83 let zemřel v sobotu v americkém státě Tennessee herecký veterán John Saxon. Podlehl zákeřnému zápalu plic, jak médiím potvrdila jeho žena Gloria Martel. Rodák z Brooklynu s italskými… (viac)